Přírodní barometr, který dokáže léčit - Alokaziya Krupnokornevaya, fotografie a popis léčivých vlastností

V zimní zahradě Kateřiny Veliké rostla úžasná rostlina „, která pláče “: její obří stonek připomínal kmen, obrovské lesklé zelené listy se „srdíčky“, opírající se o řapíky, delší než lidská ruka.

Před deštěm se na nich objevily průhledné kapky ...

Vědecké jméno

Tropický host u císařovního dvora byl latinsky nazýván latinou -Alocasia macrorrhizos , což znamená Alocasia s velkým kořenem (velký kořen).Dnes se jí stále říká armáda, protožeTento bylinný trvalek patří do rodiny Aroidů.

U lidí byl tento druh Alocasie výstižně přezdíván „ sloním uchem “ - pro listy s hladkými okraji.A také - truchlící nebo meteorolog, protože Alocasia je žijící barometr, nelze předpovědět počasí s ní srovnávat.

Domácí péče

Aby se Alokazia mohla cítit „doma“, musí si vytvořit podmínky blízké své rodině, tj. Napodobit teplo a vlhkost deštného pralesa.Pak bude tento nenáročnýrychle rostoucíkvět prosperovat.Obtížnost spočívá v tom, že skleníkové klima není pro majitele dobré.

Pěstování

Alocasie s velkými kořeny je cenná léčivá rostlina.Mnozí to pěstují doma, navzdory obtížímobsah.

Tato květina potřebuje teplo - nejen ve vzduchu, ale také v půdě, stejně jako vlhkost na úrovni 80%, proto je lepší ji udržovat ve vyhřívaných vitrínách nebo sklenících - tam rychle roste a začne kvetat.

Zejména pokud během růstového období ošetřují Alocasia hnojivy obsahující dusík a draslík nejméně jednou za tři týdny.

V obyčejném bytě je obtížné potěšit tento skleníkový rozmar, ale můžete - budete ho muset chránit před průvanem, často stříkat a otírat listy.
Důležité! Ostatní druhy Alocasie (a jich je více než 70) nemají lékařský význam, jsou chovány jako okrasné rostliny.

Toto je video o pěstování Alokasia Krupnokorneva:

Péče po zakoupení

V obchodě vyberte Alocasia s nejméně 3-4husté listy bez skvrn.Doma jej ihned přesuňte do široké a vysoké nádoby, 1/3 plné drenáže a 2/3 čerstvé půdy.

Omyjte skladovací substrát a zkontrolujte kořeny.Pokud je oddenek elastický, hustý s dceřinými uzly, přežije, i když zbaví veškeré listy.Pokud má hlíza hnilobu, musí být odříznuta.Spálit ránu fungicidem a posypat dřevěným uhlím.

Kořeny jsou sušeny a lze je vysadit za hodinu.Před výsadbou odstraňte listy ze stonku, suché šupiny, aby se na nich nevytvořila plíseň.

​​

Allocasia musí být stanovena na teplém místě v jiných barvách, kde ji sousedé v létě zakryjí před přímým sluncem.

Pozor! Alocasia je jedovatá a má všechny její části.Práce s ní Určitě noste rukavicea poté si umyjte ruce.

Teplota a osvětlení

V létě je pro Alokazia nejlepší teplota + 22–26 ° C, v zimě nejméně +18 ° C a bez průvanů, teplotní poklesy, „procházky“ pobalkon.

Tento druhje odolný vůči stínua lze jej dokonce v zimě osvobodit bez dodatečného osvětlení, pokud zimuje na jižním okně.

Zalévání a vlhkost

V létě by měl hrudek Alokazia v zemi zůstat vlhký, ale vodu v pánvi nesmí udržovat - která se neabsorbuje do dvou hodin, kanalizace.V zimě není potřeba časté zalévání, hlavní věc je, že substrát nevyschne.Květina miluje měkkou usazenou vodu.

Bude nutné stříkat Alocasia po celý rok, ale ... velké kapky poškozují listy, skvrny je, takže vodní suspenze ve vzduchu je lepší než stříkání ze spreje.Vlhkost lze přidat pomocí pánve s vodou, ale pouze by neměla dosáhnout hrnce.Dokonce i listy Alocasie musí být otírány nebo přidávány do sprchy (pokrývají pouze půdu).

Nápověda! Na listech Alocasie je stomata, skrz kterou v deštivém období „ pláče “.Pokud to doma přeháníte zavlažováním, květina to ukáže - listy budou pokryty kapkami.

Kvetení

Kvetení je v bytě vzácné.Květenství Alocasie ze stovek malých květů připomíná voňavé ucho pokryté světle zeleným závojem.Při znečištění můžete získat červené bobule velikosti rybízu se semínky uvnitř.

Níže je fotografie květu Alocasie:

Půda, půda

Tato rostlina miluje mírně kyselá(pH 5,5 - 6) "vzduchová" půda.Hotová směs je vhodná pro ty aroidy, kde by bylo hezké přidat rašelinu, sphagnum, hrubý písek nebo dokonce kokosové vločky, aby zadržovaly vzduch a dávaly vodu.

Přistání a přesazení

Zatímco je Alocasia mladá, je na jaře překládána, snaží se nerozbít hrudku, do nové nádoby vyšší a prostornější.Dospělé rostliny se neobtěžují více než jednou za tři roky.

Tvorba koruny

Oříznutím Alocasie k vytvoření krásného keře obvykle není potřeba, ale roste rychle a je třeba ji ořezávat, když je vyčerpán prostor pro růst v bytě..

Poté na dně stonku (3–4 cm nad půdou) provedou řez v kruhu ostrým nožem.Po 2-3 hodinách je nutné prášek rozetřít pro růst kořenů (např. „ Roots “), zakrýt incizi mokrým mechem, fixovat komprimaci přilnavou fólií a nechat 4-5 týdnů.Navlhčete mech sušením.Po měsíci se objeví kořeny.Potom se Alocasia odřízne a vysadí na nové místo a zbývající pařez brzy získá mnoho dětí.

Níže vidíte, jak vypadá fotografie Alokasia Krupnoroyevaya (Kornokornevishnaya) na fotografii:

Propagace

Alocasie může být rozmnožena odebráním z kmene ledviny, řízků a hlíz oddělených během jarní transplantace.

 1. Ledvina s dužinou se odřízne z kmene ostrým nožem a plátky se suší práškovým uhlím.Ledvina je zasazena do nízkého hrnce, do vlhké směsi rašeliny a písku a udržována v teple - brzy se pohnerůst.Tato metoda zachrání mateřskou rostlinu.
 2. Řezané kousky Alocasie, posypeme kořenem a zasadíme do vlhkého mechu nebo do směsi písku a rašeliny.Týdny 3-4 půjdou do růstu kořenů.V této době by měla být rukojeť velmi teplá +23-25 ​​° C (nejlépe nejen shora, ale také zespodu) a světlá.
 3. Nová Alocasia může být pěstována z „oka“ hlízy - kus nakrájíme spolu s ledvinami a kořeny na světlou, písčitou, bohatou půdu a zakryjeme sklenicí.Je snadné rozpoznat hlízu dozrávanou pro reprodukci - je tmavá a šupinatá.

Výhody a poškození

Jed a medicína - tyto vlastnosti v přírodě často koexistují.Jedovatá šťáva z Alocasie může způsobit alergie a popáleniny na kůži, a pokud omylem sníte kousek rostliny (stalo se to, Alocasia byla zaměněna za ženšen) - otravu jídlem nelze zabránit.Zároveň se ale mohou uzdravit tinktury, kaše, masti a oleje z alokazského kořene.

Alocasia a její léčivé vlastnosti byly Číňany používány po celá staletí a v Indii a na Srí Lance je Alocasia stále pěstována pro lékařské účely.

Alocasie s velkým kořenem: hojivé vlastnosti

Tinktury (voda a alkohol) z nadzemních částí jsou vhodné k léčbě bolesti kloubů, ran, polyartritidy, pneumonie, cholery, tuberkulózy, zubů.Alkoholická tinktura se vyrábí z jednoho listu spolu s řapíkem.Trvá na tom, že v temnu po dobu dvou týdnů je půl litru vodky.

Důležité! Protože Alocasie je jedovatá, je lepší z ní užívat drogy navenek a nejprve se poradit s lékařem.

Alocasia máprotinádorové vlastnosti .Její hlíza rozdrcená v kaši je aplikována na novotvary.

Používá se také pro léčebné účely: Chile pepř, kavkazská azalka, akácie, Sansevieria, eonium, Euphorbia Pallas, Agave, Kalanchoe, Aloe Vera, Aloe a některé další.

Nemoci a škůdci

Škůdci nechtějí ničit jedovaté rostliny a jen zřídka na ně útočí, takže Alocasia je parazity poškozena pouze tehdy, když je oslabena nesprávnou péčí.

  1. Na listech níže najdete roztoče, pokud nestříkáte květ a nenavlhčíte vzduch.

 1. Co dělat:listy opláchněte vodou, postříkejte je slabou infuzí tabáku nebo zakoupeným insekticidem.
   1. Hnijící kořeny způsobené stagnací vlhkosti.Skutečnost, že se to děje, je naznačena sušením listů.

  1. Co dělat:transplantovat Alocasia, odstraňovat shnilé části kořenů, do květináče s dobrou drenáží a sypkou zeminou.Po zavlažování vypusťte vodu vypouštějící do pánve.
    1. Bledé, ale ne zaschlé listí - naznačuje nedostatek živin.

   1. Co dělat:obvaz pro květiny s ozdobnými listy mírně naředěnými a vodou Alocasia.
    Podrobnější popis kontroly nemocí a škůdců Alocasie viz , článek na našich webových stránkách.

    Užitečné video

    Video o zajímavých funkcíchAlocasia Krupnokorneva:

    Závěr

    Poté, co doma vyrostl kořen Alokasia krupnoye, můžete si díky jeho užitečným vlastnostem koupit nejen velkolepou výzdobu interiéru, ale i celou zelenou lékárnu.

    Vážení návštěvníci!Nechte své připomínky s tipy na péči a také o tom, jak pěstovat Alocasia Root doma