Proč hniloby Gloxinia hnijí?Dozvíte se vše o nemocech a škůdcích

Pokud chcete pěstovat gloxinii, měli byste se seznámit s obtížemi, které vás mohou čekat v procesu pěstování této rostliny.

Hlavními obtížemi jsou škůdci a choroby, kterým je vystavena gloxinie.

Proč hniloby Gloxinia rot?

Pokud zjistíte, že pupeny vaší gloxiniese začaly hnít , může to mít několik důvodů.Jeden z nich je nad zalévání rostlin.Pokud pupeny hnijí z důvodu nadměrné vlhkosti v půdě, vše, co musíte udělat, je upravit zalévání.Pupeny se mohou začít hnít, pokud gloxinie roste v příliš kyselé půdě.

Zkuste znovu zasadit rostlinu tak, že ji zcela nahradíte půdou.A další příčinou hniloby může být přebytek dusíku v půdě, ke kterému dochází v důsledku používání hnojiv obsahujících dusík.Abyste tomu zabránili, používejte pro gloxinii výhradně komplexní hnojiva, která obsahují nejen dusík, ale draslík, fosfor a další užitečné látky.

Aby se zabránilo hnilobě gloxinií před hnilobou, ošetřte rostlinu fungicidemdvakrát až třikrát.

Anthracnosa

Anthracnosa je houbové onemocnění.Jeho hlavní příznaky jsou hnědé skvrny, které se najednou objeví na listech gloxinií.V průběhu času skvrny napadají výhonky a kmen rostliny, což může způsobit hnilobu a rozpad.

Pokud se neléčí, může to vést ke smrti vašeho domácího mazlíčka.

Anthracnosa obvykle napadá rostliny, které jsou mechanicky poškozeny nebo rostou bez řádné péče.Jeho vývoj je doprovázen vysokou vlhkostí a vysokým pH v půdě, jakož i nedostatkem draslíku a fosforu.

K ochraně gloxinií před anthracnózou musí být stříkána oxychromem, kuproxátem nebo oxidem měďnatým.

Anthracnosa může být přepravována pomocí vybavení, škůdců a deště.Proto byste neměli stavbu umístit na ulici za deštivého počasí.

Zvykněte si na dezinfekci veškerého vybavení po použití a ujistěte se, že se rostlina nestane předmětem napadení škůdci.

Pokud je gloxiniesilně infikována anthracnosou , budete ji muset zničit, abyste zabránili rozšíření houby na jiné pokojové rostliny.V počátečním stádiu může být toto onemocnění vyléčeno, pro které je nutné odstranit části gloxinií postižených houbou a rostlinu vystavit dvakrát nebo třikrát fungicidy v intervalu jednoho a půl až tří týdnů.

Ascochitóza

Ascochitóza jeplísňové onemocnění , jehož hlavní příznaky jsou hnědé nebočervené skvrny s hnědým lemem, které se objevují na listech rostliny.Vývoj nemoci přispívá k vysoké vlhkosti v místnosti, kde roste gloxinie.

Pokud u vašeho domácího mazlíčka zjistíte příznaky ascochitózy, naléhavě odstraňte zasažené listy a spálte je.Ošetřte rostlinu směsí Bordeaux, modrým vitriolem nebo fungicidy, jako je Vectra, Abiga Peak.Po sedmi až deseti dnech by měla být léčba opakována.

Krásné květiny gloxinie jsou nádherným pohledem, který může dát moři estetického potěšení.S jakými obtížemi kvetení se může pěstitel květin setkat a jak se o květinu starat v zimním období - přečtěte si naše materiály.

Phyllostictosis

Je charakterizován výskytem zaoblených tmavých skvrn na listech rostliny ,s hnědým středem.

Jak list roste, v místech se vyskytují slzy.Po nalezení takových příznaků rostlina okamžitě vysuší, protože vývoj této choroby přispívá ke zvýšené vlhkosti.Přípravky na bázi mědi, tj. Bordeauxova kapalina, oxychlorid měďnatý nebo síran měďnatý, pomohou zbavit se fyčnostiktózy.

Septoriáza

Týká se chorobhoubové povahy .Nese dešťové kapky a proudy vzduchu.Optimální podmínky pro vývoj septorií jsou:

 • umístění rostliny v místnosti s teplotou vzduchu dvacet až dvacet pět stupňů nad nulou avlhkost vzduchu je 98%;
 • zvlhčení listů rostliny, jejichž trvání přesahuje čtyřicet osm hodin;
 • špatné osvětlení rostliny.

Hlavními příznaky septoriózy je vzhled na listech skvrn šedohnědé barvy, připomínající rez, předčasné padání listů, ohýbání a sušení stonků a výhonků.K léčbě septorií lze použít jakýkoli lék nebo fungicid na bázi mědi, jako je benomyl, mancozeb, chlortalonil nebo maneb.Zpracování rostliny jedním z těchto léků by mělo být provedeno dvakrát v intervalu sedmi až deseti dnů.

plíseň pozdní

plíseň pozdní je jednou znejnebezpečnějších hubových chorob .Může se šířit půdou, sadbou, infikovanou sadbou a dešťovou vodou.

V půdě může původce pozdního plísně zůstat životaschopný až osm let.

