Porušení hlavních životních procesů u kuřat vede k vitaminu B1

V současné době je u domácích kuřat velmi časté onemocnění, jako je nedostatek vitamínů.Je to nedostatek vitamínů B.

Pro drůbež jsou vitaminy této skupiny téměř nejdůležitější, protože přispívají k normálnímu průběhu hlavních životních procesů.

S nedostatkem vitamínů se reprodukční funkce snižuje (tj. Kuře přestává nést) a celková aktivita.

Co je nedostatek vitaminu B1 u kuřat?

Chovatelé drůbeže, kteří se poprvé setkávají s nedostatkem vitamínů, mohou být vystrašení a zaměňovat je s různými nebezpečnými chorobami.

Tato nevědomost je velmi nebezpečná, protože nesprávné užívání léků (někdy velmi silných) může dále zhoršovat pohodu opeřených zvířat nebo dokonce vést k jejich smrti.Kromě domácích kuřat, hus, kachen, krůty mohou trpět také nedostatkem vitaminu B1.

Toto onemocnění se objevilo již dávno (detekováno v roce 1935).Nejprve byl nedostatek vitamínů nazýván „kuřecí horečka“, protože nerozuměli, co je to nemoc.

Ukázalo se, že důsledky této nevědomosti jsou žalostné a kuřata většinou zemřela na těžkou poruchu příjmu potravy.

Lék na nemoc byl nalezen náhodou Američanemvědci, kteří se pokusili přidat ke stravě kuřat hrubou mouku, otruby a zelení.

Tehdy se ukázalo, žepříčinou nedostatku vitaminu B1 je nedostatek látky, jako je thiamin .Thiamin primárně ovlivňuje činnost nervového systému (tedy letargické chování drůbeže), o něco později se objevují žaludeční problémy.

Bylo zjištěno, že v těle se nemůže tvořit pouze thiamin, a proto musí být touto látkou nasyceno jídlo.

Patogeny

Příčinou nedostatku vitaminu u kuřat mohou být různé mikroby, které mají škodlivý účinek na imunitní systém jako celek.

Navíc nebude možné okamžitě identifikovat nebezpečné patogeny.Mikroby potřebují čas, aby jejich škodlivý účinek dosáhl svého vrcholu.

Účinkem mikrobů je ničit prospěšné vitamínové sloučeniny, v důsledku čehož bude pták cítit silný nedostatek těchto látek, i když jídlo vypadá zcela vyváženě.

Červi mohou být také nebezpečnými původci nedostatku vitaminu .Když jsou ve střevech červi, dochází k různým ulcerativním procesům a zánětům.Výsledkem je, že thiamin je rychle spotřebován a dochází k jeho nedostatku.

Příznaky

Toto onemocnění lze velmi snadno zaměnit s jakýmkoli jiným, protože příznaky jsou přibližně stejné. Kuře se stává velmi letargickým, nezbedným, odmítá obvyklé jídlo .

Kuře může sedět celý den a velmi často dýchat, cožZ boku to vypadá velmi divně.Pokud je léčba zahájena, je možný dokonce i počátek ochrnutí.

Počet vajec bude každým dnem klesat, dokud kuře nepřestane dávat vejce.Také si musíte pamatovat podmínky ptáka.Pokud se udržuje v teple, pak se thiamin spotřebuje rychleji.

​​

Ošetření by mělo být zahájeno okamžitě, okamžitě poté, co si všimnete nepřirozeného chování ptáka.Pokud je vše ponecháno náhodě, může se vyvinout ještě nebezpečnější onemocnění - polyneuritida.

Mimo jiné se objeví časté křeče, zimnice a zažívací potíže.Kvalita ovipozice se prudce zhoršuje a také zmizí touha po líhnutí mladého růstu.

Průměrná délka života je snížena, takže pokud kuře nezemře na zažívací potíže, nebude žít dlouho, pokud nebude tato situace napravena a nebude využita co nejdříve k odstranění této choroby.

Diagnostika

Vitaminózu lze zjistit okamžitě, pouze pokud pečlivě sledujete chování slepic.Nejmenší rozdíl v jejich chování okamžitě naznačuje vývoj konkrétní nemoci.

Toto onemocnění se nejčastěji vyskytuje na podzim nebo brzy na jaře (jako u lidí).Veterinář však musí stanovit přesnou diagnózu, je to on, kdo může určit přítomnost všech příznaků této choroby.

Léčba

Léčba by měla být zahájena nejprve zažívacího traktu. Strava by měla být zcela přepracována a rozšířena .

KroměRostliny, ovoce a zelenina pěstované v zahradě lze také přidat k běžnému jídlu.Stejně tak je u lidí léčen nedostatek vitamínů změnou obvyklé stravy.Léčba proto vyžaduje co nejvíce různých vitaminů.

Vitaminóza postihuje nejhorší mláďata a mláďata.Začnou mít závažné vývojové zpoždění a smrtící výsledek je mnohem rychlejší než u starších kuřat.

Pokud je nemoc v pokročilém stádiu, nestačí jen zvládnout změnu stravy.Je nutné uplatňovat radikálnější opatření a zavádět doplňky výživy (možná i injekce).Není nutné si myslet, že léčba bude rychlá,neměla by být zastavena poté, co byly odstraněny všechny příznaky .

Jedním z nejzajímavějších dekorativních plemen slepic je trpaslík Leghorn B33.Tyto milenky budete milovat!

Víte, že nedostatek vitamínů A u slepic je s ním zacházeno úplně jinak?Více podrobností zde.

Doba léčby by měla být přibližně šest měsíců.Během této doby by drůbež měla dostávat maximum vitamínů, teprve potom bude možné doufat, že se nemoc v příštím roce nevrátí.

Preventivní a kontrolní opatření

Prevence nedostatku vitaminu spočívá vdenním příjmu požadované normy pro vitaminy .

Je však třeba si uvědomit, že tělo nemůže plně absorbovat všechny vitaminy, ai když je výživa správná a úplná, do těla vstupuje mnohem méně vitamínů nežpotřeba.

Postarejte se tedy o doplňky výživy.Do kuřecího jídla je třeba přidat oves, brambory (můžete loupat), ječmen, zelený hrášek nebo fazole, kopřivy, pampelišky, pšeničná zrna, otruby, cibuli.

Rovněž je třeba připomenout, že sluneční světlo poskytuje také potřebné vitamíny, takže by vždy mělo být v kuřecím moči.Pokud není dostatek přirozeného světla, můžete vždy nainstalovat další umělé.

Ze všech výše uvedených skutečností lze vyvodit jeden závěr: řádná péče o ptáka, neustálé sledování jeho krmiva a životních podmínek pomůže nejen zabránit nedostatku vitaminu B1, ale také mnoha dalším nebezpečným chorobám.Postarejte se o svá kuřata a vše bude v perfektním pořádku!