Proč se hemanthus nazývá jelen jazyk?Základy domácí péče

Každý den nikdy nepřestáváte přemýšlet o tom, jak jedinečný a nenapodobitelný je svět indoor rostlin.

V něm každý může najít ten květ, který by zapadal do interiéru a vytvořil pocit pohodlí domova.Mezi jedinečnými představiteli fauny je zvláštní místo obsazeno hemanthusem.

Původ

Na parapetech městských bytů je květina běžná, i když ne každý zná svůj vědecký název.V každodenním životě se nazývá „jelen jazyk“ a v řeckém překladu znamená hemanthus „červený (krvavý) květ“.V Evropě se poprvé objevil v 17. století díky švédskému přírodovědci Carlu Linnaeusovi, který jej přinesl z Afriky.

Popis a vlastnosti

Hemanthus jsou baňaté listnaté rostliny čeledi Amaryllis.Vyznačuje se širokými, podlouhlými listy, umbellate květenství, okouzlující kvetení.

Na fotografii různé druhy květů hemanthus nebo jelenovitých:

Druh

Botanici mají22 druhů , z nichž nejoblíbenější jsou:

 • granátové jablko -atraktivní květina s velkými šarlatovými zaoblenými šarlatovými květenstvímiformy, o průměru asi 10-13 cm. Roste na kamenitých půdách Jižní Ameriky.Listy jsou zelené, šťavnaté,25-30 cm dlouhé ,zúžený na základnu, mírně zvlněný.
 • Bílý květ -nejběžnější druh.Vyznačuje se velkými, jasnými, sněhovobílými květenstvími ve tvaru deštníku.Tyčinky jsou výrazné, světlé, žluté.Květenství jsou zabaleny do bílo-zelených listin.Listy jsou zelené, světlé, šťavnaté, asidlouhé 35-40 cm .Během klidu nesmí spadnout listí, což je také charakteristický rys tohoto druhu.
 • Hemanthus Katerina -roste na skalnatých svazích pohoří Natal v Africe.Liší se intenzivním růstem, velkými šarlatově červenými květy.Žárovky jsou zelené.Stopka je silná, vysoká,13-16 cm dlouhá .Listy jsou masité, šťavnaté.Někteří vědci to považují za hybrid granátového druhu.Doba květu: červenec-září.
 • Hemanthus linder -cibule se silným stonkem a podzemkem.Nachází se v přírodě v hornaté oblasti poblíž tropického deštného pralesa v Kongu.Listy jsou široké, protáhlé, šťavnaté,dlouhé 25-30 cm , zaoblené k základně.Květenství má tvar deštníku, průměr 18-20 cm, šarlatově červenou barvu.

Domácí péče

Pěstování květiny není obtížné.Stačí dodržovat jednoduchá pravidla péče.

Vlastnosti osvětlení

Květina upřednostňuje dobré osvětlení, ale nemá rád přímé sluneční světlo.Měly by být vytvořeny podmínkypro rozptýlené osvětlení .

Ideálním místem v bytě jsou okna na západní, východní a jihovýchodní straně.Pokud rostlina roste na severní straně, můženekvete.

Hemanthusje citlivý na přehřátí , listy se snadno spálí.V horkých letních dnech položte hrnec z oken.

Teplotní podmínky

Dodržujte pohodlnou teplotu v bytě (19-23 stupňů).Na konci podzimu začíná období odpočinku.Rostlina se udržuje na teplotě 14 až 15 stupňů.

Poznamenejte , že charakteristickým rysem mnoha druhů je pokles listů a stonků během klidu.

Častějimístnost větrá .Současně se vyhněte extrémním teplotám, průvanům.

Zalévání

Zalévání by mělo být mírné, přesné.Přebytek vlhkosti snadno vede ktvorbě hniloby .

 • Mezi zavlažováním by měla půda vyschnout asi o jednu třetinu.
 • Po zavlažování by na povrchu půdy a v jímce neměla zůstat žádná voda.
Vezměte prosím na vědomí , že během dormance se zalévání zastaví a obnoví se až po objevení stopky nebo prvního mladého listu.

Vlhkost

Hemanthusklidně přenáší suchý vzduch .V zimní sezóně se budete cítit pohodlně bez postřiku.Zároveň se doporučuje občas otřít listy vlhkým hadříkem nebo opláchnout pod teplou sprchou, osvěžit a odstranit prach.

Půda

Půda by měla být lehká, výživná, dobře propustná pro kyslík a vodu.

 • Nejvhodnější je směs skleníku, trávníku a listnaté půdy s přídavkem rašeliny.
 • Můžete si koupit připravenou směs pro pěstování pokojových květin, ale věnujte pozornost složení!Pokud je to nutné, přidejte drťovou cihlu nebo písek pro odvodnění.

Krmení

Během období růstu a kvetení jsou krmena organickými hnojivy. Zimní krmení není nutné .

Všimněte si , že hemanthus je citlivý na hnojiva, jejich nadbytek.Sledujte dávku uvedenou na obalu, ale je lepší připravit roztok méně, než je doporučeno.Přebytek hnojiv negativně ovlivňuje zdraví.

Prořezávání

Hemanthus nepotřebuje prořezávání, ale sušené listy a stopky by měly být odstraněny.Nespěchejte, abyste je odstranili předem, aby nedošlo k poškození květu.

Transplantace

Žárovky jsou zpravidla transplantovány každé dva až tři roky s nástupem jara.Pokud staré žárovky nejsou transplantovány, kvetení začne klesat.

Buďte opatrní , pokuste se nepoškodit kořeny.Hemanthus to bolestně snáší.

Vlastnosti výsadby

Během výsadby musí být dodržována některá pravidla:

 • Horní část baňky musí během výsadby vždy zůstat na zemi.Nezakrývejte ji úplně půdou, jinak to povede ke vzniku hniloby, nesprávnému přívodu kyslíku.
 • Vyberte hrnec, který je široký a ne hluboký, s vypouštěcím otvorem ve spodní části.
 • Ideální čas pro výsadbu je začátek jara.

Reprodukce

Existuje několik způsobů, jakchov.

 • Nejjednodušší z nich jsou mladé cibule vytvořené vedle matky.Na jaře je lze rozdělit a přesadit do samostatných květináčů.
 • Lze množit listovými řízky.K tomu se jeden z velkých listů oddělí společně se základnou, na řez se působí dřevěným uhlím a vloží se do směsi rašeliny a písku pro zakořenění.Jakmile se vytvoří cibule, můžete se do půdy přesadit a pokračovat v ní.
 • Je možné pěstovat ze semen, ale v praxi květinářství indoor je tato metoda zřídka zvolena.Je to příliš pracné a vyžaduje více trpělivosti a síly.

Video poskytuje obecná doporučení pro reprodukci a výsadbu:

Upozorňujeme, žepo rozmnožování začne haemanthus rozkvétat až po 3–4 letech!Do této doby se snažte dodržovat správnou péči.

Kvetoucí

Vyskytuje se v létě.Pokuste se v tomto okamžiku věnovat více pozornosti správnému zalévacímu režimu, vrchnímu obvazu a dodržování teplotního režimu.

Je možné udržovat květinu doma?

Někteří zahradníci se bojí udržet hemanthus doma, protože patří jedovatým zástupcům fauny.Ve skutečnostipředstavují nebezpečí pouze žárovky , které obsahují vysokou koncentraci toxinů.Při manipulaci s květinou postupujte podle jednoduchých pravidel:

 • Chraňte ji před malými dětmi a domácími zvířaty.
 • Přistání a přesazení by se mělo provádět pouze v rukavicích.

Nemoci a škůdci

Květina má dobrou imunitu, která ji chrání před škůdci a nemocemi.Rostoucí problémy se nejčastěji vyskytují, pokud porušíte pravidla péče.

 • Příliš vysoká teplota v místnosti může způsobit ochranu kůže.Škůdci se nacházejí na spodní nebo horní straně listů.Listy začnou vysychat a padat.Účinným způsobem boje je léčba karbofosu, roh.
 • Vzhled pavoučího roztoče způsobuje trochu potíže.Rychle se rozmnožuje a obtéká listy do tenké sítě.Aby byl zničen, rostlina se umývá pod teplou vodou, ošetří se aktellickým roztokem nebo insekticidním mýdlem.
 • Výskyt kořenové hniloby, která je vytvářena nadměrným zavlažováním, je velmi nebezpečný.Rostlina se nejčastěji vyhodí, ale můžete se pokusit ji transplantovat do nového květináče s předběžným zpracováním cibule v roztoku manganistanu draselného.

Výhody a poškození

V lékařské praxi není prokázáno, že by hemanthus měl pro lidské zdraví nějaký přínos.

 • Kdysi africké kmeny používaly šťávu jako protizánětlivé činidlona rány a popáleniny .
 • Rovněž se věřilo, že květina pomohla chránit důmpřed zlými duchy , pomohla udržet harmonii a mír v rodině.

Hemanthus je okouzlující jedinečná rostlina, kterou mnozí pěstitelé květin stále více upřednostňují.Pokud budete postupovat podle jednoduchých pravidel péče, stane se skutečnou ozdoboutvůj interiér!Nezapomeňte, že květina je jedovatá, a proto vyžadujepečlivé zacházení během výsadby .