Proč je u slepic blokáda strumy a jak s ní zacházet?

Délka života a zdraví drůbeže jsou více závislé na vlastnostech jeho stravy.

Bohužel, ve většině případů, ptáci často jedí nesprávně, kvůli nedostatku znalostí o jejich zažívacím systému.

Proto je nesmírně důležité mít představu o tom, co tvoří trávicí trakt kuřat a proč je goiter ucpaný.O tom dále.

Struktura strumy a trávicího systému u kuřat [[PDN 24]

Trávicí systém kuřat má své vlastní morfologické znaky, které jsou spojeny s jejich přizpůsobením letu:

 1. Rychlý průchod potravy trávicím traktem.Čím vyšší je rychlost průchodu potravy, tím vyšší bude produktivita ptáka.
 2. Intenzivní a rychlé trávení, vstřebávání a vstřebávání živin z potravin vstupujících do těla ptáka.
 3. Vysoká flexibilita a přizpůsobivost povaze krmiva, na které se kuřata živí.
 4. Trávicí proces u drůbeže lze rozdělit do několika fází, takže je jasné, jak tráví potravu.

Trávicí systém u kuřat

Trávení v ústní dutině .Cítit čicha chuťové pohárky hrají pro slepice druhořadou roli: zjišťují jídlo zrakem a dotykem.

Reference .Protože kuřata mají výlučně „denní vidění“, které je spojeno se strukturálními vlastnostmi jejich očí, množství konzumované potravy přímo závisí na době trvání světelného režimu.Takže ani hladovějící pták nebude jíst stínované jídlo.

Protože kuřata nemají zuby, berou jídlo krátkým tvrdým zobákem, který obsahuje velké množství málo vyvinutých slinných žláz, které vylučují malé sliny.

Trávení v strumě .Jakmile jídlo vstoupí do zobáku, postupně klesá do strumy.Jedná se o zvláštní rozšíření jícnu, které je společné všem ptákům žíravým.Goiter má dva otvory: vstup a výstup.Oba jsou omezeni svěrači.Kapacita tohoto oddělení je asi 120 g krmiva.Délka jídla v něm je od 6 do 18 hodin.Tento indikátor přímo závisí na druhu krmiva: mokrý a měkký dlouho nevydrží v strumě.

Goiter a žaludek jsou úzce propojeny.Plnost prvního tak výrazně ovlivňuje sekreční funkci druhého.Prázdný žaludek stimuluje uvolnění strumy naplněné jídlem, což způsobuje její kontrakci.Plný žaludek zpomaluje motor strumy.Redukční struma má peristaltický tvar a poskytuje krmivo do žaludku pro další trávení.

Trávení v žaludku .Žaludek u ptáků je zastoupen dvěma sekcemi: žlázou a svalem.Prvnívelmi malé a jídlo v něm prakticky netrvá.Ve skutečnosti glandulární část žaludku slouží jako dodavatel žaludeční šťávy a už ne.Hlavní trávení žaludku se vyskytuje ve svalovém oddělení, ale to se scvrkává na skutečnost, že jídlo je vymačkané a mleté.

Co je obstrukce strumy, příčiny nemoci

Obstrukce strumy nebo její přetečení je poměrně nebezpečné onemocnění, které se projevuje přetečením strumy krmnými masami a v souvislosti s tím ztrátoutón této části zažívacího traktu.Výsledkem je úplná nebo částečná překážka.Nemoc je velmi nebezpečná, protože, jak víte, struma hraje důležitou roli v zažívacím systému ptáka a dodává jídlo do žaludku.

Ptáci trpící touto chorobou mají silně oteklé strumy, které při hmatu připomínají těsto.Je velmi snadné odhalit nemoc, protože kuře s ucpanou strunou se vyznačuje letargií a samozřejmě velmi nafouknutým vakem.

Bohužel téměř všechna plemena kuřat jsou ovlivněna blokováním strumy, ale prevalence choroby závisí výhradně na typu drůbeží stravy.Pokud je vlastník kuřat krmí nesprávně, nemoc se určitě projeví.

Důvody blokování strumy se mohou lišit. Nejčastěji se tedy rozlišují :

 • Nesprávná strava .Pokud farmář krmí drůbež s dlouhými přestávkami v čase, hladové slepice dychtivě píchnou na jídlo a snaží se zatlačit dogoiter co nejvíce krmiva, jak je to možné.V tomto případě se může struma rychle zaplnit, což povede k jejímu zablokování.
 • Mnoho velkých prvků v zádi .K zablokování strumy může dojít při dlouhodobém požití velkých částic krmiva (např. Seno, sláma, listy).Někdy náhodou mohou kuřata polykat větve a stonky s jídlem, které neprochází strumou.
 • Špatná výživa .Příliš hrubé, těžké nebo opotřebované jídlo se tráví poměrně pomalu, což vede k pomalému vyprazdňování strumy, a tím i k jeho postupnému blokování.
 • Nedostatek pitné vody .Voda stimuluje tlačení potravy z strumy do žaludku a její nedostatečné množství může vést ke zpomalení pohybu potravy podél trávicího traktu.
 • Vitaminové hladovění drůbeže .Pokud strava ptáka nemá dostatek vitamínů a minerálů, zejména vitamínů skupiny (B2 a B12) a cholinu, může to přispět k rozvoji choroby.
Reference .Je důležité identifikovat nemoc v rané fázi, protože v průběhu času se může vyvinout v závažný zánětlivý proces, který je mnohem obtížněji léčitelný než obvyklé zablokování jedné ze sekcí zažívacího traktu, v některých případech může silně nafouknutá struma vést k udušení.

