Pravidla péče a reprodukce afelandry doma a její fotografie

Z řady pokojových rostlin si zvláštní pozornost zaslouží květ - aphelander.K tomu existuje vysvětlení.

Tato rostlina je pozoruhodná svou úžasnou šťavnatostí barvy listů, díky které vypadají skvěle i bez kvetení.Ale kvetou velmi krásně, s velkými žlutými květy.

Zkusme tedy porozumět rysům růstu a péče.

Co je to květina?

Tato květina patří do čeledi akantů , která má asi 150 odrůd rostlin.Některé druhy aktivně pěstují zahradníci doma.

Za místo původu této rodiny se považuje Jižní, Střední a Severní Amerika.Právě tato okolnost vysvětluje zvýšenou potřebu afélanderů ve vlhkosti.

Květinářství Afelanderů si zasloužilo zvláštní lásku k jejich neobvykle krásným listům zdobeným nažloutlou žílou.Kromě tohoje rostlina v podzimním období zdobena květinami ve tvaru kužele .

Foto

Vlastnosti růstu

Afelandra je zakrslý stálezelený keř. Nejběžnějším druhem, který může kořeny doma, je vyčnívající afélander.

Zpravidla doma tato rostlina nedosahuje více než 30–50 cm.

REFERENCE. V přírodě roste squarros afelander ve formě keře, který někdy dosahuje asi 2 metry.

Afelandra má velké listy s hladkým, lesklým povrchem.Listy jsou kulatého tvaru se špičatým koncem.Různé druhy rostlin mohou mít matné, ostnaté nebo lesklé listy.Lesklý povrch je charakteristický pro domácí květ.Barva je tmavě zelená s četnými žlutými žilkami, takže rostlina má dekorativní vzhled téměř po celý rok.

Na podzim lze pozorovat výskyt jasných květenství, jejichž velikost někdy dosahuje 15 cm.Nejběžnější jsou jasně oranžové, žluté nebo šarlatové květy. Koruna květenství má čtyři tyčinky a jednu pestík a může být fialová, šarlatová, oranžová nebo jasně žlutá.

Afelander kvete téměř 2 měsíce.Po skončení období květu se vytvoří tzv. Osivo, které je rozděleno na dvě části.Každá část má dvě semena.

​​

Domácí péče

Při rozhodování o koupi afélanderu byste měli vědět, žetato květina je velmi vybíravá a vyžaduje pečlivou péči , správné rozmnožování vdoma je nejlepší jednat se zkušenými zahradníky.

Pokud rostlina není vybavena vhodnými domácími podmínkami, květina přestane kvetnout, uschnout nebo může zemřít vůbec.

POZOR. Pokudv době, aby nedošlo k odstranění vybledlých květenství, aby nedošlo ke krmení rostlin, aby se nevědělo, jaký druh zakoupené půdy je vhodný, a aby se nedodržovala nezbytná úroveň vlhkosti, začne se po prvním pokusu o zhášení listů a poté úplně zmizí.

Teplota a osvětlení

Afelander je poměrně teplomilná a fotofilní rostlina.I v zimě potřebuje květina normální teplotu v rozmezí 20 až 23 stupňů Celsia.Minimální úroveň, do které je přípustný pokles teploty, je 16 stupňů Celsia. Pokud teplota vzduchu klesne pod 13 stupňů, květina umře.

Také tato rostlina nemá ráda prudké teplotní skoky.Teplota vzduchu by měla být co nejrovnoměrnější.

Je třeba poznamenat, že afélander miluje spíše jasné osvětlení.Optimální umístění květu je samozřejmě parapet.V tomto případě jsou nejvhodnější východní a západní okna.

Je důležité zajistit, aby na květ nespadlo přímé sluneční světlo. Jinak může být rostlina spálena.V létě může být vynesen na čerstvý vzduch.

Během zimy nemusí přirozené světlo stačit.V tomto případě se doporučuje poskytnout umělé světlo zářivkou.

Není-li dodržena dostatečná úroveň osvětlení, přestává félander rozkvétat a listy ztratí svoji šťavnatou barvu a prodlouží se.

Zalévání

Jak bylo uvedeno výše, rostlina potřebuje hojné zalévání a vysokou vlhkost. V teplém období (od jara do podzimu) by měl být květ pravidelně zaléván, přičemž by se měla sledovat konstantní vlhkost půdy.V tomto případě nedovolte stagnaci vody v hrnci.V zimě by zalévání mělo být mírnější.

Voda by měla být při pokojové teplotě a měkká.Doporučuje se pršet nebo topit vodu.V extrémních případech můžete použít převařenou vodu.

Je také důležité zajistit vysokou vlhkost.K tomu je třeba květinu stříkat pravidelně.Nejlepší možností by bylo umístit rostlinu na pánvi s mokrými oblázky.

DŮLEŽITÉ. Afelandra by neměla být postřikována během období květu.

Oříznutí

Samostatnou položkou v péči o afélandru je včasné oříznutí.Je to nezbytné zejména pro staré rostliny, protože s věkem se začíná protahovat a ztrácet své spodní listy.Díky tomu je květina ošklivá.

Prořezávání by se mělo provádět na konci zimy , dokud rostlina nevstoupí do fáze aktivního růstu.Obvykle jsou všechny mladé výhonky odříznuty.Listy by měly být udržovány ve výšce 20 cm a současně, aby byla zajištěna vysoká úroveň vlhkosti, nasazují polštářky a hojně je stříkají.Aby se květina rozkvetla, měly by být výhonky sevřeny.

Vrchní obvazy a hnojiva

Afelander má velmi intenzivní růst, který vyžaduje dostatečné množství minerálů a stopových prvků.

Plantběhem vegetačního období (jaro-léto) je nutné krmit. Kromě toho by frekvence obvazu měla být 1krát za jeden až dva týdny.V chladném období je povolen občasný květinový podkož.

Jako vrchní obvaz se zpravidla používají pro kvetoucí pokojové rostliny zvláštní hnojiva (například dusík, potaš, fosfát atd.).

Existuje mnoho způsobů, jak oplodnit.Existují hnojiva, která mají kapalnou, suchou formu, ve formě tablet, tobolek nebo tyčinek. Hlavní podmínkou použití vrchního obvazu je přísné dodržování pokynů.

Nemoci a škůdci

Během pěstování afejských plodin doma se mohou vyskytnout určité obtíže ve formě nemocí a škůdců.

Uvažujeme tedy o hlavních druzích chorob květů a jejich příčinách:

  1. Základ květu hnije. Důvod: nadměrná vlhkost, nízká teplota vzduchu.
  2. Sluggish listy .Důvodem je návrh.
  3. Rostlina přestala kvitnout, nové listy jsou malé velikosti .Důvodem je nedostatek živin v půdě, je nutná výživa rostlin.
  4. Vzhled hnědých skvrn na listech. Důvod je ten, že květina je na přímém slunečním světle.
  5. Suchost konců listů a jejich rozpad. Důvodem je nedostatečné zalévání rostliny.

Kromě toho může být afelander rovněž citlivý na negativní účinky různých škůdců.Mezi nejčastější patří:

  • mealy mitely-pokud je rostlina infikována tímto hmyzem, objeví se na spodní části listů i v jejich dutinách bílé skvrny s hrubou strukturou;
  • hmyz stupnice- je charakterizován výskytem hrubých skvrn žluté barvy podél žil listů.Můžete také pozorovat hnědý hmyz na zadní straně listu a na stonku;
  • mšice- letáky jsou ohnuté a pokryté lepivou látkou;
  • roztoč červený- na zadní straně listu se objeví pavučina.

Jako hlavní metoda ochrany proti škůdcům se používá postřik afelander systémovým insekticidem.Kromě toho může být květina ošetřena tinkturou česneku nebo moru.

Když tedy doma roste aphelander, je nejdůležitější zajistit požadované životní podmínky.Nepochybně to bude vyžadovat určité úsilí a čas.Odměnou však bude krásná světlá květina, která po dlouhou dobu potěší oko a ozdobí domov.

Podobná videa