Pouštní exotická - Yucca Sizaya

Yucca je velkolepá rostlina, která patří do četnéagávové rodiny .Připomíná to malou palmu nebo dracaenu.

Pozoruhodný exteriér vám umožňuje používat yucca jako solifloru nebo ji začlenit do kompozic z kvetoucích a okrasných listnatých rostlin.

V chalupách, bytech a kancelářích se yucca sizaya často pěstuje.Vyznačuje se elegantním vzhledem, nenáročností a dlouhověkostí.

Obecný popis

Yucca Sizayabyl dovezen z Mexika .Má velkolepý vzhled: silný kmen stromu podobný koruně je zakončen nádherným víčkem úzkých visících listů.Na okrajích jsou vidět závěsné šedé nitě.

Za pohodlných podmínek dosahuje Yucca Sizayavýšku dvou metrů .Rostlina je vhodná pro výsadbu na otevřeném prostranství, ve městech s teplým podnebím jsou yucca šedé oči aktivně využívány pro krajinný design.Velkolepé mini-stromy úspěšně zdobí hotelové haly, kanceláře a apartmány.

Foto

Yucca Sizaya: fotografie této odrůdy.

Funkce údržby domácnosti

Nejčastějišedá yucca se dostane do domu dospělého, dostane ji do květinářství nebo do skleníku.Na okno je umístěna malá rostlina, vysoká instance se pohodlněji instaluje na speciálnístojan nebo na podlaze.

Někteří amatérští zahrádkářidoporučují přesazení nově získaného závodu na překládkua vybírají prostornější nádobu.Tento postup stimuluje růst yucky a zvyšuje její imunitu.

Pojďme mluvit o yucca šedovlasých: výsadba a péče, přesazování a rozmnožování, nemoci a škůdci.

Osvětlení

Květinaupřednostňuje jasné denní světloa nenamítá proti přímému slunečnímu záření.Šedá yucca se snadno přizpůsobí částečnému stínu.Pokud je však umístěn mimo sluneční světlo, je žádoucí uspořádat další osvětlení.Čím jasnější osvětlení, tím jasnější yucca odejde.

Teplotní podmínka

Místnost, v níž je obsažena šedá šedá yucca, by neměla být příliš horká,optimální režimje 19–23 ° C.V zimě lze teplotu snížit o 5-7 ° C.Yucca, která žije v zahradě, se vyrovnává s malými mrazy, ale mráz ji může zničit.

O vlhkosti

Obyvatel mexické polopouště netrpí suchým vzduchem městských bytů.Nepotřebuje další zvlhčovače.

Zároveň květinamiluje postřik měkkou vodou při pokojové teplotě , úzké husté listy by se měly čistit jednou týdně vlhkým tamponem od prachu.

Každý měsíc se doporučuje teplá sprcha , zatímco nádoba je zabalena do plastového obalu.Pokud rostlina zůstane v teplé místnosti po zimu, měla by se stříkat častěji než v létě.

Režim zavlažování

Dostatečně doporučeno silné zavlažování 2-3 krát týdně .Voda by měla být měkká, voda z kohoutku by měla být bráněna nebo vařena.Nemůžete dovolit stagnaci vody v pánvi, je lepší nezavlažovat yucca ještě jednou, než zavařovat.Nadměrná vlhkost vede k rychlému rozkladu kořenů a smrti rostliny.

Kvetoucí

Yucca Sisaya kvete počátkem léta. Stonek květů je dlouhý , na něm je umístěno mnoho zeleno-bílých zvonů.Pokud rostlina nedostane dlouhodobý zimní odpočinek, nebude kvetení.

K povzbuzení vzhledu stopek si můžete vzít yuccu do zimy v chladné místnosti a na jaře dát hrnec do jasného slunečního světla a začít aktivně krmit hnojivy fosforu a draslíku.

Hnojiva

Pro výživukomplexní tekutá hnojiva pro palmy .Možné kořenové a listové vrchní obvazy s nekoncentrovanými roztoky, dávka ředění je uvedena na obalu.

Krmení se provádípouze během aktivního růstu a květu(ne více než jednou za 2 týdny).Když je yucca přepnuta na zimní odpočinek, není nutné ji oplodňovat.

Transplantace: jak často se to dělá?

V mladém věku se šedá yucca transplantuje každý rok, a poté lze transplantaci nahradit každoroční obnovou horní vrstvy půdy.

Používejte připravené půdní směsi pro palmy.

Můžete si připravit směs sami , přičemž listovou a trávníkovou půdu, rašelinu a omytý písek si budete moci rovnat.

Půda by měla být lehká, ne okyselená.Drenáž je nutně položena na dno nádrže: hrubý písek, oblázky nebo expandovaná hlína.

Výsadba a pěstování

Yucca Sizaya se šířídělením stonku, semen nebo procesů .První dvě metody se praktikují hlavně ve sklenících, obyčejní pěstitelé květin úspěšně zakořenili procesy yucky.

Silné boční výhonky se odříznou od mateřského keře ostrým nožem a plátky se popráší práškovým uhlím.Výhonky jsou zasazeny v květináčích se směsí půdy, aby se odlehčila půda, můžete zabránit malému mechu-sphagnum nebo vermicult z ní.

Rostliny by měly být dobře napojeny a neměly by být vystaveny světlu.

Horké slunce na mladých výhoncích je nežádoucí.Řízky se rychle zakoření, po štěpení můžete začít hnojit dusíkatými hnojivy.

Problémy s ovocem

Rostlina doma neprodukuje ovoce.V divočině je yucca v divočině opylována pouze motýly určitého druhu.Ve sklenících je možné umělé opylení.

Nemoci, škůdci a způsoby léčby

Květinase vyznačuje dobrou imunitou a odolností vůči chorobám .Pokud je uchováván v interiéru, může být ovlivněn třásněmi, mšicemi nebo hmyzem z měřítka.Pro prevenci rostlin je třeba neustále stříkat vodou a pečlivě kontrolovat.

Poté, co jste si všimli hnědé lesklé plaky nebo lepivou vrstvu na vnitřní straně listů, je třeba důkladně otřít zasaženou oblast mokrým tamponem a poté ošetřit rostlinu insekticidem,naředěný podle pokynů na lahvičce.Zpracování se provádí 2-3krát, dokud nejsou škůdci úplně eliminováni.

Jak zacházet s sušenými listy

Sušené spodní listyjsou výsledkem přirozené obnovy rostliny.Jsou pečlivě odstraněny rukama nebo nůžkami.

Hnědé, suché a křehké listymohou ukazovat na nedostatek vlhkosti, světlé skvrny na yucce znamenají spálení nebo přebytek hnojiva.

Žluté, kulhavé, visící listyčasto označují nesprávnou rovnováhu světla a teploty.Musíte dát rostlinu na světlo nebo ji vzít na čerstvý vzduch.

Někdy zežloutlé listy naznačují výskytkořenové hniloby .Důvody jejího vzhledu jsou četné: nadměrné zalévání, stagnace vody v pánvi, těžká, kyselá půda.Můžete zkusit transplantaci rostliny odstraněním postižených kořenů.Je však lepší oddělit zdravý postranní proces a zakořenit ho vyhozením zasažené mateřské rostliny.

Yucca Sizaya je velmivhodná rostlina pro začínající zahradníky .

Po zvládnutí pravidel pěstování a pokusu o rozmnožování rostliny můžete začít pracovat se složitějšími a rozmarnějšími květinami.Dobře upravená yucca bude po mnoho letzdobit interiér, čistit vzduch a vytvářet atmosféru pohodlí .