Potřebujeme naléhavou pomoc!Plíseň se objevila v květináči, na kořenech a listech orchideje

Orchidej je jednou z nejkrásnějších a nejúžasnějších rostlin v domácí květinové zahradě.S výhradou podmínek péče tyto náladové exotické krásy potěší majitele po mnoho let.Ale stejně jako mnoho jiných domácích květin mohou čas od času onemocnět.Jedním z nejčastějších a nepříjemných problémů pro milovníky orchidejí je výskyt plísní na rostlině nebo substrátu, ve kterém je vysazen.Proč se zdá, z jakého důvodu se budeme v článku zabývat kořeny a listy rostlinné plísně.

Co je toa jak to vypadá?

Plíseň je houba, která často infikuje pokojové rostliny, ale vypadá to jako chlupatý povlak, který se vytváří na listech, stoncích a kořenech.Je přenášena a propagována spory, které jsou nesmírně houževnaté.Přinesly-li se do domu jednou, mohou spóry houby infikovat celou květinu, pokud jsou nesprávně udržovány.

Barva skvrn může být světle šedá, téměř bílá, nazelenalá nebo černá.Vypadá to jako tenká nadýchaná kůra na povrchu květu.

Chcete-li se dozvědět více o tom, co je plíseň, proč se objevuje na orchideji a jak se jí zbavit, viz tohoto článku.

Na jakých částech květu se tvoří?

Pokud nepříznivé podmínky - spory houby jsou ve „spacím“ stavu a nemusí se v žádném případě projevovat měsíce, ale jakmile to prostředí dovolí, začnou se aktivně množit. Plíseň je schopna ovlivnit téměř všechny části orchideje , které se šíří v dutinách mezi kůrou, na povrchu substrátu a ovlivňuje kořenový systém a stonek rostliny.

Co může způsobit bílý květ?

 • Hlavním faktorem pro aktivní distribuci houby na orchidej jepříliš vysoká vlhkosta příliš intenzivní postřik.U některých typů orchidejí, jako je phalaenopsis, je zavlažování listů vůbec kontraindikováno.U mnoha jiných druhů je postřik zobrazen pouze kořenovému systému.
 • Druhým faktorem jevelmi intenzivní zavlažování .Pokud nenastaly pouze známky poškození květu houbou, ale začalo se také hnití kořenů nebo samotných stonků, je třeba omezit počet zavlažování (více o tom, zda lze orchidej zachránit před hnilobou a jaké jsou příčiny jejího vzhledu, jak jsme zde řekli )..

  Zalévání orchideje je nutné pouze tehdy, když celý substrát vyschl.Zalévání se provádí ponořením hrnce do vody po dobu asi 30 minut.

 • Třetí faktor jepříliš studená nebo příliš tvrdá voda .Je žádoucí zalévat orchidej lahvovou nebo dešťovou vodou, což jí umožní předem se usadit.Voda by měla mít pokojovou teplotu.
 • Čtvrtým faktorem jestagnace vlhkosti v jádru nebo sinus listů .Abyste tomu zabránili -Po postřiku a zalévání nezapomeňte odstranit vodu z os listů nebo z jádra výpusti.
 • Pátým faktorem jeteplota v místnosti , ve které je květina živá, je příliš vysoká.Pokud je teplo kombinováno s vysokou vlhkostí - houba na orchidej nebude trvat dlouho čekat.
 • Šestým faktorem jsouodumřelé listy a květy, které nebyly včas vyčištěny .S nimi může houba infikovat půdu nejprve, a pak celou rostlinu.

Jaké jsou důsledky pro rostliny plísní?

Plíseň v raných stádiích je poměrně snadno odstranitelná z listů a stonků orchideje.Pokud s tím nebudete bojovat, houba se postupně rozšíří na celou rostlinu, květ začne bolet , kořeny vyschnou a nakonec orchidej zemře. Pokud je rostlina vážně ovlivněna plísní, je lepší ji zlikvidovat , aby nedošlo k infikování ostatních květů v domě.

Jak se zbavit houby?

V osách listů

Na listech orchidejí jsou dva druhy plísní - bílá a černá.S bílou plísní se snadněji pracuje.Potřebujete čajovou lžičku vitriolu a zředíte ji 2 litry vody a otřete listy výsledným roztokem.Aktivní uhlí dobře bojuje s plísní - tableta může být rozdrcena a pudrována v místech lézí.

Černá plíseň prakticky nereaguje na ošetření , a proto se nemocné listy oříznou, zlikvidují a místa řezu se otře vitriolovým roztokem.

Na kořenech

Horší, pokud houba ovlivňuje nejen listy, ale i kořen orchideje, protože plísně ničíjeho skořápka, což velmi oslabuje rostlinu.

