Postaráme se o orchideje.Jak zvolit složení půdy vlastními rukama?

Pěstitelé orchidejí vědí, že taková krása vyžaduje hodně práce, pozornosti a peněz.

Například zde je půda v obchodě s exotickými květinami slušná.Můžete si ji však vařit sami, aniž byste utratili desetník.V tomto případě bude substrát lepší a orchidejům se to určitě bude líbit.

Důležitost správné půdy

Správně vybraný substrát je zárukou zdraví a dlouhověkosti exotické krásy.

Věří se, žeorchideje jsou docela vybíravé ohledně půdy, do které byly zasazeny .Důvodem je skutečnost, že v přirozeném prostředí rostou epifytické odrůdy bez půdy.

Jako místo bydliště volí kmeny velkých stromů a odebírají z kůry živiny a vlhkost.Proto při výběru pohodlného „domova“ pro květinu byste měli zvážit tuto specifičnost.

Chtěl bych také dodat, žeje pro orchideje nepřijatelný .používat obyčejnou zemi jako půdu - zničí to .Pro kořeny bude těžká půda jakýmsi lisem a neumožní plně vykonávat její životně důležité funkce.

Je možné si to udělat sami?

Zahrádkáři získávají hotový substrát pro orchideje v zahradních obchodech.A jejich zkušenější kolegové se naopak domnívají, že vysoce kvalitní půda bude fungovat, pokud ji sami připravíte.Kromě toho má takový substrát několik výhod:

 • minimální náklady;
 • zaručená kvalita součástí;
 • ​​
 • individuální výběr přísad podle odrůdy;
 • jednoduché přípravky;
 • příprava požadovaných poměrů.
Podle pravidel pro péči o orchideje by se transplantace a úplné nahrazování půdy mělo provádět každé 2-3 roky.

Jaký je problém se substrátem pro obchod?

Nedávno byl vyplněn mezeru na trhu substrátů pro orchideje.Na regálech zahradních center a květinářství se objevily produkty dovážených a ruských výrobců.Hlavní složkou takových substrátů je mech a kůra.Existují drahé směsi s dalšími vzácnými ingrediencemi.

Avšak ivýrobky patentovaných známých značek nemají vždy odpovídající kvalitu .Přilákejte kupce krásnými barevnými obaly.A uvnitř obsahuje velké množství rašeliny a zemního prachu a kůra je katastrofálně malá.Tento poměr negativně ovlivňuje růst a vývoj.orchideje.

Pokud se i přes všechna varování rozhodnete přebývat na zakoupeném substrátu, vyzkoušejte tipy pro jeho výběr.

Složky směsi

Pro výběr správné směsi pro exotiku je důležité se nebát experimentovat.Pouze tímto způsobem bude jasné, jaké složení je pro tuto konkrétní rostlinu „chutnat“.Hlavním kritériem pro výběr správné půdy je svěží kvetení.

Obecné parametry pro výběr půdní směsi pro pokojové orchideje jsou stejné. Substrát by měl mít: lehkost, prodyšnost, drobivost, šetrnost k životnímu prostředí , měl by mít dobré drenážní vlastnosti a pH 5,5–6,5.

Povinná

Nedílnou součástí půdní směsi pro exotické rostliny jsou:

 1. stromová kůra ;
 2. mech-sphagnum ;
 3. popel ze dřeva;
 4. kořeny kapradiny.

Právě toto složení přírodních materiálů se považuje za základ pro přípravu substrátu pro orchideje.

Další

K hlavním složkám přidejte další složky , které nejsou neméně důležité.Mezi nimi:

 • kokosová vlákna;
 • listnatá, travnatá půda;
 • nížinná rašelina;
 • suché listy;
 • humus;
 • šupiny šišek;
 • skořápka z různých ořechů;
 • expandované hliněné granule;
 • perlit;
 • vermikulit;
 • oblázky;
 • zlomená cihla;
 • polystyren;
 • štěrk.

Co lze získat?

Obchody prodávají nejen hotový substrát, alea jeho jednotlivé komponenty.

To znamená, že si můžete vlastními silami koupit přísady a vyrobit směs půdy pro exot.Organické složky jsou ale nejlépe nalezeny v přírodě, protože všechno je kolem nás.

 1. Kůra stromů .Používá se kůra jehličnatých a listnatých stromů.Borovice je optimální.Je lepší hledat tuto složku v borovém lese na padlých stromech.Je to neživé borovice, které obsahují minimální množství pryskyřice, takže nemilované pro orchideje.Kůra musí být vždy suchá.Nejlepší kabáty se nejlépe hodí.Pokud nalezené fragmenty mají tmavé a spálené oblasti, měly by být odstraněny.Borovicová kůra by neměla být jen nalezena, ale měla by být také připravena.
 2. Kořeny kapradiny .Můžete kopat v létě v lese a vybrat větší keř.Potom očistěte od země, nakrájejte na malé kousky, usušte.
 3. Moss-sphagnum .Roste v lesních a bažinatých oblastech.Nejlepší čas na shromáždění je jaro.Mech má baktericidní, absorbující vlhkost, dává půdě drobivost, obsahuje mnoho užitečných látek a stopových prvků.Při výsadbě se přírodní složka používá v suché a mokré formě.
 4. Uhlímá vlastnosti podobné mechu a má vlastnost sorbování a dezinfekce.Je snadné najít popel v popelu nebo spálit dřevo v ohni.
 5. Rašelina .Odrůdy suchozemských orchidejí preferují přítomnost této složky v půdě.Slouží k akumulaci a zadržování vlhkosti vzemě.Je důležité zvolit rašelinu bez solí.Není nutné moc brousit.
 6. Šišky .V jehličnatých lesích je snadné najít padlé suché kužely.Jejich stupnice se používají k přípravě substrátu, mohou nahradit borovou kůru.
 7. Opadavé listnaté půdy a listy .Listy a půdu lze sbírat ve stejném lese.Hlavní věc pro půdu je, že neexistuje nadbytečný odpad ve formě tyčinek, větviček.Takový přírodní materiál je vhodný pro zástupce Orchidaceae, kteří vědí, jak získat živiny ze Země.
Suché listí vytváří v květináči jedinečnou mikroflóru, čímž předchází možným chorobám rostlin.

Co bych měl koupit?

Bohužel, ale ne všechny složky substrátu se nacházejí v přirozeném prostředí.Anorganické komponenty je třeba zakoupit v obchodě.

 1. Expandovaná hlína .Tento stavební materiál se dobře prosadil i drenáž.Expandovaná hlína je přírodní materiál získaný spalováním hlíny.Látka je lehká, porézní, levná, šetrná k životnímu prostředí.Granulované frakce se liší, v tomto případě jsou vybírány na základě velikosti kořenů.
 2. Perlit, vermikulit, štěrk- materiály šetrné k životnímu prostředí nezbytné pro odvodnění a uvolnění půdy.Prodává se ve stavebních odděleních.
 3. Polyfoam .Považuje se za nekonvenční složku půdní směsi.Později se však stává stále populárnější.Pěna se používá jako prášek do pečiva a také ve formě drenáže.Materiál je chemicky inertní,lehký, netoxický, poskytuje vysokou drobivost a propustnost pro vodu.
 4. Kokosové lupínky, vlákno .Komponenty se prodávají v blocích ve specializovaných prodejnách.Jsou samostatně zabaleny a předem dezinfikovány.

Jak nahradit přírodní složení?

Jak je vidět,většina složek substrátu pro orchideje jsou látky organického původu .Pokud je však nelze koupit nebo koupit, je možné materiály nahradit anorganickými.

 • Borová kůra se nahrazuje hrubozrnným říčním pískem, malými kousky polystyrenové pěny nebo listovou zeminou.
 • Místo rašelinového mechu se používá hydrogel, polystyren a pěnová guma.
 • Jako sorbent lze použít spíše drcený aktivní uhlí než dřevěný popel.
 • Perlit, vermikulit, drobková cihla, štěrk, štěrk, oblázky a expandovaná hlína jsou vzájemně zaměnitelné drenážní materiály.Pokud ne, použijte druhý.

Několik odrůd půdy pro rostlinu

Zástupci čeledi Orchid, kteří se pěstují uvnitř, se dělí do dvou hlavních skupin:

 • ) epifytický;
 • pozemní.

Pokud uvedeme procentuální poměr, pak 90% epifytů: dendrobium, zygopetalum, phalaenopsis, kumbrie, lycasty, masdevallia, Cattleya.Zbývajících 10% jsou mleté ​​orchideje: cymbidium a paphiopedilum.Ačkoli mohou také růst jako epifyt. V závislosti na odrůdě je vybráno vhodné složení substrátu .

Pro epifyty

V těchto exotikách je kořenový systém na vrcholu půdní směsi.Hlavním úkolem substrátu je proto udržovat rostlinu ve svislé poloze a potom rovnoměrně absorbovat vlhkost, aniž by narušovalo odpařování přebytku.

