Popularita průhledných květináčů pro orchideje - nutnost nebo módní prohlášení?

Orchidej je jednou z nejkrásnějších květů.Není divu, že když jste jednou zakoupili tuto rostlinu, můžete s ní „onemocnět“: zkuste neustále věnovat pozornost všem jeho potřebám a rozmarům, pokuste se prodloužit její život transplantací.Otázka výběru nové kapacity není tak jednoduchá, protože existuje velké množství různých možností.Tento článek je pokusem objasnit situaci a získat odpovědi na mnoho zajímavých otázek, například proč je orchidej nejčastěji zasazena v průhledných nádobách, lze ji umístit do neprůhledných a mnohem více.

Je možné zasadit rostlinu do průsvitného kontejneru, je to nutné?

Orchid patří k typu epifytů.Epifyty in vivo nežijí v zemi, ale lpí na nějaké rostlině a vezmou své kořeny do své kůry.

Téměř celý kořenový systém epifytů je v otevřeném prostoru.Takové podmínky nelze rostlině poskytnout v bytech s ústředním topením, mnoha spotřebiči a domácími spotřebičispotřebiče.Kořeny vyschnou a zahynou.Jedinou cestou ven je umístit rostlinu do květináče, což poskytne izolovaný prostor pro kořenový systém.

Mnoho zdrojů tvrdí, ženejlepší možností pro výběr hrnce k přesazení je transparentní nádoba .Je však nutné zasadit orchidej do průhledného květináče nebo ne?Zkušení pěstitelé květin tvrdí, že majitel orchideje to potřebuje více než ona sama a že není nutné kupovat průhledné obaly pro rozmarnou krásu.

Vlastnosti

Průhledná nádoba je nádoba na pěstování rostlin (v tomto případě orchideje) vyrobená z materiálů, které umožňují světlo: plast, polyethylen a sklo.

Výhody a nevýhody

Nádoba vyrobená z průhledného materiálu má několik výhod :

 • Proč jsou průhledné stěny rozhodně užitečnéhrnec, takže to je sledovat stav kořenů orchideje a substrátu.To vám umožní regulovat zalévání rostliny, včas odhalit onemocnění kořenového systému nebo identifikovat škůdce.
 • Plast je látka, ve které nejsou póry, takže kořeny orchideje nebudou moci „růst“ ke stěnám.
 • Plast udržuje optimální teplotu nezbytnou pro kořenový systém květu, tj. Neumožňuje jeho přehřátí a podchlazení.
 • Takové hrnce jsou pro udržení nezbytné úrovně vlhkosti lepší než ostatní.
 • Pokud je při transplantaci obtížné oddělit půdu od kořenů, můžete takovýto hrnec řezat běžnými nůžkami.
 • ​​
 • Nebije při pádu.
 • Tento typ nádrže představuje možnost rozpočtu.

Existují určité nevýhody :

 • Fanoušci všech šetrných k životnímu prostředí budou aktivně oponovat použití plastu - látky syntetické povahy, která nijak neovlivňuje tělo.lidské a environmentální podmínky.
 • Materiál, z něhož jsou průhledné nádoby vyrobeny, je poměrně lehký: vždy bude existovat riziko, že se v nich vysázené rostliny převrátí.
 • V případě podobné situace může nedostatek hygroskopičnosti v látce hrát špatný vtip: orchidej snadno vyjde ze substrátu.
 • Plastové kelímky jsou vzduchotěsné.
 • Plast může nepředvídatelně reagovat na jakékoli hnojivo aplikované na substrát;
 • Ne esteticky příjemný design.
První tři minusy lze snadno odstranit: stačí „vážit“ nádobu s vrstvou drenáže (lze použít expandovanou hlínu, pemzu) a pro zajištění proudění vzduchu ke kořenům a odtoku vody ze substrátu musí být ve dně a stěnách provedeny otvory.nádoba (pro tyto účely je vhodný hřebík nebo pletací jehla).

