Proč se bílý plaket objevuje na orchidejích?Popis nemoci a doporučení, jak léčit rostlinu

Orchideje jsou rozmarné domácí krásy, které bolestivě reagují na sebemenší nedokonalosti v podmínkách zadržování nebo péče.Jedním z možných příznaků, které hovoří o problému, je plak na listech pokojové orchideje.

Jaké jsou důvody jeho vzhledu?Existuje nebezpečí pro závod?Jak zacházet s květinou?Společně chápeme příčiny a důsledky.

Co je to a jak vypadají postižené části květu na fotografii?

V závislosti na přesném faktoru poškození vypadá bílý povlak odlišně.Existují dvě běžné možné příčiny: plísňová infekce (múčnatka) nebo útok škůdce (mealybug).

 • U plísňových infekcí se na spodní straně listu obvykle objevuje bílý povlak. Pokud je povlak práškovaný, textura se podobá prášku nebo mouce a lze jej snadno odstranit prstem - jedná se o příznaky plísní.S progresí nemoci získává plak šedou barvu, šíří se do stonků a listů, pupenů a kořenů.
 • S parazitární lézí se na listech objevují bílé vločky. Štítek je bílý, bavlněný, lepkavý, někdy si také můžete všimnout lepkavých kapek na orchideji a .Při napadení škůdcem jsou zdeformoványpupeny a listy.Pokud parazit dosáhne kořenového systému, rostlina začne pomalu umírat.
Nápověda. Pokud je infikovaná orchidej vedle ostatních rostlin, existuje riziko plísňové a parazitární infekce jiných domácích květů.Když se objeví bílý plak, rostlina podléhá povinné izolaci.

Dále na fotografii můžete vidět, jak vypadají rostliny zasažené bílým květem.
Proč se objevuje na listech?

Bílý plak na listové desce je nejčastěji výsledkem nesprávné péče, která vedla k oslabení imunitního systému orchideje.

Vzhledem k nevhodným podmínkám zajištění je metabolismus narušen, což vede ke změně složení zeleninové šťávy.Jako výsledek, orchidej je vynikající cíl pro útoky parazitů a rychlý vývoj plísňových infekcí. Vybíráme skupinu hlavních důvodů:

 1. Časté obvazy s dusíkatými hnojivy.
 2. Suchost nebo nadměrná vlhkost v místnosti.
 3. Časté zalévání - voda v zemi stagnuje.
 4. Kontaminovaná půda.K problému dochází, pokud je v zahradě vykopána půda pro orchidej.
 5. Padlé sušené listy, sušené květiny v květináči.Začnou hnít , jsou "domem" pro parazity.
 6. ​​

K čemu vede její přítomnost?

Plak na listech vždy naznačuje problém.Důsledky jeho vzhledu jsou také obvykle negativní.U orchidejí mohou zelené části vyschnout, kvetení může zastavit.V napadené kvetoucí rostlině pupeny, uschnou, suché a padají květenství.V extrémních případech, ale pouze v případě, že bolestivý stav orchideje bude ignorován a při absenci terapeutických opatření, rostlina zemře.

Při infikování mealybugem způsobuje samičí hmyz nesmazatelné poškození. Připevňuje list rostliny, pije šťávu a současně vstřikuje jed.Parazit také zanechává lepivé stopy, které jsou vynikajícím prostředkem pro šíření saze.Hnízdo škůdců může být detekováno sraženinou náletu bílého vzduchu.V něm žijí dospělí jedinci i larvy (malé bílé tečky).

Krok za krokem, jak zacházet s domácími prostředky a chemikáliemi

Pojďme zjistit, jak se zbavit bílého plaku, který ovlivňuje rostlinu na domácích orchidejích.Ošetření květin závisí na přesné příčině plaku na listech nebo jiných částech rostliny.Při infekci plísní nebo múčnatkou jsou vyžadována různá léčebná opatření.

