Proč špičky listů uschnou v chlorofytě?Co dělat, když listy zblednou, zčernalé a suché?

Chlorophytum (Chlorophytum) je stálezelený keř s dlouhými listy ve tvaru šavle.

Tato květina je mezi zahradníky velmi oblíbená, protože je naprosto nenáročný a nevyžaduje pečlivou péči.

Jako plevel se cítí dobře jak v žáru, tak v chladu.Neobávejte se průvanu, sucha, změn teploty.

Chlorofyt s potěšením absorbuje tabákový kouř a různé toxické sloučeniny (formaldehyd, oxid uhelnatý) emitované nábytkem, podlahovými krytinami a plastovými panely.Současně vzhled květiny netrpí vůbec, protože chlorofyt živí tyto škodlivé emise, což je nepochybně užitečná vlastnost rostliny.

Tato elektrárna je zvláště ceněna pro svou jedinečnou schopnost čistit a dezinfikovat vzduch .Při správné péči je chlorofyt u některého z druhů zřídka nemocný.Pokud váš domácí mazlíček najednou začal žloutnout, ztratit jas, je dobré zjistit příčinu choroby a pokusit se mu pomoci.

Chlorophytum se vztahuje na rostliny, které mají travnaté listy, a není mnoho podobných květin tohoto druhu.

Představujeme vám jejich nejzajímavější z nich: Bambus a Nolina.

Nemoci

Chlorophytum nebo, jak se také nazývá „zelená lilie“, je překvapivě rezistentní na různá onemocnění, nicméně během kultivace se mohou objevit určité problémy..Navícnemoci jsou stejné u všech jeho druhů: kudrnaté vlasy, chocholaté a pomerančové chlorofytum.

Listy jsou suché

Konce listů jsou suché v Chlorophytum, co mám dělat?

Proč listy suché?

 • Sunburn.

  Chlorophytum miluje světlo a cítí se dobře v dobře osvětlené místnosti.Ale světlo musí být rozptýleno.Přímé sluneční světlo na rostlině může způsobit popáleniny listových desek, v důsledku toho začnou na okrajích zasychat.

  Řešení tohoto problému je velmi jednoduché: je nutné změnit umístění květu tak, aby k němu sluneční paprsky neměly přímý přístup.

 • Nedostatečné zalévání. ​​

  Kořeny chlorofytu jsou masité, velké a schopné dlouho zadržovat vlhkost.Příliš dlouhé sucho však může nepříznivě ovlivnit vzhled rostliny: začíná zasychat, zejména špičky listů.

 • Nízká vlhkost v místnosti.

  Chlorofyt je horký.Sušené konce listů obvykle označují suchý vzduch v místnosti, kde květina žije.Častěji postřikem rostlina a její vzhled se rychle vrátí do normálu.

 • Přirozený proces obnovy.

  Chlorophytum má jednu zvláštnost: každý list má určitý životní cyklus, po kterém staré listové desky vymizí a nahradí se novými mladými.A tento proces začíná sušením konců listů.

Žloutne

Stává se, že rostlinalisty začnou žloutnout, začínajíc na koncích.

Proč se špičky listů při chlorofytu zbarvují žlutě?

 • Nedostatek světla.

  Tato rostlinamiluje světlé pokoje .Obvykle je květina umístěna blíže k oknům.Pokud chlorofyt má málo světla, okamžitě začne ztrácet svou zelenou barvu, jeho listy zžloutnou a stanou se letargickými.Je vhodné uspořádat květináč na osvětleném místě.V zimě, kdy nestačí přirozené denní světlo, použijte umělé zdroje světla.

 • Nedostatek výživy.

  Chlorofyt se musí krmit po celý rok.V létě se hnojiva často aplikují asi 1krát týdně, v zimě méně často - jednou měsíčně.

 • Zavřít banku.

  „Zelená lilie“ roste poměrně rychle, zejména s pečlivou péčí.Kořenový systém této květiny je docela silný, takže kapacita pro další transplantaci by měla být odebrána asi o 20-30% více než předchozí, aby se kořenům poskytl dostatek prostoru pro rozvoj.

Pokud rostlina náhle začne žloutnout a vadnout, je třeba hrnci okamžitě zkontrolovat.Klíčící kořeny obvykle deformují stěny květináče, čímž signalizují potřebu urgentní transplantace.

Neroste

Zůstává rostlina dlouho „na jednom místě“ a nechce růst?Proč se to děje?

 • Volumetric pot. Po zakoupení byste neměli brát na transplantaci velký hrnec.Kořeny rostliny by měly zaplnit prostor nádrže o 60-70%.JinakV tomto případě se chlorofyt pokusí pěstovat kořenový systém a zabírat celý objem hrnce.Prostě nemá dostatek síly pro aktivní růst horních leteckých částí.
 • Půda byla ochuzena. Květina vyžaduje trvalé hnojení hnojivy (univerzální hnojiva pro pokojové okrasné rostliny).Živný roztok musí být aplikován podle pokynů uvedených na obalu.
 • Hustá půda. Půda musí být volná.Expandovaná hlinitá drenáž by měla být umístěna na dno hrnce se silnou vrstvou.

Špičky listů zčernávají

Stává se, že se na listech objevují tmavé skvrny a špičky zčernávají.

Proč dochází u chlorofytu ke špičkám listů?

 • Přebytek vlhkosti .Voda květ by měla být, když se ornice suší.Léto je hojnější.V zimě - méně často.

  Je-li hojné zalévání kombinováno v chladném období s nízkou teplotou v místnosti, může se kořenový systém hnilo, což lze okamžitě pochopit černěnými konci listových desek.Okamžitě po transplantaci květinu po odstranění shnilých kořenů.

  DŮLEŽITÉ! Je vhodné nedoplňovat chlorofyt, než přeplňovat. Nadměrná vlhkost může zařízení úplně zničit .
 • Přebytečné hnojivo. Přebytek živin v půdě také poškozuje chlorofyt, stejně jako nedostatek.Při krmení rostlin je třeba striktně dodržovat určitý rozvrh aplikace hnojiv, který je uveden na obalu.
Chlorofyt patří do skupinyskupina okrasných listnatých rostlin.Mezi nimi najdete mnoho zajímavých a neobvyklých exemplářů.

Přečtěte si vše o některých z nich: Fatshedera a Calathea.

Škůdci

Chlorophytum je zřídka napadeno škůdci, ale tuto situaci nelze vyloučit.Je lepší poznat nepřítele zrakem, včas, abyste zachránili květinu před smrtí.Nejčastěji je rostlina poškozena chrastou, roztočem a třásněmi.

Scutellaria. Voskové tělo tohoto hmyzu pevně ulpívá na vnitřní straně mízy buněk a nápojů.Výsledkem je, že rostlina zežloutne, vadne, její listí spadne.

K usmrcení škůdce se listové destičky nejprve otírají houbou namočenou v koncentrovaném roztoku běžného mýdla na praní a poté se květina ošetří jakýmkoli insekticidním roztokem.

Roztoč pavouk. Vzhled tohoto parazita vyvolává nadměrně suchý vzduch v místnosti.Příznaky porážky jsou pavučina na stoncích a listech květu, po které se klíště pohybuje.

Hmyz se živí buněčnou mízou, listy rychle uschnou, ztratí barvu a spadnou.Insekticidní řešení pomůže v boji proti klíšťatům.Postřik se doporučuje opakovat po 4-5 dnech, aby se škůdce úplně eliminoval.

DŮLEŽITÉ! Pavoučí roztoč je jedním z nejnebezpečnějších hmyzů.Šíří se ohromnou rychlostí a může zničit rostlinu ve velmi krátké době.

Thrips.

Maléhmyz.Obvykle ovlivňuje vnitřní povrch listů a jedí jejich maso.Na povrchu desek se nejprve objevují bílé skvrny, které nakonec na svém místě vytvoří suché, hnědé a následně se vytvoří díry.Zničte třásně postřikem květiny jakýmkoli insekticidním roztokem.

Stačí věnovat svému zelenému mazlíčkovi trochu pečlivé pozornosti a nikdy nebudete muset řešit problémy popsané v tomto článku.

  Přečtěte si více o nenáročních a rychle rostoucích pokojových rostlinách:

 1. Tradescantia.Tato rostlina vyžaduje minimální péči a je velmi účinná.Roste rychle, snadno se rozmnožuje a dokonce má léčivé vlastnosti.Konkrétně - filtruje a zvlhčuje vzduch v místnosti.

  Pokud je správně udržován, není náchylný k chorobám.Mohou být zasaženi škůdci, opět s nedostatečnou péčí.

 2. Reo.Další závod, který pevně a spolehlivě zaujal své místo mezi pokojovými rostlinami.

  Divoké druhy se používají k výrobě šťávy, která se používá v medicíně.Vnitřní odrůdy se vyznačují původním zbarvením listů, jako je světlý, vlhký vzduch a další vrchní obvaz.Při dobré péči kvete několikrát ročně.Při množení semen se původní barva listů ztratí.

 3. Ivy.Velmi populární a rozšířený díky své nenáročnosti a rychlému růstu.V 19. století se břečťan stal dokonce živou výzdobouoblečení pařížských módy.Dnes se pěstuje všude v domácnostech a kancelářích.

  Miluje světlo a teplo, nepřijímá nadměrné hnojivo.Kolem této rostliny je mnoho pověstí, dokonce jí připisují magické vlastnosti, a ne vždy pozitivní, ale ... ve svých bytech stále rostou.