Popis, vlastnosti a vlastnosti pěstování Scutellaria baicalensis

Scutellaria baicalensis se v tibetské a čínské tradiční medicíně široce používá jako léčivá rostlina.Látky, které rostlina sama hromadí, se používají k léčbě onkologických a srdečních chorob.

K získání této rostliny není nutné ji hledat v lese - stačí ji pěstovat na letní chatě.

Popis vzhledu a fotografie

Scutellaria baicalensis (Scutellaria Baicalensis) je nízko rostoucí bylinná rostlina rodu Labateata (Labiatae) nebo Lamiaceae.

Oblíbená jména lebky :

 • okurka;
 • modrá barva;
 • srdeční tráva;
 • hypericum pole;
 • matečný louh;
 • Babička.

Lebka má vertikální čtyřstěnné stonky s mnoha větvemi. Dolní část stonku (bazální zóna) se s věkem stává dřevěnou.Husté listy mají podlouhlý protáhlý tvar, sedí na krátkých řapících, uspořádaných ve dvojicích na opačných stranách stonků.

Listová listina je ostře členitá, jednoduché struktury, zkamenělá a na okrajích zoubkovaná, v některých rostlinách zcela marginální.Spodní povrch listu je posetý malými černými tečkami.Stonky a listy některých rostlin jsou pokryty mírnou dospívání.

Střední kořen rostliny je krátký a silný, jeho délka dosahuje 50 cm.v malé hloubce kořen zhoustne a plynule přechází do oddenku.Oddenek Baikal Scutellaria je hnědé nebo šedobílé barvy, na řezu má žlutou barvu, jeho povrch je skvrnitý mělkými vráskami a drážkami.Funkcí oddenku je ukládání živin.Má hořkou adstringentní chuť, se používá pro léčebné účely.

Květiny se shromažďují v hustých květenstvích korunujících vrcholky stonků. Sepals jsou pokryty hustou fialovou chmýří, koruna je světle modrá nebo fialová.Poprvé, rostliny kvetou po dobu 2 let života.

Kalich je mělký, se širokými špičatými nebo zaoblenými rty.Trubkovitá koruna květu má končetinu s dvěma rty až do délky 2-3,5 cm, květy lze malovat v mnoha barvách - malina, červeno-modrá, jasně modrá, modrá, fialová, vínová.

Vědecké jméno plodu Scutellaria fetus je „coenobium“. Plody Scutellaria jsou ořechy ve tvaru elipsy s hladkým povrchem, někdy pokryté chmýří.Jako na dotek, zralé plody Scutellaria střílí semena i při lehkých dotekech.

Níže uvidíte, jak tato rostlina vypadá:Pěstování a výsadba

Jaká sezóna je nejlepší doba na výsadbu?

Výsadba semen se provádí na začátku jara (v mírném klimatu - přibližně v polovině března).Minimální teplota, při které je pozorováno klíčení semen, je 6-8 stupňů.Země v postelích na podzim by měla být hojně hnojena kompostem.

Jak se připravitZemě?

Před uvolněním se do půdy zavádí humus nebo kompost (na 1 m kbelík2 ) a dřevní popel (2 skleničky na 1 m2 ). Pokud má půda vysokou kyselost, doporučuje se hnojit ji dolomitovou moukou , která neutralizuje část kyselin.

Pěstování ze semen

Scutellaria baicalensis lze pěstovat pouze setím semen.Mohou být sklizeny ihned po rozkvětu rostlin.Reprodukce prostřednictvím oddenků, přístupných jiným druhům Scutellaria, se nepraktikuje, protože kořeny Bajkal Scutellaria nemohou být odstraněny ze země, aniž by způsobily vážné poškození.

Semena Scutellaria si uchovávají klíčivost po dobu 1 roku. Příprava semen na výsadbu zahrnuje stratifikaci - skladování semen v chladničce během zimy.Když se semena přenesou na teplo krátce před výsadbou, probudí se v nich růstové procesy a určí rychlý a přátelský vznik sazenic.

Semena se vysejí na hojně zalévanou půdu a lehce se posypou pískem smíchaným s malým množstvím granulí fosfátového hnojiva.První výhonky se dostaví 2-3 týdny po výsadbě.Asi po 2 měsících jsou první pupeny svázány, po 3 kvetení získává sílu.

V severních oblastech by měla být vysazena scutellarie prostřednictvím sazenic. V březnu se semena vysazují v krabicích, sklenících nebo sklenících.Půda je udržována vlhká.

Po 1,5–2 týdnech, po objevení, se sazenice v případě potřeby ponoří do větších nádob.Přesuňte rostliny venkupůda může být již na začátku června, pokud to povětrnostní podmínky dovolí.