U epifytických orchidejí by neměla být vybírána směs půdy a rašeliny.

Směs orchidejí:

 1. Dvě části mechu, ½ části dřevního popela, pět částí kůry borovice, ½ části suchého listí.
 2. Jedna část rašeliny, mechu, popela a tři části kůry, korku.
 3. Bereme ve stejné části: rašeliník, kůra borovice, uhlí, kapradiny.
 4. Jedna část dřevěného popela a pět částí šupin šišky nebo kůry.

Pro pozemské

Terestrické orchideje zase vyžadují zvýšenou výživu.Listnatá, travnatá země, rašelina nebudou nadbytečnými ingrediencemi substrátu. Složení:

 1. Mech-sphagnum, borová kůra, rašelina, dřevěné uhlí a expandované jílové granule se mísí ve stejných částech.
 2. Dvě části kořenů kapradiny, humusu a listové půdy, jedna část rašeliny, jedna část říčního písku.
 3. Tři části listové půdy a každá jedna část: rašelina, mech, kůra borovice.
 4. Jedna část suchých listů, tři části listové půdy, dvě části kořenů suché kapradiny, jedna část rašeliníku a písku.

Jak připravit složky, základní pravidla

Aby se ušetřily peníze a čas , zkušení majitelé orchidejí se zásobují nezbytnými přísadami pro substrát pro budoucí použití .

 • Dřevěný popílekje vhodnější volit velké velikosti a poté brousit na kousky 3-4 cm. Skladujte hlavně v plastových pytlích, bez vzduchu.Práškový popel se používá jako antiseptikum k posypání čerstvých částí rostliny.
 • Složkamech-sphagnumje materiálem poměrně odolným vůči vlhkosti.Proto musí být po shromáždění omyt a usušen v částečném odstínu.Suchý mech je balen do sáčků a skladován na tmavém místě.
 • Borová kůrase odebírá pouze v suché formě, bez viditelných stop kůrovcového brouka, ale stále musíte vědět, jak je nejlépe připravit.Musíte si vybrat kousky 1-2 cm silné, silnější kůra je těžší řezat.Pro dezinfekci by měl být přivedený přírodní materiál zahříván v otevřené peci déle než 5 minut.

  Mezi květinářství je jádro borovice stále populárnější, což je méně pryskyřičné a má delší dobu rozkladu než borovice.
 • Podzemní část kapradinyje vykopána ze země na jaře nebo na konci podzimu, takže rostlina není bez listí.Kořeny jsou nakrájeny na malé kousky a skladovány v uzavřeném obalu.

Je nezbytné, aby všechny složky shromážděné v lese byly tepelně ošetřeny.Šišky, dřevěné uhlí se vaří s vroucí vodou, čímž se zvyšuje stupeň absorpce vody.

Jak si vyrobit substrát doma: pokyny krok za krokem

​​

Podrobný popis postupu eliminuje možné chyby a nepřesnosti v procesu přípravy substrátu.Nezbytnésledujte sled akcí.

 1. Vyberte jednu z možností substrátu s ohledem na rozmanitost orchidejí.
 2. Připravte všechny předem sestavené ingredience.
 3. Velikost porce je ovlivněna velikostí kořenového systému květu a rozměry květináče.
 4. Vyzbrojujeme se zahradní lopatou, umyvadlem pro míchání přírodních ingrediencí, měřenou kapacitou, květináčem.
 5. Měříme potřebné proporce jednotlivých složek a nalijeme je do pánve.Půdu smíchejte špachtlí.
 6. V průhledném plastovém hrnci vytváříme vrstvy.Na dno je položena drenážní vrstva o tloušťce asi 3 cm, po vrstvě půdní směsi opět drenáž a zbývající substrát shora.
Následně musí být sledován a upraven stav půdní směsi.

Pokud se vlhkost neabsorbuje po dlouhou dobu, takže půda je po dlouhou dobu mokrá, jsou tam orchideje nepříjemné.Je třeba přidat kůru borovice a popel.A v opačné situaci, kdy voda nezůstane v květináči, přidejte kořeny mechu a kapradiny.

Nezapomeňte věnovat pozornost substrátu, ve kterém roste exotická krása .Protože organická hmota má tendenci se rozkládat, důležité vlastnosti se ztratí.V tomto případě by měla být orchidej transplantována okamžitě, protože stav rostliny přímo závisí na kvalitě půdy.

Zajímavé video

Nabízíme ke shlédnutí video o přípravě substrátu pro orchidej: