Popis rostliny Peperomia „Vrásčitá“ (Vrásčitá)

Rostliny z rodu peperomia jsou mezi pěstiteli květin velmi oblíbené, přitahují svými dekorativními rysy, řadou druhů a relativní snadností pěstování a péče.

Tyto miniaturní trvalky pocházejí ze Střední a Jižní Ameriky.Patří do rodiny pepřů.

Jeden z oblíbených a původních druhů lze nazvat scvrklý (zvrásněný) peperomie, známý také jako pouštní privet.

Obecný popis a fotografie

Vizuálně s vrásčitou peperomií lze najít na fotografii:

)

Scvrklá peperomie (lat. Peperomia caperata) má neobvykle tmavě zelené listy (přírodní forma), jako by byly pokryty sítí hlubokých vrásek, což jim poskytuje úlevu.Povrch je sametový.Ve výklencích žil se odstín změní na hnědou.

Listy jsou malé, ve tvaru srdce, sedící na dlouhých narůžovělých řapíkech, které se nacházejí blízko sebe, jejich shluk vypadá jako mísa nebo rozeta.Masitá listová čepel, stejně jako stonek, obsahuje přívod vody.Tento rys je způsoben skutečností, že ve svých původních tropech je peperomie epifytická rostlina.

Reference:epifyty jsou rostliny, které jako podklad používají keře a stromy, což jim umožňuje být blíže ke světelnému zdroji.Často to tak nenívázaná k zemi, vlhkost se získá ze vzduchu a srážek (déšť a mlha).

Stejně jako jiné druhy peperomie je rostlina malá, až do výšky 10 cm. Vzhledem ke své epifytické povaze má špatně vyvinutý kořenový systém ve formě uzlů nebo dlouhého plazivého oddenku.

Mnoho odrůd z přírodních druhů vrásčité peperomie, která byla definována a popsána v roce 1958, je nyní chováno.Od původní formy se liší v pestré barvě listů, od červené až kaštanové.Existují také pestré odrůdy kombinující červené, růžové, bílé a zelené.

Květy v létě vytvářejí protáhlé svislé uši, které vystupují nad povrch listů.Jsou natřeny bíle a kontrastují s listy.Vůně květin chybí.

Zástupci rodu Peperomia jsou si navzájem tak odlišní, že při pohledu na ně je těžké uvěřit jejich společnému původu.Než získáte tuto úžasnou rostlinu, měli byste pochopit tuto odrůdu, abyste si vybrali zelené zvíře, které bude nejroztomilejší.Na našem webu najdete články o jiných druzích této rodiny, konkrétně o odrůdách: Lilian, Kluzielistnaya, Magnoliennaya, Tupolistnaya.

Domácí péče

Následná péče

Důležité! ​​Před nákupem pečlivě zkontrolujte vzorek rostlin, který se vám líbil.

Pestrobarevné tvary by na listech měly mít krásné barevné vzory, jednoduše nasycenébarva odpovídající třídě.

Ujistěte se , že listy a stonky nejsou poškozeny, že na základně není hniloba.Jinak bude velmi obtížné zachránit zakoupenou rostlinu.

Funkce péče závisí na tom, v jakém ročním období jste zařízení koupili:

Pokud v zimě, nemusíte se ho dotýkat alespoň do konce února - začátek března.Peperomie, i když nemá odpočinkovou dobu, může špatně vydržet zimní transplantaci a zemřít.

Také na podzim musíte být opatrní a transplantovat, pokud je rostlina příliš přecpaná ve starém hrnci.Pak se o něj postarejte podle níže uvedených doporučení.

Pokud dostanete peperomii na jaře nebo v létě (nejlépe), je to jednodušší.Můžete se transplantovat okamžitě po zakoupení, ale pouze pokud rostlina vypadá zdravě.

Pokud ne, je třeba počkat, dokud neuplyne adaptační období a roste květina.Teprve poté bude možné provést transplantaci.

