Proč je pelargonie nazývána Himaláje, tato a další zajímavé informace o této květině

Geranium si získal popularitu díky jeho atraktivnímu vzhledu, obrovskému množství odrůd a odrůd, jakož i absolutní nenáročnosti v péči.

V tomto článku popíšeme plicní Geranium.Tento druh je považován za zahradu, to znamená, že Plenum může na volném prostranství růst tiše a vyžaduje minimální údržbu.V článku se také naučíme, jak se o tuto rostlinu správně starat.

Botanický popis apříběh o původu

Zpočátku byl Geranium nalezen v Anglii. V tomto stavu začalo šlechtění popsané rostliny.Potom botanici z Nizozemska vzali obušek a šířili pelargónie po celém světě.

Odrůda Plenum se také nazývá Himaláje jiným způsobem, protože tato odrůda se často nachází na úpatí Himalájí.Byl nalezen na konci 19. století.Takové pelargónie jsou bylinné trvalky, které mají poměrně vysokou rychlost růstu.Zahradníci nejčastěji používají Plenum jako půdní rostlinu.

Vzhled

Tento trvalek dorůstá do výšky půl metru.Vzhledem k tomu, že rostlina přežije zimu na ulici, má relativně zahuštěné (asi 15 mm)kořen, který se v létě větví na povrchu půdy.Kořenový systém roste velmi hustě, díky čemuž Plenum tvoří poměrně hustý a uzavřený výhonek.

Listové rozety opouštějí oddenek. Listové listy zase rostou na vysokých (asi 20 cm) řapíku.Samotné listy jsou oválné, rozděleny na 5-6 částí, podél obrysu můžete pozorovat hřebíček.Stín listů je jasně zelený.

Stonky výhonků jsou o 10 centimetrů větší než listy.Stopky se vyznačují tvarem deštníku, na kterém jsou umístěny pupeny s průměrem až 3 centimetry, které mají obvykle fialovou nebo červenou barvu.

Populární odrůdy

Geranium Plenum má několik svých odrůd.

Gravetye

Tato odrůda se vyznačuje namodralými okvětními lístky , které se směrem ke středu mírně zbarví.

Jonsonova modrá

Tento druh je nejčastější ve střední Evropě.Vyznačuje se dlouhou dobou květu.Výška rostliny se pohybuje od 40 do 60 cm. „Jonsonova modrá“ má svěží, jasně fialové a modré pupeny.Tato odrůda otevírá pupeny poměrně brzy, takže pokud včas odříznete vybledlé pupeny, můžete dosáhnout opakovaného kvetení.

Plenum

Tato odrůda se vyznačuje froté lístky.

​​

Pravidla výsadby

Osvětlení a umístění

Tato odrůda pelargónie preferuje dobře osvětlené oblasti. Ale zároveň musíte vybrat místoten, ve kterém bude plénum v částečném stínu po dobu několika hodin denně.Je lepší dát přednost pozemku na určitém kopci, protože takový květ netoleruje podzemní vodu.

Vysoké odrůdy jsou vhodnější pro záhony a záhony.Ale nižší, jejichž výška nepřesahuje 15 centimetrů, jsou vhodnější pro zdobení okrajů, trnů a van.

Požadavky na půdu

Varování! Chcete-li obdivovat nádherné kvetoucí pelargónie, musíte být velmi zodpovědní za výběr sazenic.Lze je získat ze stávajících rostlin rozdělením kořenů nebo si můžete v obchodě zakoupit mladou květinu.

Současně však musí být pečlivě vyšetřena na choroby a škůdce. Před výsadbou se sazenice ukládají na rašeliniště na chladném místě. Přesunutí Geranium Plenum na otevřený terén je nejlepší na konci jara.Několik dní před výsadbou je půda připravena v zahradě.K tomu je uvolněný, navlhčený a hnojený.Jamky musí být vyrobeny o 20 cm hlouběji, než je objem celého kořenového systému.

Pokud se vysadí více sazenic najednou, musí být zachována vzdálenost čtvrt metru.Zajistěte, aby v díře byla vytvořena drenážní vrstva, která zabrání stagnaci vody a tvorbě bažin kolem oddenků.

Jako drenáž můžete použít rozbité cihly, malé oblázky nebo štěrk.Rašelina smíchaná s hrubým pískem se nalije na tuto vrstvu a poté se do díry umístí samotná rostlina a posypeme běžnou zahradou.zem.

Po výsadbě je půda důkladně navlhčena a poté uvolněna. Zkušení pěstitelé doporučují mulčování půdy kolem Gerani.Jako mulč můžete použít rašelinu nebo piliny.Taková manipulace ochrání rostlinu před vyschnutím.

Plenum nemá žádné zvláštní požadavky na půdu.Abychom však mohli pozorovat krásné kvetení, je nutné zajistit, aby byla půda výživná, uvolněná a aby dobře procházela vodou a vzduchem.

