Proces inkubace vajec doma

Inkubátor je jedinečné zařízení, pomocí kterého lze vylíhnout různé druhy drůbeže.

Nejčastěji se inkubátor používá k chovu kuřat z kuřecích vajec.

Tento proces není tak složitý, jak se zdá na první pohled, ačkoli vyžaduje zvýšenou pozornost a odpovědnost.

Druhy zařízení

Pro inkubaci slepičích vajec jsou k dispozici následující možnosti vybavení:

 1. Automaticky .V takových zařízeních dochází k převracení vajíček automaticky až 12krát denně.
 2. Příručka .V takových zařízeních musí být materiál pro inkubaci převrácen ručně.Provádějte podobné akce v intervalech 4 hodin.Pokaždé, když musíte otevřít inkubátor, což nepříznivě ovlivňuje inkubaci kuřat a snižuje procento líhně.
 3. Mechanické .Zde se vejce otáčejí ručně jedním pohybem pomocí speciální páky.Bude to trvat jen 2 sekundy.

DIY inkubátor: výrobní pravidla

Inkubátor si můžete vyrobit sami pomocí nejjednodušší překližky.Na výstupu byste měli mít krabici o rozměrech 49x48x38 cm, do které můžete bezpečně umístit 90 vajec.Stěny musí mítTloušťka 3 cm. Sbírejte je ve 2 vrstvách a vyplňte prostor mezi nimi plstí.Místo překližky mohou být použity desky vhodné tloušťky.

Před lepením překližkového inkubátoru je vhodné připravit dokončovací materiál.Uvnitř je zařízení pokryto azbestovým plechem a nahoře bílým plechem.Takové zahřátí musíte provést až po rošty, na které bude položen podnos s vejci. Ve stěnách inkubátoru vytvořte po obvodu 16 děr .

Jejich průměr je 2 cm. Chcete-li ustoupit z prvního spodního dna 26 cm a udělat první otvor.Obdobně to platí pro zbývající otvory ve spodním spodku.Mezi stěnami musí být dodržena vzdálenost 8-10 cm.

Dále ke spodnímu dnu překližky připevněte 2 boční stěny k bočním stěnám do výšky 11,6 cm od dna.Jsou vyžadovány pro instalaci zásobníků na vejce.Druhé dno inkubátoru je vyrobeno z překližky, jejíž tloušťka je 6 - 8 cm. Ve středu dna vytvořte otvor o průměru 14 cm. Toto dno by mělo být položeno na tyče připevněné kolem celého obvodu spodního dna.Umístěte druhé dno z první do vzdálenosti 3 až 3,5 cm.

Kvůli velkému počtu „oken“ lze intenzitu ventilace regulovat zasunutím do dopravní zácpy.Přední stěna musí mít dveře.Jeho výška je 8 cm. Bude umístěna ve vzdálenosti 20 cm od dna.

Požadavky na pokládku

Před zahájením inkubace vajec je nutné provést určité výběr materiálu.

Hmotnost a kvalita skořápky

Pomocí vah můžete přesně určit hmotnost použitého materiálu.U masných mladých zvířat nehraje toto kritérium zvláštní roli. Při pokládání vajec v inkubátoru je nutné pečlivě prozkoumat stav skořápky .Pokud se skořápka vyznačuje zvýšeným mramorováním, mohou být skvrny světlé nebo tmavé.To je špatné pro vývoj embryí.

Dezinfekce

Odstraňte různé kontaminanty z povrchu vejce pomocí roztoku manganistanu draselného.Pokud je k inkubaci poskytnuta velká šarže vajec, je pro dezinfekci vhodný formaldehyd.

 1. Vezměte 25–30 ml látky a stejné množství vody.
 2. Poté se přidá 30 mg manganistanu draselného.

Výsledný roztok bude stačit k ošetření 1 m3 inkubátoru.Umístěte nádobu s roztokem do dezinfekční komory s vejci.K prudké reakci dochází, v důsledku čehož se uvolňuje formaldehyd.Pro fotoaparát je krabice, která se těsně uzavře, perfektní.

Doba zpracování je 30 minut .Stále existuje mokrá dezinfekce.Proveďte s 25-30% bělidlo.Vezměte 15-20 g látky na 1 litr vody.Umístěte vejce 2 hodiny před položením do roztoku na 3 minuty.

Skladování

Vejce určená k inkubaci by měla být skladována svisle, aby tupý konec vzhlédl.Pro skladování vyberte čistou místnost, kde je dodržen teplotní režim 18 stupňů .Pokud musíte vejce uchovávat v interiéru po dlouhou dobu, snižte teplotu.Vlhkost by měla být alespoň 80%.Vejce lze skladovat nejdéle 6dny.

Lepší inkubační doby se pozorují u vajec, která byla skladována nejdéle 2 dny.

Více informací o skladování slepičích vajec lze nalézt v tomto materiálu.

Záložka

Inkubace vajec pochází z jejich snášky :

 1. K vrstvení materiálu může dojít kdykolidenní doba, i když to někteří zemědělci dělají večer.
 2. Protože materiál pro inkubaci byl uložen v chladné místnosti, ponechte jej na teplom místě po dobu 2 hodin před jeho odesláním do inkubátoru.
 3. Při použití velkých vajec se kuřata jako poslední vylíhnou.Takže je položte jako první.Po 6 hodinách můžete umístit střední vejce a poté po 6 hodinách - nejmenší.Kuřata se tedy budou líhnout současně.

Teplota a režimy

Tento proces není tak obtížný a obtížný, ale je důležité dodržovat některá pravidlazískat zaručený výsledek.Pro lepší kontrolu procesu byste měli vytvořit tabulku.Na něm uveďte hlavní fáze inkubace vajíček.

Vypadá to takto:

 1. 1-7 dní.Vejce se umístí do misek a nastaví se požadované teplotní podmínky.V počáteční fázi inkubace by měl být teplotní režim 38 stupňů a vlhkost - 60%.Během tohoto období došlo k aktivní tvorbě embrya.
 2. 7-11 dní.Snižte ukazatele teploty o 1 stupeň a vlhkost bude 50%.
 3. Od 11 dnů do prvního cyklu.Ukazatele teplotyzůstávají nezměněny a snižují vlhkost na 45%.
 4. Před kousnutím.Zvýšení vlhkosti na 70%, teplota - 39 stupňů.
Kuřata by se měla objevit někde 21. dne.Když se všechna kuřata vylíhnou, měla by zůstat v inkubátoru, dokud nejsou zcela suché.

Umělé šlechtění kuřat nezávisí pouze na ukazatelích teploty.Od přibližně 4 do 5 dnů musí být inkubátor pravidelně ventilován. Je důležité zabránit přehřátí vajec .Pro přesné měření teploty je vhodné provádět měření v blízkosti pláště.Pokud je teplota vyšší než doporučená, vejce ochlaďte.

Další informace o způsobu inkubace slepičích vajec viz zde a další podrobnosti o technologii umělého šlechtění viz tento materiál.

Ovoskopie

K monitorování vývoje embrya se používá ovoskop.Toto zařízení umožňuje odmítnutí nevyvinutých embryí.

První ovoskopie by měla být provedena 6. den po snášce vajíček v inkubátoru.

Díky tomuto zařízení je možné zkoumat a detekovat závady, jako jsou výrůstky, deprese, pupínky na vejcích.V důsledku přítomnosti těchto defektů se stává výchozí materiál nevhodný pro inkubaci.Pokud například umístíte vajíčko s trhlinou do inkubátoru, veškerá vlhkost to zanechá, což nepříznivě ovlivní embryo.

Pomocí ovoscope je možné určit stav vzduchové komory .Je tedy snadné pochopit, zda je čerstvé vejce nebo ne.Za tímto účelem je osvítte v oblasti tupého konce.Tam můžetedetekujte místo, které je od všech ostatních mírně tmavší.Čím menší je velikost vzduchové komory, tím mladší je materiál.

Stará vejce, která se pokládají tiše v inkubátoru, se budou vyvíjet špatně.Pokud během obratu žloutek prudce přejde na jeden konec, pak to znamená roztrhaný chalase.Takový materiál musí být odmítnut.

Následující tabulka vám pomůže určit správný vývoj embrya:

 1. Dobře.Během vyšetření jsou vidět krevní cévy.Měly by být rovnoměrně rozloženy.Pokud je vejce trochu otřesené, pak můžete vidět stín embrya.
 2. Uspokojivý.Krevní kapiláry jsou koncentrovány ve střední části vajíčka.To ukazuje na pomalý vývoj embrya.
 3. Špatné.Vzhled se embryo podobá velké skvrně.Je koncentrován v blízkosti skořápky.Takový materiál se získá z inkubátoru.

Před děrovánímopakovaně provádějte ovoskopii.To je nutné pro kontrolu embrya.Pokud jsou vejce bez odklizení, brzy budete muset očekávat kuřata.

Inkubace slepičích vajec je vynikající volbou nejen pro průmyslové, ale i domácí chov kuřat.Ne všechna plemena nosnic jsou schopna líhnout vejce, a díky inkubátoru s tím nebudou žádné problémy.Je pouze důležité jasně dodržovat uvedená doporučení a přistupovat k tomuto procesu se vší odpovědností.

Čtenáři mohou považovat za užitečné tyto materiály:

Podobná videa

V tomto videu se také můžete dozvědět o inkubaci slepičích vajec doma: