Profesionální rada o inkubaci pštrosích vajec doma

Inkubace pštrosích vajec je docela lukrativní záležitost.Díky umělé inkubaci je možné získat zdravého a plnohodnotného potomka.

Toto však podléhá všem pravidlům a doporučením, protože inkubace není tak jednoduchý proces.Vyžaduje zvýšenou pozornost a velkou odpovědnost.Přečtěte si o tom v tomto článku.

Proč je tento proces nezbytný?

Inkubace je složitý proces, který vyžaduje dodržování určitých pravidel a požadavků. Toto je období nezbytné pro celý cyklus vývoje organismu .Pro tyto účely se používá speciální aparát, ve kterém jsou vytvořeny optimální podmínky pro zrání plodu.To vám umožní urychlit proces líhnutí a omezit rozvoj patologií.

POZOR : Kuřata získaná inkubací jsou zdravá, silná, snášejí první týdny života a rychle rostou.

Vlastnosti struktury a předběžné přípravy

Pštrosí vejce se skládá z vody, živin a minerálních složek .Obsahuje všechny prvky, které jsou pro embrya tak důležité během inkubace a po inkubační době.

A ačkoli pštrosí vejce stejného druhu jsou ve projevech podobná, mohou mít významné rozdíly v pórovitosti a velikosti skořápky.Jejichskořápka musí být pokryta kutikuly.Je to přirozená bariéra proti průniku mikrobů.Proteinová látka navíc plní stejný úkol.

Pštrosí vejce je eliptické.Je obtížné vizuálně určit, kde je ostrý a zaoblený hrot. Obal je podobný porcelánu a má póry .Pro různé druhy ptáků mohou být malé a nenápadné.

Výběr a skladování

Inkubační materiál musí být odebrán co nejdříve po demolici.Skladování vajec probíhá při teplotě 16-18 stupňů.Doba skladování není delší než 7 dní.Každý den je stojí za to je převrátit.

Dezinfekce

Před vložením materiálu do inkubátoru se vyplatí dezinfikovat a odstranit veškeré nečistoty. Pokud škrábnete skořápku štětcem, způsobí to zvýšení embryonální úmrtnosti .Faktem je, že během takové manipulace se může skořápka poškodit, její póry jsou ucpané a je narušena výměna vzduchu.

Příprava roztoku

Virkon-S se používá k odstraňování kontaminantů z vajec.K 1 litru vody vezměte 2-3 g látky.Mycí voda by měla být teplá.Používáte-li studenou vodu, povede to ke snížení vzduchového prostoru skořápkových pórů, což způsobí, že do vajec vstoupí škodlivé mikroby a bakterie.

Při mytí vajec je třeba dodržovat následující doporučení :

 1. Čisticí kartáč vyžaduje měkký kartáč.
 2. Čisticí roztok by měl být 5 stupňůteplejší než vejce.
 3. Po promytí materiál osušte.

Fáze vývoje embrya

Když jsou pštrosí vejce nalezená v inkubátoru osvětlena, lze rozlišit několik fází jejich vývoje:

 • Sedmý denje ve oplodněném vajíčku vidět stín alantois.Vyznačuje 20% povrchu skořepiny.
 • 14. denje tento stín snadno rozeznatelný.Zvyšuje se a zabírá horní povrch vajíčka o ½.Dále se stín stává stále více.
 • 24. dneje 1/6 vejce obsazeno vzduchovou komorou a 1/2 embryí.
 • 33. denzaujímá embryo objem 2/3.
 • Od 35. dnenelze rozlišit téměř nic, protože vejce je zcela naplněno embryem.

Vlastnosti inkubátorů a tabulka s režimy

TIP : Pro umělou inkubaci je nutné použít speciální inkubátory určené pro velká pštrosí vejce.

Moderní zařízení jsou vybavena různými funkcemi, díky nimž je možné celý inkubační proces ovládat v automatickém režimu.Ukazatele teploty by se měly pohybovat v rozmezí 36-36,4 stupňů.

Moderní modely jsou schopny nezávisle regulovat teplotu, vlhkost, výměnu vzduchu a jsou také vybaveny funkcí automatického otáčení vajec. Doba inkubace pštrosích vajec je 42–43 dní .Před vylíhnutím (41–42 dní) by měla být vejce přenesena do speciální líhně.

Tabulka 1-Podmínky teploty a vlhkosti pro inkubaci vajec doma

)
Den inkubace Teplota, 0 ° C Vlhkost,% Pozice vejce Otočení zásobníku, časy
1-14 36,3-36,5 20-25 Vertikální nebo horizontální 24
15-21 36,3-36,5 20-25 vertikální 24
22-31 36,3-36,5 20-25 vertikální 3-4
32-38 35,8-36,2 20-25 vertikální -
39-40 35,8-36,2 40-45 Vertikální nebo horizontální -
41-43 35,8-36,2 60-70 ) vertikální -

Pokud si chcete vytvořit vlastní inkubátor, můžete si přečíst tento článek.

Vlastnosti procesu

Po výběru se pštrosí vejce umyjí, vydezinfikují a skladují při teplotě 15–18 stupňů.Otočte je dvakrát denně.Po přepravě se materiál fumiguje formaldehydem. Inkubace vajec probíhá ve skříních s kapacitou 1690 vajec .

V 10. den inkubace musí být vejce z inkubátoru odstraněna a zvážena, aby se stanovilo smrštění.Pokud vejce ztratí méně než 12 nebo více než 15%, umístí se do oddělených inkubačních komor s jinou úrovní vlhkosti.Podobná kontrola se provádí každé 2 týdny.Na konci inkubační doby je tedy možné získat maximální početvhodné pro pěstování kuřat.

Volba správného času

Nejvhodnější čas pro snášení vajec je večer kolem 18:00.Aby k závěru došlo přátelsky, je nutné třídit použitý materiál podle velikosti.Faktem je, že se nejprve narodí kuřata z malých vajec, a teprve potom z velkých.Nejprve uložte do záložek velký materiál, po 4 hodinách - střední a po 4 hodinách - malý.

Screening

K monitorování vývoje embryí se používá ovoskopie .Skutečnost je taková, že skořápka pštrosích vajec je velmi silná, takže v procesu průsvitnosti je vidět pouze stín motýlů nebo embryí plodu.

Ovoskop je trubice, jejíž délka je 1 ma průměr odpovídá velikosti vajíčka.Na základně Prior je lampa, jejíž výkon je 100 wattů.Na opačném konci je gumový kroužek, který chrání skořepinu před poškozením.Po každém kontrakci vajíčka prstencem se musí otřít houbou navlhčenou v dezinfekčním roztoku.

DŮLEŽITÉ : Postačí provést dva pohledy pomocí ovoscope - 13. a 20. den.Kromě toho lze ovoskopii provádět každý týden, až 39 dní.

Nejčastější chyby a

Nejčastější příčiny úmrtí embryí jsou :

 • Infekční patologie.Pokud je zaznamenána plísňová nebo bakteriální léze, pak se protein začne zakalit a vznikne hnilobný zápach.Znatelné surové uzly, které jsoumrtvá tkáň.
 • Zděděná onemocnění. Patří sem nedostatečný vývoj zobáku, fúze dvou embryí, nedostatečný vývoj orgánů.
 • fetální dystrofie .To je pozorováno s narušeným krmením rodičovského páru.Embrya zaostávají v růstu a špatně absorbují živiny.Žloutek je silný, viskózní.Vylíhnutá kuřata mají ochrnutí.
 • Přehřívání vajec .Vývoj a růst embryí je od samého začátku inkubace inhibován, zvyšuje se doba líhnutí kuřat.Pokud dojde k přehřátí, mnoho kuřat, které zůstanou naživu, stále umírá.
 • Nedostatek vlhkosti .Vejce začínají zhubnout, zvětší se velikost vzduchových komor.Kuřata se rodí předčasně.Obal je křehký a suchý.Existuje vysoká míra úmrtnosti.
 • Nadměrná vlhkost .Pokud jsou ukazatele vlhkosti zvýšeny, je protein pokrytý alantois.S ovoskopií jsou poslední dny inkubace v mnoha vejcích hranice vzduchové komory rovné a v zárodečných membránách je tekutina.Část mladé zemře v důsledku zaschnutí kůže a zobáku do skořápky v místě kousnutí.
 • Porucha výměny plynu .V počátečním stádiu inkubace dochází ke zvýšenému počtu deformit.Ve druhé polovině inkubace se mění poloha embrya - hlava směřuje k ostrému konci vajíčka.

První akce po vylíhnutí

Nově vynořená kuřata by měla být okamžitě umístěna do odchovu.Jedná se o klec s paletou, která je vybavenakovové mříže a topné tácy.Nechte je tam 2-3 hodiny, aby pštrosi mohli vyschnout.Každý šrafovaný kuřata zváží jeho další vývoj.Dezinfikujte pupeční šňůru a tyto činnosti provádějte po dobu 2-3 dnů.Hmotnost nově vylíhnutých pštrosů je 500–900 g.

O inkubačním procesu vejce si můžete přečíst následující články:

Inkubace pštrosích vajec je populární postup, který lze provádět doma i na farmě.Ve skutečnosti tato práce není tak obtížná, byť velmi zodpovědná.Farmář by měl jednoduše pečlivě sledovat všechny parametry a vytvořit nezbytné podmínky pro úspěšný vývoj embrya a narození zdravých pštrosů.