Proč se u kuřat objevuje výhřez vaječníků a jak se provádí ošetření?

Vejce vajec je velmi důležitý fyziologický proces pro každou drůbež.

V případě jakýchkoli problémů s kladením vajec se kuře začne cítit špatně, postupně se vyčerpává a umírá.

Zánět a výhřez vaječníku se považují za zvláště život ohrožující.

Co je to prolapát vajcovodů u kuřat?

Prolaps a zánět vajcovodu je charakterizován úplným ukončením ovipozice.Někdy si bez podrobného vyšetření všimnete, že pták má vajcovodu.Když kuře začne interagovat s vnějším prostředím, má zvýšené riziko, že se stane obětí infekce běžnými patogeny.

Současně se zdravotní stav ptáka rychle zhoršuje, což může následně vést k úmrtí.Toto onemocnění zpravidla postihuje mladé nosnice všech plemen.To platí zejména pro mladé slepice plemen vajec.

Jaké je nebezpečí?

Tato nemoc se začala objevovat u nosnic téměř okamžitě poté, co člověk začal chovat ptáky na velkých drůbežárnách.

Na těchto místech se zvyšuje riziko vzniku různých infekcí, takže kuřata pravděpodobně trpí zánětem a prolapsem.oviduct.

Ihned po nástupu choroby si kuřata přestanou snášet vejce .Protože tato nemoc postihuje nejčastěji mladé nosnice, farmu začíná ztrácet finanční prostředky.

Navíc se zvyšuje úmrtnost mladých kuřat, což přímo ovlivňuje kvalitu rozmnožování drůbeže na farmě.

Příčiny problému

Jednou z možných příčin prolapsu a zánětu vajcovodu lze označitnadměrný obsah bílkovin v důsledku nedostatku vitamínu D a E .Současně je u mladých nosnic pozorována závažná metabolická porucha, která vede ke smrti normální mikroflóry ve vajcovodech.

Postupně se zapálí, což brání kuřeti v provádění normálního snášky vajec.Také některá zánětlivá onemocnění ovlivňují tělo mladé nosnice.Oslabují nejen celé tělo, ale také negativně ovlivňují počet kladených vajec.

Další příčinou této choroby jenesprávné osvětlení .Veterináři již dlouho dokázali, že různá barevná spektra mají různý vliv na stav ptáka.Použití příliš jasného bílého světla dráždí ptáka, činí ho nervóznějším a počet kladených vajec se postupně snižuje.

Někdy může být příčinou prolapsu vajcovodůvysoce kalorická jídla .Někteří začínající farmáři se snaží krmit své ptáky příliš mastnými krmivy v naději, že porostou rychleji a začnou závodit rychleji.

Opravdu kuřatazačnou spěchat dříve, ale jejich vejcovod není obvykle dostatečně vyvinut, aby procházel vejci, takže se zanítí a vypadne.

​​
Slavný Phoenix Chicken je známý po celém světě svým krásným ocasem.

Pokud si u kuřat všimnete obtížného snášení vajec a neznáte důvod, přečtěte si tento článek.

Prodloužení denních hodin je dalším důvodem prolapsu vajcovodu.Neustálé jasné osvětlení v kuřecím koši vytváří u ptáků iluzi dlouhého denního světla, takže puberta se vyskytuje dříve než obvykle.Bohužel oviduct „neudrží tempo“ s celkovým vývojem těla, takže mladé nosnice často trpí zánětem.

Průběh a příznaky

Prvními příznaky zánětu vajcovodu jsou jakékoli problémy spojené s snášením vajec.

Počet snášených vajec za den postupně klesá a následně je zcela snáší.

U nemocného ptáka se vejcovod natolik zvětší, že začne vyčnívat do cloaky.Tento stav se rychle stává příčinou prolapsu vajcovodu.

Takélze nemocného ptáka odlišit konstantním průjmem , což dále zhoršuje jeho stav.

Kromě toho se všechna peří kolem kloaky velmi špinají a stávají se příznivým prostředím pro reprodukci nových mikroorganismů, které způsobují zánět.

V některých zvláště závažných případech je vajcovod blokován tvarohovou hmotou.Obvykle, když nemoc dosáhne tohoto stádia,Veterináři se nestarají o nosniceDoporučují zemědělcům, aby ji porazili, protože v této fázi je téměř nemožné dosáhnout úplného uzdravení.

Diagnostika

Zánět a výhřez vaječníku je diagnostikován po sledování chování ptáka.V tomto případě může být provedeno podrobné vyšetření, při kterém je detekován otok v oblasti kloaky.V případě výhřezu vejcovodu z něj vyčnívá jeho malá část.

K určení přesné příčiny tohoto onemocnění se odebírá vzorek krve.Je poslána k analýze do laboratoře, kde určí, který mikroorganismus se stal patogenem.Probíhá také studie zaměřená na identifikaci dalších faktorů, které by mohly přispět ke ztrátě vajcovodu.

Léčba

Léčení prolapsu vajcovodů je bohužel velmi obtížné.Když orgán vypadne, automaticky se stane náchylnějším k působení vnějších faktorů.

V některých případech lze nemocným ptákům pomocivypláchnutím ovidutu vodou a 2% roztokem taninu nebo kamence .Poté se musíte pokusit nastavit zpět.Za tímto účelem jsou prsty a oviduct namazány vazelínou a opatrně vstříknuty dovnitř.

Někdy takové manipulace nosnicím pomáhají a vracejí se ke svému obvyklému způsobu života.Avšak v případě, že ke ztrátě dojde znovu, veterináři doporučují porážet kuře, aby se v budoucnu zabránilo opakování problému.

Nosnice, které trpí zánětem vajcovodu bez vypadnutí, lze stále zachránit.Pokud je zánětzačal kvůli infekci, pak veterináři předepisují určitý průběh antibiotik.

V případě, že příčinou zánětu byla podvýživa, je kuřatům podávána vyvážená strava se zvýšenou dávkou vitamínů.Je důležité vzít v úvahu, že krmivo obsahuje minimální množství proteinu.

Prevence

Pro prevenci zánětu a prolapsu vajcovodu je důležité sledovat dietní rozmanitost.Musí nutně obsahovatminerální doplňky, vitamíny B, A a E a je také důležité dávat kuřatům zelené jídlo .

Mladé nosnice by měly být řádně připraveny na první snášku vajec.Do 3 týdnů musí spolu s krmivem podat roztokjodidu draselného(2 mg na dospělého ptáka).

Draslík lze nahradit cholinchloridem v množství 20 mg na vrstvu.Je velmi důležité snížit denní dobu na 9 hodin, aby se puberta příliš nezrychlila.

Závěr

Zánět vajcovodu a jeho následný prolaps jsou choroby, které jsou běžné u mladých nosnic.Právě oni jsou nejvíce náchylní k tomuto nepříjemnému onemocnění, chovatelé drůbeže si proto musí být obzvláště pečliví ohledně zdraví slepic, protože celkový příjem drůbeží farmy závisí na jejich produktivitě.