Pravda a beletrie o modré orchideji Phalaenopsis: příběh vzhledu a tipy pro obsah

Všichni si vzpomínáme na pohádku „Šarlatový květ“, v níž nejmladší dcera žádá svého otce, aby jí přinesl nejkrásnější květ na světě z oceánu.V tomto článku budeme hovořit také o zámořské zvědavosti: orchidej neobvyklé modré barvy.

Milovníci květin rychle zametou tyto rostliny z regálů a jsou připraveni za ně zaplatit přehnané ceny.Ale přemýšliví kupci mají otázku, odkud pochází taková úžasná barva?

Jsou s tím v této souvislosti bohaté modré okvětní lístkyrostliny?

Orchideje jsou stejně jako jiné exotické rostliny plné různých tvarů a odstínů .Včetně přírody, existují modré a modré druhy, které samy o sobě jsou docela rozmarné.Vědci dosáhli křížením různých odrůd stejné hybridy.Péče o druhé je mnohem jednodušší než o jejich rodiče.

Historie uměle pěstovaných druhů

První umělou mezidruhovou orchidej vytvořil v roce 1856 John Domini a po 7 letech také vyrostl kříženec dvou různých rodů rostliny.Dalším krokem v šlechtění byla metoda pěstování této květinyspeciální sterilní prostředí, které ve 20. letech minulého století vyvinul americký vědec Knudson.

Díky ní bylo možné zdůraznit nejvýznamnější vlastnosti sazenic a rozvíjet je.Dnes již počet uměle odvozených druhů orchidejí přesáhl stovky tisíc.

Z obrovského počtu odrůd phalaenopsis si zahrádkáři stále více vybírají vonný květ divoká kočka, okouzlující multiflora a jemná Liodoro, elegantní krása Big Lip a populární podskupiny Mix.Pozornost přitahuje také druhová rozmanitost růžová, žlutá a bílá phalaenopsis.

Odrůdy barvy oblohy

 • Když už mluvíme o modrých orchidejích, první věcí, kterou si pamatují, jevanda .Přírodní prostředí této krásné květiny je na jih od Číny, Thajska, na sever a na východ od Indie.Rostlina má silné kořeny, které sahají až do hloubky tří metrů.Ale jeho hlavní rys je paleta barev: žlutá, červená, bílá, dokonce skvrnitá a pruhovaná.Péče o tuto rozmanitost bohužel vyžaduje hodně úsilí a zkušeností, takže pravděpodobně najdete hybrid v obchodech spíše než skutečnou wandu.
 • ​​
 • Ascocendes- jedná se o nejčastěji uměle vyšlechtěný exemplář mezi znalci orchidejí.Byl vytvořen křížením výše zmíněné Wandy a Ascocentra a má také kouzelnou modrou barvu.Květina není příliš rozmarná a doma snadno roste.
 • Nejčastějina našich přepážkách jemodrá phalaenopsis .Název květu pochází z řeckých falošných výtvorů - „noční motýl“ a opsis - „podobnost“, protože objevitel původně zaměňoval tyto orchideje za vlající hmyz.Rostlina je snadno a příjemně ošetřitelná i pro začátečníky a kvetení odrůdy můžete obdivovat téměř po celý rok.Odstíny jsou také pro každý vkus: od světle bílé po bohatou fialovou.Ale tady leží zádrhel: phalaenopsis nemá přírodní modrý pigment!Co tedy tak aktivně prodáváme v obchodech?

Triumf chovatelů nebo marketingový tah?

Svět poprvé hovořil v roce 2011 o výskytu modré orchideje phalaenopsis.Nejprve farma z jižní Floridy představila úžasnou orchidej a poté byla vystavena školka Geest Orchideeën.Vypadalo by to - pocit!

Bohužel, v obou případech byly květiny uměle obarveny speciálním bezpečným barvivem.A pouzena začátku roku 2013 byla na japonské konferenci v Japonsku představena skutečná modrá orchidej- výsledek dlouhé práce genetiků a chovatelů.Nový druh se nazývá Phalaenopsis Aphrodite.

Mnoho obchodníků, kteří vědí o poptávce po neobvyklé phalaenopsis, se však rozhodnou dát jim správnou barvu vstříknutím inkoustu do kořene, stonku nebo stopky.Trik funguje, produkt je úspěšně prodán, ale kupující jsou velmi překvapeni, když příště květ otevře bílé pupeny.

A to je v nejlepším případě: častějijen umírá na otravu.Proto pečlivě zkontrolujte orchidej.Pokud je namalován pouze stopka, pak všechno může být omezeno na předčasnou smrt pupenu.Při vstřikování do jiných částí je pravděpodobné, že ztratí celou rostlinu.

Domácí péče

Osvětlení a teplota

Protože květiny se v přírodě používají k rozptýlenému světlu, jsou rostliny nejlepšízakořenit na západním nebo východním okně.Ale dát hrnec na severní nebo jižní stranu se nedoporučuje, protože v prvním případě bude nedostatek světla a ve druhém bude nadbytek. Optimální teplota pro růst a vývoj orchidejí je + 25 ° С .A aby orchidej častěji potěšila květinami, měl by být noční teplotní rozdíl 5-10 stupňů.

