Populární růžová: Philadelphia orchidej a domácí péče a doporučení pro chov

Existuje mnoho milovníků krásných exotických, kteří chtějí na své parapetu pěstovat rozmarnou krásnou orchidej, ale pro začínajícího pěstitele je to obtížný úkol.

V přírodě je však orchidej Philadelphia, která vypadá skvěle, ale její pěstování je mnohem snazší.

Stručná definice

Phalaenopsis Philadelphia (schilleriana x stuartiana) -Orchidej Philadelphia je hybridní orchidej phalaenopsis , zástupce rodu epifytických bylin z čeledi Orchidaceae z jihovýchodní Asie a Austrálie.

Popis rostliny a její vzhled

Philadelphia je extrémně krásná rostlina, která získala nejlepší vlastnosti od svých „rodičů“ - phalaenopsis Schiller aStuart.Stříbrně zelené listy s mramorovým vzorem a četné fialově růžové květy motýlů dodávají rostlině pohádkový vzhled.V tomto případě je květina v pěstování poměrně nenáročná.

Filadelfie má velmi krátký svislý stonek, který je prakticky neviditelný za 3-6 masnými listy, má délku 20–40 cm a šířku asi 10 cm.

Rostlinamá rozvinutý kořenový systém, má vzdušné zeleno-stříbrné kořeny díky přítomnosti chlorofylu , který roste z dutin listů, což mu umožňuje absorbovat vodu a živiny přímo ze vzduchu.Vzhledem k tomu, že se jedná o epifyt, nemá pseudobulby charakteristické pro jiné orchideje.

Existuje jiný počet stonků květů - od 1 do několika.Jejich výška v průměru dosahuje 60-70 cm. Na jednom stopce lze najednou najít až 20 květů.Pupeny drží po dlouhou dobu a otevírají se postupně, což umožňuje květu kvetou několik měsíců.Jsou však možné i kratší období květu, pak se vyskytují více než jednou během roku.

Květiny samotné, dosahující průměru 7-8 cm, mají složitou barvu složení: ačkoli jsou fialově růžové, mají fialové žíly, ve středu nahnědlé skvrny, skvrny na bočních sepálech různých odstínů červené.Centrální okvětní lístek - ret - má „rohy“ kvůli bifurkaci.

Květiny jsou jasně zbarvené s barevnými pruhy a tečkami.Zde převládají růžové, bílé, žluté, krémové, fialové a zelené odstíny.

Stejně jako ostatní zástupci rodiny orchidejí , i hybrid hybridizoval tyčinky a opylení lze provádět pouze hmyzem , protože pyl se nemůže pohybovat vzduchem.

Historie původu

Poprvé Evropané našli orchidej Phalaenopsis na ostrově Ambon v souostroví Moluccan v 17. století.V roce 1825 dostal tento rod rostlin jménoPhalaenopsis, což znamená „můra“, pro jeho podobnost s motýlkem.Philadelphia je kříženec dvou známých druhů phalaenopsis - Schiller (Phalaenopsis schilleriana) a Stuart (Phalaenopsis stuartiana), které existují jak v přírodě, tak v chovu.

Na rozdíl od jiných odrůd

 • Orchideje jsou rozšířenou rostlinou, kterou lze nalézt na všech kontinentech kromě Antarktidy.Philadelphia roste pouze ve vlhkých pláních a horských lesích jihovýchodní Asie a severovýchodní Austrálie.
 • Philadelphia je epifyt a jiné orchideje jsou suchozemské rostliny, ze stejného důvodu, první orchidej nemá pseudobulbs.
 • V orchidejích jsou květiny velké i malé a u phalaenopsis jsou všechny relativně velké.
 • Phalaenopsis se pěstuje doma snadněji než jiné orchideje.
 • Filadelfie, na rozdíl od orchideje, může během roku opakovaně kvetet.

Fotografie hybridu
Filadelfie je jednou z nejoblíbenějšíchpěstitelé orchidejí, ale informace o tom stále nejsou dost.Velmi populární, četné fotografie rostliny jsou obrazy fialově růžové květiny. V internetovém obchodě je označen jako Phalaenopsis Philadelphia- 2 stopky Pink D12 H50.Obecně platí, že Philadelphia, která je hybridem dvou dalších phalaenopsis, Schiller a Stewart, dává při každém přechodu mírně odlišné znaky na barvě listů a květů, na intenzitě vůně.

Kvetoucí

Philadelphiakvetou velmi rychle: velké množství květů kvetou téměř současně, jako roj můr.Hybrid může květovat téměř celý rok bez dlouhých přestávek na odpočinek.Kvetení se velmi často vyskytuje v období únor - květen.

Doba květu v různých rostlinách je individuální.

K rozkvětu snižte zalévání, snižte noční teplotu na 12 ° C a vytvořte rozdíl mezi denní a noční teplotou 6 ° C.Tyto podmínky odpovídají jarnímu počasí a stimulují rostliny k rozkvětu.

Můžete je krmit hnojivy obsahující fosfor a draslík. Po úplném ukončení kvetení je třeba snížit zavlažování jednou za 7-10 dní, a když stopka květu zaschne, úplně nebo částečně ji odřízněte, pokud se na ní objeví nový pupen.

Pokud Philadelphia nekvete, měla by být přijata následující opatření: vytvořte rozptýlené osvětlení a rozdíl v denních a nočních teplotách přibližně 4–6 ° C, zabráňte stagnaci vody, použijte hnojivo fosforečno-draselné, udržujte orchidej v chladu atemné místo.

Pokyny pro postupnou péči

 • Výběr umístění.

  Místo by mělo být osvětleno, ale nemělo by být vystaveno přímému slunečnímu záření.K dosažení tohoto efektu můžete spodní část okna zakrýt papírem.

 • Příprava půdy a květináče.

  Půda - substrát - je lepší to udělat sami.Za tímto účelem můžete vzít stejně sušenou jehličnatou kůru, inertní výplň, jako je perlit jako drenážní vrstva na dně hrnce, hrubý písek,rašelina, nahoře identifikovat mech.Hrnec by měl být vzat hladký, stísněný, průhledný, aby světlo dosáhlo kořenů.Vzdálenost od kořenů k okraji hrnce je asi 3 cm u mladé rostliny.

 • Teplota.

  Okolní teplota by měla být dostatečně vysoká: během dne 22–26 ° C, v noci 16–20 ° C.Rozdíl teplot kolem 6 ° C mezi dnem a nocí stimuluje růst orchidejí.

 • Vlhkost.

  Květina miluje vysokou vlhkost, proto je nutné ji stříkat každý druhý den a každých sedm dní ji utírat navlhčeným hadříkem.

 • Osvětlení.

  Musí být vytvořeno osvětlení, včetně umělého, dostatečné po dobu 10 hodin, ale tlumené - stín nebo částečný stín, žádné jasné světlo, aby nedošlo k spálení křehké rostliny.

 • Zalévání.

  Zalévání by mělo být z výše Philadelphie, lepší sprcha.Během období květu zavlažujte jednou týdně teplý déšť nebo destilovanou vodu, v klidu, vodu jednou za půl měsíce.

 • Krmení.

  Specialisté doporučuje aplikovat vrchní obvazy každé třetí zalévání květin.Nejlepší je okamžitě zakoupit v obchodě speciální komplex vyvážený pro tuto rostlinu, aby nedošlo k chybě s složení látek a jejich koncentrací.

 • Transplantace.

  Jakmile je zakoupen v obchodě ve Philadelphii, musí být okamžitě vysazen ve vybraném květináči, odstraněn k přizpůsobení na pár týdnů a nesmí být napojen.V budoucnu může být transplantát jednou za dva roky aktualizován.

Jak se množit?

Obvykledoma je Philadelphie propagována jedním ze tří způsobů: dětmi, rozdělením oddenku a někdy i řízky .

Je možné, aby to děti rozmnožovaly, když je nechá pustit.Jakmile se kořen objeví na dítěti, může být uložen.

Oddenek můžete kdykoli rozdělit na dva, a pak výhonky naklíčit v různých květináčích.

Onemocnění a škůdci

Onemocnění Filadelfie bývá často spojeno s nepřiměřenou péčí. Proto je nezbytné přísně dodržovat hlavní pravidla, jako je teplota, správné osvětlení, včasné zalévání a vrchní obvaz, nezbytná vlhkost a průhledná nádoba.Jako preventivní opatření byste měli po zakoupení ponořit všechny kořeny do vody, poté je oříznout od hniloby a poškození a poté ošetřete drceným aktivním uhlím.

Četní škůdci jsou pro květ také nebezpeční: molice, scutellarie, mšice, klíšťata, mealybug.Bojoví škůdci, jejich vejce a larvy potřebují insekticidy, fungicidy.To by mělo být provedeno více než jednou, ale občas.

Na našem portálu najdete další druhy orchidejí : Zigopelatum, Mini Mark, Dracula, Multiflora, Bulbofillum, Liodoro, Miltonia, Vanilla a Sogo.

Orchid Philadelphiamůže potěšit svého majitele bohatými květy, čím déle během roku, tím pečlivěji ji vykonává, není příliš obtížná péče.Správné zalévání, podpora vlhkosti, mírné osvětlení a další péče pomohou Philadelphii stát se krásnou, sofistikovanou květinou.