Ujistěte se, že opatrně odstraníte všechny sušené stonky a listy, protože narušují normální růst rostliny.V případě potřebyotřete listyměkkým navlhčeným hadříkem.

Výjimka : odrůdy s povrchem pubescentního listu, mohou být snadno poškozeny.

Je nemožnéokamžitě umístit rostlinu do jasného světla po jejím přivedení z obchodu, je lepší dát ji do částečného stínu.Určitě tam chybělo osvětlení a taková prudká kapka může být škodlivá.

Nad zalévání - zkontrolujte půdu, pokud je příliš suchá, zalijte ji usazenou vodou.

Přistání

Od přírodypeperomie jsou epifyty, které lze pěstovat nejen v květináčích, ale také na hydroponii.

Reference:hydroponie je zvláštní způsob pěstování rostlin, když se místo půdy, vzduchu, vody nebo pevné látky používá umělé médium.Například mech sphagnum, expandovaná hlína, štěrk.Musí být neustále navlhčen speciálním roztokem vody a minerálních solí vhodných pro konkrétní rostlinu a také provzdušňován tak, aby kořeny byly nasyceny kyslíkem.

Při výsadbě v půdě je třeba mít na paměti, že peperomie má málo rozvinuté kořeny a hustá půda jí nevyhovuje, mohou hnilobu.Nejlepší je vyrobit směs listů, pustiny, rašeliny a písku v poměru 2: 1: 1: 1.Můžete přidat mech, nahradit sodík humusem a také se zbavit rašeliny.Směs země by měla být volná a prodyšná.

Není nutné provádět 73 oblékání v zimě a také bezprostředně po transplantaci (nejdříve dva týdny).Zbytek času - dvakrát měsíčně, s komplexním hnojivem určeným pro okrasné listnaté rostliny.Dávkování - do doporučené dávky přidejte dvakrát tolik vody.

Transplantace

Až tři roky potřebuje rostlina roční transplantaci, pak jednou za dva roky, protože růst zpomaluje.Ale musíte se podívat, jestli kořeny vyčnívají z drenážních otvorů, v tomto případě je nutná transplantace.

Je transplantováno na jaře, proto berou mělkou nádobu - misku, která je o 2 až 3 centimetry širší než ta stará.Drenážní vrstva (expandovaná hlína, zlomenácihla, uhlí) až do šesti centimetrů.Umístěte rostlinu do středu, posypte zeminou a mírně ji zkomprimujte.Dejte do částečného stínu, zalijte.

Prořezávání

Můžete štípnout příliš dlouhé stonky, poté rostlina dá boční výhonky a vytvoří čistý keř.

Včasná potřeba stříhat suché výhonky.

Zalévání

Protože tato rostlina patří k sukulentům, tj. Ukládá vodu do stonků a listů, zalévání vyžaduje mírné.Na jaře a v létě, v období aktivního růstu, zalévají častěji a prstem nebo speciálním indikátorem kontrolují stav půdy.V zimě nemůžete zalévat vůbec ani vodu jednou za měsíc, v případě, že spodní listy padají.

Pozor! Mokření a stagnace vody jsou velmi nebezpečné, mohou kořeny hniloby zničit a rostlina zemře.

Voda je odebírána pouze k odstavení, o něco teplejší než pokojová teplota.Je vhodné zalévat na pánvi.

Vlhkost.

Jako tropická rostlina bude prospěšné kropení peperomie.V letních měsících, několikrát týdně, stejné během topné sezóny v zimě.K tomu použijte teplou měkkou vodu.Výjimkou jsou pubertální odrůdy rostlin.Nádobu s navlhčeným štěrkem můžete také umístit vedle palety nebo místo ní.

Teplota

Peperomia scvrklá, stejně jako její ostatní druhy, označuje rostliny milující teplo.

V ziměby měla být teplota udržovánane nižší než 16 ° , optimálně - do 23 °, jinak se listy zbarví do žluté a odpadnou.

