Pravidla péče o Strelitzia doma.Květinová fotografie

Strelitzia, také Strelitzia je věčně zelená a travnatá rostlina s velmi neobvyklými květinami a neméně velkolepými listy, které v přirozeném prostředí mohou dosáhnout výšky až 10 metrů.Jméno této rodiny bylo dáno na počest anglické královny.Květina má pouze pět druhů.

Péče o takovou rostlinu vyžaduje velké úsilí, zejména pokud se pěstování provádí doma.Pokud chcete, aby hojně rozkvetla a neochorněla, budete muset tvrdě pracovat.Nezapomeňte také, že v různých obdobích roku je péče o ně poněkud odlišná.Začněme tedy studovat všechny záležitosti péče o tuto krásu.

Pěstitelská pravidla

Dále si povíme o pěstování Strelitzia doma.

Umístění

Obecně „africká krása“ není nijak zvlášť rozmarná, ale její rozkvět vyžaduje hodně prostoru.Na okenní parapet lze umístit malou rostlinu, jejíž okna směřují na východ nebo západ.Nesmíme však zapomenout, že přímé sluneční světlo je pro ni kontraindikované.Když je rostlina již velká, může být přemístěna na podlahu, přesazena do květináče.

Osvětlení

Květina velmi miluje sluneční světlo, ale to neznamená, že je třeba ji umístit pod spálené paprsky, jak bylo uvedeno výše.Strelitzia dávápreference pro intenzivní, ale rozptýlené světlo.Květina je odolná vůči paprskům, ale za horkého počasí je lepší dát ji do stínu.

Rostlina by neměla být umístěna pouze na severní stranu a na zbývajících oknech roste proces růstu velmi dobře.Pokud existuje taková příležitost, pakv létě je lepší vytáhnout rostlinu na čerstvý vzduch(na ulici nebo na balkon).Chcete-li zabránit popálení, musíte vložit částečný stín.

Teplota

Strelitzia má velmi ráda teplo.Ale v zimní sezóně je lepší dát ji tam, kde je chladno a teplota je přibližně + 15 ° C.Také má ráda čerstvý vzduch, proto v horkém letním období může a měla by být „královna“ vyvedena na balkón, dříve chráněná před spalujícím sluncem a silným větrem.Rostlina se cítí skvěle v létě při teplotě +18-24 ° C, v zimě při +12-16 ° C.

Vlhkost

Květ ráje klidně toleruje suchý vzduch.Ale bude vám vděčný, pokud jej budete pravidelně stříkat.Nejlepší možností by proto byla vlhkost vzduchu v místnosti mírně nadprůměrná.Postačí otřít listí z prachu jednou týdně vlhkou houbou.

Zalévání

Strelitzia pravidelně zalévejte pravidelně pouze v létě.Půda musí být udržována vlhká, ale nesmí být zaplavena.

Rovněž je nutné zajistit, aby voda v půdě nestagnovala.Výsledná voda v pánvi je nalita ihned po zalévání.V zimě musí být rostlina napojena jednou měsíčně.

Půda

Půda pro Strelitzia se hodí na světlo avýživný s kyselostí do pH 6,5 .Nejlepší volbou je směs jemného písku, trávníku, humusu a listové půdy v poměru 0,5: 1: 1: 1.

Vrchní obvazy a hnojiva

Na jaře a v létě, kdy květina kvete hojně a aktivně roste, je krmena hnojivy obsahujícími dusík.To by mělo být provedeno během zavlažování několikrát za měsíc.Po zastavení kvetení není hnojení vůbec nutné po dobu 11-13 týdnů.

Dvakrát až třikrát ročně by měla být půda krmena komplexními minerálními hnojivy, zejména pro dospělé.

Zde se můžete dozvědět o vlastnostech pěstování Royal Strelitzia doma zde.

Fotografie

Zde vidíte fotografii květu, který je doma dobře postarán :
Transplantace květin

Příprava půdy

Mladé rostliny je třeba každoročně přesazovat do jiných nádob, takžejak kořeny rostou hlouběji a potřebují více prostoru.To se také provádí za účelem urychlení procesu vývoje.Když „rajský květ“ doroste až do 3 let, přestanou tak často transplantaci.

Dospělí jedinci jsou transplantováni každé čtyři roky .Protože kořenový systém je velmi křehký a může se snadno zlomit a rostlina tedy může onemocnět.V nejlepším případě budete muset dlouho čekat na rozkvět, ale mohou to mít horší následky.

Pokud rostlina vytvořila poškozené oblasti, měly by být posypány aktivním uhlím,rozemlet na práškovou konzistenci.

Rostlina je velmi vhodná pro mírně kyselou půdu, blíže neutrální.Před přesazením je lepší smíchat živinové složky do půdy předem.Měl by zahrnovat říční písek, rašelinu a humus, nutně ve stejných částech.

Výběr hrnce

Pro střelitzia se nejlépe hodí vysoká a užší dna.Na dno je třeba dát vrstvu expandovaného jílu pro odvodnění (asi 5 cm), pak výživnou zeminu, a pak ji opatrně zasadit.Pokud má květina problémy s kořeny, pak jsou mrtvé kořeny nejprve odříznuty a teprve poté přesazeny.

Musíte si vybrat hrnec v závislosti na růstu rostliny .Pokud chcete transplantovat velmi malou rostlinu, pak pro to není nutná velikost produktu.Je-li však jedinec již dospělý, je k vytvoření rostliny příjemná velká nádoba na podlahu.

Nemoci a škůdci

Strelitzia má dobrou imunitu.Ale stejně jako všechny ostatní rostliny, "královna" může být poražena škůdci nebo může být poražena chorobou.

Škůdci

Strelitzia může ovlivnit několik druhů škůdců.Patří k nim pochva, roztoč pavouk a mealybug.

  • Mealybug lze odstranit pouze dvakrát ošetřením květiny „aktarem“.Po první relaci musíte počkat měsíc a teprve poté postup zopakovat.
  • Stejná opatření pomáhají v boji proti hmyzu z velkého rozsahu.
  • Roztoči se čistí chemikáliemi, jako jeakaricidy.

Nemoci

Listy zžloutnou

Pokud pouze několik z nižších starých listů zžloutne, jedná se o normu.Pokud se však celá listová barva změní na žlutou, pak problém spočívá v nesprávné péči o rostlinu.To znamená, že základna stonků a kořenový systém rostliny začaly hnít.Je to kvůli příliš velké vlhkosti.Tento problém lze odstranit snížením intenzity zavlažování při odstraňování postižených oblastí, stále můžete zkontrolovat stav drenáže.

Listy zaschnou.

Tento problém souvisí také s podmáčením půdy.Jak to vyřešit je uvedeno v předchozím odstavci.Pokud je však při zavlažování vše v pořádku, může být problém nízká vlhkost vzduchu, takže jeho listy začaly vysychat a kroutit se na špičkách.

Tento problém lze odstranit postřikem rostliny .Je však důležité vědět, že pokud je po tomto postupu rostlina umístěna na slunci, objeví se na ní popáleniny.V zimě můžete jednoduše umístit nádobu s vodou nebo krabici s mokrou expandovanou hlínou.

Zahodí pupeny

Pokud Strelitzia začala během květu ztratit květiny, je to pravděpodobně kvůli přeskupení rostliny.Během období květu je lepší nezměnit umístění květu.

Rostlina vadla

Pokud rostlina vadla listy v zimě, znamená to příliš nízkou teplotu vzduchu, takže se musí zařízení přemístit do teplejší místnosti.

Strelitzia má dobrý imunitní systém, který je rezistentníodolává různým chorobám.To však neznamená, že vůbec nepotřebuje péči a pozornost.

Kdy a jak kvetou?

Období

Pokud by květina měla květovat poprvé, začíná tento proces na jaře nebo v létě po dobu 4-5 let života.Tuto květinu lze právem nazvat jednou z nejneobvyklejších díky svým květům a poměrně velkým stonkům.Jeho barva je také fascinující: vnější listy jsou zbarveny oranžově a vnitřní listy tmavě modré.

Ve vzhledu je květina podobná ptákovi, který letí, a tak se lidově říkalo „rajský pták“. Květiny jsou bez zápachu, ale mají hodně nektaru .Je jich tolik, že kapičky nektaru teče za okraje květu.

Před rozkvětem dochází k procesu tzv. Dormancy, kdy jsou položeny poupata.Toto je považováno za přípravné období.Samotné květy dosahují velikosti 10 až 20 cm. Norma se považuje za 5 až 7 květů na jednom stopce.Na jedné rostlině však může být počet pedikelů více než šest, takže kvetou téměř do spícího období.

Proč se to neděje?

Existuje několik důvodů:

  1. Možná je to z důvodu malého množství krmení, ráda se krmit každých 10 dní během přípravy na květu a vegetaci.
  2. Dalším důvodem může být nesprávný bank, kontrola.

Co mám dělat?

Pokud Strelitzia nekvete dlouho, pak v tomto případězkuste léčbu změnou teplotního režimu.K tomu je třeba květinu umístit na nějaký čas do podmínek, kdy bude teplota pouze 10–12 ° C, a poté se vrátit na původní místo.To zpravidla pomáhá stimulovat kvetení.

Nezapomeňte správně řezat květiny, pak vás svou vitalitou překvapí. Pokud jsou květiny umístěny v čisté vodě, budou žít asi 14 dní .Pokud však budou umístěny do zvláštního podpůrného řešení, prodlouží se délka života na 30 dní.Delší doba květu pouze u orchidejí.

Co udělat, aby se Strelitzia rozkvetla, je popsáno v tomto užitečném videu:

Můžeme tedy dojít k závěru, že pokud jste vlastníkem Strelitzia,pak máte určitě štěstí.Tato květina má mimořádnou krásu.Můžeme s naprostou jistotou říci, že vás a vaše blízké potěší.