Proč listy Ficus zbarvují nažloutlé, zčernalé a na podzim: co dělat v tomto případě?

Fíkusy jsou považovány za jednu z nejnáročnějších pokojových rostlin: nevyžadují zvláštní světelný režim ani příliš časté zalévání.I přesto jsou náchylní k různým nemocem.

V tomto článku se dozvíte, proč Ficus zbledne a listy padají, co dělat.

Symptomy a ošetření

Existuje mnoho příznaků chorob rostlin: zčervenání nebo zažloutnutí listů, stejně jako jejich příznaky.zvadnutí, kroucení a klesání, zpomalení růstu květů, uzlí nebo shnilé kořeny, plaky nebo skvrny na listech.Podívejme se podrobněji na Ficusovu nemoc s fotografií.

Zčernalé

Proč listy Ficus zčernávají na okrajích?Nejpravděpodobnějším důvodem je nesprávná péče o rostlinu.

 • Problém je ve špatném solárním nebo tepelném režimu.

  Co dělat? Pozornost by měla být věnována umístění květiny: neměla by být na přímém slunci a v horké a suché místnosti.

 • DŮLEŽITÉ! Je lepší dát květ na severní okno tak, aby dostalo dost světla, ale paprsky slunce ho nepoškozují.
 • Pokudlisty najednou zčernaly a spadly,problém spočívá v nesprávném zavlažování.S největší pravděpodobností je půda zamokřená, to znamená, že květinu příliš často nebo příliš hojně zaléváte.Navzdory skutečnosti, že květina miluje vlhkost, nadměrné zalévání to jen poškodí.
 • POZOR!Doporučuje se zalévat rostlinu dvakrát týdně a trochu a sušení lze zabránit každodenním postřikem listů vodou ze stříkací láhve.
 • Pokud neustále zčerná, navzdory řádné péči, problém je s největší pravděpodobností v půdním složení, které není vhodné pro květ.
 • POMOC! Půda pro ficus by měla být mírně kyselá nebo neutrální, nejčastěji se takzvaná „listová půda“ (prodává se v květinářství) připravená s rašelinou a humusem v poměru 2: 1: 1, lze přidat malé množství písku.

  Nemocná rostlina musí být transplantována do vhodného půdního substrátu.

 • Pokud někdyztmavnou , ale neustále mizí, je problémem nadbytek hnojiv.Nekrmte nedávno vysazenou rostlinu: nová půda obsahuje dostatek látek nezbytných pro růst.

  Je také nežádoucí hnojit Ficus v zimě, protože nadbytek minerálů v zemi s nedostatkem slunečního záření a tepla vede k oslabení rostliny (více informací o péči o ficus v zimě viz zde ).

DŮLEŽITÉ! Přebytečné hnojivo vede k zasolení půdy, což nepříznivě ovlivňuje stav rostliny.Ficus by měl být krmen každé dva měsíce slabým roztokem speciálního hnojiva.

Žloutnutí

Žluté listy jsou častým problémem majitelů Ficus.

 • Pokud je žloutnutí způsobeno procesem přirozeného vadnutí, není co se obávat: stejně jako všechny rostliny i květina odhodí staré listy.Klesání spodních listů květů na podzim a v zimě je běžným jevem.Život listů zpravidla není delší než dva roky.
 • ​​
 • Pokud Ficus masivně spadne listí poté, co uspořádáte banku na novém místě, rostlina zažije stres.
 • DŮLEŽITÉ! Zařízení je velmi citlivé na změny teploty, proto se nedoporučuje často přeskupovat z místa na místo.

  Jaký je důvod žloutnutí?

 • Možnou příčinou může být suchý vzduch v místnosti.

  Co dělat? Pokud je květina na okně, musíte v chladném období zavřít baterii a listy pravidelně stříkat.