S nástupem léta roste dobře při 22 - 25 °,lze umístit na lodžii nebo balkon.Měla by však být chráněna před průvanem a ostrými teplotními extrémy.

Osvětlení

Odrůdy s tmavě zelenými listyrostou dobře v částečném stínu na západních nebo severních oknech.Pokud to není možné, měli byste rostlinu zastínit nebo ji umístit dále od okna.

Pestré odrůdyvyžadují jasné rozptýlené světlo, umístí se na východní a jižní okna.Ale nemůžete to dát na přímé sluneční světlo, listy se spálí!

V zimě vyžadují všechny odrůdy dodatečné osvětlení speciálními lampami, jinak budou řapíky velmi protáhlé a pestré listy budou malé a nenápadné.

Rozmnožování

Peperomie může být množena jakoukoli metodouna jaře .

  1. Listové řízky .Ostrým nožem nakrájejte dospělý zdravý list, nechte stonek asi 5 cm, vložte do vody, dokud se neobjeví kořeny, nebo okamžitě nalepte do směsi listového humusu (rašeliny) s pískem (1: 1) a posypte plátek hormonálním práškem.Nakloňte list pod pravým úhlem.Zakryjte polyethylenem nebo vytvořte skleník.Umístili na jasné místo, navlhčili každé 2 dny postřikem půdy, větrali, aby se zabránilo rozkladu.Když se rozety objeví (po 1 - 1, 5 měsících), jsou transplantovány do připravené půdy (složení je popsáno výše).
  2. S řízky stonků .Řízky jsou řezány dvěma páry listů, prohloubeny tak, aby dolní uzel byl nad zemí.Dále se vše provádí stejným způsobem jako při zakořenění s listem.Teplota by měla být kolem25º.
  3. Svazky listů .Kořeny jsou také kořeny.
  4. Rozdělením pouzdra .Když křoví silně roste, je lepší jej rozdělit do několika nových rostlinných případů, aby se objevily mladé výhonky.Udělejte to při přesazování.Dělte je velmi opatrně, abyste nepoškodili kořeny.Pot by měl být odebrán o něco méně než ten předchozí (viz odstavec „Přistání“).
  5. Semena .Po rozkvětu semena dozrávají.Jsou shromažďovány a zasety na jaře ve směsi popsané pro zakořenění listů.Berou na to talíře, pak si vytvoří skleník a čekají na sazenice.Když se objeví nejméně dva páry listů, přesadí se do společné krabice, půda se stále používá stejná.Když se sazenice stanou silnými, vysadí se do samostatných květináčů s půdou pro peperomii a postarají se o dospělé exempláře.

Přínosy a příznivé účinky

Kromě estetické výzdoby domu je rostlina schopna čistit vzduch také díky skutečnosti, že emituje zvláštní látky - těkavé, což zabíjí mnohobakterie.

Pokud často chytíte nachlazení, vrásčitá peperomie se vám perfektně hodí!

Má se za to, že má příznivé účinky na trávení a žlučník.

Upozornění! Existují i ​​jiné typy peperomie, které jsou schopné čistit vzduch, například Peperomia dupolistnaya.

Škůdci a nemoci

Poškozenílze provést pouze v případě, že je ovlivněnoškůdci(roztoč pavouk, třásně), mealybug) a nakazí ostatnírostlin.

Rostlina je nutné pravidelně kontrolovat a v případě potřeby ji ošetřovat.

K tomu se používají insekticidy (třásničky), roztok mýdla (roztoče pavoučí) a roztok alkoholu (mealybug).Zpracovávají celou rostlinu.Pro toto období je nutné izolovat peperomii od ostatních barev.

Ovlivněnonemocí , jako je kořenová hniloba způsobená plísňovou infekcí.

Vyskytuje se při zamokření, lze jej zachránit pouze transplantací s předběžnou léčbou antimykotiky.

Novicům můžete doporučit pěstovat vrásčitou peperomii, i když jsou splněny všechny podmínky a zemědělské techniky, které jsme popsali, jistě vás potěší její exotickou krásou!