Důležité : Pokud teplota klesne o 15 ° C nebo více, rostlina může zamrznout a uschnout.

Vlhkost

Pohodlná vlhkost pro květ je 50-70% .V zimě, kdy se vzduch zahřeje sušením, se doporučuje stříkat jednou denně ráno.Můžete také stručně umístit rostlinu na pánvi s oblázky a vodou.

Zalévání

Naplnění substrátu vlhkostí se provádí několika způsoby.Za prvé, částečným ponořením hrnce do teplé vody po dobu 15-30 minut, pak rostlina absorbuje potřebné množství kapaliny.Další možností je použití teplé sprchy s nízkým tlakem vody nebo konev.

V případě orchidejí je nadměrná vlhkost nebezpečnější než nedostatek vlhkosti, proto se před zavlažováním ujistěte, že je půda plná.je suchý.

Vrchní obvaz

Nově zakoupená rostlina nemusí být krmena .Ale po několika měsících by se mělo začít oplodnit.To se vyplatí nejméně jednou za 4 týdny.Na tom bude záviset kvalita květu.

Hnojit rostlinu pouze tehdy, je-li půda vlhká, jinak může vést k popáleninám kořenů.

Transplantace

Pokud kořeny květů vyrostly tak, že začnou vytěsňovat půdu, je čas na transplantaci . Jedná se o velmi důležitý postup pro rostlinu, který je nezbytnýutratit co nejpečlivěji.

 1. Je třeba rostliny opatrně extrahovat a shnilé shnilé části.
 2. Poté položte drenáž na dno hrnce a naplňte jej třetinou substrátu.
 3. Poté vložte kořenový systém dovnitř a opatrně ho zakryjte zemí, aniž byste se dotkli kořenů antény.

Je velmi důležité správně vybrat složení zemské směsi .Kořeny vyžadují dobrou ventilaci, proto by půda měla obsahovat hobliny a uhlí, mech, perlit nebo drcený kámen.

Doporučujeme sledovat video o správné transplantaci orchidejí:

Reprodukce

Pokud chcete pěstovat orchideje doma, níže jsou 3 způsoby, jak toho dosáhnout..

Děti

Šupiny můžete odstranit ze spící ledviny ostrou čepelí a poté aplikovat mastininovou mast. Dávejte pozor, abyste nepoškodili ledviny samotné .

Buď dal ledvinu mokrý sphagnum a poté přikryl polyethylenem.Brzy vyhledávané děti a prvníkořeny.

Řízky

Stonek květů je odříznut na základně a je rozdělen na části 3-4 cm dlouhé .Uprostřed každé kliky by měla zůstat spící ledvina.Plátky se posypou dřevěným uhlím a umístí na teplé a vlhké místo.Stejné sphagnum bude zdrojem udržování vlhkosti.

Tip : Můžete to udělat snáze.Když stopka přestane rozkvétat, je odříznuta a umístěna do roztoku s hnojivem.Rukojeť je nutné opatřit dostatečným množstvím slunečního světla, poté se na ní po 1-2 měsících objeví výhony.

Doporučujeme sledovat video o rozmnožování orchidejí řízky:

Rozdělením rozety

Pokud je rostlina velká a zdravá, pak obvykle má navíc růžici s kořeny..V tomto případě je mladý vývod oddělen sterilním nožem nebo zahradními nůžkami, ošetřen popelem nebo dřevěným uhlím, usušen a poté vysazen do nové nádoby. Zalévání se provádí třetí den po transplantaci .

Doporučujeme, abyste si prohlédli video o rozmnožování orchidejí rozdělením rozety:

Škůdci a nemoci

 1. Phalaenopsis ztrácí svůj předchozí vzhled především díkynesprávná péče.Například vadnutí listů je často spojeno s nedostatkem vlhkosti, a pokud listy hnijí a zožloutnou, mělo by se zalévat.V těchto případech se také doporučuje zkontrolovat kořenový systém, zda neobsahuje suché nebo shnilé kořeny.Pokud ano, jsou odstraněny.
 2. Při nadměrném světle vypadají listy bledě a vyhořel, objevují se na nichtmavé skvrny.Snížení velikosti listů, lesk, nedostatek květů naznačuje nadměrné stmívání.
 3. Pokud v květu chybí živiny, pak jeho listy rostou matně a když jsou přeplněné hnojivy, objeví se na nich žluté chemické popáleniny.
 4. Jsou-li splněny podmínky a rostlina uschne, jedná se o škůdce nebo chorobu.
 5. Phalaenopsis je tedy náchylný k útokům mšic, hmyzu z meruňky, třešní a třásní.Aby se jich zbavil, je rostlina omytá a teprve poté začnou zpracovávat pesticidy.
 6. Květina je rovněž náchylná k hnědým listovým skvrnám, hnilobě, houbovým a virovým onemocněním.Léčba se provádí speciálními léky podle pokynů.

Závěr

Konečně několik tipů pro ty, kteří stále chtějí získat modrou orchidej.Samozřejměje lepší koupit na výstavách exotickou květinu .A pokud se rozhodnete chránit zbarvenou phalaenopsis, pak nezapomeňte zvážit místo vpichu a neberte rostlinou zkázy.Ale i když barva zhasne, pečlivě se starejte o nového favorita a pak vás potěší svou krásou po mnoho let!