Pravidla pro péči o Aichrison doma.Šíření květin a hubení škůdců a chorob

Na mnoha okenních parapetech je vidět malý kompaktní keř domácí rostliny Aichrison. Aichrison je stálezelená sukulentní rostlina rodiny Tolstyankovů.Díky krásným masitým a nadýchaným listům ve tvaru srdce dostal druhé jméno „strom lásky a štěstí“.

Doma roste ve formě malého keře nebo stromu o výšce asi 30 cm. V horní části stonku se na četných větvích tvoří koruna listů, která dává keře tvar koule na tenkém kmeni.

) Jak se starat o pokojovou rostlinu?

Výběr lokality

Rostlina není náladová, vyžaduje zvláštní podmínky pro růst, je však třeba dodržovat některá pravidla.Je třeba chránit květ před spalujícím sluncem, takže je lepší odmítnout jej ponechat na jižních oknech.Od okna za slabého světla květina neroste.

V zimě nemůžete dát sukulentní blízko ohřívačů.Aichrison netoleruje průvan.Je nutné zajistit, aby v zimě nekvetla květina na parapetu, je-li parapet příliš chladný, vložte do hrnce kousek pěny.

Osvětlení

Aichrison, stejně jako všechny sukulenty, potřebuje hodně světla.Upřednostňuje květinamírné osvětlení.Vyhněte se přímému slunečnímu záření na listech, aby nedošlo k hoření.

Světlo musí být rozptýleno. Nejlepší je ponechat květinu ve východním a západním okně .Hrnce se musí občas otáčet, aby rostlina rostla rovnoměrně a neklonila se ke straně.

Pokud rostlina stojí pod spáleným sluncem, listy se spálí a spadnou.

Teplota

Pro dobrý rozvoj Aichrisonu je nezbytné dodržovat teplotní režim .Je nutné zajistit, aby v zimě neklesla teplota okenního parapetu poblíž studeného okna pod 10 stupňů a v létě neklesla nad 25 stupňů, protože při vysoké teplotě listy klesnou.

Pokud je rostlina v zimě z radiátorů příliš horká, odhodí listy.

Zalévání

Stejně jako všichni zástupci Tolstyankovůi Aikhrizon nepotřebuje hojné zalévání .Je nutné sledovat stav krytu listu.Jsou-li listy husté a odolné, může se zalévání zpozdit.Pokud začnou ztrácet turgor, sukulent potřebuje vlhkost.

Voda by měla být zavlažována usazenou ne studenou vodou, jakmile půda zaschne.Nadměrné zalévání je pro rostlinu nebezpečné, protože povede k rozpadu kořenového systému.

V létě se napájí častěji než na jaře a na podzim.V zimě půda rychle zasychá díky teplému vzduchu z radiátoru.

Vlhkost

Aichrison nevyžaduje vysokou vlhkost vzduchu .Jako sukulentní rostlina dobře snáší suchý vzduch.Vv létě se rostlině dostane teplá sprcha, ale v zimě a chladném podzimním období by se to nemělo dělat, protože vlhkost listů se zpožďuje.Mokré listy mohou zchladnout.

​​

Půda

Rostlina má rozvětvený a povrchový kořenový systém.Květina nemá ráda těžkou půdu.Ve velkém hlubokém hrnci se získá stagnace vlhkosti a kořeny hnijí.Aichrison upřednostňuje volnou půdu, aby byl ke kořenům dodáván kyslík.

Je lepší připravit směs trávníkové půdy, neutrální rašeliny, písku a humusu v poměru 4: 1: 1: 1. K půdě se přidávají kousky uhlí.

Zabrání rozkladu kořenů a slouží jako hnojivo pro půdu.Na dně hrnce je nutné nalít drenážní vrstvu z expandovaného jílu. V zahradním centru můžete zakoupit hotový substrát pro kaktusy .

Hnojení a hnojení

Pokud se v domě objevily malé zakořeněné řízky, provede se pro lepší růst a vývoj hnojení hnojivy, kde je obsah dusíku vyšší než draslík a fosfor,nebo slabý roztok humátu sodného.

Dospělou rostlinou pro tvorbu květních pupenů a během kvetení na jaře a v létě se krmí složená hnojiva pro kaktusy.

Transplantace

Jak roste keř, velikost květináče se postupně zvětšuje .Okamžitě zasadit květinu ve velkém hrnci je nemožné, kořenový systém nemůže vyrovnat se zalévání.Hrnec je vybrán o 2-3 cm v průměru větším než je průměr kořenového systému.Preferovány nejsou vysoké hrnce.

Přesazeno jednou ročně brzy na jaře.Na dně hrnce leží vrstva expandovaného jílu.Půda, skládající se z trávníku a listové půdy, neutrální rašeliny a písku, mírně navlhčete.

Zalévání transplantované rostliny je možné po 3 dnech.Ihned po výsadbě se nedoporučuje hnojit, je nutné, aby byl sukulent nejprve upraven na čerstvé půdě.

Ořezávání

Aichrison je oříznut z různých důvodů.Stává se, že květina roste asymetricky, výrazně natahuje výhonky a padá jedním směrem.

Další větve z podlouhlé strany se řežou pro symetrii.Můžete odstranit spodní výhonky, v tomto případě získáme tvar stromu. Během období růstu se štípne slabé výhonky .

Pokud by kořenový systém náhle zemřel, je možné zachránit aichrison řezáním zdravých výhonků z nemocného keře.Prořezávání se také provádí pro množení a po rozkvětu.

Fotografie

Doporučujeme vám seznámit se s fotografií rostliny.

Kvetení „stromu lásky a štěstí“

Aichrison začíná kvést ve věku dvou nebo tří let .Kvetení začíná na jaře a pokračuje až do léta.Květy jsou ve formě malých hvězd bílé, žluté, krémové a červené.Květiny se sbírají do květů lamel nebo corymbose.Po skončení květu stopka zemře, musí být řezána.

Pokud k rozkvětu nedojde ve třetím roce, byla rostlina nesprávně udržována.Květina musí být přesazena do menší nádoby a krmena hnojivy s vysokým obsahem draslíku a fosforu.

Aichrison ztrácí na kvetení hodně energie, proto během tohoto období květina vyžaduje zvláštní pozornost.

Tvorba koruny

Chcete-li vytvořit krásnou zaoblenou korunu, sevřete vrcholky protáhlých mladých výhonků. Je třeba odstranit staré a špatně rozvinuté větve .Aby byl křoví silný, jsou zkráceny krátké ošklivé výhonky.

K pěstování kmene stonků se odstraní postranní výhonky a zůstane pouze přímý středový stonek, který se v průběhu let stane silnějším.

Bohatě rozvětvený kmen Aichrison je flexibilní, takže květ lze pěstovat pomocí techniky bonsaje.

Rozmnožování květin

K rozmnožování Aichrison se používají řízky vyřezávané z dospělé rostliny nebo se vysadí semena. Doporučuje se rozmnožovat květinu s řízky na jaře , když rostlina po zimním odpočinku začne hojně růst.

Listy a řízky

„Strom lásky“ lze rychleji a snadněji šířit pomocí řízků než semena.Chcete-li to provést, vyberte ne příliš velký, zdravý stonek, nejlépe 6-7 cm dlouhý, a nakrájejte jej ostrým nožem nebo čepelí.Nůž musí být ostrý, aby vlákna stonku při řezání nemačkaly.Plátek je sušen a zakořeněn ve vodě nebo písku.

Sukulenty jsou také dobře zakořeněny v listech.Noha plachty je mírně prohloubená ve vlhkém písku.Ujistěte se, že písek nevyschne.Za měsíc se na základně listu objeví výhonek.

Semena

Aichrison může být množen semeny .Za to, dobřeosvětlení a udržování teploty ne nižší než 18 stupňů.

 1. Semena se vysévají v malých mělkých nádobách naplněných směsí písku a listové půdy 1: 2.
 2. Skleník je vyroben z plastového sáčku přes nádobu se semeny.
 3. Skleník je pravidelně ventilován a substrát se semeny se stříká podle potřeby ze stříkací pistole.
 4. Po 14 až 20 dnech se objeví první klíčky, jsou ponořeny do jiných nádob s přidáním trávníku do původní kompozice.
 5. Sazenice se vysazují ve vzdálenosti 1 cm od sebe.
 6. Po čase, kdy mladé rostliny vyrostou, se transplantují do samostatných květináčů.

