Přehled nemocí nohou u kuřat a kohoutů, jakož i způsoby jejich léčby

Mnoho amatérských chovatelů drůbeže chová kuřata na svých stránkách.Tato oblíbená drůbež je nenáročná, houževnatá a velmi užitečná v domácnosti.Nicméně i kuřata jsou citlivá na různé nemoci.

V tomto článku se budeme zabývat příznaky nemocí, které ovlivňují pohybový aparát ptáka, včetně nohou, a naučíme se, jak rychle identifikovat konkrétní nemoc a rychle reagovat na

Příčiny nemocí

Mezi příčiny, které přispívají k různým onemocněním nohou u kuřat,lze uvést tři hlavní faktory:

 1. nesprávný obsah;
 2. poranění končetin;
 3. nedostatek vitamínů ve stravě a dědičnosti.

V přeplněných a stísněných podmínkách se pravděpodobnost rozvoje patologií končetin u kuřat i dospělých ptáků výrazně zvyšuje.Slepice jsou velmi mobilní ptáci, pohybující se hlavně po tlapách.Ve dne se ptáci musí neustále pohybovat a „hnětit“ tlapy, jinak se zvyšuje riziko problémů s kloubem.

Nedodržování čistoty v drůbežím koši a na procházce, ucpávání povrchu špinavým odpadem a různými úlomky přispívá k rozvoji infekčních chorob (např. Svrab) a traumatických patologií.Mějte na paměti, žekuřecí tlapky jsou pěknésnadno zranitelný různými tvrdými úlomky a nitěmi.

Nedostatečný obsah vitamínů B, vitamínů A, D a E se může stát buď nezávislou příčinou vývoje nemocí, nebo může zhoršit účinky jiných faktorů.Obzvláště nebezpečné jsou nedostatky vitamínů v tom, že vždy ovlivňují nejen muskuloskeletální systém, ale také jiné orgány.To významně ovlivňuje kvalitu života kuřat.

Nápověda! Některé patologie (např. Zakřivení prstů) mohou být přenášeny jako dědičné onemocnění.Aby se vyloučil další vliv genetického faktoru na stádo, je nutné nemocného ptáka z reprodukce odstranit.

Běžné onemocnění tlapky a jejich léčba

Dna

Dna je nemoc způsobená metabolickou poruchou apřesněji - metabolismus bílkovin.Charakteristickou patologií je hromadění solí kyseliny močové v kloubech a svalech.

Příčinou choroby je často podvýživa, nízká pohyblivost kuřat a přítomnost minerálních hnojiv pro rostliny v krmivu.

Příznaky

Mezi příznaky kuřecí dny patří:

 • letargie, letargie a ztuhlost ptáka;
 • nástup nádorů, pečetí a růstů v oblasti kloubů tlap, postupná deformace končetin a snížení pohyblivosti kloubů.

Ošetření

Ošetření drůbeže na dnu je založeno na normalizaci metabolismu a odstranění solí kyseliny močové zorganismus.Je nutné snížit bílkovinovou stravu, provést léčbu přípravkem Atofan.

Rovněž se doporučuje dát sodu na pečení ptáků na dva týdnyna základě výpočtu 10 gramů na jednotlivce.

Kuřecí kulhání

Pod tímto názvem leží celý komplex různých patologických stavů, jejichž hlavním příznakem je kulhání nemocného kuře.Ptáci mohou kulhat z různých důvodů, z nichž lze uvést:

 1. mechanická zranění (poranění, modřiny, dislokace kloubů, výrony atd.);
 2. poškození nervů, které inervují končetiny.

Kromě toho může kuře z důvodu nějakého onemocnění ledvin kulhat.

Symptomy

Symptomy kulhavosti kuřat se mohou najednou objevit úplně, ale mohou se postupně zvyšovat.Nejčastěji se tatopatologie projevuje hektickým chováním kuře:

 • pták kulhá;
 • se pohybuje obtížně;
 • často překlopí křídla a posadí se i po krátkých jízdách.

Vyšetření může odhalit zvětšené oteklé klouby, rány, hnisání atd.

