Pravidla péče a chovu domácího privetu

Domácí japonský privet je také známý pro profesionální pěstitele květin jako ligustrum.Tento stálezelený trvalek keř roste v Japonsku a Jižní Koreji.

V přírodě může dosáhnout výšky 4 metrů.Doma je jeho velikost mnohem menší a výhodnější pro chov v domácnosti - od 60 do 150 centimetrů.

Obecný popis odrůdy

Domácí privet se vyznačuje sofistikovaným vzhledem, který se líbí mnoha zahradníkům.Ligustrum vypadá jako malý strom, a protoje pro fanoušky bonsaje relevantní .

Malé tmavě zelené vejčité listy se sbírají v kompaktní husté koruně, mohou mít načervenalý okraj a střední žílu.Začátkem podzimu se na větvích privetu objevují černé kulaté plody.

POZOR! Bobule jakéhokoli druhu ligustrum, včetně Japonců, jsou jedovaté!

Fotografie

Vizuální zobrazení vzhledu japonského privetu viz níže uvedená fotografie:

]

Péče v domácnosti a na zahradě

Zvažtepodrobněji ve všech fázích péče o domácí privet.

​​

Osvětlení

Japonský ligustrum preferujemírné osvětlení a dobře toleruje stínování .Několik hodin může pohodlněcítit se pod přímým paprskem slunce, ale měli byste si pro něj vybrat západní nebo východní okno.

Teplota

Japonské ligustrumje mrazuvzdorné(vydrží až -12 stupňů), je proto vhodné pro výsadbu na zahradě.Několik z těchto keřů se může stát velkolepým živým plotem, ozdobit výsadby hranic nebo skupinových odrůd.Rostlina však bude muset být chráněna před silnými mrazy.

Pokojový soukromý pokoj lze vyjmout na balkon nebo na letní zahrádku.Stejně jako na ulici, stejně jako v domě, by si pro ni měla vybrat nejchladnější místo.

INFORMACE! V zimě se cítí nejlépe při teplotách od +5 do +10 stupňů.

Vlhkost

Ligustrum Japanese má rád vysokouvlhkost: od 60%a ještě vyšší.Proto bude vhodné umístit vedle ní nádobu s vodou.

Nebo položte hrnec sezenice na podnos plný štěrku, který musí být neustále navlhčen.Postřik by neměl být zanedbáván: nejen zvlhčí, ale také chrání listy před prachem a zabraňuje výskytu škodlivého hmyzu.

Zalévání

Vzhledem k lásce domácího privetu na vlhkost není překvapivé, ževyžaduje poměrně časté a hojné zalévání .Nejlepší volba je 2-3krát týdně.

Je třeba poznamenat, že v tomto případě je privet velmi odolnývůči vysychání , nicméně je lepší ho nevychovávat a udržovat ligustrum v rovnoměrně navlhčené půdě.Na zaléváníobyčejná voda z vodovodu je v pořádku.V létě je lepší zalévat večer a v zimě ráno.

Kvetení

Kvetení ligustrum trvá asi jeden a půl měsíce v létě.Její květy se sbírají ve volných, dlouhých a hustých paniculate květenstvích malých květů s velkým množstvím pylu.Jejich vůně se nemusí zdát příjemná pro všechny.Při prvním vzhledu jsou květy zelené, ale pak je změní.

Hnojiva

Výživa rostlin je nezbytná pouze během aktivního období jejího růstu,od dubna do září .Hnojení se doporučuje dvakrát měsíčně.Minimální částka je možná i během dormance, v zimě: stačí jednou měsíčně.

JE VHODNÉ VĚDĚT! Jako vrchní zálivkaje hnojivo pro okrasné rostliny listů nebo bonsaje vynikající .

Transplantace

Ligustrumje velmi loajální k půdě , přičemž téměř každé složení má.Ale každé dva roky se doporučuje měnit většinu půdy v nádobě.Vhodná univerzální půda určená pro kvetoucí rostliny nebo speciálně navržená pro bonsaje.

Domácí privet se cítí dobře na neutrální, volné a výživné půdě , jejíž optimální kyselostje5,5–7,5 pH .Dobrá drenáž je důležitá, hojnost jílu v zemi příznivě ovlivňuje rostlinu.Dobrou volbou pro půdu je směs dvou částí trávníkové půdy a jedné části listnaté půdy, rašeliny a písku.

Jednou za dva roky můžete transplantovatprivet.V tomto případě je přípustné mírné oříznutí kořenového systému.Hlavní věcí je nepoškodit kořenový kořen.Po řezání, po nějakou dobu, musíte zajistit, aby zalévání nebylo nadměrné: řezané kořeny absorbují vodu horší, z tohoto důvodu může dojít k nežádoucímu nadměrnému zvlhčení.

DŮLEŽITÉ! Pokud během transplantace byly v zemi pozorovány larvy hmyzu, měla by být půda z kořenů privetu zcela odstraněna, kořeny by měly být pečlivě omyty tekoucí vodou.

Nová půda může být před výsadbou dezinfikována zahřátím v mikrovlnné troubě nebo zmrazením v mrazničce.Poté musí být Země skladována při pokojové teplotě.

Propagace

Propagace ligustrum je možná jaksemeny , tak částečně lignifikovanýmiřízky .

Řízky 10-14 cm dlouhé se stříhají z loňských výhonků na podzim a vysazují se do substrátu ze stejných částí rašeliny a písku.Měly by být drženy pod sklem, dokud se nezačnou tvořit kořeny (asi dva týdny).Na jaře mohou být rostliny transplantovány do substrátu, světlého a výživného složení.

Reprodukce semeny je méně populární, ale také praktikovanou metodou.Bobule ligustrum by se měly nechat hnít, poté je smíchat se zemí a nechat až do příštího podzimu.Rok po objevení sazenic je lze ponořit ao dva roky později začnou mít podobu stromů.

Pěstování

Keř roste poměrně rychle a účinně větví .Na začátku jara je třeba odstranit slabé větve, a pokud anoAby byla koruna silnější, měly by být vrcholky mladých výhonků při aktivním růstu stlačeny.

Pomocí účesu můžete koruně dát nějaký originální tvar.Kromě toho můžete u japonského privetu použít všechny metody formování skutečného bonsaje.

Nemoci a škůdci

Při řádné péči se domácí privettéměř nezdraví .To je také mírně ovlivněno hmyzími škůdci, zejména při pravidelném postřikování vodou.Nebezpečí však stále představují mealy, housenky, weevily, trusové houby a mšice.

Insekticidy pomohou: prášek - pro přidání do půdy, kapalina - v ampulích.Je lepší používat vždy různé prostředky, aby se u hmyzu nevyvinula závislost.

POZOR! Jakékoli hmyzí přípravky by se měly používat velmi pečlivě, pečlivě prostudovat pokyny a přijmout veškerá preventivní opatření, protože prostředky mohou mít škodlivý účinek na člověka.

Taképlíseň je nebezpečná : může se objevit v důsledku nadměrné kyselosti půdy.Proto je nutné toto sledovat a v případě potřebypřidat deoxidizér(například mletý vápenec nebo jiné prostředky).

Mouchy a uzené plísně se mohou objevit kvůli nedostatečnému pohybu vzduchu.Mohou být odstraněny postřikem mýdla.

Obecně platí, že japonský ligustrum nevyžaduje zvláštní péči a je poměrně nenáročný.Pomůže to začínajícímu fanouškovi bonsaje.umění a přinést exotickou asijskou eleganci do interiéru domu.

Užitečné video

Video od odborníka o tom, jak snížit privet a vytvořit jeho korunu: