Problémy s pěstováním kuřat brojlerů doma: vlastnosti péče, léčby a krmení

Pěstování plemen brojlerů se nezabývají jen velké drůbeží farmy, ale také soukromé chovatele drůbeže v soukromých usedlostech.Pěstování kuřat brojlerů doma má řadu výrazných rysů a nuancí, které je třeba dodržovat.

V tomto článku zvažte hlavní aspekty tohoto odvětví.Podívejte se také na užitečné video k tomuto tématu.

Vlastnosti chovu

Chov brojlerů od nuly zahrnuje především vytvoření rodičovského stáda.Rodičovské hejno by se mělo skládat z několika ptáků různého pohlaví na kmen.Poměr žen k mužům je jedenáct, tj.11 kuřat - 1 kohout.Větší počet samců negativně ovlivňuje kvalitu oplodnění vajíček.

Při výběru vajec pro inkubaci by měla být dodržována tato pravidla :

 1. vejce by měla být vybírána ze střední velikosti, pravidelného tvaru a jednotné barvy;
 2. odběr vajec z hnízd by se měl provádět několikrát denně (3-4) a neměl by být podchlazován nebo zahříván;
 3. maximální trvanlivost vajec po vyjmutí z hnízda a před položením do inkubátoru by neměla přesáhnout 3 dny.
DŮLEŽITÉ : Neměla by být odebírána příliš velká vejce, protože mají tenkou skořápku.Na takovéshell má zpravidla vždy mikrotrhliny.Přes ně se může infekce dostat do plodu, což ovlivní zdraví kuře.V nejhorším případě bude vejce zcela nevhodné.

Výběr jednotlivců pro osobní produkci

Za účelem získání brojlerů nemusí začínající drůbeží chovatelé zahájit chov stáda, ale můžete si koupit vejce z drůbežáren.Aby se usnadnil úkol líhnutí kuřat a aby se předešlo mnoha obtížím spojeným s touto záležitostí, lze učinit rozhodnutí o získání již vyšlechtěného skotu.

V jakém věku je nejlepší čas koupit ptáka?

Tato otázka vždy vyvstává mezi začínajícími zemědělci, kteří se rozhodli získat brojlery.Neznajíce všechny nuance a kupují denní ptáky za velmi nízké ceny, často padají do pasti.

Důvodem je skutečnost, že denní brojlery jsou velmi obtížně pěstovatelné bez zvláštních podmínek. Převážná část úmrtnosti ptáka klesá přesně v první týden jejich života .Proto je nejlepší koupit je ve věku deseti a více dní.

Kohout nebo kuře?

Pohlaví pro pěstování masných brojlerů zpravidla nehraje zvláštní roli, ale v případě potřeby ho lze uznat i ve věku 24 let.Je to určeno křídly: křídlo kohouta v rozšířené formě má peří stejné délky a slepice jsou odlišné.

Je třeba zvolit aktivní a mobilní kuřata .Zdraví jedinci nemají zakalené oči, dobrou chmýří a měkké, ne oteklé břicho.Zdravá kuřata dobře reagují na zvuky.

Kdy získat?

V závislosti na podmínkách brojlerů existují 2 druhy jejich pěstování:

 1. Rozsáhlé .V tomto případě se na jaře získává (vylíhne) šarže kuřat a udržuje se až do poloviny léta.V polovině léta, kdy pták získal množství zboží, jsou poraženi.Metoda je sezónní.
 2. ​​
 3. Intenzivní .Strany se nakupují každé 3 měsíce po celý rok.

Jak pěstovat plemeno brojlerů?

Existují 2 typy obsahu brojlerů:

 1. v buňkách;
 2. ve vrhu.

V klecích

V jedné standardní kleci pro kuřata lze umístit 20 opeřených zvířat a není třeba tuto oblast rozšiřovat, protožerůst.Aby se ušetřil prostor, mají buňky často úrovně. Hlavní charakteristiky obsahu buněk :

 • Teplota vzduchu v buňkách v prvních týdnech života kuřat by měla být udržována na 35 stupních.Jak kuřata rostou, může být snížena na 20 stupňů;
 • v počátečních fázích musí být vlhkost vzduchu udržována na přibližně 65%, v budoucnu může být zvýšena na 70%;
 • Vrh pro údržbu buněk není nutný.Je nutné pouze pravidelně čistit a dezinfikovat ptačí domky;
 • osvětlení denních kuřat by mělo probíhat nepřetržitě;
 • větrání by mělo být rovněž dobré kvality.

