Propagace Begonia - vše od A po Z

Pravděpodobně u mnoha zahrádkářů rostly matky a babičky doma begónie.Tato známá květina z dětství se stalajednou z nejoblíbenějších indoor rostlindíky svěží kvetoucí,krásné listoví a jednoduché péči.

Jak pěstovat begonii doma?

Může být vysazen v univerzální půdě, protože neexistují žádné zvláštnípožadavky na složení půdy .Tato rostlina je docela fotofilní, ale přímé sluneční světlo ji škodlivé (s výjimkou několika zvláštních odrůd).

Uspořádat květinu na jasném místě, ale ne na jasném slunci, jsou okna jihozápad a jihovýchod ideální.

Begonie vyžadujíprůměrnou vlhkost vzduchu(50% nebo mírně vyšší), ale voda nesmí padat na samotné listy, proto se nedoporučuje postřikovat stříkací pistolí.Zalévejte rostlinu dvakrát týdně, ale nepřekračujte ji - zamokření poškozuje kořeny a vytváří úrodné prostředí pro vývoj škodlivých hub.

Jak šířit begonii doma?

Propagované částmi hlízy, semeny, odřezky listů nebo stonků a částmi listu.

  Metody množení begonií:
 • Propagace begonií semeny doma.Budete potřebovat samotná semena, plastovou nádobu pro jejich vyklíčení zakoupenou půdou (abyste eliminovali riziko plevelů) a plastovou fólii (nebo sáček).Uprostřed zimy rozpusťte semena na povrchu Země a rozprašujte volně ze stříkací pistole.
  Semena nespojujte do země - mohou se udusit.

  Nádobu na osivo zakryjte polyethylenem a umístěte ji na teplé (asi 24 stupňů) dobře osvětlené místo.Každý den je třeba plodiny postřikovat, je také nutné je denně ventilovat - otevřít nádobu na hodinu a půl.Po dvou týdnech by semena měla vyklíčit.Když se na klíčcích objeví několik listů, transplantujte je do malých (50 ml) sklenic a po měsíci - do větších sklenic (100 ml).

 • Propagace begonií listem. Vezměte zdravý čerstvý list.Na zádech proveďte několik řezů přes žíly.Položte list zpět na zem a jemně jej přitlačte malými oblázky nebo jinými lehkými předměty.Hrnec zakryjte fólií polyethylenem a umístěte na světlé, teplé místo.
  Země v květináči by měla být vlhká, je nejlepší ji posypat ze stříkací láhve vodou s přídavkem biostimulačního léčiva.

  Brzy list vytvoří kořeny a po 2-3 týdnech se objeví klíčky.Když klíčky mají průměr asi centimetr, opatrně odstraňte přebytečné části listu "matky" a opatrně "děti" zasadte do malých sklenic.

 • Zakořenění listů begonie ve vodě. Řez zdravého listu pomocí s krátkou „nohou“a vložte ji do sklenice teplé vody.Sklenici uchovávejte na teplém místě v rozptýleném světle a pravidelně měňte vodu.Doporučuje se rozpustit tabletu aktivního uhlí ve vodě, aby se zabránilo rozpadu listů.V průběhu času bude list dávat kořeny.Když dosáhnoudélky 2-3 centimetrů , položte list tak, aby asi třetina byla pod zemí.

Propagace begonie řízky

Řízky jsou rychlá, jednoduchá a spolehlivá metoda zakořenění begónie.To vám umožní zasadit rostlinu, aniž by byly dotčeny její odrůdové vlastnosti.

 • Jak snížit begonii? Řízky jsou odříznuty - část zdravého stonku dlouhá asi 10 centimetrů.
  Na rukojeti by mělo být několik listů a nejméně 2-3 pupeny.

