Proč rostou kořeny orchidejí a stojí za to se obávat?

Orchidej je speciální pokojová rostlina.Jeho kouzlo je nejen v něžné kráse květin, ale také v neobvyklé formaci kořenů.Některé z nich jsou podle očekávání ve spodní části mísy.Další - přichází na povrch. Nebojte se tohoto jevu - nejedná se o nemoc, ale o standard pro orchidej.

Vlastnosti kořenekvětinové systémy

Prvkem orchidejí jako rostlin je vzdušný kořenový systém. Ve svém přirozeném prostředí roste květina na skalnaté půdě, roklích a dokonce na stromech.Není dostatek živin pro růst a vývoj z půdy.Díky vzdušnému kořenovému systému bere orchidej vše, co je nezbytné z okolí.

Vzdušné kořeny jsou zakulacenými protáhlými procesy, jejichž povrch se skládá z houbové membrány - speciální vrstvy buněk.Říká se jim velamen.

Použitím neobvyklé skořápky může orchidej přijímat vlhkost a živiny pro svůj růst a vývoj doslova ze vzduchu.V horkém dni vysychá a zabraňuje tak nadměrnému úbytku vlhkosti.Uvnitř vzdušných kořenů je pod membránou cévní síť - slouží jako zásoba vlhkosti a dodává ji listům a květům.

Postup pro poskytování živin a vlhkostijiná orchidej přizpůsobená domácím podmínkám.Celý kořenový systém je umístěn pod vrstvou půdy. Ponechání kořenů venku neznamená nesprávnou péči o rostlinu. Je důležité, jak vypadají zdravé.

Kořenový systém orchideje se neustále utváří, staré kořeny vymizí a místo nich rostou nové.Pokud se výhonky po dobu několika měsíců neobjevily na povrchu - stojí za to změnit pořadí péče o rostlinu.

Proč kořeny vycházejí z hrnce?

V teplých zemích v jejich vlasti dostává orchidej živiny pouze prostřednictvím vzdušného kořenového systému.Roste v místech, kde prakticky neexistuje žádná půda.Je připojen větvením ke stromům a velkým rostlinám, aniž by na svých sousedech parazitoval.Tato forma existence se nazývá epifytická.

Doma rostlina dostává ze substrátu vlhkost a živiny. Letecké kořeny rostou, ale jejich počet je minimální.Slouží jako další zdroj a ukládání vlhkosti.V tomto případě se růst a vývoj orchidejí provádí kombinovaným způsobem.

Vzhled kořenového systému ve vzduchu je indikátorem pohody květu.Jakákoli odchylka ve vodním režimu, nepříjemné podmínky nebo nedostatek nezbytných látek se odráží ve stavu kořenů.Mění barvu, vyschnou, shnilé.Pokud jsou procesy šedozelené barvy a vypadají bolestivě - rostlina je ve stresu, je čas jednat.

Pokud na základně vystoupili z bankunové mladé světle zelené výhonky - orchidej je dobře vyvinutá a necítí nic, co by chybělo.

Doporučujeme sledovat video o tom, proč kořeny orchidejí vycházejí z banku:

Faktory ovlivňující výskyt nových procesů

V domácí orchideji se vždy tvoří vzdušné kořeny. Jejich nadměrný vzhled je ovlivněn několika faktory:

 • Nadměrné zalévání- hojnost vlhkosti vyvolává hnilobu v kořenech umístěných v substrátu.Rostlina vytváří další výhonky, kořeny, aby nezemřela.
 • Nedostatek vlhkosti- v tomto případě rostou kořeny orchideje, aby se odstranilo nedostatek živin z prostředí.
 • Vysoká teplota- tvorba zimních kořenů je charakteristická pro zimní období.V tuto chvíli se vzduch v místnosti stává suchým díky neustále pracujícím bateriím.Květina postrádá vlhkost a snaží se ji dostat všemi možnými způsoby.
 • Nedostatečné osvětlení- bez světla není žádný proces fotosyntézy důležitý pro orchideje.Kořeny začnou hnít.Aby se tomu zabránilo, rostlina vytváří a vyhodí procesy na povrch, aby získala další světlo.
 • Hustá půda- substrát pro orchideje se nedoporučuje hustě zabalit.Ve stísněné oblasti není žádný vývoj kořenů, při hledání prostoru stoupají na povrch.
 • Nestandardní nebo nesprávně vybraný substrát- rostlina to doslova netoleruje a snaží se uniknout.
 • Nedostatek prostoru- kořeny stoupají ve všech směrech a hledají nový prostor pro sebe.V tomto případě je čas najít větší misku pro květ a transplantovat ji.

