Potřebuje orchidej další hrnec?Tipy pro výběr kontejnerů a podrobné pokyny k transplantaci květiny

Orchidej je exotická rostlina patřící k druhu epifytů.Epiphytes v přírodě nežijí v půdě, ale lpí na nějaké rostlině a vezmou své kořeny do své kůry.Současně se živí minerály z okolí.

V zájmu zajištění přirozenějšího životního prostředí pro květinu by se k otázce výběru hrnce k výsadbě mělo přistupovat zamyšleně, nemělo by se řídit chuťovými preferencemi, ale vážením všech kladů a záporů.Pojďme si o tom promluvit v našem článku.Na toto téma si také můžete prohlédnout užitečné video.

Potřebuje rostlina novou transplantaci?

Substrát pro orchideje v obchodě se nejčastěji skládá z dřevěné kůry s přídavkem mechu, rašeliny a uhlí .Živiny obsažené v takové směsi trvají 2 až 3 roky, teprve po tomto období se vyplatí přemýšlet o transplantaci rostlin.A také pokud:

 • Kořenový systém rostl extrémně a rostlina doslova „vyskočí“ z hrnce.
 • Byl nepříjemný zápach plísní, hniloby a kořenů jasně zelené (za mokra)substrát) a stříbro - šedá (v suchém substrátu) zhnědla nebo začala zčernat.
 • Obecně zvadlé druhy rostliny, listy začaly žloutnout a uschnout.
 • Substrát se výrazně propadl a v květináči se vytvořilo velké množství volného prostoru.

Podrobněji o tom, kdy je nejlepší transplantovat orchidej, přečtěte si zde .

Jak ovlivňuje kompetentní výběr kontejnerů květ?

Když je vyřešen problém s přesazením orchideje, vyvstává toto: „Který pot se koupí?“Pokud je kapacita vybrána správně, při zohlednění všech charakteristik této rostliny a transplantace je prováděna v souladu se všemi normami, pak květina jistě díky aktivnímu růstu, dlouhému a luxusnímu kvetení.

Jaké balení si mám vybrat?

Správně vybraný hrnec má velký význam pro správný vývoj kořenového systému orchidejí .Zvažte, které kontejnery jsou pro tuto květinu nejvhodnější.

 • Dobrý hrnec pro orchidej by měl zajišťovat odtok nadměrné vlhkosti, přístup vzduchu ke kořenům a v případě potřeby květinu bezpečně odstranit.V důsledku toho je jednou z hlavních podmínek povinná přítomnost drenážního otvoru.Je dobré, pokud jsou tyto otvory ve spodní části a na stěnách.Pokud v zakoupeném kontejneru nejsou žádné drenážní otvory, lze je snadno vyrobit pomocí horkého hřebíku nebo pletací jehly.
 • Při výběru „správného“ hrnce bychom neměli zapomenout, že do procesu fotosyntézy je zapojen kořenový systém mnoha odrůd orchidejí, proto nejlepší možností je kapacitaby měla být průhledná.Dnes ve specializovaných prodejnách poměrně široký sortiment květináčů tohoto typu, vyrobených z plastu.Tento materiál umožňuje sledovat vývoj kořenového systému, stav substrátu, odtok vlhkosti, udržovat optimální teplotní režim, tak nezbytný pro květinu.
 • ​​
 • Milovníci všeho, co je šetrné k životnímu prostředí, mají tendenci vybírat hliněné hrnce: materiál je přírodní, toxické látky se při výrobě nepoužívají, jíl dobře absorbuje vlhkost a umožňuje průchod vzduchu.Ale existuje mnoho nuancí.Jíl je porézní materiál a kořeny orchidejí často jednoduše vyrůstají ke stěnám nádoby.To ztěžuje transplantaci rostliny, protože existuje riziko poranění.Hliněné nádoby jsou stále důležitější pro zkušené pěstitele květin, ale začátečníci by se měli „dostat do rukou“ pěstování orchidejí v plastových květináčích.
 • Mísa na orchidej musí být stabilní, aby se zabránilo převrácení hrnce.Dekorační květináč může poskytnout stabilitu, ale pamatujte, jak repotovat: vzdálenost mezi stěnami hrnce a květináčem by měla být alespoň 1 - 2 cm.
Důležité : Při výběru objemu hrncemusí se brát v úvahu hlavní zásada: výška kontejneru se musí rovnat jeho průměru.

Doporučujeme sledovat video o výběru vhodného hrnce pro transplantaci orchidejí:

Další informace o výběru hrnce a půdy naleznete zde .

Co se nehodí?

Existuje však řada květináčů, do kterých by se neměla přesazovat jemná orchidej..V nich mohou jemné kořeny rostliny začít hnít a nakonec umřou.

 • Pro orchidej je přesazení do skleněné nádoby nepřijatelné, protože nedovolí kořenům „dýchat“.Takový kontejner může vykonávat pouze dekorativní funkci.
 • Ze stejného důvodu není vhodná keramická nádoba pokrytá vrstvou glazury: vzduch nemá absolutně žádnou šanci proniknout ke kořenům.
 • Příliš velká nádoba by se neměla brát na květinu, stačí, aby nový hrnec měl průměr o 1-2 cm větší než starý.