  Sekce se zvlhčí vodou, poté„Kornevin“ , aby se zrychlil vzhled kořenů, a vštípí se do vlhké půdy o 1-2 centimetry.Poté se nádoba pokryje plastovou nádobou nebo skleněnou nádobou, aby se nedotkly stonku.Rostlina musí být každý den otevřenapo dobu 1–2 hodin , a když se objeví nové listy, nádoba nebo nádoba se odstraní a potom se o květinu postará obvyklým způsobem.

 • Lze begonii snížit na podzim? Optimální čas je samozřejměobdobí aktivní vegetace, tj. Jaro-letní sezóna. Na podzim a v zimě je begonie ve stavu klidu, klidu, takže se řízky mohou zdráhat dát kořeny.Rostlina, která roste venku (není indoor), se však často na podzim ořízne,než vykopat hlízy.
 • Propagace begonie řízky ve vodě. Odřezky není nutné okamžitě vysazovat do země, lze ji zakořenit ve sklenici vody podle technologie popsané výše v odstavci „zakořenění listů begonie ve vodě“.Mějte na paměti, žezakořenění ve vodě bude trvat mnohem délenež zakořenění v půdě, navíc kořeny této metody reprodukce budou tenčí a slabší.
 • Jak zakořenit stopku begonie? Řízky jsou tedy zakořeněny dvěma způsoby - v zemi a ve vodě.První metoda je rychlejší a spolehlivější, ale druhá je jednodušší a intuitivnější.

Propagace begonie částmi hlízy

Na jaře se na hlízách objevují nové výhonky, a pokud se dosud nezměnily na plnohodnotné výhonky, lze hlízu bezpečně rozdělit na několik částí.Plátky jsou posypány práškovým uhlím , aby se zabránilo rozpadu hlízy .Tento způsob reprodukce je dobrý, protože omlazuje rostlinu a kvete mnohem lépe.„Nové“ mladé rostliny se vysazují v květináčích s půdou a hojně se zalévají.

Jak pěstovat begonii?

Sazenice můžete vyjmout z vyříznutého listu, zakořenit odřezky stonků ve vodě nebo v zemi, zakořenit list begonie ve vodě, nebo ho můžete pěstovat ze semen.Pokud jste majitelem hlízovitého květu, můžete jej zasadita rozdělit hlízu na několik částí klíčky.

Hlavní věcí je poskytnout květu náležitou péči během a po transplantaci. Postupujte podle několika tipů.:

 • udržují begonii na osvětleném místě, ale mimo přímé sluneční světlo;
 • voda pravidelně, ale nikdy nestříkejte rostlinu;
 • 85) sleduje teplotu v místnosti: neměla by být nižší než 20 stupňů;
 • hnojí květ brzy na jaře a v létě.

Postupujte podle těchto doporučení pro propagaci begonie a potěší vászdravými čerstvými listy a krásnými jemnými květinami .Může být pro vás květinářství radost!

O výsadbě begónií si přečtěte zde.

Fotografie

Dále uvidíte fotografii propagace Begonia:

Připravili jsme užitečné materiály na řezání chorob a begonie a také ) o zahradních odrůdách.

Užitečné video

V tomto videu se můžete dozvědět o vlastnostech chovu Begonia:

užitečný materiál
Níže je uveden seznam článků, které by vás mohly zajímat.

  Druhy begonií:
 1. Evergreen begonia
 2. Redgoned begonia
 3. Begonia elator
 4. Terry begonia
 5. Bauer begonia
 6. Coral begonia
 7. BegoniaMason
 8. Begonia Hogweed
 9. Begonia Ampelnaya
 10. Begonia Cleopatra
 11. Královská Begonia
 12. Skvrnitá Begonia
 13. Dekorativní a opadavá Begonia
 14. BegoniaObojek
  Tipy pro péči:
 1. Všechny jemnosti domácí péče o tuberkulózní Begonia
 2. Zezimování hlízovitých begónií
 3. Vše o výsadbě Begonia - od A po Z
 4. Prořezávání Begonia
 5. Onemocnění a škůdci Begonia
 6. Zima v zahradě Begonia
 7. Kvetoucí Begonia
 8. Péče o zahradní Begonia