Symptomy a průběh nemoci

Když se u ptáka ucpává struma, obvykle se nemoc projevuje vizuálně se snadno identifikovatelnými příznaky:

 1. Větší hustá struma.Při hmatání v němjasně cítil zrno a další složky krmiva.
 2. Kuře se příliš nepohybuje, chová se velmi pomalu.Často sedí nebo stojí se zanedbaným nebo otevřeným zobákem.
 3. Nemocné kuře odmítá krmit.
 4. Dýchání je obtížné nebo občasné.V některých případech se z nosu ptáků uvolňuje čirá kapalina.

Kromě obecné symptomatologie během vývoje nemoci lze pozorovat i postupný útlak nemocného ptáka, který se pokouší nepohybovat chůzí a časem odmítá nejen jídlo, ale i vodu.Stěny strumy se začínají protahovat a postupně se objevují skrz.Pokud je nemoc vážně zahájena, pták začne rychle zhubnout, snižuje se produkce vajec.

Důležité .Včasná detekce nemoci je klíčem k její úspěšné léčbě, protože s dlouhým průběhem nemoci se objevují komplikace: struma, zánět střev.Když nemoc onemocní v chronickém stavu, je narušena práce jícnu, jater a ledvin.

Diagnóza

Toto onemocnění lze snadno identifikovat pomocí vizuálních příznaků:nadýmaná struma, ztráta chuti k jídlu a špatná celková aktivita kuřat .

Při hmatu je možné určit, že v strumu se nahromadilo velké množství jídla, které dále nepřechází do žaludku.


Pro přesnější diagnostiku blokády strumy veterináři doporučují zkontrolovat celé zvíře ráno před krmením ptáka.

Během noci by mělo být veškeré jídlo z strumy zcela odebráno do žaludku.Pokud se tak nestalo, pak kuřatadiagnostikují blokádu strumy.

Ošetření

Pokud byla v raném stádiu detekována blokáda strumy, lze její obsah snadno změkčit.K tomu použijte tekutý parafín, teplou vodu nebo několik polévkových lžic rostlinného oleje.Tyto ingredience, z nichž si můžete vybrat, by se měly kuře přidávat injekční stříkačkou bez jehly.

Poté byste měli lehce masírovat strunu prsty, po které se pták obrátí vzhůru nohama, aby se obsah strumy lehce zatřásl.Je však třeba mít na paměti, žeby měl být pták každých 10 sekund vrácen do své obvyklé polohy , aby mohl normálně dýchat.

Někdy pro stejný účel můžete použít obvyklý manganistan draselný.Stačí zředit několik kapek této látky ve sklenici vody a přivést ji do světle růžové barvy.Půl sklenice by měla být nalita do ptáka gumovou trubicí namazanou vazelínou.Krmivo se zpravidla vymývá z strumy na 3 takové vyluhování.

Tato ošetření bohužel nejsou vhodná pro ptáky, kteří spolkli velké větve.V takovém případě byste měli zavolat veterináře, který v anestezii otevře ptákovi strunu a získá veškerý obsah, který narušuje normální výživu ptáka.

Prevence

Za nejúčinnější prevenci blokády strumy se považujedodržování všech standardů drůbeže .

Kuřata by měla být krmena správně a intervaly mezi krmením by měly být stejné.Pokud jde o porce, neměly by být velké, aby pták neměl chuť jíst víc než onamožná sama.

Rovněž v boji proti této nemoci pomůže pravidelná kontrola celkového počtu ptáků na přítomnost nadýchaného struma.Tato kontrola by měla být provedena ráno před prvním krmením, aby se vyloučil normální otok tohoto orgánu.

K ochraně domácích kuřat před takovým nepříjemným a nebezpečným onemocněním, jako je ucpání strumy, je nutné jim poskytnout výživnou výživnou potravu a čistou vodu (někdy k ní můžete přidat malý jablečný ocet, který zlepšuje trávicí proces).

Toto musí být navíc provedeno podle určitého plánu (jídlo by mělo být krmeno do krmítek 2krát denně, nejlépe ve stejnou dobu).Kromě toho je vhodné pravidelně kontrolovat ptáka, aby zjistil jakékoli změny jeho vzhledu a provedl řadu terapeutických opatření (pokud je to nutné).