 • Pokud k tomu dojde po nalití květu, je třeba zastavit zalévání po dobu několika týdnů, aby kořeny rostliny nehnilo.Pokud by se to stále stalo, měli byste transplantovat fíkus do nové země a odříznout shnilé kořeny.
 • Fíkusy jsou velmi citlivé na vibrace vzduchu.Věnujte pozornost místu, kde stojí květina.Pokud je neustále v průvanu nebo pod klimatizací, její listy s největší pravděpodobností zžloutnou a spadnou.
 • POZOR! Do dveří, ventilátoru nebo klimatizace nebo na okno byste neměli dát hrnec fikusu, pokud z nich fouká.
 • Žloutnutí může být způsobeno nedostatkem živin v půdě.V tomto případě je pomoc s květinou velmi jednoduchá: je třeba ji nakrmit jakýmkoli hnojivem vhodným pro Ficus.
POMOC! Hlavním prvkem nezbytným pro rostlinu je dusík, kromě toho je do minerálních hnojiv zahrnut i fosfor, draslík a vápník.

Bílý povlak

Bílé tečky na Ficusu, co to je?

Suché bílé tečky na rostlině, snadno vymazatelné z listu, se nazývajíplíseňa jsou plísňové choroby infekční pro květiny.Objeví se bílé skvrny , pokud rostlina stojí v místnosti se stojatým vzduchem nebo se spory plísní dostanou do poškozených listů.

Jak léčit Ficus? Rostlina může být ošetřena lidovým léčivem - setřením roztokem pracího mýdla nebo moderním - postřikem přípravkem obsahujícím soli mědi.

Pokud bílý povlak na Ficusu vypadá „načechraný“, je příčinou jejich výskytuinfekce rostliny mealybugem. V tomto případě je nutné květinu pečlivě zpracovat, odstranit plak a škůdce a poté ji umýt teplou vodou a poté ji posypat aktelikem.

POZOR! Roztok actellik musí být vyroben v přísném souladu s pokyny a samotný lék musí být kvůli své toxicitě držen mimo dosah dětí a domácích zvířat.

Hnědé skvrny

Pokud má Ficus na listech hnědé skvrny, měli byste hledat příčinu při nadměrném zalévání: nejčastěji taková léze znamená hnilobu kořenů.

Pokud se na listech květu objeví hnědé skvrny, je třeba rostliny co nejdříve transplantovat a odříznout shnilé kořeny.

Velké hnědé skvrny na okrajích jsou známkou nadbytku minerálů, v tomto případě se vyplatí přezkoumat režim hnojiva rostliny: připomínáme, žeje třeba květinu nakrmitpouze během vegetačního období (jaro a léto) a s frekvencí jednou za dva měsíce.

Co když padnou listy Ficus?

Existuje několik možných důvodů, proč listy Ficus padají:

 • Nepravidelné zalévání.Optimální režim pro zalévání rostlin je dvakrát týdně.
 • Rostlinné napětí způsobené jeho přestavbou.
  Co dělat v tomto případě? Doporučuje se, aby květině bylo přiděleno trvalé místo a co nejméně přeskupeno.Rovněž by neměly být povoleny ostré změny teploty a vlhkosti.Nedávejte květinu na koncept.
 • Nízká vlhkost.Abyste ji eliminovali, musíte pravidelně stříkat rostlinu ze stříkací pistole.
 • Přebytečné hnojivo.Nezneužívejte hnojiva, příliš časté obvazy vedou k zasolení půdy a smrti rostlin.
 • Proč spadají listy Ficus?
  Nesprávné složení půdy.Měli byste si koupit speciální půdu pro rostliny ficus nebo si sami vytvořit půdní směs (Země je smíchána s pískem, rašelinou, humusem, pro uvolnění se přidává expandovaná hlína).

Pokud Ficus upustil listy na podzim a v zimě - absolutněnormální a přírodní jev , měli byste si dělat starosti pouze tehdy, pokud se předvádějí během vegetačního období, tj. Na jaře a v létě.

Podívejme se podrobněji na následující video:

Vliv teploty na rostlinu

Ficus by neměl být sušen v horké místnostiani supercool.Co dělat, když květ přesto utrpěl narušeníteplotní podmínky?

 • Je-li zařízení zmrazeno, je nutné ho odstranit z ponoru (pokud stojí na foukaném okně nebo pod klimatizací) a zajistit konstantní teplotu asi 20 stupňů.

  Zmrazená květina by se měla postřikovat usazenou vodou při pokojové teplotě a neměla by se zalévat, dokud se neobjeví nové výhonky.Poté, co rostlina ožije, můžete ji zalévat a hnojit obvyklým způsobem.