K rostlinné infekci dochází nejčastěji několik měsíců před vývojem hlavních příznaků choroby. Vývoj pozdního plesně provází následující okolnosti:

 • příliš těsná půda
 • stagnace vody v květináči
 • příliš těsné umístěnírostliny
 • použití nesterilizované směsi půdy
 • zalévání rostlin dešťovou vodou a časté postřikování
 • vlhkost vzduchu vyšší než 80%
 • nalézající gloxinii v místnosti s teplotou vzduchusedmnáct až dvacet dva stupně nad nulou, což v nociklesne na deset stupňů

Mezi hlavní známky pozdního plísně patří:

 • výskyt hnědých skvrn na listech obklopených světle zelenou zónou
 • bílý plesnivý plak na vnitřní straně listů, projevující se ve vlhkém počasí
 • sušení listů v suchém počasí a rozpad ve vlhkém
 • vytváření pruhů tmavě hnědé barvy na stoncích a řapíku
 • časté vadnutí rostlin
 • výskyt prstencových depresí na kmeni gloxinií pod úrovní půdy

Bléčit plíseň bramborová je velmi obtížné,a jeho zástupce nereaguje dobře známých chemických látek.Proto nejlepším způsobem, jak se s touto nemocí vyrovnat, je prevence.Měl by spočívat v postřiku nebo zalévání rostlin pomocí fungicidů, jako je kuprosan, polykarbocid, cineb, polymarcin nebo kaptan.Jejich léčba by měla být prováděna v obdobích, které mohou přispívat k rozvoji nemoci, a interval mezi léčbami by měl být sedm dní.

Před výsadbou nebo přesazením gloxinií se musí půda sterilizovat.Řízky a kořeny by měly být umístěny před výsadbou do suspenze kaptanu po dobu pěti minut
Pokud je rostlina stále nemocná s pozdní plísní, bude nutné se s ní rozloučit.

Šedá hniloba

Hlavními příznaky šedé hniloby je vzhledšedého načechraného plaku na stoncích gloxinií , řapíků a pedikelů.V tomto případě rostlina začne hnít velmi rychle.Důvodyvzhled šedé hniloby může být zvýšená vlhkost, příliš těsné uspořádání rostlin, nedostatek ventilace a upečený substrát.

Aby se zabránilo výskytu šedé hniloby, zajistěte mírné zalévání gloxinií a do substrátu přidejte písek, vermikulit nebo perlit, aby se zajistilo dobré větrání kořenů.Větrejte místnost, ve které roste gloxinie častěji, ale nedovolte průvan.

Pro ošetření šedé hniloby lze použít fungicidy, jejichž interval mezi ošetřeními by měl být sedm dní.

Prášková plíseň

Prášková plíseň je houbové onemocnění.Vyznačuje se tím, že na všech částech rostliny se vyskytuje pavučina bílé barvy, která se pak promění v prášek.Nadměrné zalévání rostliny, prudký teplotní rozdíl a vlhkost v místnosti přispívají k rozvoji nemoci.Kromě toho může dojít k infekci prostřednictvím výsadby.Pokud je rostlina zcela ovlivněna múčnatkou, je vhodné ji zničit.V počátečním stádiu choroby pomůže postřik jakýmkoli fungicidem, který by měl být prováděn nejen pro gloxiny, ale také pro okolní rostliny.

Falešná plíseň

Falešná plíseň nebo peronosporóza označujeplísňová onemocnění .Vývoj tohoto onemocnění přispívá k prudkému poklesu teploty.K infekci může dojít také při zalévání nebo postřikování rostliny dešťovou vodou.Falešná plíseň se objevuje ve formě beztvarých skvrn na listech.Tyto skvrny mohou být světle žluté, pálené, červenohnědé nebo fialové nebo bezbarvé.Někdy jsou místa obklopena mírným okrajem.Postupem času zhnědnou a usuší.Na vnitřní straně listů se paralelně vyvíjejí ostrovy lehkého práškového plaku.

Jsou-li takové příznaky nalezeny, je nutné odstranit všechny poškozené listy z gloxinií a poté ošetřit rostlinu jedním z takových přípravků, jako je Abiga-peak, Bravo, Optimo, Previkur nebo jinými podobnými přípravky..

Thrips

Thrips jsounejoblíbenějším škůdcemútočícím na gloxinii.Tento hmyz se živí mízou rostliny, což vede k jeho smrti.Hlavní příznaky třásní jsou světlé tečky, tahy a skvrny na listech gloxinií.Pokud se takové příznaky objeví, okamžitě izolujte hrnec gloxinie od ostatních pokojových rostlin a ošetřete ho jedním z insekticidních přípravků.Pro tyto účely můžete použít Intavir, Aktara, Aktellik, Fitoverm nebo Karate.

Pro úplné zničení třásní se doporučuje provést tři ošetření rostliny, přičemž interval mezi nimi by měl být sedm dní.

Správná péče o gloxinii a udržování této rostliny v optimálních podmínkách vám pomohou zabránit výskytu jakýchkoli chorob a škůdců.

Fotografie

Dále uvidíte fotografiinemoci a škůdci gloxinie:

Užitečné video

V tomto videu se dozvíte o složitosti péče o Gloxinii:

užitečné materiály

Níže je uveden seznam článků, které by pro vás mohly být užitečné:

 1. Propagace gloxinie
 2. Přistání gloxinie
 3. ]
 4. Kvetení gloxinií
 5. Jak se starat o gloxinii v zimě
 6. Druhy gloxinií