Prolamované zelené v temném rohu - Adiantum: fotografie a tipy pro domácí péči

Mezi kapradinami pěstovanými doma jsou adiantum možná nejoblíbenější.

Jejichpochoutka a něhaokamžitě a navždy dobývá.Úžasné rostliny vytvářejí v místnosti atmosféru klidu a pohody.

To je podporováno nejen přirozenou přitažlivostí adiantů, ale také jejichtolerancí ke stínu.


Vzhledem k tomu, že rostliny nepotřebují jasné světlo, můžete umístit hrnec s touto kapradinou nikoli na okenní parapet, kde je vždy mnoho květin a obvykle není dostatek místa, zejména v zimě, ale v zadní části místnosti.Můžete tedy vytvořit zelený roh, kde rostliny obvykle nejsou zasazeny.

Historie původu

Adiantum bylo známo ve starověkém Řecku.Jeho jméno z řečtiny se doslova překládá jako kombinace prefix-negace a slovesa „hydratovat“.Toto jméno je dáno rostlině díky její schopnosti odpuzovat vodu. I v dešti zůstává suchý .Zároveň tato rostlina miluje vlhkost, proto roste hlavně v blízkosti řek, vodopádů a potoků, navíc v skalnaté nebo hornaté oblasti.

Aldiantum aktivně roste na Krymu, na Kavkaze, v Americe, Asii a Africe.Nyní, kvůli jeho dekorativnosti, kapradípěstuje doma a používá se pro terénní úpravy.

Typy s fotografiemi

Donedávna byly na prodej 2–3 druhy adiantů, z nichž nejčastější jsou venereinové vlasy.V dnešní době se mnoho druhů kapradin pěstuje a nabízí na květinových farmách, včetně adiantů.Zde je několik z nich:

Venuše vlasů

Vysoce dekorativní vzhled.Listy jsou dvakrát zpeřené, smaragdově zelené, černé řízky.Netoleruje suchý vzduch, ve vnitřních podmínkách velké procento vypouštění listů.

Ve tvaru nohy

Ve tvaru nohy - rostlina s plochými listy vějířovitého tvaru.Habitus sférického tvaru. Runaways se ohýbají na video koně.Zima na otevřeném terénu na jihu.

Fotografie poddruhu Stop-like:

Fragrans

Velmi podobné vlasům Venuše.Vůně znamená voňavou.

Ruddy

Ruddyovy listy jsou třikrát zpeřené, listy jsou husté.Vysoce dekorativní vzhled, dobře snáší podmínky údržby domu.Nejméně rozmarná z adiantů.

Drozdovití

Adiantum Drozdovití je běžný nenáročný druh s pubertou listů a odřezků.

Klínový tvar

Krásný výhled s trojitým listem cirry.Sporangia ve formě podkovy podél okraje listů, stonek je drsný.Vhodný pro pěstování v horkých místnostech.

Fine

Listy jsou tmavě zelené, třikrát až čtyřikrát zpeřené.Velkédekorativní keř.Roste dobře v horkých místnostech.

Delikátní

Adiantum Fragrance or Delicate je velký dekorativní druh, který v místnostech dobře roste.

Transparentní

Listy jsou zpeřené a dvojitě zpeřené, matně zelené.Ledvinové sporangie jsou umístěny na okrajích listových listů.Používá se ve floristice.

Domácí péče

Adiantum velmibolestivě reagují na změnu prostředí. Proto, po získání květu, zkuste pro něj okamžitě najít místo trvalého pobytu.A dát to tam.

Má-li se adiantum stát součástí sbírky mezi ostatními milovníky stínů, pakje lepší přeskupit všechny ostatní rostliny během karantény po zakoupení,než začátečník, jak se obvykle děje.Po 2 týdnech můžete obyvatele vrátit na své místo.

Osvětlení a vlhkost

Péče o tuto kapradinu není tak obtížná, jak je někdy popsáno.

Známé a neotřesitelné jsou dva hlavní body: přiměřené zalévání a slabé stínování.

Je důležiténevysušovat zemi , ale neméně důležité anepřevlhčit.

Stává se, že adiantum listy zaschne, majitel zvyšuje zálivku, aby situaci napravil.A v důsledku toho rostlina umírá.

K tomu nedojde okamžitě, ale pokud se půda v květináči promění v bažinu, pak dříve nebo později se to stane - kořeny se hnijí.Půda by měla být vlhká a ne vždy mokrá, to je důležité.

Pokud jde o osvětlení,rozhodně nestojí za to vystavovat.rostlina na přímém slunci. Pokud ji stále pěstujete na parapetu, pak pouze na severní straně.

Mezi doporučeními týkajícími se péče často naleznete touhu stříkat ji denně.Chci si na to okamžitě zarezervovat: pokud máte hodně volného času, můžete stříkat i několikrát denně.Nepoškodí to rostlině.Ale nepřinese to žádný užitek.

Skutečnost je taková, že adiantum, na rozdíl od jiných kapradin,odpuzuje vodu, ji nezmočí. Je dokonce definován v názvu - „a“ - popření, nikoli „dianio“ - mokrý, mokrý (řecký).

Ale přesto, že adiantumopravdu nemají rádi suchý vzduch,by se měl zvolit jiný způsob.Je nutné zajistit, aby vzduch kolem rostliny byl neustále vlhký.Za tímto účelem můžete kolem hrnce umístit několik nádob s vodou.Nebo položte hrnec na mokrou expandovanou hlínu.

Hrnec by měl být s paletou, kořeny skrz otvor by neměly přijít do styku s vodou - zajímá nás vlhký vzduch, nikoli shnilé kořeny.V těchto dvou případech musíte zajistit, aby v nádržích vždy byla voda.

Nejoptimálnějším způsobem udržování vlhkosti vzduchu je seskupování rostlin.Umístěte rostlinu do květinového uspořádání různých ozdobných listnatých rostlin, které mají podobné požadavky na podmínky zadržení (teplota a světlo).Většina z nich musí být nastříkána.

Tady to bude na místě, na rozdíl od postřikování samostatného adiantum.Kapky vody odpařující se z listůokolní rostliny vytvoří zvlhčování vzduchu.

Zalévání a vrchní obvaz

V létě by zalévání mělo být pravidelné.V létě se doporučuje zcela ponořit do vody (v květináči).Země by měla být dobře nasycená vodou a zářit.Po zákroku je nutné nechat přebytečnou vlhkost opustit.Hlavní věc není přehánět. Adiantum může být použito pouze tehdy, když mohou být zavedeny všechny přebytečné vody.

V zimě se adiantum zalévá v závislosti na teplotě v místnosti a vlhkosti.Pokud je půda jasně příliš suchá a vyžaduje zalévání, je třeba kapradí zalévat příliš horkou (ale ne horkou) vodou.

V letních měsících musíte krmit adiantum speciálními tekutými směsmi pro pokojové rostliny, které najdete v každém zahradnickém obchodě, jako je OBI.V zimě krmení nestojí za to.

Teplota

Teplota obsahu adiantum je stejná jako u většiny kapradin -je mírná.

Zde platí pravidlo: čím vyšší je teplota v místnosti, tím vlhčí by měly být podmínky.

To je důvod, proč v domovech, kde ústřední topení „zuří“ v zimě, je třeba o to zvlášť pečovat.

Většina adiantum zahyne po začátku topné sezóny.

Některé druhy jsou schopny odolat nízkým teplotám minus 25 stupňů a jsou schopné zima na ulici i bez přístřeší.

Pro jiné zimou odolné kapradiny vhodné pro pěstování na zahradě nebo na zahradě.zahrnují: Pštros, Kocheshizhnik, Osmund, Bubble,
Orlyak, Mnogoryadnik, štítná žláza

prořezávání

Vysušené části rostliny by měly být pravidelně ořezávány přes substrát.Kapradiny nepotřebují speciální prořezávání korun.

Transplantace

Nejvhodnějším obdobím pro adiantum je stejně jako u mnoha jiných rostlin jaro.Je na jaře a stojí za to provést transplantaci kapradiny.Vezměte velký široký hrnec, aby měl adiantum prostor.Shnilé rozmazlené kořeny by měly být řezány, ale dobré by měly zůstat.Když zasadíte adiantum do země, nedrťte jej!Kořeny této rostliny milují volnou půdu.Po přesazení musíte kapradinu postříkat a zalévat.

Rozmnožování

Rozdělením keře

Adiantum se šířínejčastěji rozdělením keře během transplantace,obvykle na jaře.Půda by měla být lehká, mírně kyselá, nejlépe se zahrnutím dřevité kůry.S tímto složením nejsou kořeny vzájemně propleteny, rostlina je při dělení méně zraněna.V každém případě je dobré posypat poškozené oblasti dřevěným uhlím nebo mletou skořicí.

Delenki by mělo být okamžitě umístěno do půdy - aby nevyschlo na vzduchu.Nekopírujte, sázejte do stejné hloubky jako dříve.

Po výsadbě je vhodné alespoň týden uzavřít průhlednou nebo průsvitnou kapucí, například plastovým sáčkem.V této doběje zvláště důležité sledovat okolní teplotu : jsou nebezpečné jako podchlazení,a přehřátí.

Viz video o tom, jak správně transplantovat:

Výtrusy

Experti se mohou pokusit propagovat rostlinu spóry.Můžete si dát kus listu se sporangií nebo jen dát spóry do nádoby s vlhkou půdou, přikryjeme temným materiálem a uložte na teplé, ale ne horké místo.Je prokázáno, že za těchto podmínek dochází k vyklíčení během 4 až 12 týdnů.

Nemoci a škůdci

Adiantumzřídka onemocní při řádné péči a správných podmínkách. Konstantní vlhkost - zabránění roztočům.Práškovité mealybugs a hmyz šupinatý, pokud jsou přítomny na sousedních rostlinách, mohou také ovlivnit adiantum.Když je půda zamoklá, může se objevit hniloba.

Užitečné vlastnosti a chemické složení

Kapradina obsahuje sacharidy a příbuzné sloučeniny, organické kyseliny, triterpenoidy, fenolkarboxylové kyseliny (a jejich deriváty), flavonoidy (největší třída rostlin)polyfenoly) a lipidy.Listy samotného adiantum obsahují steroidy a lipidy.

Upozornění : Níže uvedená informace je studií tradiční medicíny.Závažné problémy je nejlepší konzultovat s lékařem.Zvažte osobní nesnášenlivost.

Adiantum má léčivé vlastnosti a aktivně se používá v lidovém lékařství západní Evropy.Vodní extrakty této rostliny dobře ničí bakterie, infuze a sirupy se používají jako vykašlávání při problémech s dýchacími cestami,mají změkčující účinek.

Adiantum lze použít ke snížení teploty.Bylinné přípravky se používají v lidovém lékařství k léčbě infekcí dýchacích cest a rostlina také usnadňuje průběh onemocnění jater, močového měchýře a sleziny.V Indii se pasta ze strouhaných listů používá k hojení ran a oděr.Směs šťávy s medem pomáhá s gastralgií.

Hlavním použitím adiantum je pomoci vám zlomit zvyk kouření, silné kávy a pití alkoholu.

Fern se také používá ve farmakologii ke zlepšení chuti sirupů.

Závěr

Adiantums jsou mimozemšťané z prehistorického období vývoje Země.To jsou živé relikvie, které na planetě přežily mnoho milionů let.Ať si užívají domova!

Mezi další kapradiny patří: Pellaea, Pteris, Tsirtomium, Asplenium, Nephrolepis, Davallia, Blechnum, Salvinia, Polypodium, Platicerium, Cukr a Thunderbird.