Pravidla pro výsadbu a venkovní péči o hortenzii hnízd: rady odborníků

Obecný název„hortenzie“ , které tyto rostliny obdržely před 300 lety na počest princezny, která nesla toto jméno.Pohled „princezny“ s paniclými květenstvími vydává během kvetoucího období nádhernou vůni.

Podobně paniciované hortenzie voní ve své vlasti, v Japonsku, Číně a Sakhalinu, kde rostou jako trvalky listnaté keře a stromy vysoké až tři metry.

Díky pečlivému a zdlouhavému výběru byly z původních forem získány mrazuvzdorné rostliny s luxusním, bílým a růžovým květem.

Odrůdy, které vydrží třicet stupňů chladuúspěšně rozvíjet a hojně kvetou v otevřeném terénu středního pásu.

Péče o venkovní prostředí

Výběr lokality

Dospělé rostliny tohoto druhu nesnášejí přesazení,proto musí být místo, kde bude sazenice růst a vyvíjet, trvalé.

Místo přistání by mělo býtchráněno před silným větremadobře osvětleno ;je možné stínování.

Místo přistání by nemělo být vystaveno riziku pádu sněhu ze střechy: křehké dřevo nevydrží dodatečné zatížení.

Půda

Půda by měla být mírně kyselá, středně volná a dostatečně výživná.

Jeho složení může býttakový: rašelina, humus, trávník, listová půda a písek ve stejném množství.

Používá se také směs rašeliny, humusu a zahradní půdy.

Přistání

Nejlepší čas přistání na otevřeném terénu jepružina .Keře, že zima v půdě může být vysazena okamžitě po rozmrazení půdy, a skleníky s listy mohou být vysazeny pouze na konci jara, na konci mrazů.

Velikost výsadbové jámy by měla poskytovat dostatečný prostor pro růst kořenového systému sazenic.Obvyklé velikosti jsou od 0,5 do 0,8 metrů na délku a šířku.Hloubka může být o něco menší, protože kořeny paniciovaných hortenzií rostou s větší pravděpodobností v šíři než v hloubce.

Pokud je půda hlína, na dno se položí drenážní vrstva oblázků, expandovaných hlíen, cihel nebo keramických cihel.

Naopak, písčité půdy jsou zhutněny vrstvou jílu na dně výsadbové jámy.

Je-li podzemní voda vysoká, je přistání na kopci povinné.

Do připravené přistávací jámy se umístí vrstva půdní směsi a pečlivě rozprostřený navlhčený kořenový systém.

Vyplňte půdu a pečlivě ji zhutněte.V důsledku tohoby měl být kořenový krk zarovnán s povrchem půdy- ale ne hlouběji.

Zalévané, potéje povrch země svazen ​​ rašelinovými lupínky nebo drcenou kůrou.Tato poslední operace je nutná, aby půda pod keřem udržovala vlhkost déle.

Zalévání

Optimální zavlažovánívoda by měla být měkká , ideální - zalévání deštěmvoda.

Voda z vodovodní sítě by měla být dobře usazena a zahřátá a čas od času je užitečnépřidat malé množství citronové šťávy nebo octa .

Panicled hortenzie, na rozdíl od mnoha jiných druhů této rostliny, je relativně odolná vůči suchu, avšak v suchých létech je nutné systematické hojné zalévání.

Vrchní obvaz

Rostlina dobře reaguje na vrchní obvaz minerální s komplexem pro vřes, rododendrony a azalky.Nejlepší možností jsouspeciální směsi určené speciálně pro hortenzie .Čas od časumohou být doplněny organickými sloučeninami .

Načasování aplikace hnojiv zohledňuje hlavní fáze růstu a vývoje:

  • obvazová pružinapodporuje tvorbu mladých výhonků;
  • Červenpodporuje hojnou tvorbu pupenů;
  • létoběhem rozkvětu prodlužuje kvetení a koná se dvakrát měsíčně.K těmto vrchním obvazům by měla být přidána složka draslíku a fosforu a měla by být snížena složka dusíku.
  • Podzim , před spícím obdobím, sestává z superfosfátu a síranu draselného.

Prořezávání


Tyto rychle rostoucí keře mohou a měly by býtprořezány na podzim a na jaře , takžejak se rozkvétají poupata květů běžného roku.

Kromě tohosilné prořezávánína úroveň čtyř až šesti nebo dokonce dvou až tří pupenůstimuluje hromadnou tvorbu silných výhonků s velkými květenstvími.

Pomáhá také promyšlené stříhání. k vytvořenítéto hortenzieve forměatraktivníhostromu .

V tomto případě se na mladou rostlinu vybere svislý úvodní výhonek a 4-5 postranních výhonů, zbývající výhonky se oříznou, levé postranní výhonky se sevřou a umožní vedoucímu růst o 1-1,5 metru.

Poté je odříznuta její horní část, což stimuluje tvorbu kosterních větví koruny a boční „podpora“ je odstraněna.

Jak se ukrýt na zimu?

Hydrangea dospělých lamel nepotřebují zimní úkryt, alemladé rostlinyje lepšíohnout se k zemiazakrýt lapnikem .

Pro zralé keřes křehkým dřevemjsou nebezpečné sněhové srážky .

