Pseudohor nebo newcastleská nemoc u kuřat, holubů, krůt a jiných ptáků

Akutní a rychle se šířící virové onemocnění charakterizované poškozením dýchacích cest, gastrointestinálního traktu a centrálního nervového systému, které způsobuje masovou úmrtnost ptáků.

Existuje možnost, že newcastleská nemoc, známá jako „ptačí mor“, existovala dlouho předtím na konci 19. století, naučili se rozlišovat mezi nejnebezpečnějšími ptáky v té době - ​​pasteurelózu, „klasický ptačí mor“, „pseudohor“.

) Newcastleova choroba - co je to?

Newcastleská choroba je jedním z nejnebezpečnějších virových onemocnění ptáků. Mnoho drůbežářských farem a farem přináší obrovské škody a problémy v moderním chovu drůbeže.Specialisté veterinární služby jsou přísně testováni, ale ani to nebrání vzniku nových ložisek nemoci v různých zemích a regionech.

Infikovaný jedinec trpí nervovým systémem, gastrointestinálním traktem a dýchacím traktem.Ve většině případů není nemoc jednoduchá, doprovázená poklesem plodnosti hospodářských zvířat, často fatálním.

Pseudohor způsobuje velké ztrátydrůbežárny a farmářia vždy jsou pod přísnou kontrolou veterinárních specialistů.Newcastleova choroba má mnoho jmen, například Newcastle, pseudohor, asijská, atypická nebo Braunschweigova mor, pseudoencefalitida, Doyleova choroba.

Známky krůt, kuřat, holubů

Inkubační doba může trvat 3 až 12 dní.Projev příznaků onemocnění se může lišit.Vše záleží na konkrétním kmeni, který jednotlivce infikoval.Všechny kmeny mají společnou charakteristiku - schopnost vypořádat se s vnějšími faktory fyzikální a chemické povahy.

Jsou životaschopné po dlouhou dobu:

 • v stanovišti ptáků v zimě - až 5 měsíců, v létě - až 7 dní;
 • v pohřbených infikovaných mrtvolách ptáků - do 1 měsíce;
 • v sušených orgánech infikovaného ptáka při teplotě asi + 18 ° С - až 2 roky;
 • ve zmrazených tělech nositelů infekce - 1–2 roky;
 • v těle klíšťových vektorů - více než 6 měsíců;
 • ve vrhu nemocného ptáka - asi 20 dní;
 • během tepelného ošetření infikovaného jatečně upraveného těla - do 1 hodiny.
 • ​​
Důležité! Infikované kuřecí brojleři jsou zdrojem viru.

Toto onemocnění lze snadno diagnostikovat podle příznaků charakteristických pro všechny jeho formy.

Některé změny v chování a stavu ptáka jsou spojeny s pseudohorem:

 1. zvýšení teploty až o 44 stupňů;
 2. odmítnutí jídla;
 3. odmítnutí pít tekutiny;
 4. dochází k aktivitě, snižuje se pohyblivost, dochází k apatii, ospalosti;
 5. rozmazané orgány vidění, zánět spojivek;
 6. existují problémy s dýcháním, "pláč", kašel;
 7. hlen je vylučován z zobáku;
 8. narušilo fungování pohybového aparátu až do ochrnutí;
 9. naštvaná střeva, může to být nažloutlý zelený průjem smíchaný s krví.

Příznaky infekce se u všech ptáků objevují stejné.Příznaky pseudomoru hydiny u kuřat jsou stejné jako u holuba nebo krůty.

Zdroj newcastleské choroby ptáků

Patogen může přenášet nezdravý a inkubovaný pták(hlodavci, hmyz, domácí zvířata mohou virus sdílet i nadále), člověče).Bakterie se vylučují z těla tajemstvím, výkaly, vejci.

Voda, pracovní doplňky, podestýlky, jídlo, peří a chmýří odebrané nemocným ptákům, jatečně upravená těla mrtvého ptáka, vzduch úzkým kontaktem mezi zdravými a nemocnými jedinci pomáhají jej šířit.

Virus může být přítomen na povrchu a uvnitř vajec nemocného kuře. V drůbežárnách, kde se chovají infikovaní ptáci, virus cestuje ve vzduchu, když pracují fanoušci, a také vstupuje do životního prostředí a šíří se na velké vzdálenosti, zejména za větrných podmínek.

V inkubační době může být virus detekován 24 hodin po infekci v těle nemocného ptáka do 2 až 4 měsíců po klinickém zotavení.Nositeli infekce jsou nejen volně žijící stěhovaví ptáci, ale také domácí kachny, husy.

Pravidelné opakování arelativní sezónnost v období let-podzim, charakteristika nemoci.Je to kvůli nárůstu hospodářských zvířat v této roční době a zvýšené ekonomické aktivitě, kontaktu s ptáky. V drůbežárnách s dopravním proudem pro chov ptáků může být infekce konstantní.

Důvodem je dlouhodobý obsah viru ve vnějším prostředí v zimní sezóně, přenos viru volně žijícím ptákem a již infikovaná kuřata ho přenášejí.V aktivním stavu může virus přetrvávat v těle klíšťat, které žijí v domech.

Pozor! Vědci prokázali, že okruh infekce může dosáhnout desítek kilometrů!