Ošetření

Nejprve ze všehonemocné kuře by mělo být chyceno a izolováno od zbytku ptáků. Kuřata jsou vůči agresivním nebo slabým příbuzným velmi agresivní.Chovaný pták může být napaden jinými kuřaty.

Přesto by měl být pták ve styku se stádem vizuálně - tak se bude cítit klidnější.

Pokud po přezkoumáníNa tlapkách kuře byly nalezeny řezy a rány, které by měly být ošetřeny brilantním zeleným roztokem, aby se zabránilo infekci a šíření infekce.

Další ošetření spočívá v vyváženém a úplném krmení s doplňky stravy.
Pokud na noze ptáka nedochází k vnějším zraněním, mělo by být kuře ukázáno veterinárnímu lékaři.Možnáje kulhání způsobeno vnitřními nemocemi , a v tomto případě se člověk neobejde bez odborné pomoci.

Artritida a tendovaginitida

Tato dvě onemocněníjsou běžnými lézemi v kloubech a vazech. Artritida je zánět kloubů, ke kterému nejčastěji dochází u kuřat brojlerů v důsledku jejich vysoké svalové hmoty a nízké pohyblivosti.Tendovaginitida je zánět vazů a je častější u starších ptáků.

Příčiny artritidy a tendovaginitidy u kuřat a kohoutů jsou obvykle mechanická poranění nohou a vstup patogenních bakterií do ran.Mezi přitěžující faktory patří vysoká hustota, špinavý odpad a špatná péče o ptáky.

Příznaky

Mezi příznaky artritidy a tendovaginitidy patří:

 • extrémně nízká pohyblivost nemocných ptáků;
 • velké, dotykové klouby.

Pro kuře s postiženými klouby a vazy je nesmírně obtížné nejen se pohybovat, ale pouze sedět na bidýlku, v důsledku čehož se její celkový zdravotní stav zhoršuje.

Léčba

Při prvních známkách artritidy nebo tenosynovitidynemocné kuře by mělo být izolováno od příbuzných a musí být předloženo veterinárnímu lékaři.Nejčastějipro tato onemocnění je předepsán průběh antibiotik, jako je sulfadimethoxin a ampicilin.

Pozor! Lék se podává intramuskulárně nebo se podává s jídlem.

Vytěsnění šlach (peróza)

Toto je další onemocnění tlapky spojené s poškozením vazů na nohách kuřat.Vyskytuje se nejčastěji u kuřat rychle rostoucích plemen, například u brojlerů.Výskyt perózy je spojen s:

 1. krmivo nízké kvality;
 2. nedostatek vitamínů B v potravinách;
 3. částečně s genetickou predispozicí.

Symptomy

V důsledku přemístění šlachy získávají ptáci ohnuté, nepřirozeně zkroucené klouby mezi dolní končetinou a předním držadlem.S progresivní nemocí ztrácí kuře schopnost stát na nohou, pohybovat se a plně žít, včetně jídla a pití.

Ošetření

Perózu lze léčit, pokud byla detekována v rané fázi. Nemocná drůbež je izolována a převedena na vyváženou stravu s vysokým obsahem manganu a vitamínů B. V případě vážného poškození končetin není na výběr, než zabít nemocné kuře.

Knemidocoptóza

Toto onemocnění, nazývané také svrab kuřat, se vyskytuje v důsledku poškození kůže kuřete se zvláštním typem svrabů.klíšťata.Přestože knemidocoptóza není přenášena na člověka, i když je infikován pouze jeden pták, existuje vysoká pravděpodobnost rozšíření infekce uvnitř stáda kuřat.

Knemidocoptóza se vyskytuje kvůli špatným podmínkám chovu ptáků, zejména kvůli nečistotám v kuřecím koši.Nejvhodnějším prostředím pro vývoj klíšťat je vlhký, teplý vrh.V drůbežím kurníku jsou ptáci neustále v kontaktu s podestýlkou, v důsledku čehož je možné hromadně nakládat stádo s kuracím svrabem.

Symptomy

Vnější projevy knemidocoptózy lze snadno pozorovat.Na nohách ptáka se objevují různé výrůstky, kožní šupiny na postižených oblastech jsou pokryty bílou vrstvou a postupně odlupují.Kvůli tomuto příznaku u lidíse svrab kuřat nazýval „vápnitá noha“ nebo „vápníková nemoc“.

K vitální aktivitě svrabovitých roztočů dochází v kůži ptáka.Klíšťata a jejich průchody larvami gnaw v keratinizovaných vrstvách kůže, v důsledku čehož kuřecí pták zažívá silné svědění.

U nemocných ptáků na nohou se často vyskytují nemocná zranění.Kromě toho nepříjemný stav neustálého svědění negativně ovlivňuje chování ptáka - kuře se chová velmi neklidně.

Léčení

Knemidocoptózu lze snadno léčit. Hlavní terapií jsou mýdlové lázně: kuře je chyceno a jeho nohy jsou umístěny na půl hodiny do mýdlového roztoku.Po tomto postupu jsou postižené oblastilze namazat kreolinovým roztokem nebo březovým dehtem.Léčba by měla být před zmizením příznaků.

Při nedostatečném ošetření může být onemocnění chronické a vzhledem k vysoké nakažlivosti nemoci může být svrab roztočem ovlivněna většina kuřat.

Sledujeme zajímavé video o knemidocoptóze:

Zakřivení a kudrnaté prsty

Lézie prstů jsou také častými problémy, se kterými se setkáváme u chovných kuřat..

Zakřivení prstů je zkreslený tvar prstů, ve kterém se ohýbají na stranu. Pták jako by chodil po bočních plochách nohou. Příčiny patologie jsou obvykle spojeny s porušením obsahu novorozených kuřat a také s dědičností.

Prsty mohou být zakřivené kvůli nevyváženému jídlu, inkubačním podmínkám, nevhodnému substrátu (povrch ok) a nízké okolní teplotě.

Kudrnaté prsty se týkají ochrnutí prstů na nohou kuřat. Prsty jsou jako by se ohýbaly pod nohou.Ptáci s takovým porušením se pohybují špatně, nejčastěji kuřata umírají v raném věku.

Nápověda! Kromě genetických faktorů je výskyt kudrnatých prstů ovlivněn také nízkým obsahem riboflavinu v potravě kuřat.

Léčba

Bohužel lze tyto patologie léčit docela tvrdě a zlepšení je možné pouze svčasná detekce nemoci.

V případě ohýbání prstů je kuřata oddělena od příbuzných, poskytuje-li se kompletní jídlo a do potravy se přidávají další vitamíny.

Když jsou prsty nemocného kuře kudrnaté, oddělí se také od zbytku a přenesou se do stravy s vysokým obsahem riboflavinu.

Preventivní opatření

Jak víte, jakémukoli onemocnění se dá mnohem snadněji předcházet než léčit.Při chovu drůbeže by proto měl člověkpečlivě zvážit prevenci různých nemocí, včetně zranění nohou:

 1. Hlavním pravidlem je denně kontrolovat ptáky na modřinách, řezech a jiných zraněních.končetiny.Zranění se může vyskytnout u naprostého ptáka, téměř bez ohledu na podmínky zadržení, takže čím dříve zjistíte poškození, tím lépe.
 2. Nezapomeňte však poskytnout svým kuřatům pohodlné a bezpečné životní prostředí.Kuřecí bedra a místo chůze by měly být dostatečně volné, nemělo by docházet k vytlačování ptáků.

  Stelivo v kuřecí bedně by mělo být vždy čerstvé, čisté a suché a na podložce by neměly být žádné ostré předměty ani nitě - právě oni často poškozují kuřecí tlapky.

 3. Poskytují ptákům kompletní vyváženou stravu.Vyhněte se nedostatku vitamínů.Kromě toho nedovolte, aby minerální rostlinná hnojiva vstoupila do krmiva pro ptáky.
 4. Proveďte umělý výběr ptáků.Poruchy náchylné k rušenímuskuloskeletální systém a ptáci se zakřivenými a kudrnatými prsty by měli být chráněni před rozmnožováním.

Závěr

Onemocnění končetin může vážně narušit zdraví kuřecího masa a způsobit vážné poškození celého stáda.To platí zejména pro infekční choroby.Proto se pokuste zabránit výskytu nemocí nohou u domácích kuřat, protože opatření pro péči a prevenci jsou mnohem méně problematická než léčba.