Aby se větve neprotrhly, jsou svázány dohromady a připojeny ke spolehlivé podpoře.

Kvetení

Bohaté kvetení voňavých „panicles“ začíná v polovině léta a trvá až do pádu

Barvakvětenství závisí na jejichvěk (starší, růžovější) a kyselost půdy:bílé květy v neutrální půdě získávají růžové odstíny v kyselém substrátu .

Tato vlastnost se široce používá, zejména proto, že okyselená měkká voda je pro rostliny prospěšná.

Některé odrůdyv mladém věku netvoří svěží květenství , s věkem se však kvetení zvyšuje a dosahuje svého správného tvaru.

Kvetoucí latě stojí po dlouhou dobu v řezu.I po zaschnutí si zachovávají svůj tvar, barvu a částečně i vůni.

Povinnáprořezávání všech květenstvíprvní těžké sněžení , protože těžké sněhové čepice na těchto „lamelách“ vytvoří zatížení, které se stane pro křehké větve nesnesitelné.

Rozmnožování

Semena hortenzie hlízy často nedozrávají ve středním pruhu a jejich klíčení není delší než měsíc.Proto se rozmnožujevegetativně : vrstvením a řízky.

Propagace vrstvením. Na jaře nebo na konci léta ohýbají vhodnou větev k zemi, upevňují ji uprostřed, mírně prohlubují a kopají na tomto místě.Horní část větve je připevněna k podpěře, aby jí poskytla vertikální polohu.V roce tvoří připojená část dostatečný kořenový systém, po kterém lze novou rostlinu oddělit od matky.

Propagace řízkya.Tato metoda má dvě optimální období: jaro, ve kterém jsou řízky sklizeny z odpadu po oříznutí a léto, červen.

  • Jarní řízkyjsou rozřezány na 3-5 internodů z vybraných větví, předem namočené ve vodě na dva nebo tři dny.Spodní sekce jsou ošetřeny stimulátorem kořenů a vysazeny do směsi písku a rašeliny, prohloubení asi dvě třetiny délky.Přistání je pokryto plastovou fólií, navlhčeno, větráno a udržováno při teplotě 14-17 stupňů.Kořenění obvykle dochází do jednoho měsíce.
  • Letní řízkyjsou rizikovějším materiálem pro zakořenění, protože v této době rostlinné tkáně obsahují mnohem méně vlhkosti.Za nejvíce se však považuje období od 10. do 15. červnaúspěšný pro tento typ chovu.Materiálem pro deset centimetrové řízky jsou mladé výhonky bez poupat v dolní části keře.Vypuknou „patou“ a ošetřují jádro zlomeniny kořenovým stimulátorem.Uložte 3-4 horní listy a sejměte spodní část.Vysazené v zemi a zakryté;udržujte vlhkost, větrejte a až do vzniku prvních nových výhonků chraňte před přímým slunečním světlem.Zakořenění obvykle trvá 20-30 dní.

Nemoci a škůdci

Hydrangea v oblasti s optimálními podmínkami je odolná vůči chorobám.

Je-lipůda známa nebo přesycená humusem , může se v rostlině vyvinoutchloróza , ve které se listy, s výjimkou centrální žíly, zbarví žlutě.

V tomto případě se zavlažováníprovádí roztokem dusičnanu draselnéhos koncentrací 4 g /l a po 3 dnech -roztokem síranu železnatéhostejné koncentrace.

Falešná prášková plíseň , ve které se na listech a stoncích tvoří tmavé olejovité, postupně se šířící skvrny, ovlivňuje hortenzii při teplotě 18–20 stupňů v kombinaci s vysokou atmosférickou vlhkostí.

Účinným lékem na takové onemocnění jepostřik roztokem mýdla mědi : 15 g síranu měďnatého a 150 g zeleného mýdla v kbelíku s vodou.

Šedá hniloba , která se v létě vyvíjí také s vysokou vlhkostí vzduchu, vyžaduje odstranění zasažených listů a výhonků a ošetření keřefungicidy .

Pokud je vlhkost vzduchu nízká, mohou se na rostlině usaditmšice a roztoči , které lze odstranit mýdlovou vodou.

V těchto případech je však nejúčinnější použítsystémové insekticidy .

Jako profylaxe by měla být odstraněna vegetace plevelů, která slouží jako útočiště a školka těchto škůdců.

Panicle hydrangea je jednou z nejnáročnějších a nejtrvanlivějších „princezen“ otevřeného terénu.Odolává nejen zimnímu chladu, ale také významnému znečištění ovzduší plynem .

Vhodné místo výsadby, jednoduchá údržba a dostatečné zalévání zajistí dlouhodobé, trvalé, voňavé kvetení těchto keřů na otevřeném terénu středního pruhu.

Fotografie

Fotografie panicled hortenzie viz níže:

Japonská hortenzie je nazývána audzisay a věří, že tato nádherná rostlina přináší štěstí a chrání dům předzlé síly.O zvláštnostech péče a rozmnožování odrůd Vanilla Frize, Phantom, Bobo, Limelight, Pinky Winky, ) Kyushu a Grandiflora - přečtěte si na našich webových stránkách.

Užitečné video

Podívejte se na video o nástupu a odjezdu:

​​