Propagace Gardenia doma: potíže a tajemství roubování

Šílená rodina má neuvěřitelnou květinu zvanou gardénie.Potřebuje stálou a náležitou péči spočívající v systematickém zalévání a stabilní teplotě.

Jsou-li splněny všechny tyto požadavky, rostlina bude prezentovat úžasně krásné a voňavé květiny.Ale jaké jsou způsoby propagace gardénie?Přečtěte si o tom více v našem článku.

Co je to za květ?

Gardenia, jak bylo uvedeno výše, patří do rodiny šílených.Zahrnuje asi 250 druhů (podrobnosti o typech gardénií a oblíbených odrůdách rostlin najdete v našem materiálu v ).V subtropických lesích Číny a Japonska roste květina.Jsou to malé stromy a stále zelené keře.Silné výhonky jsou ošuntělé, listy jsou naproti, lesklé.

Květiny se shromažďují v štítech, někdy rostou po jednom. V domácnosti je nejčastějším výskytem jasmínová gardénie .Tato rostlina toleruje stříhání.Ale i přes to, že můžete snadno vytvořit korunu, je květina velmi rozmarná, o kterou se můžete starat.

Způsoby pěstování

Existují pouze dva způsoby rozmnožování řízků a semen květin.Předpokládá se však, že metoda semen je nejsložitější a téměř nepřináší žádné výsledky (o tom, jak pěstovat gardénii ze semen doma, přečtěte si zde ).Více populární jsou řízky.

POZOR : K rozmnožování a výsadbě je nutná zvláštní půdní směs písek, listová půda, rašelina, jehličnan a sodná půda (to, co je potřeba pro zahradnictví, najdete zde zde ).Procesy transplantace a reprodukce jsou podobné, ale reprodukce má své vlastní vlastnosti.

Podrobně o přípravě půdy a transplantační gardénie doma jsme popsali tento článek.

Propagace řízky

Tato rostlina se považuje za obtížně zakorenitelnou.Řezání je správnější během zimního prořezávání (konec zimy - začátek jara až dubna). Opakované řízky jsou povoleny v létě - před květem , nejpozději však v červnu až červenci.Pro řízky jsou vhodné apikální polooligifikované řízky z loňských výhonků 8-12 cm s listy.

Substrát je vhodný pro zakořenění, stejně jako pro řízky růží.Měl by být volný, lehký, vzdušný, propustný pro vlhkost a vzduch.Vhodná je směs písku, trávníku a vermikulitu.Kokosová vlákna a perlit by se měly používat kvůli přítomnosti vápníku.Existuje možnost zakořenění řízků v rašelinových tabletách.Stále existují případy zakořenění ve vodě.

Proces výsadby řízků :

 1. Spodní řez by měl být rovný a hladký.
 2. Řízky musí být zasunuty do země 1-1,5 centimetrů, ale spodní listy by se neměly dotýkat jejího povrchu.
 3. Příliš velké listy na řízcích jsou o třetinu zkráceny, aby jim nedovolily odpařit hodně vlhkosti.Blízkos nejvyšším ňadrem nejsou listy ořezány, roste zde bod růstu.
 4. Na řízcích musí být ponecháno alespoň několik listů, aby vyživovaly rostlinu, dokud se neobjeví kořeny.

Lepší než ostatní jsou řízky, které byly vysazeny poblíž boku mísy.

Podívejte se na video o propagaci gardénie řízky:

Jak zakořenit klíčky?

 1. Proces zakořenění je velmi pomalý, nejméně 3 týdny.Nakonec se však úspěch ne vždy očekává, protože je důležité, aby květina zajistila zahřívání substrátu zespodu, stejně jako stálá podpora teploty +24 stupňů a +30 je lepší.Aby se zajistilo zahřívání, můžete substrát vložit do tepelně izolačního šálku, do kterého se přidá horká voda, a občas jej nahradit zahřátým.
 2. Další možností, jak zakořenit řízky, je snížit sklenici s klíčky v termosku s horkou vodou po dobu alespoň 1 týdne.Pokud je teplota pod +24, řízky se mohou snadno hnit - získají tmavou barvu a nekoření.
 3. Nezbytné budou také podmínky skleníku - rostlina je umístěna pod průhlednou kapucí, aby byla zajištěna vlhkost a teplota.Během zakořenění by sem neměl vstupovat vzduch, a proto musí být podklad okamžitě dobře navlhčen, hermeticky uzavřen uzávěr.
  TIP : Tvorba kořenů může být stimulována namáčením řízků ve fytohormonálním roztoku (kořen, epin, heteroauxin, prut, zirkon).
 4. Po 3 týdnech budou v rámci balíčku první mladé výhonky patrné v horním bodě růstu ze sinusu starýchlist.Po rozmístění (přibližně 1 měsíc zakořenění) může být transplantován do obyčejné gardénské půdy.

Používání semen

Dalším způsobem, jak propagovat gardénii doma, je pěstovat ze semen květinu.I když to není nejúspěšnější a nejúčinnější metoda.

 1. K pěstování budoucích dobrých rostlin bude zapotřebí pouze čerstvých semen, jinak rychle ztratí klíčivost.
 2. Pokud existují čerstvá semena, je třeba je nejprve nechat promočit, aby začínaly stimulátorem růstu.Častěji se používá šťáva z aloe nebo zirkon.V řešení musí vydržet 2-3 hodiny.Poté se semena prosévají přes síto do směsi půdy.Posypeme je nahoře půdou azalky nebo směsí písku, listové půdy, rašeliny, jehličnanů a sodovky.
 3. Vrstva by neměla překročit 5 mm.Zalévání rostliny bez selhání, včetně pěchování.Kromě toho je růstová nádoba pokryta sklem nebo filmem.K klíčení potřebujete teplé místo (+25 stupňů), každé ráno 1-2 hodiny větrání.
 4. Snímky se objeví nejdříve za 1 měsíc.Pokud ale tento proces spadne v zimě, je třeba si uvědomit, že rostlina miluje světlo.Nové výhonky je třeba odlehčit, nastříkat a napojit.

Podívejte se na video o pěstování gardénie ze semen:

Další péče

S cílem vidět první květiny rok po zakořenění,musí být dodržována základní pravidla péče :

 • přísné teplotní podmínky;
 • vrchní obvaz;
 • řádné zalévání.

Zvažme tedy hlavní body péče o gardénii.

Osvětlení

Dobré světlo se vyžaduje téměř nepřetržitě.Na jižní straně je dostatek světla, ale přímé paprsky slunce mohou hodně poškodit.Na severu je málo světla, takže okno, které se nachází na východní nebo západní straně, je vhodné pro rostlinu. V zimě nemůžete přenést květinu nebo jej otočit různými směry .

Teplotní podmínky

V zimě a v létě vyžadují rostliny odlišné podmínky.V teplém období potřebuje rostlina pro kvetení a vývoj asi +22 stupňů.V chladném období je aktivně položeno pupenů pro květ, proto je nutné zimovat a teplota je od 16 do 21 stupňů.

Zalévání a vlhkost

Gardenia potřebují přísné dodržování vodní bilance, zatímco pravidla se mění v různých obdobích a v různých ročních obdobích.Z tohoto důvodu je rostlina náladová. Během aktivního růstu a vývoje by měla být rostlina hojně napojena , ale poté, co je ornice zcela suchá.

Na jaře a na podzim vyžaduje gardénie zalévání 2-3 dny po vyschnutí ornice.A v zimě je zalévání sníženo, přívod vody je minimální.K zavlažování potřebuje voda trochu teplou, usazenou a vyčištěnou vodu.Déšť bude dělat.Do vody můžete z času na čas přidat citronovou šťávu.

Pro plný růst gardénie je nutná vysoká vlhkost vzduchu .Je to důležité v období pučení.Když jsou pupeny zavřené, rostlina by měla být stříkána každý den.Ale po jejich odhalení to musí být zastaveno.Během květu se pro udržení vlhkosti umístí vedle květu malá nádoba s vodou.

Vrchní obvaz

DŮLEŽITÉ : Pro aktivní vývoj a růst rostliny je vyžadována vrchní obvaz kapalnými hnojivy.Komplexní hnojiva pro kvetoucí rostliny jsou vhodné, ale během doby aplikace je nutné snížit úroveň nasycení hnojiva 2krát.

Ke snížení kyselosti půdy během pučení a květu bude zapotřebí přípravků se železem.

Pokud kořeny již rostly tak, že zabírají celé dno hrnce, lze přidat organické a minerální obvazy.

Podívejte se na video o péči o zahradu:

Doporučujeme, abyste se seznámili s našimi dalšími materiály o tom, jaké problémy mohou nastat při pěstování zahradnictví a jak je řešit, jmenovitě květ:

Závěr

Gardenia je považována nejen za okrasnou rostlinu, ale také za domácího léčitele (o léčivých vlastnostech éterického oleje, který je užitečný pro extrakt z kmenových buněk,přečtěte zde ).Lidé používají své ovoce, květiny a kořeny.Připravují se dekorace a infuze.Květ má mnoho léčivých vlastností.Ale dnešní pěstitelé květin ji milují více pro své dekorativní vlastnosti a příjemnou vůni.