Rajský pták u vás doma: Zvyšování královské Strelitzia

Strelitzia Royal - krásná exotická rostlina.Jeho květenství připomíná jasný tropický pták, který přitahuje pozornost velkého počtu pěstitelů květin.

Péče o ni není příliš obtížná, ale má řadu funkcí.Další informace o této úžasné a neobvyklé květině a fotografie toho, jak Strelitzia vypadá v našem článku.

)

Co je to za závod?

Strelitzia royal (v latině Strelitzia reginae) je vytrvalá bylina.Vztah k rodině Strelitzia a druhu Strelitzia.Také to nazývají:

 • „Bird of Paradise“;
 • Královský pták.
Strelitzia royal má krásné a jasné kvetení.

Nabízíme ke shlédnutí videa o Strelitzia Royal:

Vzhled

V polovině 18. století byl britský závod objeven v zemích Jihoafrické republiky.Nyní roste na pobřeží:

 • Mexico City;
 • Bangladéš;
 • Chile.

Bylo pojmenováno po manželce anglického krále Jiřího III., Charlotty z Mecklenburg-Strelitzkaya.

Strelitzia je považována za oficiální symbol Los Angeles a národní květ souostroví Madeira v Portugalsku.

Rozdíl od ostatních

Jeho hlavním rozdílem je kompaktnost a přesnost. Má malé listy,je mnohem jasnější než jiné druhy Strelitzia a je dobře zvyklý na domácí podmínky.A zahradníci to pěstují, aby odřízli květenství.

Vzhled

Strelitzia ve vnitřních podmínkách roste na jeden a půl metru.Má vždyzelené, silné, plešaté, řapíkaté, oválné listy.Dosahují délky 30–55 cm a šířky 10–25 cm. Od základu řapíku se objevuje krátká falešná stopka.

Květiny mají asymetrický tvar, vnější listy šestičlenného periantu jsou oranžové, vnitřní jsou tmavě modré.Jsou bez zápachu, ale bohatí na nektar.
​​

Fotografie

Podívejte se na tuto fotografii exotických květin:

Domácí péče

Rostlina je nenáročná v péči a je dobře přizpůsobena vnitřním podmínkám.Hlavní věc je dodržovat pravidla zadržování.

Zalévání

V jaro-letní sezóně se střelitzia intenzivně a hojně zalévá, jak vysychá horní vrstva substrátu.Zamokření je nepřijatelné, protože to může vést k hnilobě kořenů.Voda se používá jako dekantovaná nebo filtrovaná.

V zimě je zalévání sníženo na 2krát měsíčně, ale neumožňuje vysušení z hliněné kómatu.Voda z pánve po zalévání musí být nalita.

Teplota

Optimální teplota rostliny na jaře a v létě je 20–25 stupňů.Od poloviny podzimu se postupně snižuje na 14–16 stupňů.Pro brzké kvetení začátkem února je banka znovu uspořádánateplé místo.

Světlo

Závod má rád jasné rozptýlené osvětlení. Ale když jsou umístěny na jižních okenních parapetech a v poledne, jsou nutně zastíněny před přímým slunečním světlem.Roste a vyvíjí se nejlépe na východních a západních oknech.Na severní straně je zapotřebí další podsvícení.

Pro hojnější kvetení v létě se střelitzia přemísťuje do zahrady nebo do lodžie.Chrání však před průvanem a slunečními paprsky.

Vlhkost

Květina vyžaduje zvýšenou vlhkost v místnosti.Proto provádějte pravidelné stříkání.Zároveň se v létě používá teplejší voda než v zimě.Listy jsou pravidelně otírány vlhkým hadříkem od prachu.Kromě toho lze nádobu umístit na paletu s mokrými oblázky nebo expandovanou hlínou.

Hnojivo

Strelitzia je od jara do podzimu krmena hnojivy pro kvetoucí rostliny. Utrácejte je jednou za 2 týdny.Lze také použít organická krmiva.

V zimě není nutné hnojivo.

Transplantace

Dospělá Strelitzia se transplantuje každé 2-3 roky a mladá rostlina ročně. Hrnce se vybírají prostorné, hluboké, ale ne příliš široké, protože kořenový systém květuroste ve vnitrozemí.Keramické květináče jsou velmi vhodné.Kromě toho by měl být o 5-6 cm větší než ten předchozí.

Proces transplantace se skládá z následujících kroků:

 1. Na dno nádoby se nalije oblázková drenážní vrstva,rozbitá cihla nebo expandovaná hlína.
 2. Nalije setrochu připravený substrát.
 3. Rostlina je z květináče opatrně odstraněna a umístěna do nové rostliny spolu s hliněnou hrudkou.
 4. Prázdné prostory jsou vyplněny půdou a mírně stlačené.
 5. Zalévané a ve stínu.

Jsou-li během transplantace nalezeny shnilé a poškozené kořeny, jsou odříznuty a místa řezů jsou posypána nutně drceným uhlím nebo aktivním uhlím.

