Pravidla pro výběr půdy při pěstování orchidejí Phalaenopsis.Jak si vyrobit substrát sami?

Phalaenopsis patří do rodu epifytických orchidejí.Kvetoucí rostlina (dvakrát ročně od dvou do pěti měsíců) je často oblíbená u milovníků rostlin.

V tropech roste orchidej rodu epifytů.Liší se tím, že se během růstu usadí na jiných rostlinách.Květina jí kůru, déšť a vzduch.Fotosyntéza je vlastní jeho kořenům.

Kde rostepříroda?

V přirozeném prostředí se phalaenopsis reprodukuje samostatně .Turisté uvidí mnoho orchidejí v deštných pralesích, které budou viset všude.Pokud připojíte kořeny k jiné rostlině, phalaenopsis se přizpůsobí a začne růst.Husté kořeny shromažďují živiny a tekutiny.

Proč je důležité pěstovat v lepším substrátu?

Pro výběr správné půdy musíte pochopit, jak se liší od půdy nebo země, například:

 • Zeměje sypký minerální povlak se všemi živými věcmi na planetě.
 • Půdaje plodná složka Země se sedimenty rostlinných a živočišných organismů.Toto je přirozené místo pro růst rostlin.
 • Půdaje přirozenou minerální složkou Země a je uměle vytvořená pro zahradnictví.Zahrnuje spoustu organických látek, úrodnýchpro rostliny.
 • Substrátemje umělá šlechtitelská půda pro sazenice, ve kterých nesmí být žádná půda.Doslova - to je lat.pod - a vrstva - vrstva - základ, stelivo (například, kůra, rašelina).Hlavním úkolem je dodávat rostlině živiny.Díky substrátu rostlina přijímá vzduch.

Ve ​​skutečnosti jsou tyto pojmy v květinářstvích zmateny. Nakoupený substrát může obsahovat půdu .Obyčejná půda pro phalaenopsis není vhodná, protože rostlina nepotřebuje půdu.

Na základě podmínek jeho růstu ve vlasti potřebuje pouze místo pro stanovení kořenů.Rostlina často jednoduše obalí své kořeny kolem stromu a přijímá vlhkost pod kůrou.

Jaké složení je třeba?

Phalaenopsis nemůže existovat bez kůry, dřevěného uhlí, mechu, rašeliny a kořenů kapradin.Složky půdy (substrátu) pomohou růstu kvetoucí rostliny s užitečnými látkami.Pro mladou orchidej je lepší koupit mech.Základem je čerstvá borová kůra s malým množstvím pryskyřice.

K výsadbě se kůra mele, vaří ve vodní lázni a důkladně se vysuší.Velké kusy kůry by měly být umístěny do středu květináče tak, aby byla méně přebytečné vlhkosti (jak vybrat květináči pro phalaenopsis, přečtěte si zde ). Rašelina pro phalaenopsis by měla být s velkými vlákny a malým složením soli .

Doporučuje se, aby fosilní paliva nebyla drcena.Uhlí upravuje množství příchozí vlhkosti.Ale po chvíli sbírá značné množství solí.Květinářství to přidává velmi svědomitě.Vdalší návnadové rostliny nemohou přidávat uhlí.

Obchod se zbožím

V moderním světě v květinářství je možné zakoupit i substrát.Přes zemi původu byste se měli se skladbou pečlivě seznámit.

Z čeho by měla sestávat?

Půda pro orchideje by neměla obsahovat půdu .Pokud obchod prodal substrát se zemí, můžete jej prosít.

Složení nakoupeného živného média může zahrnovat všechny výše uvedené složky:

 1. borovice;
 2. čipy;
 3. rašelina;
 4. uhlí;
 5. mělký sphagnum mech.

Jak identifikovat dobrou kvalitu?

Ne všechna nakoupená půda může mít příznivý účinek na phalaenopsis.Proto při nákupu musíte být opatrní. Kousky kůry by měly být pevné, husté, bez vadaž do velikosti tří centimetrů.Neměli by se drobit v rukou.

Velikost aktivního uhlí by měla být asi dva centimetry, aby se také nerozpadla.V kvalitní půdě je mech důkladně vysušen a dezinfikován.Substrát by neměl být podobný vytvrzené hrudce Země.Pokud je v kompozici půda, hromadí se vlhkost a vzduch v ní přestane cirkulovat.V balení si nevšimnete prachu a plesnivých kousků, které negativně ovlivní růst orchideje.

Jak správně vybrat?

Pečlivě si přečtěte štítekv době nákupu.Je důležité mít složení se seznamem složek, jakož i poznámku, že substrát je vhodnýpro epifytické orchideje.Ne nutně přítomnost živin pro phalaenopsis.Umělý polystyren je také vhodný pro jejich růst.

Nejlepší substrát se suší za 3 dny.Správně vybraná půda učiní květ krásným a velkolepým.Levná a nekvalitní složka povede ke smrti milované orchideje.

