Pravidla pro ořezávání adenia doma.Jaký je postup a jak vytvořit rostlinu?

Nejkrásnější pouštní a jedovatý květ Adenium z rodu keřů, které zadržují vlhkost.Patří rodině Kutrovů.

Článek podrobně popisuje, proč, v jakou dobu a jak oříznout určité části rostliny, aby jí dodal estetičtější vzhled, a další problémy.

V jakém věku by měla být rostlina řezána?

Zkušený pěstitel květin před prořezáváním sleduje vývoj pupenů rostlin a dominanci jednoho nad druhým, což se také nazývá „apikální dominance“.V představiteli coutre rodiny, nejvyšší ledvina je zřetelně odlišná kvůli hormonálnímu vývoji.Auxiny zodpovědné za vývoj rostliny jsou aktivovány přesně nahoře.

Postupem času se květina větví nezávisle, protože se v ní již šíří hormony.Období tohoto sladění je pět let.Oříznutí je nutné k vytvoření koruny.

Proč a kdy to dělat?

Cílem je vytvořit svěží korunu a stimulovat růst postranních větvípro další rozvoj.Dospělá rostlina je omlazena po 5 letech kvetení díky včasnému prořezávání.Staré větve přinášejí stále méně ovoce.Po řezání květin počet pupenůzvyšuje.

Někdy se štípání mladých sazenic používá při stříhání jedné horní části rostliny za předpokladu, že není starší než jeden rok.Po sevření se probudí jedna spící ledvina, která je blíže k horní části, místo které se objeví nová větev.

Pro prořezávání by měla existovat široká kořen stonku, díky kterému se ledviny „probudí“ a vytvoří hustou korunu. Nejvhodnější dobu pro postup je jarní období, střední jaro , kdy květ po hibernaci přechází do aktivní fáze růstu.

Jaro je příliš brzy - nejvhodnější doba prořezávání - květina spí a nedává více než dva pupeny.Na podzim květina odejde a v zimě je již v režimu spánku.Boční větve zůstávají stejné a prořezávání rostlin zabije.

Nápověda! Až do dvou let se kořen stonku stále tvoří a jeho velikost je úměrná zelené hmotě rostliny.

Jak provést postup doma, aby kultura opět rozkvetla?

Podrobné pokyny pro domácí použití:

 1. Používejte jednorázové rukavice.
 2. Některé stonky lze svázat prsty pouze rozdrcením bodu růstu.
 3. Vizuálně porovnejte tloušťku stonků.Řez nejtenčí, po kterém by konopí nemělo zůstat.Toto prořezávání stimuluje rozvoj rostliny.
 4. Pomocí prstů zkontrolujte pružnost všech částí rostliny.Odstraňte měkké, zakřivené, bezlisté a otírejte stonky proti sobě.Uvolněte stonky, které rostou dovnitř, jsou poškozené nebo zamotané.Určitětím, že zbývající větve se navzájem neotírají.Příliš silné větve by měly být vyříznuty.Povinná dezinfekce řezného nástroje v lihu po řezání nemocných částí rostliny.
 5. Ořízněte zbývající stonky do požadovaného tvaru.Res musí být provedeno těsně nad uzlem.
 6. Sundejte si rukavice, házejte je do koše a umyjte si ruce mýdlem a vodou.

Formace

Prořezávání je základním principem formování koruny, kmene a kořene adenu. Ledviny se vyznačují aktivitou a apikální ledvina je zvláště aktivní kvůli auxinu, který stoupá, a postranní výhony jsou velmi hladovějící.

Účel, čas a frekvence operace

Formování nezbytné ke zvýšení nádhery a kvetení se provádí během celého vegetativního vývoje.Nejtenčí stonky jsou odříznuty, rostou uvnitř koruny větve a vytvářejí konflikt s ostatními větvemi.

Jak tvořit: pokyny krok za krokem

Kron

Pokyny:

  )
 1. vizuálně posoudit tloušťku stonků, odříznout nejtenčí z nich;
 2. odstranit přebytečné větve, které rostou uvnitř koruny, nebo vytvářejí tření s ostatními;
 3. oříznou boční větve na 2/3 jejich délky.