Doporučujeme sledovat video o transplantaci Strelitzia:

Pěstování ze semen

Strelitzia lze pěstovat pomocí semen. Tato cesta je navíc poněkud komplikovaná a pracná.

Umělé opylení

Umělé opylení se používá k pěstování rostlin ze semen.Vezměte vatový tampon nebo kartáč, opatrně odstraňte pyl z jedné květiny a opatrně přeneste na druhou.O několik měsíců později se na místě květin objevují husté tobolky, uvnitř nichž jsou kulatá, černá nebo tmavě hnědá semena.

Před výsadbou jsou namočeny po dobu 24 hodin v teplé vodě a pravidelně je mění.

Půdní směs

Lehká semena jsou vhodná pro výsadbu semen sestávající z:

 • písku;
 • rašelina;
 • kompost.

Nebo univerzální substrát pro pokojové rostliny, který lze zakoupit v květinářství.

Výběr sedadla

Semena se vysazují silně, aniž by se prohlubovaly do plastových kelímků, na jejichž dně se předem vytvoří 5–7 mm drenážní otvory.

Načasování

Po výsadbě kontejnerypřikryjte filmem. Při pravidelném větrání a navlhčení semena klíčí po 1-6 měsících.

Zvlhčování

Po výskytu klíčků se půda zvlhčí, jakmile vrchní vrstva vyschne.Nedovolte přetečení.Nejlepší je použít stříkací láhev.

Teplota, osvětlení, zalévání

Obsahují hrnce při teplotě 20–22 stupňů.Chraňte před přímými paprsky slunce, ale neskrývejte se ve stínu.K zavlažování použijte usazenou vodu při pokojové teplotě.

Zalévání se provádí, jakmile vrchní vrstva substrátu vyschne.

Doporučujeme sledovat video o pěstování královských strelitzia ze semen:

Další způsoby rozmnožování

Rostlina je množena jinými způsoby:

 1. Rozdělením pouzdra. Kromě toho postup provádějí velmi pečlivě po rozkvětu a dávají pozor, aby nepoškodili kořenový systém.Strelitzia je odstraněna z banku a sdílena.Na každé dividendě musí být alespoň dva růstové body.Plátky se mírně suší po dobu 20 až 30 minut.A pak se vysadí do nádoby s navlhčenou zeminou.

  První zalévání se provádí až po dvou týdnech.Pak se o ně postarají jako o normální rostlinu.

 2. Boční výhonky. Zarostlé postranní výhonky se oddělují od matečného květu.A zasadil v kontejneru s drenáží a půdy.Přikryjte filmem.Pravidelně větrejte a zvlhčujte.Položili hrnec na lehký okenní parapet a udržovali teplotu v místnosti 22–26 stupňů.

Podrobnosti o pěstováníStrelitzia ze semen, pomocí rozdělení keřů a postranních výhonků, jsme popsali tento materiál.

Nemoci a škůdci

Nesprávná a negramotná péče vede k oslabení strelitzie, chorob a poškození různými škůdci:

 • Tmavé skvrnyna letácích kvůli nesprávnému zalévání a špatnému odtoku. Rostlina je vyjmuta z hrnce, důkladně zkontrolována, pokud jsou nalezeny poškozené nebo shnilé kořeny, jsou odstraněny a místa řezu jsou posypána drceným dřevěným uhlím a poté přesazena do nové půdy.Na dně nádrže je nutně nalita drenážní vrstva.Po transplantaci nezapomeňte sledovat zavlažovací režim.
 • Listy v zimě v zimě označují příliš nízkou pokojovou teplotu. Pot se přesouvá na teplejší místo.
 • Špičky listů zhnědly kvůli suchému vzduchu v místnosti. Rostlina se stříká častěji a listy se otírají vlhkou houbou.Někteří pěstitelé v domácnosti zahrnují zvlhčovač.
 • Strelitzia se pomalu vyvíjí v důsledku špatné půdy. Každé 2 týdny se květina živí minerálními a organickými hnojivy.
 • Listy praskají a trhají se. Zařízení je stresováno kvůli změnám teploty a nepravidelnému zalévání.Zkontrolujte podmínky zadržení.
 • Vyřazuje pupeny během květu. Hrnce se přeskupuje nebo neustále otáčí o různé strany.Během květu je zakázáno dotýkat se rostliny.
ZapnutoStrelitzia mohou být napadeni škůdci, jako je hmyzí štít a roztoč pavouk.Proto se doporučuje květinu pravidelně kontrolovat.

Když jsou nalezeny, jsou listy otírány vlhkým hadříkem namočeným v mýdlovém nebo tabákovém roztoku.Pokud je infekcí silná rostlina ošetřená insekticidními léky.V případě potřeby se postup opakuje po 5-10 dnech.

Strelitzia Royal - exotická rostlina, která vypadá skvěle a zakořenila v každé místnosti.Zahradníci ji milují pro její dekorativní vlastnosti a krásné kvetení.A péče o něj nepředstavuje žádné zvláštní potíže, stačí dodržovat všechna pravidla.