Jak rootovat?

Stopka je zakořeněna v tmavém váčku se stojatou nebo převařenou vodou.Nejprve je třeba trochu zaseknout stonek, aby se řez dále nezhnil a ponořil okraj výhonku do Kornevinu nebo jiného stimulátoru tvorby kořenů.

Doporučuje se hodit rozdrcenou tabletu aktivního uhlí do vody .Když se kořeny objeví, jsou vysazeny v malých nádobách ve směsi písku a vermikulitu nebo ve směsi pro sukulenty.

Je možné zasadit a sušené stonky okamžitě v takové směsi, ale pro to je pro něj lepší uspořádat malý skleník pro lepší tvorbu kořenů.Je nutné ventilovat skleník často tak, aby stonek nehnil.

Kořeny se rychle tvoří, růst nových listů na vrcholu stonku svědčí o jejich vzhledu.Jakmile stonek začne růst, je transplantovánmix pro dospělou rostlinu v malém hrnci.

Doporučujeme sledovat video o tom, jak zakořenit řepné řízky:

Nemoci a škůdci: metody kontroly

 • Pokud sukulent dostal nadměrné zalévání,mohl dostat stagnaci vlhkosti v půdě.Kořenový systém není schopen zpracovat veškerou vlhkost, v tomto případě jsou kořeny ovlivněny různými druhy hniloby.Květina se extrahuje ze země a prohlédněte si kořeny.

  Shnilé hnědé kořeny jsou odstraněny.Zbývající světle zdravé kořeny se promyjí růžovým roztokem manganistanu draselného a ponoří do rozdrcené tablety aktivního uhlí.Země je třeba zahodit, hrnec by se měl umýt a naplnit novou zeminou, do níž by měla být zasazena rostlina.

 • V kořenovém systému se může usadit mealybug.Jí kořenovou šťávu.Rostlina je v tomto případě zakrslá.Pokud vytáhnete hrnec z hliněných hrneců, uvidíte na něm hnízda bílých červů.Pro boj s ní je půda napojena roztokem Actary.
 • Mealybug se vyskytuje také na výhoncích.Připomíná to lepivé kousky bavlněné vlny.Tyto bavlněné kuličky se odstraní ručně špunty do uší a potom se postříká mýdlovou vodou.
 • Na rostlině se může objevit roztoč pavouk.V tomto případě je Aichrison ošetřen roztokem Fitovermu v koncentraci 2 ml na 1 litr vody.

Padající

Padající listí naznačuje, že hliněné hrudky jsou příliš suché nebo příliš vlhké.Pokud je keř v zimě u topných zařízení nebo v létě stojí pod spáleným sluncem, začíná listovírozpadat se.

Listy také padají během období květu , v tomto případě je to normální.Pokud keře spadne listí na konci podzimu, znamená to, že se připravuje na zimní odpočinek.

Sluggish a scvrklé listy

Pokud má Aichrison pomalu, scvrklé listy, trpí nedostatečným zaléváním nebo není zalévání dlouho.

Jakmile rostlina přijme dostatečnou vlhkost, listy se opět stanou masité a pružné.

Podlouhlé stonky

Když není dostatečné osvětlení, začnou se natahovat natáčení pro světlo .Stonky ztenčují a protahují.Za účelem obnovení krásného tvaru achichrisonu jsou protáhlé výhonky oříznuty a hrnec je uspořádán na více osvětleném místě.

Aichrison jsou podobné stromům peněz, jsou však jejich vzdálenými příbuznými, protože patří do stejné rodiny.Jsou to sukulenty, snadno se o ně starají a nenáročné, které může růst i začátečník.Na našem webu najdete informace o pěstování zajímavé pokojové rostliny - otevřená Aichrison.

Aikhrizon není rozmarná rostlina a pokud jí věnujete dostatečnou pozornost, podělí se hostům s bujným kvetením.Nenáročnost a snadnost kultivace přitahuje začínající zahradníky.Pokud vytvoříte sukulentní styl bonsaje, v okně se objeví skutečný malý strom.