Nebojte se, pokud se v misce s orchidejemi náhle objeví vzdušné kořeny.Nejedná se o patologii, ale o signál od rostliny, že je nutné přezkoumat systém péče a zavlažování.

Co s tím dělat?

Nadměrný růst leteckých kořenů není nebezpečný, pokud orchidej vizuálně vypadá dobře - listy jsou pružné, barva je tmavě zelená, stopka se vyskytuje podle plánu, kořeny hladký, bez známek nemoci a vysychání.

Měla by být přijata opatření, pokud se rostliny necítí dobře,včetně kvůli velkému počtu vzdušných kořenů.Cesta ven ze situace spočívá v transplantaci orchideje do větší nádoby.

Substrát pro květ se musí měnit jednou za tři roky.Dobrou volbou pro substrát jsou mech, dřevěné uhlí, borovicové třísky v poměru 2: 1: 5.Při přesazování se nedoporučuje úplně vyměnit půdu, stojí za to nechat část staré.Do závodu méně bolestivě přežil tah.

Postupné pokyny k transplantaci

Postupné pokyny k transplantaci orchidejí:

 1. Odstraňte rostlinu ze starého kontejneru a vyzkoušejteNepoškozujte kořeny a procesy.
 2. Opatrně oddělte starý substrát od kořenů.
 3. Zbavte se sušených a nemocných kořenů nůžkami, které musí být dezinfikovány, jakož i místem řezu.Jinak bude rostlina dlouho onemocnět.
 4. Pokud je zapnutoškůdci byli nalezeni v kořenech, je nutné orchidej nechat několik hodin namočit v teplé vodě a pak ji ošetřit antiparazitikem.
 5. Rostlina schne po dobu 8 hodin.
 6. Na dno nové nádoby nalijte drenážní vrstvu.Umístěte orchidej do mísy do střední hloubky.Opatrně držte kořeny a přidejte nový substrát.
Důležité! Půda nesmí být silně zhutněna, ani by neměly být ponechány nadměrné póry.Kmen orchidejí by měl zůstat těsný, aniž by visel ven.

Po odkvětu se doporučuje transplantace orchidejí. Pokud se tak stane v období vytváření pupenů nebo květu, závod stěží stěhuje na nové místo.

Péče o rostliny

Přílišný růst vzdušných kořenů poškozuje vývoj rostliny.Nesprávná péče může přidat další péči.Procesy, které rostou směrem ven, se často začínají hnít kvůli častému zalévání nebo naopak vysychají kvůli nedostatku vody a tepla a majitel zařízení neví, co s tím dělat.Existuje pouze jedna možnost - je nutné zbavit se nemocných kořenů.

Potřebujeme nůžky, které by měly být před prořezáním dezinfikovány.Není vždy možné odlišit zdravé kořeny od nemoci.Nechte orchidej v teplé vodě po dobu jedné hodiny. Zdravé kořeny absorbují vlhkost a stávají se bledě zelenou barvou. Nyní se můžete bezpečně zbavit nemocných a starých procesů, ve kterých se vzhled nezměnil.

Doporučujeme, abyste se seznámili s úplnými informacemi o struktuře orchideje.Přečtěte si o růstových bodech, pseudobulb, šipka, spící pupeny a dětské rostliny.

Orchidej je náladová rostlina s neobvyklým kořenovým systémem.Vzdušné kořeny se nestanou problémem růstu a vývoje rostliny.S náležitou péčí bude orchidej potěšit jemné květiny svých hostitelů déle než jeden rok.