Léčba

Neexistují žádná specifická léčiva pro newcastleskou chorobu.Do podezření na nemoc se do veterinární diagnostické laboratoře zašle 3 až 5 čerstvých mrtvol a nejméně 20 vzorků krevního séra nemocného ptáka. Pokud je diagnóza úředně potvrzena, hospodářství je v karanténě .V současné době je zakázáno:

 • dovážet a vyvážet kuřata;
 • prodávat drůbeží výrobky - maso, vejce, peří a peří;
 • Na drůbežárně nejsou povoleni žádní cizinci.

Po měsíci od posledního případu nemoci a dezinfekce je karanténa v celém hospodářství zrušena.Po odstranění celého hospodářského zvířete se karanténa odstraní 5 dní po konečné reorganizaci.

Není rozumné léčit nemocného ptáka, existuje nebezpečí infekce celého hospodářského zvířete.Protood postiženýchjednotlivci se zbavili nemoci. Porážka drůbeže se provádí v souladu s veterinárními a hygienickými normami a následuje dezinfekce míst a zařízení pro porážku.Zdraví ptáci jsou očkováni živými vakcínami.

Očkování kuřat

Nejlepší způsob, jak bojovat proti newcastleské chorobě u kuřat, je očkování.Pokud nechcete očkovat kuřata a jiné ptáky, je pravděpodobnost infekce maximální - 90–100%.Smrtelný výsledek je navíc zaručen ve 40–80% případů.

Očkování je nezbytně nutné pro drůbež od 4 měsíců věku , nejlépe dvakrát.Je přijatelné být očkováno ve věku prvního měsíce života.

Postačuje, aby brojlery byly očkovány jednou od desátého dne života.O otázce vhodnosti očkování dospělých by měl rozhodnout veterinární lékař, který si je vědom situace s newcastleskou chorobou u kuřat ve vaší oblasti, protože tento postup snižuje produktivitu ptáka.Jaro a podzim jsou nejlepší časy k podání vakcíny.

Po aplikaci léků se imunita objeví třetí nebo čtvrtý den. Brojlery mohou být chráněny po dobu 2 až 12 měsíců.Období závisí na typu vakcíny, věku ptáků, kvalitě výživy a obsahu.

Důležité! Nesmíme zapomenout, že v období před a po vakcinaci musí být strava ptáků vybavena komplexem vitamínů (A, B a D), aby se posílil imunitní systém a celkový stav těla.

Návnada s vitamíny je nutná po dobu nejméně 10 dnů.

Preventivní opatření

Očkování není jediným způsobem, jak bojovat s touto chorobou.Newcastle u holubů a jiných ptáků.Je důležité dodržovat preventivní opatření, aby se zabránilo výskytu viru. Komplex hygienických a veterinárních norem zahrnuje:

 1. provádět dezinfekci domu dvakrát ročně;
 2. pokud není možné zajistit přístup ke slunečnímu záření, použijte v prostředí kuřat a jiných ptáků lampy s ultrafialovým zářením;
 3. větrací otvory a okna stanovišť ptáků by měly být uzavřeny mřížkami, aby se zabránilo možnosti proniknutí volně infikovaných ptáků;
 4. na velké farmě s několika drůbežárnami by měl být pro každou místnost samostatný pracovní oděv s označením;
 5. nově dovezená hospodářská zvířata nemohou být okamžitě umístěna do starých, měla by být držena v izolaci po dobu jednoho měsíce;
 6. Drůbeží maso a vejce před použitím podrobte vroucí vodě.

Nebezpečí pro člověka

Virus newcastleské choroby nepředstavuje pro člověka žádné smrtelné nebezpečí.Někdy přicházejí do přímého kontaktu s nemocnými kuřaty a jinými ptáky. Infekce vstupuje do lidského těla kapičkami ve vzduchu:vdechováním prachu kmeny.Je možné, že se virus po práci na kuřecí farmě dostane do očí kontaminovanými rukama.Latentní doba infekce u lidí trvá od 3 dnů do týdne.

Symptomy:

 • příznaky podobné chřipce (celková slabost, ucpání nosu, nedostatek chuti k jídlu, mírné zvýšení teploty);
 • drobná konjunktivitida szarudnutí víček;
 • sliznice nebo hnisavý výtok z očí a nosu (někdy);
 • průjem - někdy, ještě méně často - s krví;
 • u infikovaného dítěte je ve vážných případech pozorováno poškození mozku.
Nápověda! Příznaky pseudomoru hydiny u lidí jsou podobné příznakům chřipky.Chránit se před onemocněním ptáků není obtížné.

Je důležité dodržovat základní hygienická a hygienická pravidla:

 1. Po práci v domě je nutné umýt mýdlem a dezinfikovat ruce;
 2. drůbeží maso a vejce musí být před konzumací tepelně zpracovány, nemohou být konzumována surová;
 3. používat dýchací masku během očkování kuřat aerosolovými nebo dezinfekčními opatřeními;
 4. , pokud máte podezření na infekci, vyhledejte lékaře.

Užitečné video

Zobrazit více podrobností, Pseudo-mor nebo Newcastleova choroba v níže uvedeném videu:

Závěr

Newcastleská choroba je extrémně nebezpečnou nakažlivou chorobou. Wellness opatření by měla být prováděna při maximální rychlosti a v plném rozsahu, aby se zabránilo dalšímu šíření viru mimo ohnisko.Proto je časná diagnóza nesmírně důležitá.