Jak správně přesunout květinu do nového kontejneru doma?

Zvažte, jak transplantovat orchidej z té, ve které rostla, do druhé hrnce. Existuje několik možností pro přesazení květu .

Od nejmenších k větším

 1. Připravte substrát, hrnec, expandovaný jíl, aktivní uhlí, nůžky nebo nůžky na stříhání.Odeslat na antiseptické ošetření.
 2. Samotná rostlina by měla být také připravena odstraněním ze starého hrnce.
 3. Jsou-li kořeny rostliny zcela viditelné, je nutné je pečlivě prozkoumat, aby se odstranila veškerá zkažená plocha nůžkami nebo zahradními nůžkami.Plátek prášku s práškovým aktivním uhlím.
 4. Spodní část nádoby by měla být pokryta expandovanou hlínou přibližně 5 cm, aby mohla voda vytéct, a malou vrstvou substrátu.Na výsledný „polštář“ položte rostlinu, rozšířte kořenový systém, do květináče vložte příliš dlouhé kořeny a vyplňte všechna prázdná místa substrátem.Měl by být rovnoměrně distribuován.mezi kořeny, pravidelně se mírně natahovat, by bod růstu orchideje neměl být pokryt kůrou.
 5. Je třeba dbát na to, aby zařízení ve větší nádobě nevyčnívalo.

Doporučujeme sledovat video o přesazování orchidejí do velkého hrnce:

Od velkých po menší

Některé druhy orchidejí milují davování .Proto by se pro tyto rostliny měly vybrat hrnce o 1-3 cm menší, než je objem kořenového systému.Pokud je orchidej velmi ovlivněna prořezáváním shnilých kořenů a jejich objem je výrazně snížen, bude pro transplantaci potřebovat menší nádobu.Přípravné práce budou stejné jako v předchozím podtitulku.

 1. Připravte si vše, co potřebujete k výsadbě, dříve ošetřené antiseptikem: hrnec, nůžky, substrát, expandovaná hlína, aktivní uhlí.
 2. Měla by být také připravena samotná rostlina, jsou-li vidět kořeny rostliny, je třeba je pečlivě prozkoumat a odstranit všechny shnilé oblasti nůžkami nebo zahradními nůžkami.Plátek prášku s práškovým aktivním uhlím.
 3. Expandovaná hlína umístěná na dno hrnce, posypeme ji substrátem.Orchidej by měla být zasazena tak, aby zde byl prostor pro další nové výhonky, a stará část by měla být posunuta blíže k okraji hrnce.

V neprůhledném

 1. budete potřebovat hrnec, nůžky na stříhání, substrát, expandovanou hlínu.Před přesazením musí být vše dezinfikováno.
 2. Na dno nádoby ošetřené antiseptickým, expandovaným jílem a substrátem se nalije do tenkých vrstev, rostlina se umístí do nádoby, kořeny se narovná aprázdná místa jsou pokryta substrátem.Pěstitel květin by se měl zaměřit na typ kořenového systému prostřednictvím otevřené části květináče, což poněkud komplikuje proces výsadby.

Doporučujeme sledovat video o přesazení orchidejí do neprůhledné nádoby:

Možné potíže

 • Rostlina je obtížné dostat ven z nádoby.Aby nedošlo k poškození kořenů, může být starý kontejner řezán.
 • Starý substrát se zabloudil do hrudky a neoddělil se od kořenů .Květina může být na chvilku vložena do teplé vody, aby zcela pohltila půdu.Jeho zbytky by se měly z kořenů omýt teplou sprchou.Před výsadbou musí být kořeny dobře usušeny.
 • Během transplantace v substrátu a na kořenech byly nalezeny škůdci .Poté je nutné kořeny důkladně omýt tekoucí vodou a dezinfikovat speciálními přípravky, které se prodávají ve specializovaných prodejnách.
Naše stránka vypráví o transplantacích na podzim, během květu a jakmile uvolnila šipku, jakož i po zakoupení.Říká se, jak správně transplantovat orchideje dítěte doma .

Péče o zařízení po přemístění

Po vysazení se nádoba umístí do místnosti s teplotou + 20–25 ° C (na 8–10 dní) na místě, kde není přímé sluneční světlo..První zalévání převařenou vodou by mělo být provedeno pátý den, druhé zalévání - po dalších 2 týdnech a začít s krmením až po měsíci.

Pozor : Po transplantaci orchidejmůže onemocnět.

Závěr

Navzdory převládajícímu názoru, žeje orchidej velmi náročnou rostlinou , po pochopení všech nuancí se vyjasní: péče o tuto květinu není tak složitá.To platí také pro transplantaci rostlin. Pokud jsou splněny všechny podmínky, brzy to potěší jeho majitele s bujným kvetením.