Nápověda! Před výsadbou sazenic důkladně vykopají půdu asi dvěma lopatkami bajonetu.Během tohoto procesu se k zemi přidává hnůj a rašelina.

Jak se starat?

Geranium Plenum je zahradní rostlina, proto snadno snáší různé teplotní rozdíly.Hlavní věc je včas navlhčit půdu a připravit ji předem. Zalévání rostlin by se mělo provádět poměrně často, zejména v prvním měsícipo výsadbě.Během tohoto období pelargónie je pro zakořenění vyžadována velká síla.

Suché listy listů naznačují nedostatek vlhkosti.Po každém navlhčení půdy je lepší ji uvolnit, aby se nevytvořila suchá kůra.Zásoby kompostu je třeba pravidelně aktualizovat.Doporučuje se krmit pelargónie minerálními hnojivy.

Hlavní péčí je kontrola škůdců a nemocí.

Nejběžnější nemoci:

  1. Bakteriální hniloba. Toto onemocnění je výsledkem nesprávné péče.Příznakem této choroby je hnědá pigmentace na listutalíře a výhonky.Je nemožné bojovat proti bakteriální hnilobě.Proto jsou postižené rostliny zlikvidovány a zbývající květiny jsou ošetřeny antibakteriálním činidlem, které lze zakoupit v kterékoli květinářství.
  2. Rajčatové sušení. V tomto případě se na pelargónech objevují lehké skvrny pravidelného tvaru.Bojují s touto nemocí pomocí speciálních chemikálií.Pokud je však rostlina vážně zasažena, je lepší se jí úplně zbavit a tímto nástrojem ošetřit kus země.

Plenum mohou napadat následující typy parazitů:

  • Mšice. Pro jeho zničení se pelargonie několikrát ošetřuje speciálním nástrojem nebo jednoduchým mýdlovým roztokem.
  • Whitefly. Tento parazit lze ovládat pouze pomocí speciální drogy, jejíž působení je speciálně určeno pro molice.
  • Caterpillar. Zkušení pěstitelé doporučují jednoduše je zvednout ručně.Ale to pravidelně.

Propagační znaky

Pěnum může být množeno semeny, řízky a také rozdělením keře. Tato rostlina má schopnost se na místě rozmnožovat kvůli létajícím semenům.Díky takové manipulaci není příliš atraktivní a dobře udržovaná.

Při množení osivem bude pěstitel potřebovat více času a úsilí.Při této metodě rostlina často ztrácí své vnější vlastnosti, které jsou charakteristické pro tento konkrétní druh.Semena při získávání nové rostliny jsou chovateli nejvíce využívána.

Pozor! Semena, která byla právě sklizena, musí být vyseta, protože postupem času ztratí své vlastnosti a šance na získání dobrých sazenic se sníží.Je také důležité sbírat vyzrálá semena z květu včas.Semeno je umístěno do půdy na konci léta.

V případě nákupu osiva v obchodě se osévají v polovině jara. Nejprve je ale lepší je doma vyložit v malých kontejnerech a teprve poté je přemístit na otevřenou plochu.

Rozdělení kořene je považováno za nejjednodušší a proto nejoblíbenější metodu propagace.Tato metoda se používá nejen k získání nových rostlin, ale také k aktualizaci starých.Doporučujeme oddělit kořeny brzy na jaře nebo po květu (někde na konci srpna).Druhá možnost je méně bolestivá pro pelargónie.

  1. Za tímto účelem je rostlina odstraněna z půdy a pečlivě zkontrolována kořenový systém pléna.Zvláštní pozornost je věnována ledvinám - neměli by mít hnilobu a sucho.
  2. Přebytečná země se otřese.
  3. A pak s dobře uzemněným nožem, který by měl být také dezinfikován, se oddenky dělí na dvě části.Ujistěte se, že na každé přijaté části zůstávají alespoň dvě živé ledviny.
  4. Umístěte do díry obvyklým způsobem.

K rozmnožování řízky odřízne květinářství mladou horní část rostliny a umístí ji do vody. Uchovávejte obal na dobře osvětleném místě. Po 20–25 dnech se stonek zakoření a poté může být vysazen jako samostatná rostlina.

Geranium je mezi nimi docela populárnípěstitelé květin kvůli jejich nenáročnosti a velkému počtu druhů.Také by vás mohlo zajímat kultivace břečťanu, vonných, královských, venkovních, indoor, rosebud, jakož i odrůdy Max Fry, Angel a Rosanne.

Geranium Plenum je často využíváno krajinářskými designéry, protože díky této rostlině získáte vynikající aranžování květin.Plenum navíc nevyžaduje zvláštní péči a velké výdaje na čas a úsilí.