 1. Orchidej se musí vyjmout ze substrátu, kořen se musí důkladně omýt a věnovat zvláštní pozornost postiženým oblastem v teplé vodě (při teplotě 30–35 stupňů).
 2. Namočte kořeny a stonek rostliny po dobu 15 minut ve velmi slabém roztoku fungicidu (například 1/4 nebo 1/6 koncentrace uvedené na obalu).
Důležité! Pokud je fungicidní roztok příliš koncentrovaný, může to vést k popáleninám rostliny a její další smrti.

Co když je ovlivněn substrát v květináči?

Pokud je půda napadena houbou, je nejlepší ji zlikvidovat.

 1. Nový substrát by měl být namočen do vroucí vody po dobu nejméně 15 minut před vysazením květiny do něj, usušen a teprve poté naplňte květináče, ve kterých bude orchidej růst.
 2. K substrátu se přidají 3 rozdrcené tablety aktivního uhlí, kůra dřeva nebo trochu popílku.
 3. Po změně půdy nemusí být orchidej zavlažována po dobu nejméně 3 dnů.
 4. Je rovněž vhodné umístit květinu na dobře osvětlené suché místo.

Pokud v počátečním stádiu vývoje plísní dojde k ovlivnění pouze horní vrstvy substrátu, musí být odstraněny oblasti s viditelnou houbou, půda důkladně uvolněna a velmi důkladně vysušena, přičemž se k ní přidá aktivní uhlí nebo popel.

Doporučujeme sledovat video o plísni v substrátu:

Jak zacházet, když je celá rostlina nemocná?

Je-li květina zcela ovlivněna houbou, bude velmi obtížné ji zachránit.

 1. Nejprve je třeba odstranit orchidej ze staré půdy, opláchnout kořeny v teplé vodě, odstranit hnijící nebo vyschlé skvrny (o tom, proč celá květina nebo část orchideje vyschne a jak oživit rostlinu, přečtěte si samostatný článek ).
 2. Rubem nebo posypeme listy a stonek vitriolem a odřízněte silně poškozené listy.
 3. Transplantujte květ do nové, předběžně dezinfikované půdy a přemístěte orchidej na dobře osvětlenou plochu.
 4. Nezavlažujte zařízení po dobu nejméně pěti dnů.

Co nestojí za to?

K ošetření orchideje z plísní se doporučuje přemístit ji na dobře osvětlené místo , ale nezapomeňte, že dlouhodobé vystavení přímému slunečnímu záření, zejména v létě, může vést k tepelnému popálení jemné květiny.

Při použití roztoku vitriolu nebo fungicidu je třeba se vyhnout jejich vysoké koncentraci - to může způsobit chemické popálení rostliny.

Neodřezávejte okamžitě všechny listy a kořeny napadené plísní, protože to povede k oslabení květu.Nejčastěji bude stačit je opláchnout a utřít nebo postříkat rostlinu roztokem síranu měďnatého.

Prevence

Nejlepší prevencí výskytu hubových chorob je pečlivé dodržování pravidel péče o rostliny a hygieny.Čím dříve bude houba detekována, tím snadnější a rychlejší bude boj proti ní.Zde jsou zvláště důležitá následující preventivní opatření:

 • Správné oblékání :

  Hnojení orchidejíje to nutné pouze se speciálními hnojivy, označenými na obalu „Pro orchideje“.Konvenční hnojiva pro pokojové rostliny jsou navržena pro použití v běžné půdě.

  Při použití v substrátech pro orchideje na bázi kůry se většina solí usadí v substrátu samotném a vytvoří prostředí nepříznivé pro kořenový systém.Zvláštní pozornost je třeba věnovat aplikaci dusíkatých hnojiv, protože předávkování oslabuje imunitu rostliny a činí ji náchylnou k plísním.

 • Správné zalévání :

  Orchideje lze zalévat pouze mírně teplou vodou a pouze tehdy, je-li substrát, ve kterém rostou, zcela suchý.

 • Pravidelné větrání :

  Denní přístup čerstvého vzduchu do místnosti obsahující orchideje bude vynikající prevencí proti houbovým chorobám.

 • Dostatečné osvětlení :

  Houba miluje vlhkost a tmu.V zimě, když je narušeno přirozené světlo, se houba objevuje na orchidejích zvláště často.Pro další osvětlení orchidejí můžete použít umělé světelné zdroje.

 • Pravidelné sledování :

  Pravidelně kontrolujte orchideje, zda nevykazují škůdce, choroby a plísně , které se vyskytují u orchidejí ?).V počátečním stádiu nemoci není její zvládnutí obtížné.

Při správné péči a včasné detekci nemoci tedy není léčba orchidejí plísní velká.Hlavní věc neníumožnit vážné poškození rostliny, pravidelně kontrolovat přítomnost plísní a dalších chorob orchideje a zahájit ošetření již v počátečních stádiích.

Jsou-li vytvořeny všechny pohodlné podmínky pro normální růst a vývoj rostliny, je vývoj jakéhokoli onemocnění minimalizován.Jak zabránit vadnutí rostliny a vzhledu na listech skvrn, lepivých a bílých plaků - přečtěte si naše články.

Užitečné video

Dále, informativní video o plísni na orchideji :