První pomoc Calathea, pokud listy suché a lokny

Calathea (lat. Calathea) - okrasná pokojová rostlina čeledikořen kořenový(tento druh zahrnuje Calathea: Saffron, Rufibarba, Zebrina, Lansifolia, Medailon, Varshevič, Makoy a docela oblíbená u pěstitelů květin Marant a Stromancer ).

Název květiny pochází ze starověkého řeckého slova Kalathos (koš), konkrétněpro jejich tkaníbyly použity listy a kořeny Kalatei.

Calathea žije hlavně v lesích střední a jižní Ameriky.V květinářství tato neobvyklá rostlina okamžitě přitahuje oči.

A to není překvapující: Calathea má velmi originální barvu listů.Jsou zřídka monofonní.Z větší části jsou květinové listy zdobeny bizarními vzory těch nejneuvěřitelnějších odstínů.

Calathea je náladová rostlina .Květinářství, zejména začátečníci, by měli vyvinout velké úsilí, aby květina potěšila oči svým dekorativním účinkem a byla zdravá.

Péče o Calathea má mnoho nuancí, které potřebujete vědět.Nedodržení podmínek, které jsou pro Calathea pohodlné, vede k různým chorobám této náročné přírody.

Nemoci Calathea a fotografie

Občan tropických deštných pralesů Calathea absolutně netoleruje suchý vzduch,stíny, průvan a náhlé změny teploty.Všechny tyto faktory jsou hlavní příčinou onemocnění květin.

Více podrobností o onemocnění Calathea lze vidět na následující fotografii:

)

Listy (špičky listů) suché

Proč suché listy Calathea?Tato otázka je položena mnoha milovníky květin.Nejprve musíte zjistit důvod.

 • suchý vzduch .Calathea miluje vlhkost.V místnosti, kde žije, musí být vlhkost nejméně 90%.Udržování tohoto režimu je obtížné.

  Zvlhčovač vzduchu může problém vyřešit, nebo denně stříkat listy dobře usazenou a filtrovanou teplou vodou.

  Je nežádoucí používat obyčejnou vodu „z kohoutku“ , protože zanechává vápenné skvrny, které nelze následně odstranit z povrchu listů (to platí zejména pro druhy Calathea se sametovými letáky).

  K vytvoření vlhkého mikroklima může být květina umístěna do zvláštních misek s mokrou expandovanou hlínou.Sušené listy musí být z rostliny odstraněny včas;

 • vystavení přímému slunečnímu záření .Calathea je fotofilní, ale osvětlení, které potřebují, by mělo být měkké a rozptýlené.
DŮLEŽITÉ! Přímé sluneční světlo může způsobit popálení listů rostlin.Důsledky se mohou lišit: sušení listů, ztráta barvy, vypadávání.

Chcete-li květu pomoci, musíte změnit její umístění.Pokud je Calathea „vysílána“ na lodžii nebo balkon, musí být zastíněna.

Listy suché a zvlněné

K otázce „Proč Calatheas suché alisty se krouží? “nelze jednoznačně odpovědět.

Tento jev (zvlnění listů) by se neměl zaměňovat s přirozenou schopností všech zástupců kořenů.Tento proces probíhá v noci a je to normální.

Další věc, když si všimnete zkroucených a uschlých listů na rostlině ve dne, to už mluví o jistém problému.Důvody mohou být následující:

 • nedostatečné zalévání- mělo by být hojné, květ dobře netoleruje sucho.

  Voda na zavlažování by měla být teplá a dobře udržovaná.

  Ale člověk by se neměl nechat unést - nadměrná vlhkost je pro Calathea škodlivá a může způsobit rozklad kořenového systému;

 • průvan, studený- koneckonců je Kalatea termofilní.

  Jakýkoli průvan nebo chlazení pod 18 stupňů může být pro ni fatální.

  Je nutné udržovat příjemnou teplotu v místnosti, kde květina žije.

Takže může existovat důvod.A musíte je zjistit přesně, abyste věděli: pokud Calathea uschla listy, co dělat.

Calathea zžloutne

Stává se, že v Calathea listy zožloutly a byly suché.Tyto příznaky mohou být způsobenynedostatkem nebo nadbytkem hnojiva .Oba jsou škodlivé pro rostlinu.Hnojit kalathea od března do září jednou za 2 týdny a od října do března jednou za 5-6 týdnů.

Pro dekorativní kvetoucí rostliny se doporučuje používat speciální obvazy.Dávka hnojiva by však měla být snížena a měla by brát asi polovinu dávky doporučené v návoduna obalu.

Rostlina nekvete

 • , půda se nevejde .Rostlina se dobře zakořenila v mírně kyselé půdě s nedostatkem vápna, což stojí za to věnovat pozornost při nákupu půdy v květinářství;
 • nesprávná péče .Vysoká vlhkost, teplo, okolní světlo a aktuální top dressing - to jsou základní podmínky pro zdravý růst a hojné kvetení Calathea.
Pokud se dlouho očekávané květiny nijak neponáhlí objevit, i když jsou dodržena všechna pravidla kultivace, je vhodné dát květ do mísy s vodou (za předpokladu, že se dno hrnce nedotkne vody).

Škůdci

 1. Roztoč pavouk .Jeden z nejnebezpečnějších nepřátel pokojových rostlin.Propagováno rychlostí blesku.Barva hmyzu se obvykle liší od mléčné až po tmavě červenou.

  Je možné detekovat přítomnost klíště na tenkém rouně, s nímž splétá květinu a štětiny bílých skvrn na povrchu listových desek.

  Roztoč pavoučí se živí buněčnou mízou listů a stonků.

  Je schopen v krátké době úplně zničit rostlinu.

  Boj proti tomuto škůdci není snadný, protože klíště se rychle přizpůsobuje různým druhům chemikálií.

  Suchý vzduch je jedním z důvodů vzniku tohoto parazita, je nutné znát a udržovat nezbytnou úroveň vlhkosti v místnosti .

  Doporučuje se častěji kontrolovat rostlinu a při prvních známkách poškození vyjmout list, kde se hmyz usadil.Při masivním útoku na klíště je květina ošetřena jakýmkoli insekticidemřešení (actellik, fitoverm).

 2. Podívejte se na užitečné video o boji proti roztočům níže:

 3. Scutellaria .Voskové plaky tohoto parazita jsou snadno vidět na povrchu listů pouhým okem.Škůdce se živí buněčnou šťávou z květu, v důsledku čehož uschne, zaschne a listy se pokryjí hnědými skvrnami.

  Škodlivý hmyz je možné zničit jakýmkoli insekticidním přípravkem, který dříve ošetřil postižené části rostliny koncentrovaným roztokem pracího mýdla.

 4. Thrips .Nadměrné zalévání calathea může vést nejen k hnilobě kořenů, ale také ke vzniku tohoto škůdce.

  Přítomnost třásnoků lze zjistit bílými skvrnami na povrchu listů (hmyz je na zadní straně listu a je zevnitř).

  Na jejich místě se následně vytvoří suché skvrny.Rostlina ztrácí svůj atraktivní vzhled.Bojujte proti škodlivému hmyzu jakýmkoli insekticidním přípravkem, který ošetřuje celou rostlinu.

 5. Rhizoctoniosis .Porážka s touto houbou může zničit kalathea.Vyskytuje se v důsledku nadměrného zalévání a výskytu kořenové hniloby.Můžete porazit tohoto nepřítele ošetřením rostliny fungicidy.

Možná si všimnete, že výše uvedené nemoci a škůdci nejsou tak děsiví, jak si dokážete představit.Jak zachránit Calathea?Všechny problémy lze snadno vyřešit, stačí vidět a pochopit signál o pomoci zaslané vaším zeleným mazlíčkem včas.