Proč se vyskytuje kuřecí obezita a lze tomu zabránit?

V podmínkách neustálého nesprávného krmení a chovu drůbeže trpí především játra.

Přes tento orgán procházejí téměř všechny prvky, které vstupují do kuřecího těla.

Nesprávná údržba ptáků velmi často způsobuje obezitu v játrech, což může v budoucnu způsobit smrt ptáka.

V tomto článku budeme hovořit o jaterní obezitě u kuřat nebo jaterní lipidóze.Dozvíte se, co je to nemoc a jak ji léčit.

Co je kuřecí obezita?

Obezita v játrech (nebo jaterní lipidóza) může být vrozeným nebo získaným poškozením metabolismu tuků u ptáka.

Jedná se o poměrně nebezpečnou chorobu, která téměř okamžitě ovlivňuje produkci kuřecího vejce.Z tohoto důvodu je nutné zkontrolovat slepice vaječných plemen na lipidózu, aby jim pomohla včas, pokud je stanovena tato diagnóza.

Faktem je, že v první řadě se u ptáků sníží počet vajec, která může pták snášet.A to zase ovlivňuje celkovou ziskovost ekonomiky.Následně může pták umřít velmi rychle.Po smrti jejího masa již nelze používat v domácnosti.

Příčiny choroby

Kuřecí obezitamůže nastat z několika důvodů.Jedním z nejčastějších jestrava s vysokým obsahem tuku .

Kuřecí tělo je fyzicky neschopné zpracovat vysokou koncentraci tuku v krmivu, a proto jej postupně vkládá do těla, což přímo ovlivňuje zdraví ptáka.

Játra mohou být také velmi mastná v důsledku velmi častého krmení.Mnoho farmářů mylně věří, že čím více potravy dávají ptákovi, tím rychleji poroste a získá hmotnost.

To není úplně pravda, protože ptáci nemohou trávit příliš mnoho obilí.Postupně se zpožďuje a vyvíjí tlak nejen na játra, ale také na jiné vnitřní orgány.

Jakékoli onemocnění štítné žlázymůže také způsobit obezitu jater.V těle drůbeže je metabolismus tuků, který je ovládán touto žlázou, narušen, takže tuk se v těle hojně ukládá.

Diabetes má stejný účinek.Toto onemocnění může být přenášeno dědičností, takže kuřecí genom musí být pečlivě sledován.To platí zejména pro farmy, kde se provádí chov ptáků.

Kromě toho musíte být při používání chemikálií na farmě opatrní.

Slepice reagují negativně na arsen, chloroform, aflatoxiny a fosfor, které se často používají v zemědělství.Hromadění toxinů vede ke skutečnosti, že játra ptáka přestávají normálně fungovat.

Kurz apříznaky

Prvním příznakem obezity jater jemasivní pokles produkce vajec u nosnic .Podle přibližných odhadů klesá o 35%.

Zároveň se úmrtnost ptáků zvyšuje o 5%.Zároveň však nosnice vypadají dobře, během procházky aktivně chodí po zahradě.

U zdravě vypadajících vrstev se často vyskytuje nadváha.Může být o 30% vyšší než obvykle, protože aktivní ukládání tuku začíná v břišní dutině.

Hřeben kuřecího masa a náušnice se postupně zbledly a zvětšovaly se.Po určité době se špička hřebene změní na modrou.

Během obezity se ptačí játra zvýší o 60%.Tak velký vnitřní orgán velmi napíná okolní svaly a vytváří břišní kýlu.Peří vypadne na této části těla a vytvoří se krevní kůra.V tomto případě je vidět i přes kůži žlutá vrstva tuku, která může dosáhnout tloušťky 3 cm.

Bohužel, ptáci umírají velmi rychle na tuto chorobu, proto je velmi důležité rozpoznat obezitu v rané fázi, aby byla včas přijata veškerá nezbytná lékařská opatření, aby se nemocné nosnice včas zachránily.

Diagnostika

Pro diagnostiku obezity jater veterinární lékaři používají vyšetření ptáků a vážení.

Jakýkoli nadměrný hmotnost může být podezřením na jaterní lipidózu.Také v pozdějších fázích začnou peří vypadávat na žaludku ptáka a odhalují ikterickou pokožku.

Bohužel v raných stádiích chorobyje těžké zjistit, zda je pták obézní nebo ne.To je důvod, proč kuřata odebírají krevní sérum pro analýzu.

V laboratorních podmínkách se stanoví hladiny močoviny, bilirubinu a kreatinu.Ve zcela zdravé nosné vrstvě by tyto indikátory měly být 2,3-3,7, 0,12-0,35, 0,17-1,71 μmol /l.

Léčba

Nemocní ptáci by měli být krmeni speciálními nízkotučnými krmivy bohatými na zdravé vitamíny a minerály.

Pomohou nemocným ptákům vyrovnat se s touto chorobou.Kromě těchto terapeutických opatření můžete podávat léky, které zlepšují funkci jater.Mezi tyto léky patří lipotropika:lecitin, cholin, inositor, betanin a methionin .

Lecitin může významně snížit chuť k jídlu kuře.Spotřebuje méně krmiva pomocí vlastních zásob tuku.

Postupně začnou klesat a kuřecí játra budou fungovat normálně.Cholin, inositor, betanin a methionin pomáhají rozkládat krmivo a také přispívají ke zničení nadbytečného tuku.

Prevence

Za nejúčinnější prevenci obezity jater u kuřat se považujesprávné krmení .

V žádném případě by se neměl pták překrmovat a nechat ho hladovět.Kuřata by měla do krmiva dostat stejné množství živin, aby trávicí systém správně fungoval.

Aby se však zabránilo nosnicím, může být selen podáván v dávce 1 mg /kg, přičemž je kombinován s methioninem v koncentraci 0,5 g /kg.krmné směsi.Tato směs pomůže vyhnout se obezitě jater.

Za stejným účelem se v drůbežárnách používají síran měďnatý (60 mg), cholinchlorid (1,5 g), methionin (0,5 g), vitamin B (6 mg /kg krmiva).Tato směs musí být nosnicím dána na týden.

Všechny tyto sloučeniny jsou hepatoprotektory - přispívají k rozkladu přebytečných tuků vstupujících do těla ptáka.

Závěr

Obezita v játrech je nepříjemné onemocnění, které nejčastěji postihuje nosnice.To přímo ovlivňuje počet kladených vajec, takže zemědělci musí pečlivě sledovat své ptáky.

Je lepší okamžitě zvolit správné a účinné hepatoprotektory, které podporují správný metabolismus, než posoudit ztráty způsobené smrtí ptáka nebo nedodržením plánu počtu vajec.

V Rusku jsou černé slepice Moskvy nejčastěji chovány na vejce a maso.Nejsou rozmarné a plodné.

Čas od času je z důvodu podvýživy u kuřat zablokována struma.Jak svítit, si přečtěte zde.