Popis několika připravených půd

 • Ceramis z Německa .Půdu tvoří malé prázdné hliněné hrudky.Dodávají květu namísto kůry borovice.Velkou výhodou granulí je dobrá cirkulace vzduchu, která ovlivňuje pevnost kořenů.Substrát je vhodný pro mnoho typů phalaenopsis.
 • Aurické zahrady .Kromě borové kůry a uhlí obsahuje složení půdy kokosové vločky, vlákno této ořechy a sphagnum.Pro úspěšné použití je nutná drenáž na dně hrnce.
 • Účinek a biologický efekt .Přírodní substrát bez zbytečných nečistot.Poskytuje dobrou cirkulaci vzduchu a vlhkost pro dospělé květiny.Stopové prvky (hořčík, dusík a draslík) spolu s kůrou borovice prodlužují kvetení.
 • Květinové štěstí .Vhodný pro všechny typy orchidejí.Vyznačuje se dobrou aerací a vlhkostí.

Jak to udělat sami doma?

Díky internetu a získaným znalostem je snadné připravit substrát doma.Velikost složek je přímo úměrná tloušťce kořenů: silnější - více.

Co to zahrnuje?

Složky domácí půdy jsou podobné těm, které byly zakoupeny .Ve složenízahrnuje:

 • smrkovou nebo borovicovou kůru;
 • mech;
 • uhlí;
 • rašelina;
 • kapradina kořen.

Kompozice se připravuje před transplantací.Pre-mix půdy nemůže.

Porovnání s nakoupenými

Při porovnávání půd: z obchodu a z vašich vlastních, nelze odhadnout .Obchod již přísně dodržoval proporce a pravidla vaření.Komponenty jsou přirozené, ale kvalita ne vždy splňuje očekávání.Budete mít jistotu, že substrát je doma.

Existuje však překážka - ne všechny komponenty lze snadno získat.Nejlepší volbou pro phalaenopsis je lék v obchodě s přidáním jeho vlastních komponent.

Výhody a nevýhody

Výhody výroby domácí půdy :

 1. rozpočtové náklady;
 2. vysoká a spolehlivá kvalita;
 3. výběr složek specificky pro odrůdu rostlin;
 4. zachování proporcí.

Nevýhody takové půdy jsou menší, ale jsou :

 1. Některé složky je obtížné získat.
 2. Další nevýhoda se týká borové kůry.Je možné přivést hmyz do domu a hledání a příprava samotné kůry je obtížný proces.

Kam získat komponenty?

Borovicová kůra může být získána v lese , nejlépe z pokácených stromů nebo v jejich blízkosti.Počet hřišť bude tedy menší.Uhlí je jednou z nejjednodušších součástí.Nachází se na místě ohně po zbytku turistů.

Rašelinu je obtížné získat, takže ji lze zakoupitspecializované obchody.V lese se shromažďují také drobné složky půdy.

Důležité! Sphagnum mech se nachází v hlubokých dírách.Při shromažďování je však třeba dávat pozor, protože existuje riziko pádu přes 15-20 metrů.Dalším způsobem, jak získat rostlinu, je v malých bažinách po tání sněhu na jaře.Vlhkost podporuje růst mechu.Opadavou půdou jsou shnilé listy nebo rozpadlá vrstva starých jehel.

Jak vyrobit: pokyny krok za krokem

K přípravě podkladu budete potřebovat špachtle, nůžky, nůž a tašky .Příprava složek bude nějakou dobu trvat:

 1. Mech by se měl nalévat vodou na jeden den a poté se sušit.
 2. Kůra se rozdrtí na třísky a sterilizuje se v parní lázni po dobu půl hodiny.Pak se suší.
 3. Uhlí se rozdrtí na dva centimetry.
 4. Rašelina je také rozdělena na malé částice.
 5. Kořen kapradiny se promyje v teplé vodě, nalije se do vroucí vody a poté se vysuší.

Populární způsoby přípravy substrátu :

 1. Uhlí a kůra v poměru 1: 5.
 2. Uhlí, mech, kousky borovice v poměru 1: 2: 5.
 3. Rašelina a kůra jsou ve stejném poměru jako ⅓ listnaté půdy.

Hotová půda by neměla být příliš hustá.

Rozhodli jste se koupit phalaenopsis?Doporučujeme, abyste se podívali na naše články o tom, jaký druh péče je třeba po získání v obchodě, jaká jsou pravidla pro zalévání a , jak často dělat, jak nakrmit rostlinu ] a také jak oddělit dítě od stopky,stonek a kořen.

Možné důsledky

Nesprávně vybraná nebo připravená půda poškodí kořeny phalaenopsis .Díky hustému substrátu může orchidej hnit.

Umírající květ může být znovu nasazen přesazením do nové půdy.

Chcete-li zjistit, kdy je nejlepší transplantovat orchidej Phalaenopsis doma, můžete zde a od tohoto článku se dozvíte o pravidlech výsadby.

V případě luxusních, zdravých rostlin a neustálého kvetení nebude odpovědnost za výběr půdy nadbytečná.Bez správného substrátu způsobí péče o phalaenopsis vážné problémy až do smrti květu.Všímavost při nákupu nebo výrobě půdy přinese vynikající pěstování ovoce.