 • Pokud rostlina stojí v horké místnosti s nedostatečnou vlhkostí vzduchu, pak se konce listů suší na Ficus a začnou také vysychat, kroutit a létat kolem a výhonky mohou spadnout.

  Pokud je květina příliš suchá, zalévejte ji usazenou vodou při pokojové teplotě, přemístěte ji mimo baterii a každý den ji stříkejte vodou.

Zpomalil květ nebo přestal růst?

Je třeba hledat důvod nesprávné péče (nesprávné sluneční a teplotní podmínky, nadměrné zalévání, nedostatek potravy).Řešení problému péče oživí váš Ficus.Pro profylaxi je nutné transplantovat rostlinu jednou za 1-2 roky do větší nádoby.

POMOC! Pokojové rostliny mohou být transplantovány pouze během vegetačního období, nejlépe na jaře, aby kořeny dobře rostly v novém květináči.

Škůdci

Škůdci hmyzu způsobují mnoho chorob rostlin.Toto jsou hlavní škůdci a způsoby, jak s nimi bojovat:

 • Scutellaria. Tento škůdce nasává šťávu z rostlin, což má za následekke zpomalení vzhledu hnědých skvrn na listech, hlavně zevnitř.Štít zanechává lepivý povlak, který se stává příznivým prostředím pro vývoj sazí.

  Jak zachránit Ficuse?
  Při řešení štítu stupnice postupujte následovně: namočte ruce do mýdlové vody a očistěte listy lepivého povlaku a poté ošetřete fikus roztokem Actellik po dobu tří týdnů.

  Fotografie ukazuje lešení na Ficusu:

 • Další informace o tom, jak zachránit květinu ze Scitum, naleznete v níže uvedeném videu:

 • roztoč pavouk. Může být dvou typů: červená a žlutá.Škody, které způsobují, jsou však stejné - klíště na kousnutí Ficus do listů a saje z nich šťávu.Na listech zanechává šedou barvu s hnědým nádechem.Pokud najdete pavučinu na květu, znamená to, že se jedná o infekci spider roztočem.

  Viz dále na fotografii roztoč pavouk na Ficus:

  POZOR! Pavoučí roztoč je vysoce nakažlivý a rychle se rozmnožuje.Chcete-li se toho zbavit, je třeba zajistit vysokou vzdušnou vlhkost a listy postříkat usazenou vodou při pokojové teplotě, smíchané s mýdlovou vodou a také několik dní zakrýt rostlinu plastovým obalem.

  Jak zacházet s Ficusem?
  Existuje oblíbený způsob boje proti roztočům - rozstřikování květů pomocí infuze česneku.

 • Mšice. Není těžké určit porážku listu mšic: ztrácí barvu a zvlnění, protože mšice se živí jejich šťávou.

  POMOC! Aktivní během vegetačního období rostlin (jaro a léto), nebezpečné, protože rychle letí na jiné rostliny.

  Na zadní straně listů můžete najít mšice.Odstraňování mšic je velmi jednoduché, proto nejsou ani potřeba chemikálie;to se provádí mýdlovým roztokem (10 g mýdla na 1 litr vody).

  Lidové metody boje - postřik s odvarem slupek cibule, pelyněku nebo pampelišky.

 • Kočky. Objevují se v zimě z nadměrné vlhkosti a poškozují kořenový systém květu.

  Co mám dělat, pokud ve Ficusu jsou medvídci?
  Chcete-li se jich zbavit, musítetransponovat květinu do nové Země a nezapomeňte vyčistit kořeny,a poté na květinu působit speciálním chemickým roztokem z poloviny.

Na našem webu najdete spoustu užitečných informací o fikusu: jaký je jeho přínos a poškození, jakož i vlastnosti jeho kultivace, tipy pro výsadba a šlechtění.

Správná péče a včasná prevence jsou klíčem ke zdraví vaší květiny.Sledujte teplotu a světelné podmínky, vodu, stříkejte a hnojte rostlinu včas, pravidelně po transplantaci, očistěte nádobu hrnce a vyberte pro ni správné místo.