Shlemnik je velmi citlivý na transplantaci, protože kořenový kořen je během transplantace často poškozen , pokud je to možné, plánujte jej pěstovat tak, aby se tomuto postupu zabránilo.

Při výsadbě musí být rostlina pečlivě odstraněna spolu s kusem země na kořenech a zasazena na nové místo.Bezprostředně po transplantaci by měla být rostlina napojena kořenovým roztokem.

Péče

Osvětlení

Shlemnik miluje spoustu slunečního svitu, takže rostlina by měla být vysazena na nestínovaných místech,jinak budou jeho květiny velmi malé a nepopsané.Částečný odstín však nemá na rostlinu vážný negativní účinek.

Zalévání

Shlemnik snadno snáší nedostatek vlhkosti, takže by měl být napojen pouze za suchého počasí.Zpočátku se postele se scutellarií zalévají denně, protože rostliny stárnou, frekvence zavlažování se postupně snižuje na 1krát týdně.Nadměrné zalévání dospělých Scutellaria snadno vyvolává hnilobu kořenů.

Teplota

Scutellaria baicalensis odolná vůči mrazu a ostrým změnám teplotymůže růst jak v teplém, mírném a chladném podnebí.Optimální teplota vzduchu pro dospělou rostlinu je 20-25 stupňů.

Půda

Půda musí být úrodná, dobře uvolněná a musí mít neutrální kyselost.V případě potřeby je půda posypána vápnem z nadměrné kyselosti(normální pH = 6,5 až 7,0).Těžké půdy, které zadržují hodně vlhkosti (jílovité, hlinité), jsou nežádoucí - mohou způsobit rozklad kořenů.

Vrchní obvaz

Čas od času je vhodné hnojit půdu pod lebkou. Poprvé se hnojiva aplikují na podzim před zasetím semen.Chcete-li připravit hnojivo, musíte vzít jeden kbelík kompostu nebo humusu (na 1 m2 čtverečních) a smíchat se dvěma sklenicemi dřevěného popela.Je nutné rovnoměrně distribuovat směs na místě, kopat Zemi do hloubky v bajonetu lopaty.

Na jaře se rostliny hnojí dusíkem nebo organickými hnojivy (například slabým roztokem kuřecích trusů).Při tvorbě pupenů a začátku hromadného kvetení se doporučuje, aby se Scutellaria krmila růstovými stimulanty a hnojivy na bázi fosforu draselného a fosforu, což přispívá k rozvoji jejích kořenů ak akumulaci užitečných látek v nich.

S nadměrným dusíkatým hnojivem začnou zelené části Scutellaria rychle růst, ale kořeny trpí nedostatkem živin.

Prořezávání

V regionech s mírným a teplým podnebím se na podzim ořezává scutellarie,odřízne část rostliny a ponechá pouze „pahýl“ s výškou 6-7 cm. Při pěstování Scutellaria v severních oblastech je vhodné neprorezávat rostliny až do jara, aby se snáze přežilo chlad.

Ostatní nuance

Země kolem keřů se čas od času uvolňuje, aby se zajistil konstantní přístup kyslíku k hluboko ležícím kořenům.To je nemožnézanedbávat a plevelovat plevele.

Keře Scutellaria dobře doplňují květinové záhony jako rámeček okolo okrajů. Scutellaria vypadá nejlépe u velkých květů,například:

 • oranžový mák;
 • Elecampan;
 • pupalka;
 • gypsofil;
 • Lilie různých barev.

Léčivé suroviny se začnou sklízet 3-4 roky po výsadbě.Zelené části rostliny jsou nakrájeny opatrně, nezapomeňte část nechat, jinak bude rostlina příliš stlačená.V budoucnu se sběr surovin nedoporučuje každoročně - to oslabí užitečné vlastnosti Scutellaria.

Kořeny používané k přípravě léčiv jsou vykopány v září nebo říjnu. Pokud se rostlina pěstuje pro dekorativní účely, není třeba vykopat podzemek - příští rok z ní vyroste nová rostlina.

Nemoci a škůdci

Scutellaria baicalensis vykazuje dobrou odolnost vůči chorobám a škůdcům.Největší nebezpečí je způsobeno různou hnilobou, při absenci dostatečného ošetření schopného rychle zničit rostlinu.Chcete-li zabránit hnilobě, sledujte střídání zalévání.

Před výsadbou semen může být půda ošetřena přírodními insekticidy.Použití chemikálií se doporučuje pouze ve vážných případech.

Scutellaria baicalensis se pěstuje hlavně díky svým léčivým vlastnostem.Nemůže se chlubit nádhernou krásou nebo vůní svých květin.Přesto v něm existuje nepopsaná a skromná krása.