Na lůžkovině

 • Lůžkoviny na podlaze musí splňovat následující požadavky: být měkké, volnéa dobře absorbují vlhkost.Na sexu samotném záleží.Je pokryta vrstvou páleného vápna na 1 kg na 1 metr čtvereční.Další je vrh samotný.Nejlepší možností jsou suché, dobře vysušené piliny.
 • Pokojová teplota může být o něco nižší než v buňkách.
 • Požadavky na vlhkost, denní světlo a větrání jsou stejné jako v první verzi.
VAROVÁNÍ : I krátkodobý pokles teploty negativně ovlivňuje stav kuřat brojlerů, což může vést k jejich smrti.Z tohoto důvodu se elektrické ohřívače používají k udržování požadované teploty.

Krmení

Krmení brojlerů doma by mělo být pravidelné a vyvážené.Hmotnostní přírůstek a chuť masa na něm přímo závisí. Zvažte krmení kuřat brojlerů podle věkových kategorií :

 • Od 1. do 3. dne života se krmení kuřat skládá z vajec a tvarohu.
 • Od 3. dne se přidávají zelené.V létě to může být sekaná tráva, vrcholy nebo kopřivy.V zimě je zelené krmivo nahrazeno travním jídlem.

Bylinná mouka by měla být přidána do výpočtu nejvýše 3–3 g na 1 kus, protože vláknina se pomalu vstřebává mladými organismy a může způsobit průjem.Prvních 7 dní krmení kuřat by mělo být 8krát denně.

 • Minerální látky jsou uváděny na 5. den života.Obsahují kostní a rybí moučku, drcenou křídu.Vejce jsou již podána se skořápkou.
 • Od 2 týdnů věku v roce 2006objevují se potravinářské cereálie: proso, kukuřice, pšenice.Během tohoto období tvoří obiloviny 60% stravy.Jídlo se stává 6 jídel denně.
 • Ve věku 3 týdnů se přidají vařené brambory a připraví se mokrá kaše, která se pak střídá se sušením.Počet krmení se sníží na 4krát, a když brojlery dosáhnou věku věku - až 2.
 • Od 2. měsíce se množství bylinného jídla stává více než bílkovinami.
TIP : Pití brojlerů před dosažením věku 14 dnů se doporučuje pouze vařenou vodou.Pro blahodárný účinek na trávení můžete někdy přidat trochu manganistanu draselného nebo odvar heřmánku.

Krmná směs

Velmi často se krmí krmnou směsí, aby se urychlil růst ptáků.Zpravidla používají třífázové systémy, které zahrnují krmiva určená pro všechna období života - od narození po porážku.

Krmné směsi jsou zdrojem vitamínů, minerálů, bílkovin a tuků
, které jsou nezbytné pro posílení imunity a rychlý růst.Obzvláště vhodné je použít pro krmení krmných směsí na velkých drůbežářských farmách.Na malých yardech není takové jídlo z hlediska návratnosti ziskové.V takových případech je krmením krmeno pouze první 4 týdny.

Podívejte se na video o krmných směsích pro pěstování zdravých brojlerů:

Časté chyby majitelů

Často se nezkušení majitelé často dopouštějí chyb při pěstování brojlerů, které mohou vést kdůsledky ve formě nemocí nebo dokonce úmrtnosti.Aby se tomu zabránilo měli byste znát a dodržovat následující pravidla :

 1. Strava ptáka by měla být vyvážená a krmení by mělo být pravidelné.
 2. Když jsou buňky drženy v cele, musí být okamžitě odstraněny z podestýlky a dezinfikovány.Pokud je obsah na lůžkovinách, měl by být pravidelně vyměňován.Tento aspekt zachrání ptáka před infekčními chorobami, které se mohou objevit v nehygienických podmínkách.
 3. Misky na pití by neměly být instalovány na ložní prádlo, ale na zvláštní místa.Jinak bude vrstva podestýlky neustále mokrá, čímž se vytvoří příznivé prostředí pro vývoj plísní a hub a v důsledku toho i onemocnění kuřat.
 4. Aby se předešlo úmrtí a chorobám, doporučuje se očkovat hospodářská zvířata, zejména pokud již byly případy chorob.
 5. Nedodržování výše uvedených doporučení - jedná se o časté chyby začínajících chovatelů drůbeže.

Po přečtení tipů a doporučení pro chov kuřat popsaných v tomto článku můžete úspěšně pěstovat více než jednu šarži masných brojlerů.Navíc díky dostupnosti prostor je možné organizovat celoroční produkci, nejen sezónní.Hlavní věc je touha a práce.