Vliv na různé druhy rostlin

Před výsadbou květů v průhledném květináči je třeba vzít v úvahu specifika požadavků na podmínky růstu různých druhů této rostliny.Kořenový systém Phalaenopsis a Oncidium se podílí na procesu fotosyntézy, jehož průchod je prostě nezbytný.Tyto typy orchidejí jsou vhodnépěstovat v nádobách, které propouštějí světlo.

Pro vandovskou orchidej se svými pěstitelskými vlastnostmi jsou vhodné skleněné nádoby , které zajistí propustnost světla a budou vhodné pro neustálý pohyb této květiny za účelem zalévání a sušení kořenů.Rozmarná Cattleya a další hybridní orchideje s pseudobulbem však doporučovaly glazovanou keramiku, stejně jako všechny suchozemské druhy (papoušek Venuše).

Z jakého materiálu si vybrat?

Vše záleží na rozmanitosti orchidejí, úrovni zkušeností pěstitele.Skleněné nádoby jsou esteticky atraktivní, ale pro zkušené milence je lepší pěstovat v nich orchideje, protože proces zalévání povrchu bude vyžadovat určité dovednosti.

Nabízíme vám, abyste se seznámili s vizuální a informativní videopřehlédnutím květináčů pro orchidej:

Je neprůhledná varianta přijatelná nebo ne?

Pokud mluvíme o ohleduplnosti k životnímu prostředí, pak jsou preferovány hrnce vyrobené z přírodních materiálů (jíl, keramika).Alenejlepší volbou pro začínající floristy je průhledná plastová nádoba , protože světelná propustnost umožňuje vizuálně sledovat stav kořenů a substrátů.

Zkušený květinář, který studoval všechny rysy každé odrůdy orchidejí a znal všechny své „návyky“, nevyžaduje vizualizaci.Může věnovat pozornost keramickým a jílovým neprůhledným nádobám.

Co pomůže zjistit netónovaný obal?

Průhledný materiál, z něhož je nádoba vyrobena, to umožňujesledovat vývoj kořenového systému, stav substrátu, odtok vlhkosti.Takžebarva kořenů orchidejí je jedním z hlavních ukazatelů jejího stavu a zdraví .Rostlina nepotřebuje zalévání, když jsou její kořeny tmavě zelené barvy.Pokud se postupně stávají stříbro-zelenými, pak je květina „žíznivá“.

Pokud kořeny získají žlutou, hnědou, černou barvu, je čas na zaznění poplachu, jedná se o jasný signál rozkladu kořenového systému nebo jeho fragmentů.Průhlednost navíc umožňuje sledovat, jak je substrát nasycen vodou a kdy příště zalévat rostliny.

Pokud se sklenice opravdu líbila obchodu, pak ji lze použít jako dekorativní květináč , alesi musíte pamatovat: vzdálenost mezi stěnami hrnce a květináčem by měla být alespoň 1-2 cm .

Účinek na květinu

Většina odborníků se domnívá, že materiál, ze kterého je nádoba vyrobena, nemá vliv na stav.rostlin.Ani plast ani sklo nemohou ublížit milované květině, pouze nesprávná péče může způsobit škodu.

Průsvitný stolní nádobí

Jak bylo uvedeno výše,je pro začínající zahrádkáře velmi prospěšný průhledný hrnec .Oni, když vidí stav kořenů orchidejí, mohou mít přiměřený účinek na rostlinu, což samozřejmě pozitivně ovlivňuje květ.

Co ohrožuje použití konvenční květinové nádoby?

I přes mnoho pozitivních ukazatelů neumožňuje neprůhledný potvšimněte si problémů s kořeny, pokud vzniknou, určete, zda je třeba zavlažování, identifikujte přítomnost škůdců.Takový květinář by měl mít dobře rozvinutou intuici a bohaté zkušenosti, aby určil možné odchylky ve svém vývoji vzhledem orchideje.Jinak je možné zhoršení stavu rostliny až do její smrti.

Postupné pokyny k pěstování v různých nádobách

Vyrobeno ze skla

Pozor! Nejlepší čas k transplantaci orchideje je poté, co se rozkvetla.Hrnec by neměl být příliš velký nebo příliš malý, bude stačit, pokud přesáhne ten starý o průměr 1 - 2 cm.
 1. Připravte substrát, hrnec, expandovanou hlínu, nůžky.
 2. Měla by být také připravena samotná rostlina: vyjměte ze starého hrnce, vložte spolu se substrátem (pokud se přilepil ke kořenům) v teplé vodě.Po chvíli odstraňte půdu z kořenů a nechte uschnout.
 3. Když jsou kořeny rostliny zcela zaschlé, viditelné, je nutné je pečlivě prozkoumat, aby se odstranila veškerá shnilá plocha nůžkami.
 4. Spodní část květináče by měla být pokryta expandovanou hlínou přibližně 5 cm, aby mohla voda vytéct, a malou vrstvou substrátu.Na výsledný „polštář“ položte rostlinu, rozšířte kořenový systém, do květináče vložte příliš dlouhé kořeny a vyplňte všechna prázdná místa substrátem.Měl by být rovnoměrně rozložen mezi kořeny, pravidelně mírně drcený, bod růstu orchideje by neměl být pokryt kůrou.
 5. Musíme to zajistitrostlina v novém kontejneru nevyvěsila.

Při zavlažování orchidejí vysazených ve skleněné nádobě bez děr pro odvodnění existují určité potíže.Květ by měl být zaléván povrchně konev nebo sprchou.Aby bylo možnévypustit přebytečnou vodu, nádoba se převrátí a drží květinu .Za tímto účelem někteří pěstitelé květin umístí mech na povrch substrátu, aby nedošlo ke ztrátě kousků kůry.Tímto způsobem se zalévání provádí dvakrát méně než obvykle.

Nabízíme vám k vidění vizuální video výsadby orchideje ve skleněné nádobě :

Plastové

 1. Připravte si vše, co potřebujete pro výsadbu: hrnec, nůžky, drenáž, substrát, aktivní uhlí, skořice může být.
 2. Květinu ve starém květináči předem zalévejte.
 3. Vyjměte rostlinu z nádoby.Aby nedošlo k poškození kořenů, může být starý kontejner řezán.
 4. Pečlivě si prohlédněte kořeny a shnilé oblasti, abyste je mohli řezat nůžkami.
 5. Je nutné odstranit všechny suché části u kořenového krku orchideje v místě, kde rostlina přichází do styku s půdou.
 6. Místa řezu drceným aktivním uhlím nebo skořicí.
 7. Na dno hrnce umístíme odtok, malou kůru, rostlinu.Kořenový krk by měl být ve středu hrnce a kořeny kolem stěn nádrže.Při plnění hrnce půdou je třeba zajistit, aby kousky kůry rovnoměrně vyplňovaly veškerý volný prostor mezi kořeny.
Důležité! První zalévání orchideje po transplantaci by mělo být provedeno převařenou vodou pátý den, druhý denzalévání - po dalších 2 týdnech a začít se krmit až po měsíci.

Neprůhledné

 1. Připravte si vše, co potřebujete pro výsadbu, včetně samotné rostliny.
 2. Pečlivě zkontrolujte kořeny orchideje, odřízněte všechny shnilé nebo sušené oblasti nůžkami.
 3. Místa pro řezání by měla být podle odborníků ošetřena aktivním uhlím nebo skořicí.
 4. Vložte drenáž do hrnce, malého substrátu, umístěte samotnou rostlinu tak, aby její kořeny byly volně umístěny kolem stěn hrnce.Vyplňte výsledné dutiny půdou
 5. Zaklepáním na stěny hrnce se usadí půda.

Následuje vizuální video o výsadbě orchideje v neprůhledném květináči:

Podmínky pro pěstování orchidejí můžete přiblížit k přirozenému použití výsadby rostliny na bloku nebo pomocí speciální prodyšné nádoby 136) Koruna.Jako substrát je vhodná vynikající půda německé produkce Seramis.

Užitečné video

Informativní video o správném výběru květináče pro orchidej:
Na základě výše uvedeného můžeme dojít k závěru: výběr květináče je důležitou otázkou, ale stálenení základní.A hlavní věcí v pěstování orchidejí je kompetentní a systematická péče.Žádná rostlina se neobejde bez ní v průhledném a neprůhledném hrnci.A zbytek je věcí vkusu a zkušeností.