Proč orchideje mění žluté listy doma: příčiny a spasení rostliny

Orchidej - neuvěřitelně krásná, ale komplexní obsahová a rozmarná květina.S tímto problémem se často setkávají profesionální pěstitelé květin i amatéři: na listech orchidejí se začínají objevovat žluté skvrny.

Někdy je to doprovázeno ztrátou tahu, vadnutím, kroucením a výskytem skvrn.Jaké jsou příčiny a důsledky tohoto jevu?Kdy se bát a jaké kroky podniknout?Celý článek ...

)

Co to je a jak to vypadá?

Někdy při pohledu na rostlinu si můžete všimnout, že 1-2 nižší listy jsou nažloutlé a suché na ní, zatímco zbytek zůstal nasycený zeleně a zdravě.Proč se to děje a co je třeba udělat, aby se rostlina vrátila do zdravého vzhledu?V tomto případě nepropadejte panice: dochází k přirozenému procesu, v důsledku čehož spodní listy zžloutnou a odpadnou.Orchid odhodí staré listy.

Pokud se na orchidejích listy nejprve zesvětlily, staly se pomalu a pak se na nich začaly tvořit žluté skvrny, nebo , pokud se listy začaly zbarvovat na základně nebo na jedné straně a pak stonek zčernal nebo získal )žlutá nebo hnědá barva je známkou toho, že pravidla péčeo rostlině byla porušena nebo onemocněla.

Fotografie zasažených květin

Zde vidíte, jak orchidej vypadá se zažloutlými listy:

Jaké jsou důvody?

Hlavním důvodem výskytu nažloutlosti na listech orchidejí je porušení pravidel péče o rostlinu .Mezi nejčastější příčiny žloutnutí listů patří:

 1. Špatné osvětlení. Tato rostlina potřebuje jasné osvětlení, ale světlo musí být rozptýleno.Pokud orchidej začne žloutnout, listy pouze na jedné straně nebo na listech se objeví žluté skvrny, znamená to, že rostlina dostala spálení sluncem.Pokud všechny listy zžloutnou a stanou se letargickými, znamená to, že rostlina naopak postrádá světlo.
 2. Nepravidelné zalévání. Tato krásná květina má velmi rád pravidelné zavlažování.Ale někdy, s výhradou této podmínky, si můžete všimnout, že listy začnou zčervenat.To znamená, že rostlina je zatopena.To se stane, když je nádoba na rostlinu příliš malá a nadbytečná vlhkost prostě nemá čas na odchod.Příčinou žloutnutí listů může být také narušení úrovně vlhkosti vzduchu v zimě.
 3. Bakteriální nebo plísňová infekce. Pokud je touto chorobou ovlivněna květina, je žlutost viditelná nejen na všech listech, ale také na stonku.Dalším příznakem této choroby je vysoká rychlost šíření žloutnutí.V takové situaci zachraňte závodtéměř nemožné.
 4. ​​
 5. Porušení pravidel pro transplantaci. Pokud květina není transplantována včas, přerostlý systém spalniček přestane zapadat do květináče a deformuje se a na listech se objeví žluté skvrny.
 6. Nedostatek draslíku. To vede ke skutečnosti, že v rostlině začíná biochemický proces, včetně redistribuce draslíku ze starých tkání na nové, v důsledku čehož zralé listy zžloutnou a odumřou.
 7. Nedostatek železa v půdním substrátu. To může být způsobeno buď nesprávně vybranou půdní směsí během výsadby, nebo zavlažováním nekvalitní vodou z vodovodu.
 8. Nedostatek dusíku v substrátu. V tomto případě se listy zbarvují žlutě, ale nespadají.
 9. Chemické hoření. Toto se stává, když se hnojení půdy znehodnocuje, když se během zavlažování použije příliš nasycený koncentrát.
 10. Nekalý prodejce. Jak víte, čím větší je případ, tím dražší je jeho cena.Mnoho prodejců proto používá různé stimulanty ke zrychlení růstu rostlin.Proto někdy nastanou situace, když 1–2 roky po zakoupení se listy na základně zbarví dožloutle, přestanou růst a padají.To je známkou toho, že prodávající zašel se stimulanty příliš daleko.

Kdy se bát?

Jak je uvedeno výše, listy orchidejí se mohou na základně nebo úplně zbarvit a z přirozených důvodů vypadnout.

Pozor! Pokud se kromě nažloutlosti objeví i další příznaky svědčící o nemoci, pakto by mělo pěstitele znepokojovat.

Mezi příznaky, které svědčí o tom, že rostlina onemocněla nebo že byly porušeny její podmínky, patří:

 1. Vzhled hniloby na kořenech, listech a stoncích.
 2. Mokré skvrny na listech a stoncích.
 3. Sušení.
 4. Sluggish listy.
 5. Spodní vrstva listů nebo jedna strana rostliny je zcela zažloutlá.
 6. Vzhled hnědých skvrn na listech a stoncích.

Dlouhodobé účinky

Pokud nebudou opatření přijata včas, krásná orchidej může přestat kvetnout,vyschne, nebo může začít procesrozpad, což nakonec vede ke smrti celé rostliny.

Pokud je příčinou žloutnutí listů infekce, nebudou-li přijata příslušná opatření, existuje riziko rozšíření choroby na jiné rostliny.

Ošetření na žloutnutí

Pokud bylo zjištěno, že listy orchideje nezmění nažloutlé z přirozeného procesu, aby se zachránila rostlina, musí být provedeno následující:

 1. Analyzovat podmínky zajištění.Je nutné zkontrolovat, zda květina dopadá na přímé sluneční světlo, zkontrolovat, zda půda není nadměrná nebo nemá vlhkost, zkontrolovat, zda kořenový systém vyrostl a zda je nádoba příliš malá.
 2. Pokud bylo zjištěno, že květina trpí úpalem, musí být přemístěna.
 3. Pokud je příčina nedostatečná zalévání, musíte:
  • Zkontrolujte půdu v ​​květináči.Musí býtmokrý.
  • Pokud je půda suchá, navlhčete ji filtrovanou vodou.
  • Rozhodli jsme se sledovat zalévání a sledovat stav květu.
 4. Pokud je příčinou nadměrné zalévání, je nutné:
  • Odstraňte rostlinu z květináče, očistěte ji od substrátu.
  • Zkontrolujte, zda kořenový systém neobsahuje hnilobu.
  • Pokud byly na kořenech nalezeny shnilé skvrny, musí být oříznuty ostrou čepelí, která byla dezinfikována roztokem manganistanu draselného.Posypte místa řezů dřevěným uhlím.
  • Transplantujte orchidej do nové nádoby.
 5. Pokud je příčinou nedostatek draslíku, dusíku a železa, musí být přidáno hnojivo obsahující nezbytné látky.Hnojiva se zavádějí postupně, sledují změnu stavu květu (dochází ke zlepšením nebo se nic nezmění).

Dále popisujeme, co dělat, když listy rostliny zžloutnou a spadnou.

Jak ušetřit, pokud ztratí turgor, zožloutnou a spadnou?

Pokud listy orchidejí nejen začaly žloutnout, ale také spadly, pakmusí být rostlina naléhavě resuscitována:

 1. Analyzujte podmínky květu a identifikujte možné příčinyvýskyt problému.

 2. Změna režimu a metod zavlažování.

 3. Přesuňte květináči na jiné místo.

 4. Pokud se orchidej nachází vedle yucky, peperomie, kordiliny nebo ararkaria, je nutné je odstranit.

 5. Vyměňte půdu a nádobu.Nezapomeňte dezinfikovat nový hrnec roztokem.manganistan draselný před přistáním.

 6. Nepoužívejte hnojiva a stimulanty růstu po dobu nejméně 14 dnů.

 7. Pokud byla u orchidejí nalezena houbová nebo bakteriální onemocnění, musí být léčena fungicidy.

Důležité! K zavlažování používejte pouze měkkou vodu.

Následná péče o rostlinu doma

Poté, co se orchidej regeneruje a její listy opět zezelená, je třeba dodržovat pravidla péče:

(123
 • Zajistěte květu dostatek světla.Orchid vyžaduje hodně rozptýleného světla.Denní hodiny by měly trvat 10-12 hodin.
 • Soulad s teplotním režimem: během dne by neměl být 18–27 stupňů nad nulou, v noci - 13–24 stupňů.
 • Zajištění rozdílu teploty vzduchu ve dne a noci je nezbytnou podmínkou dobré kvetoucí orchideje.
 • Dodržujte režim zavlažování.Země by měla být vlhká, ale ne mokrá, a navíc by voda neměla v hrnci stagnovat.K zavlažování orchidejí je nutné použít měkkou vodu a její teplota by měla být 2-3 ° teplejší než okolní vzduch.
 • Hnojiva je třeba používat ne více než jednou za 2-3 týdny, je bezpodmínečně nutné dodržovat proporce uvedené na obalu.Po přesazení rostliny se hnojení nedoporučuje, protože substrát již obsahuje všechny potřebné látky.
 • Sledujte kvalitu substrátu a stupeň růstu kořenového systému.Znovu vložte zařízení včas.
 • Takže existujez mnoha důvodů se na listech objevuje nažloutnutí a jsou spojeny jak s přírodními procesy, tak s porušením pravidel péče.Pokud není žloutnutí listů způsobeno přírodními příčinami, může nedostatek včasných chirurgických zákroků vést ke smrti rostliny.

  Upozorňujeme na další články týkající se žloutnutí orchideje, včetně stonku a stonku květu rostliny, jakož i o sušení kořenůa žloutnutí listů.

  Užitečné video

  Podívejte se na video o tom, proč listy zbarvují žlutě u orchideje a jak je uložit: