Predator Nepentes - co je to?Jak se starat o rostlinu doma?

Nepentes - co je to?Jedná se o rostlinu s vnějším trávením.S tím se dokáže vyrovnat pouze zkušený zahradník.

Výsledek pečlivé práce a péče o exotickou vybíravost však překoná všechna očekávání.Koneckonců, tato úžasná rostlina nemůže nikoho nechat lhostejným.

Co to je: obecný popis

Domovská rostlina je považována za tropy jihovýchodní Asie.Nepentes se také nachází na Seychelách a na Filipínách.Roste v Austrálii, Madagaskaru, Thajsku a Singapuru.

Doma mohou Nepentes růst na výšceaž 60 cm , zatímco „ve volné přírodě“ mohou růstna 20 metrů .

Nepentes se mohou objevit jako keř nebo vinná réva.Stonky jsou tenké a travnaté s mírným lignifikací.Listy jsou velké, s výraznou střední žílou a nakreslenou špičkou.

Klíčovým rysem Nepentes jsoudžbány listů , nad nimiž je víko.Ve spodní části jsou speciální žlázy, které vylučují nektar, aby přilákaly hmyz jedlý pro nepententy.

Sedí na horní hladké části džbánu a zasouvají se dovnitř, padají do trávicí šťávy.Tímto způsobem rostlina dostává hodně výživnélátky.

Semena jsou uložena v kožené krabičce rozdělené vnitřními přepážkami na komory.Samotná semena jsou malá s přímým embryem válcového tvaru.

Druhy a odrůdy s fotografiemi

Více než sedm druhů těchto rostlin je v rodu Nepentes.Pokud vezmete v úvahu hybridy, plody práce chovatelů - účet půjde na stovky.

Okřídlený (alata)

Jeho domovinou jsou Filipíny.V přirozených podmínkách roste liána na délku od 1,5 do 4 metrů, doma - do 2 metrů.Listy rostliny jsou zelené, mají tvar lancety, vrcholy jsou špičaté.Džbány této odrůdy Nepentes mají světle žlutozelenou barvu s vínovými skvrnami.

Rafflesi

Odrůda se vyznačuje velkými až půl metry dlouhými listy a relativně malými džbány.Jejich velikost zřídka přesahuje 20 cm. Barva na vnějšku je zelená, s červenými skvrnami ve formě pruhů a skvrn.Stěny džbánu uvnitř mají namodralou barvu.

Zkrácené

Liší se od ostatních druhů ve velkých až 50 cm dlouhých džbánech tmavě hnědé barvy.Název pro tento druh rostliny byl dán tvarem listů, jako by byl na konci sekán.

Raja

V přírodním prostředí roste na 6 metrů.Velké džbány, asi 16 cm široké a až 35 cm dlouhé, mohou trávit nejen hmyz, ale i malé obratlovce, kteří se dostali dovnitř.

Madagaskar

Vyznačuje se malinovými džbány až 25 cm dlouhými. Samotná trvalka dosahuje délky 90 cm.

Džbán

Miniatura, pasti se shromažďují v hromadách, aby přilákaly pozornost much a komárů.

Sanguinia

Džbány Nepentes mají krvavě červenou barvu a dorůstají až do 30 cm.

Domácí péče

Bezpečný a nenáročný květ.Funkce péče o nepety doma.

DŮLEŽITÉ! V džbáncích by vždy měla být voda, přičemž džbány by se měly plnit téměř na polovinu.Obvykle rostlina sama produkuje dostatek vlhkosti, ale pokud z nějakého důvodu vystříkla, voda by měla být přidána ručně.

Je možné zůstat doma?

I přes své exotické vzhledy a zrádnou povahu jsou nepenthe nebezpeční pouze pro hmyz.Pro lidi nepředstavují nebezpečí, a proto zkušení pěstitelé květin pěstují „džbány“ doma.

Úlovek je jiný: ne všechny druhy se mohou přizpůsobit své domácí existenci.Navíc ne každý amatérský pěstitel se bude starat o péči o hmyzožravé zvíře.

Co nakrmit?

Video ukazuje, jak nakrmit Nepentes:

Vzhledem k tomu, že rostlina je hmyzožravá, lze ji vybavit vhodným vrchním obvazem.To by mělo být provedeno jednou za 2-3 týdny.Živé krevní červy se nejlépe hodí.Musí být umístěny do třetiny džbánů, každý červ.

Je důležité to přehánět a nepřekrýtnepenthe.Koneckonců, dokáže to bez hmyzu.

Metoda získávání potravy je způsob, jakým se sama živí

Hlavní potravou těchto rostlin je však hmyz,Některé druhy Nepentes jsou schopny chytit a držet i malá zvířata.Pasti vyzařují příjemnou vůni, která přitahuje jeho oběti.Hmyz vyšplhá do džbánu a spadne na dno, kde je kapalina plná enzymů - začíná proces trávení.Látky jsou docela aktivní a jsou schopny proniknout hmyzí ochrannou chitinovou skořápkou a rozpustit ji, extrahuji látky užitečné pro rostlinu.

Prořezávání

Tento postup se provádí při opětné výsadbě rostliny.Ořízněte to docela těžce.V důsledku toho se objevují nové výhonky, které je třeba sevřít přes sedmé oko.

Mladé výhonky, které se objevují po měsíci a půl poté, by však měly být odstraněny, protože se na nich netvoří džbány.

Zalévání

Letní frekvence zalévání jejednou za 2 dny .K tomu se používá demineralizovaná voda o pokojové teplotě.V zimě by se mělo zavlažování snížit na 1-2krát týdně.

DŮLEŽITÉ! Nezapomeňte vypustit vodu z jímky.

Kromě zavlažování budou Nepentes šťastní apravidelní postřik .Indikátory jeho preferované vlhkosti dosahují 90%.

K postřikování je třeba velmi měkká voda, kterou je třeba chránit za zvláštních podmínek: ve světle a určitě v místnosti, ve které se nachází samotný nepent.

Přistání

U nepateziánů použijte hlubokéhliněné hrnce .Před výsadbou se doporučuje držet nádobu ve vodě a nechat ji namočit.

Transplantace

Postupprovádět každé jaro.Transplantace by měla být prováděna s velkou opatrností, protože velmi jemné postranní procesy se liší od kořene kmene.V důsledku toho je lepší nezničit hliněné hrudky a překládat s ní rostlinu.

Teplota

Převážná většina non-Pentesiánů jsou velmi termofilní a preferují teplotyod 16 do 24 stupňů .

Osvětlení

Květina miluje jasné, ale jistěrozptýlené světlo .Východní okno je proto nejlepší volbou.Na jižních a jihozápadních oknech musí být rostlina zastíněna před přímým sluncem, jinak se mohou objevit popáleniny a džbány se nevytvoří.

Můžete použítumělé osvětlení .V zimě by měla být rostlina umístěna blíže k oknu, ale stále chráněna před přímým slunečním světlem.

Kvetení

Květenství jsou kartáč s neobvyklými květy střední velikosti bez lístků, ale se třemi nebo čtyřmi sepaly.Bohužel, "v zajetí", Nepentes zřídka kvete.

Půda

Půda v obchodě se nepentům kategoricky nehodí, stejně jako čistá rašelina, mech nebo uhlí nejsou vhodné.Potřebuje kyselost v rozmezípH 4,8 - 5,5 .Proto by měl být připraven nezávisle.

K tomu je třeba odebrat 4 laloky rašeliny nebo rašeliny, 3 laloky kokosových vláken a 3 laloky smrkové kůry.Další možnost: vezměte tři části rašeliny, kokosových vláken, rašeliníku, perlitu a přidejte k nim 1 část kůry.

DŮLEŽITÉ! Kokosové vlákno musí být nařezáno a pak všechny složky promyty destilovanou vodou nebo sterilizovány mikrovlnnou troubou.

Hnojivo

Je lepší krmit tuto rostlinu pod kořenem.Místo toho můžete postříkat jeho listy zjemného rozprašovačez listů rostliny naředěné 3-5krát hnojivem pro orchideje.Vítány jsou komponenty jakocheláty železa, mědi a boru .

Doporučujeme, aby všichni zahrádkáři četli o dalších druzích dravých rostlin.Seznamte se také s popisem a pravidly domácí péče o:

Rozmnožování

Řízky

Řezy se v zimě nebo na jaře řežou těsně pod listem.Plátek je obalen navlhčenými sfhagnum a fixován drátem.Příbory jsou umístěny v květináči, který poskytuje ochranu před jasným sluncem.

Pro něj je nezbytné zajistit správnou teplotu ( 25-30 stupňů tepla ) a pravidelné stříkání.Během měsíce a půl se klíčí kořen, po kterém může být transplantován do konstantní nádoby.