Povinnými obecnými opatřeními jsou však:

 • izolace infikované orchideje od ostatních rostlin;
 • odstranění všech poškozených částí (listů, pupenů), míst sekcí, která se naplní drceným aktivním uhlím;
 • léčbu lze zahájit až po odstranění infikovaných listů.

Jak zacházet s infekcí plísní?

Je nutné odstranit horní vrstvu půdy a naplnit nádobu novou zeminou. Je vhodné vzít z postele speciální půdní substrát , než běžnou zeminu.Na povrch posypeme novou zeminupopel (tloušťka do 2 cm).Jaké další kroky podniknout?

 1. S mírnou porážkou lze připravit bezpečné domácí vývary.Můžete si vzít přesličkovou trávu (100 g na 1 litr vody), česnek (50 g nakrájených plátků na 2 litry vody), cibulovou slupku (200 g na 10 litrů vody).Nezapomeňte vařit a trvat na tom.Před ošetřením zřeďte vodou.Nastříkejte stříkací láhev.
 2. V případě masivní léze je indikováno ošetření chemickými látkami.Jedná se o fungicidy nebo fungicidy obsahující měď.Vhodná koloidní síra nebo fytosporin.Hledejte dávkování na obalu.
 3. Dezinfekce místa, kde stál pot s antiseptikem.Cílem je zabít zbývající spory.

Co když se objeví mealybug?

Ručně odeberte veškerý hmyz z rostliny, otřete listy zředěným alkoholem nebo mýdlovou vodou (voda a domácí nebo dehtové mýdlo).

Pokud zjistíte, že existuje příliš mnoho hmyzu, je nutná pomoc s chemikáliemi.

 1. Je třeba brát insekticidy.Jsou to Aktara, Aktellik, Mospilan, Fitoverm.Sledujte dávkování domácích květin.Provádět zpracování v ochranných rukavicích.
 2. Dále vložte orchidej do sáčku, postříkejte rostlinu a sáček připevněte na 2–2,5 hodiny.
 3. Po uplynutí lhůty vyjměte orchidej a umyjte ji mýdlovou vodou.
 4. Opakujte ošetření 3–4krát, časový interval mezi postupy je 10–14 dní.

Povinné dodatečné akce - antiseptická dezinfekce půdy v květináči a místo, kde stála.Takémusíte pečlivě prozkoumat infikované sousedyorchidejenebo lépe, karanténa všech sousedních květin po dobu 14 dnů.

Z videa se dozvíte, jak zacházet s orchidejemi z mealybug:

Také někdy orchideje změní barvu na žlutou, změní barvu na černou, změní se jejich kořenová barva , trhliny listů.O těchto problémech se můžete dočíst na našem webu.

Prevence

Obecná pravidla prevence jsou dobře známa, ale ne všichni pěstitelé je dodržují.Nezapomeňte, že zdraví domácí orchideje závisí na kvalitě dodržování preventivních opatření.

 1. Přiměřené osvětlení. Fytolampy lze použít jako další zdroj světla.
 2. Čistota .Spadané a sušené listy z půdy včas odstraňte.
 3. Optimální vlhkost. Nemělo by být příliš vysoké, ale nemělo by být ani suché uvnitř.
 4. Zalévání. Není třeba zalévat a stříkat rostlinu hojně.Kapky zbývající na zelených částech by měly být mokré ubrouskem.
 5. Opuštění listí. Listy orchidejí setřete mýdlovou vodou jednou za 3–4 týdny nebo se nechte teplou sprchou.
 6. Krmení. Nepoužívejte příliš mnoho dusíku.Lepší je nahradit fluoridem a draslíkem.

Článek tedy zkoumal, jak zacházet s rostlinou, pokud byla listová deska pokryta bílým povlakem.A to je první příznak padlí na múčnatku nebo útoku na múčnatku.Ignorování příznaku je zakázáno.Ihned po jeho objevu musíte izolovat orchidej a odstranit všechny infikované části.Další je zobrazenchemické ošetření.Všechna terapeutická opatření musí být provedena rychle a efektivně.