Pravidla péče o rostlinu Pilea "Monetola" doma

Monetifolia Pilya je zástupcem rodu Pilya z čeledi kopřivy.

Tato nenáročná bylinná rostlina si v poslední době získala popularitu mezi krytými zahradníky díky své nenáročnosti a zároveň dekorativnosti.

Obecný popis

„Pilya mnichová“ je tropická rostlina. Ve své vlasti žije v Jižní Americe ve stinných oblastech deštných pralesů, ve kterých je dostatek vlhkosti.

Ve vnitřním květinářství se používá jako květináče, ampule a půda, k výsadbě společně s velkými vzpřímenými druhy pokojových květin a stromů.

Tento druh je nejmenší s plazivými stonky a malými listy o průměru 1 cm , který je podobný mincím.Lidé díky těmto vlastnostem dostali název „japonský dolar“.Povrch listů je prošívaný, barva nahoře je zelená.A dno je červeno-fialové.Stopky tohoto druhu jsou také načervenalé, v kombinaci s zelení listů dávají „Saw Monetole“ zvláštní dekorativnost.

Foto

Na fotografii je „monolitická Pilya“ s náležitou péčí doma:


)


Domácí péče

Akce po nákupu

Odlet po nákupu závisíod doby pořízení a stavu zařízení.Pokud jste koupili Pilea na jaře a hrnec je pro ni malý, pak okamžitě přesuňte rostlinu do nového kontejneru, který zcela nahradí půdu.

Požadavky na osvětlení

„Pilee“ potřebuje hodně světla , ale ne přímo na něj dopadající, ale rozptýlené.

Proto je pro ni nejlepším místem východní nebo západní okna.Pokud okno vaší místnosti jde na jih, nemůžete položit rostlinu na okenní parapet.

„Mona Pilya“ se cítí dobře na krytých verandách a balkonech. Za takových podmínek se nejčastěji pěstuje jako ampule v květináči na stěně.

Je obzvláště důležité poskytnout v zimě „Pilea“ dostatečné množství světla, protože listy ztratí svou barvu kvůli nedostatku světla.

Teplota a vlhkost

Monetole Pilea, původem z deštného pralesa, miluje teplo a dostatečnou vlhkost. Teplota je optimální v rozmezí 20–25 stupňů v létě, 16–20 v zimě.

Důležité! V zimě je zakázáno snižovat teploty pod 10 stupňů, rostlina začne bolet.

Pilea netoleruje suchý vzduch. Optimální vlhkost vzduchu je 60%.Během topného období však musí být tyto podmínky konkrétně udržovány.Je ideální použít zvlhčovač nebo dekorativní fontány v místnosti.Mimochodem, je to užitečné pro lidi.

Alternativně lze pod nádobu umístit pánev s expandovaným jílovým polštářem.Voda musí být nalita na paletu, ale jen natolik, že dno hrncenetýkalo se to.V nástěnných květináčích pro udržení vlhkosti je nádoba pokryta mechem.

Postřik „Pilea“ se nedoporučuje, zatímco listy ztratí dekorativní efekt.

Zalévání a zálivka

Pro zalévání používejte pouze měkkou vodu, která je získávána, vařena nebo zmrazena.

Pozor! Voda by měla být o několik stupňů teplejší než pokojová teplota.

Frekvence zavlažování závisí na stavu vlhkosti vzduchu. Horní vrstva v květináči by měla vyschnout, teprve poté může být navlhčena.Kořeny nesnášejí zamokření a mohou hnit.

V zimě je zavlažování drasticky sníženo, zejména pokud se místnost ochladí.

Pilea využívá většinu svých živin na jaře a v létě , takže musí být hnojeno každých 14 dní univerzální směsí pro pokojové rostliny.

V zimě je frekvence obvazu snížena na jednou za 1-1,5 měsíce.

Složení půdy a nuansy po transplantaci

„Mona-listová Pilya“ se cítí dobře ve světle humusové půdě(sodová a listová zem ve dvou částech,písku a rašeliny po jednom).

Aby kořeny nezačaly hnít kvůli nadměrné vlhkosti během zavlažování, měla by být na dno nádoby položena drenážní vrstva vysoká 5-6 cm. Kapacita výsadby musí být zvolena nízká, protože Pilea má krátké kořeny.

Každoročně se vysazuje „Pilea“, což zcela mění složení půdy. Při přesazování se provádí postup prořezávání.Mladé výhonky musí být zkráceny nastimulují tvorbu nových výhonků a keř zůstal svěží.

Důležité! Pokud nepřiskřípnete vrcholy výhonků, stonky budou příliš dlouhé a listnaté.Rostlina ztratí svou krásu a dekorativnost.

Rozmnožování

Charakteristickým rysem tohoto druhu je schopnost množit se samým setím ze semen, která se vytvořila na samotné rostlině.

Pokud se rozhodnete pěstovat „Pilea“ z nakoupených semen, je pro jejich vyklíčení nutné zajistit teplo a světlo.Plodiny se vyrábějí v plochých miskách složených ze země a písku.

Nádoba je pokryta sklem, které se odstraní, jakmile se objeví první klíčky.

Po vytvoření tří nebo čtyř pravých listů na nich se každý vysadí v malém květináči.

Nejrychlejším a zároveň nejdostupnějším způsobem propagace jsou řízky. Z apikálních mladých výhonků jsou vyříznuty polotovary asi 10 cm dlouhé a umístěny do vlhké půdy nebo písku.

Chcete-li vytvořit mikroklima pro lepší zakořenění, zakryjte průhledným materiálem (sklo nebo plast).

Tento typ „Pilea“ lze získat z letáku. Dolní listy odříznuté na základně hlavních stonků jsou vhodné pro zakořenění.Zakořenění se provádí stejným způsobem jako při roubování.

Užitečné vlastnosti

„Mona Pilya“ je užitečná pro svůj vliv na domácí atmosféru.V domě, kde roste, se snižuje úzkost, zlepšuje se nálada těch, kdo v ní žijí.K tomu přispívá také komunikace s tímto zařízenímzmírnit únavu.

Škůdci a nemoci

Pilea je rostlina, která nevyžaduje zvláštní péči.

Pokud však dojde k porušení základních podmínek zadržení, mohou nastat problémy:

  • K vysušení a zvrásnění listů dochází, když je teplota obsahu příliš vysoká, a také když klesne pod 12stupňů;
  • Zčernávání listů - pochází z nadměrného zalévání;
  • Listy zblednou a stávají se letargickými - z nadměrného světla, často když jsou drženy na jižních oknech;
  • Listy jsou na okrajích matné a suché - z nedostatku světla.Současně dochází také k natahování výhonků a blednutí listů;
  • Vzhled žlutých skvrn je výsledkem popálení na přímém slunečním světle.
Důležité! Monetian Pylaea je ovlivněn roztočem a třásněmi.Přehřátý vzduch v místnosti vyvolává jejich vzhled.

Pokud se na spodní straně objeví plak bílé barvy ve formě pavučiny nebo malých černých skvrn, měl by se opláchnout teplou vodou s přídavkem pracího mýdla, poté opláchnout a ošetřit insekticidem.

Méně často se na nabídkových listech může pěstovat svrab a mealybugs. Mělo by se s nimi zacházet stejným způsobem.

Doporučuje se přečíst si další články o rostlině:

„Monetolite Pylaea“ se k němu nedostanemajitelka zvláštních obtíží, zároveň svým vzhledem bude oživovat jakýkoli interiér.