Koruna díky takovému útvaru se stane svěží, jinak větve vyrostou nahoru pomocí tenkých tyčinek, což je ošklivé pro adenium.

Doporučujeme sledovat video o prořezávání větví adenu:

Kmen

Kořen sloupu neboli vědecký jazyk - caudex, je sám o sobě zajímavý.sám o sobě, protože zdraví adenu závisí na jeho tloušťce.Dva způsoby, jak vytvořit caudex.

Sestřih několika sazenic:

 1. , kde jsou stonky v kontaktu, proveďte řez;
 2. svázejte sazenice stuhou, počet stonků obvykle dosahuje tří.
Tato možnost vyžaduje pečlivé zacházení s kmeny, protože se snadno rozbijí a jen stěží obnoví svou dřívější integritu.

Vytváření prstenů:

 1. Pracuje s dlouhým a tenkým kořenem stonku, který je postupně složen do prstence a odřezává kořeny.
 2. V průběhu transplantace se tvoří prsten a rostlina pomalu, ale jistě stoupá nad úroveň půdy.

Kořeny

Oříznutí kořenů dává pouštnímu zázraku estetičtější vzhled, ale tento postup nebude mít vážný dopad na stav rostliny.Zaznamenali jsme nejvíce vyzkoušené možnosti návrhu kořenů:

 • Štěpání hlavního kořene sazenic- vhodné pro rostliny s dobou dvou až tří měsíců s postranními kořeny.Místa sevřená by měla být dezinfikována peroxidem vodíku, aby se potlačil tok tekutého jedu.Půda nesmí být zvlhčena.
 • Široké prořezávání centrálního kořene. Po zákroku se kořeny podobají chapadlům chobotnice a pro estetičtější a příjemnější vzhled je vhodné transplantovat květinu do širokého a plochého květináče.Kořeny tak mohou být pohodlně a snadno umístěny níže.

Doporučujeme sledovat video o prořezávání kořenů adenu:

Funkcenásledná péče o květiny

Po prořezávání by měla být rostlina ponechána osamocená a udržována pomocí zvláštních hnojiv (dovážená i domácí hnojiva jsou stejně vhodná) a udržováním vlhkosti v místnosti, aby se zabránilo rozkladu.Po sečení sazenic se první zalévání provede po pěti dnech od prořezávání.Vlhkost nesmí spadnout do míst řezu.Hrnec by měl být skladován na tmavém a chladném místě, aby byl chráněn před spalujícím sluncem.

Pozor! Sluneční paprsky pronikají ochrannými vrstvami květu a pálí zevnitř, takže o kráse nelze mluvit.

Co mám dělat, když zařízení po zákroku začne vadnout?

Porušení pravidel prořezávání a tvarování může vést k chorobám rostlin , která začíná mizet a nakonec umírat.Nejprve musíte zjistit, co je příčinou onemocnění, a přijmout léčebná opatření.

Adenium zmizí, pouze pokud je postup proveden nesprávně a po oříznutí /tvarování jsou porušeny podmínky v místnosti.Vadnutí postupně vede ke konečné smrti.Stav zařízení však můžete obnovit.

 • Často napojena? - kořenový systém bude hniet od přetížení!Stejná situace nastane v důsledku nevhodného kontejneru nebo nedostatku vzduchu v dusné místnosti.Hnijící adenium je rozpoznáno až poté, co se vám podaří vytáhnout ho z hrnce a zkontrolovat kořeny.Poškozené oblasti musí být pečlivě oříznuty a také opatrně odstraněny v nádobě.
 • Mizí větve? jenormální, protože po uzdravení řezaných větví vyschne, ale pokud se suchost zdá vyšší a vyšší, musíte odstranit poškozenou tkáň a ošetřit řezy antibiotiky.

Krása a exotický vzhled této rostliny je možný pouze s maximální péčí a možná vaše adenium dobude jakoukoli květinovou výstavu.