Ve druhém roce by měl být Nepentes odříznutna 5 nebo 6 listech- to přispěje k rozvoji džbánů.

Osivo

Tento způsob rozmnožování rostlin je poměrně vzácný, protože materiál osiva požadované kvality je extrémně obtížné získat.Faktem je, že klíčivost semen je extrémně vysokáomezená doba - až 3 týdny.Je přirozené, že v obchodě je poměrně obtížné koupit semena správného věku.

Dalším způsobem, jak získat semena, je mít doma dvě rostliny Nepentes a čekat na květu.

DŮLEŽITÉ! Kvetení doma je vzácné a je nezbytné, aby byla květina opylována hmyzem, jinak se ovoce nenasadí.

Pokud se vám podaří získat semena správné kvality, určitě vyklíčí.

Výsadba je následující:

 • Připravte malé hrnce a naplňte je směsí mechu a písku.Pokud máte mech s dlouhými vlákny - měl by být řezán tak, aby v budoucnu při opětovném výsadbě nepoškodil kořenový systém rostlin.
 • Naplňte kontejnery mechem a vložte je do mikrovlnné trouby na 2-3 minuty - umožní to dezinfikovat kontejnery.
 • Navlhčete mech a rovnoměrně v něm rozdělte semena.
 • Nastříkejte povrch stříkací nádoby.
 • Vložte nádobu do sáčku nebo nádoby - pro růst budou rostliny vyžadovat vysokou vlhkost, 90–100%.
 • Rostliny by měly přijímat světlo a teplo 14 hodin denně, aby se zajistilo, že je nejjednodušší koupit fytolamp.
 • Kontrolovat zasazená semena jednou denně - pokud se objevila plíseň, větrejte hrnce a navlhčete je.
 • Semena úspěšně klíčí při standardní pokojové teplotě 20 stupňů.

Rozdělením pouzdra

Tato metoda je relevantní, pokud je nutné rozdělit pouzdro pro dospělé.

Kroky postupu:

 • Pozorvyjměte rostlinu ze starého hrnce.
 • Ponořte kořenový systém v teplé vodě a očistěte kořeny substrátu.
 • Ostrým sterilním nožem oddělte část rostliny kořeny a řízky ihned posypte práškovým uhlím.
 • Ponořte řízky do vody stimulanty růstu.
 • Po promočení se každý stonek umístí do samostatné nádoby a zalévá se.
 • Zařízení vyžaduje teplotu nejméně 26 stupňů a vysokou vlhkost.
 • ​​
 • První klíčky se objeví po 2-2,5 měsících.
DŮLEŽITÉ! Nejlepší je pěstovat nepenthe v zavěšených koších pro orchideje, aby byl zajištěn přístup vzduchu ke kořenům.

Nemoci a škůdci

Nejdůležitějšími škůdci rostlin jsoumšice a mealybulové .Mohou se objevit v důsledku nadměrné suchosti vzduchu a půdy obohacené dusíkem.

Pokud je málo červů, měly by být jednoduše odstraněny vatovým tamponem namočeným v pivu nebo mýdlové vodě.Speciální přípravky, které neobsahují parafin, pomohou zbavit se velkého množství hmyzu.

Roztok 20 g potašového mýdla v 1 litru vody pomůže bojovat s mšicemi (nezapomeňte během zpracování zakrýt Zemi filmem).Určitého efektu může být dosaženopracím mýdlem .

Z drog jsou pyrethroidy účinné.Je však třeba poznamenat, že Nepentes nebude mít rádi chemické přípravky - pokud je to možné, je lepší obejít se bez nich.

Konce listů jsou suché

Nejpravděpodobnějším bodem jenízká vlhkost .Mělo by to být častějistříkejte rostlinu a případně ji přesuňte na jiné místo.Je možné, že topná zařízení v bezprostřední blízkosti květu se stala příčinou suchého vzduchu.

Nadměrná vlhkost však také způsobuje obtíže - mohou se objevit plísňové choroby a plísně.Proto, pokud se na listech objeví červené nebo hnědé skvrny, je nutné ošetřenífungicidya snížení vlhkosti.

Závěr

Průměrná délka života nepentů bude také záviset na odchodu: dravá květina může trvat jen několik měsíců, ale s náležitou péčí a kompetentním přístupem potěší svého majitele 5 let .