Raná odrůda, snadno pěstitelná a ošetřovatelná - hrozny "Fun"

Zábava je skvělá zimní houževnatá odrůda, vhodná pro pěstování i v drsném klimatu na Sibiři.

Tato odrůda má jiné jméno: Black Laura.S ostatními odrůdami je příznivě srovnatelný díky své rané zralosti, skvělé chuti a snadnosti kultivace a péče.

Co je to za druh?

Zábava je velmi raná stolní odrůda černých hroznů.Ideální pro pěstování ve středním Rusku a severních oblastech Běloruska.Má mnoho jedinečných vlastností a dobře roste v příměstských oblastech.

Moldavsko, Black Finger a Black Raven také patří k odrůdám černé hrozny.

Hrozny Fun: popis odrůdy

Fun (Laura black) zcela dozrává do 100–120 dnů od výskytu vaječníků.Keř je energický, za rok může dosáhnout výšky asi 3 až 4 metry.Shluky jsou velké, málo husté a váží asi 1-1,5 kg.Květiny jsou samoopylené, bisexuální.Zrání vinné révy a zakořenění řízků je vynikající.Roste dobře na různých zásobách.

Bobule jsou velmi velké, oválné, husté modré a dosahují hmotnosti 10 až 15 g. Dužina je sladká, hustá, křupavá a kůže je tenká.Odrůda není náchylná k loupání a nevyžaduje ředění hroznů.Bobule po dlouhou dobu udržují krásné komoditypodívejte se a mají vynikající dezertní příchuť.

Není ovlivněno hráškem Aleshenkin Dar, Marcelo a Ayut Pavlovsky.

Fotografie

Fotografie z hroznů „Zábava“:

Historie výběru

Hybridní odrůda Fun bylachované ukrajinským amatérským chovatelem v důsledku křížení odrůd Kodryanka a Laura.Forma listů a výška Fun převzala od Laury.

Odrůda je určena k pěstování na Ukrajině, ve většině Ruska a Běloruska.Vzhledem ke své mrazuvzdornosti se považuje za nadějnou kultivaci v Uralu a na Sibiři.

Mezi mrazuvzdornými odrůdami jsou rovněž známy Krasa Severa, Super Extra a Isabella.

Vlastnosti

  1. Fun (Black Laura) je mimořádně produktivní odrůda révy.Z tohoto důvodu potřebuje keř pravidelné prořezávání pro 5-8 očí, aby nedošlo k přetížení vinné révy.
  2. Má vysokou zimní odolnost a vydrží mrazy až do -25 °.V severních oblastech však nezapomeňte na pečlivé zabalení keře na zimu.Roste nejlépe na úrodné černé půdě.
  3. Bobule dokonale tolerují přepravu a po dlouhou dobu si zachovávají čerstvost a prezentaci.
  4. Tento hrozen je odolný vůči šedé hnilobě a oidiu, ale může být napaden plísní a být napaden vosami a jinými škůdci.

Nemoci a škůdci

Zábava je silně poškozena vosami a vyžaduje stálou ochranu.Pokud je to možné,je nutné zničit všechna vosová hnízda nacházející se poblíž vinice.Můžete zkusit stříkat hrozny čistým stolním octem.

Zalévání půdy pod hrozny tzv. Tekutým kouřem hodně pomáhá.

Někteří zahrádkáři balí zralé klastry tenkými pytli gázy.V tomto případě však budou muset být pravidelně kontrolovány, aby nedošlo k rozpadu.

Ostatní škůdci nejsou pro tuto odrůdu méně nebezpeční:

  • roztoč pavouk;
  • fyloxéra;
  • klíště;
  • leták.

Roztoč pavoukse živí rostlinnou šťávou a žije na vnitřní straně listu vinné révy.Jeho vzhled můžete zjistit pravidelnou kontrolou listů.

Na poškozeném povrchu se objevují malé tmavé tečky.Je nutné zahájit boj proti klíšťatům předem, aby se zabránilo tvorbě pavučin na listech.Postřik pomocí speciálních přípravků nebo infuze cibule slupkou pomáhá.

Phyloxeraje jedním z nejhorších škůdců hroznů.Jeho výskytu lze zabránit pouze pěstováním hroznů na populacích rezistentních na fyloxeru.

S tím se dá vyrovnat pouze úplným vykořenením a spálením celého vinice.Pro boj s listovou formou se fyloxéra postříká speciální emulzí.Pěstování půdy fumiganty pomáhá vyrovnat se s kořenovou formou.

Hroznová klíštěje podobně jako roztoč pavouk.Pokud jsou na listech nalezeny skvrny, je naléhavě provedeno ošetření insekticidy.

Butterflyčervovníkovlivňuje listy a výhonky hroznů.Hibernace se nachází pod kůrou rostliny.Jako metody kontroly můžete použít chemické ošetření a ničení staré standardní kůry.

Přestože je Fun odolný vůči různým hnilobě a oidiu, může být ovlivněnplísní .Toto je nejnebezpečnější hroznová houba.

Projevuje se ve formě malých mastných skvrn na listech.Po nějaké době skvrny rostou, zakryjí se bílým povlakem a zasažené listy odumřou.Nemoc může jít do shluků a střílí a ničí rostlinu.

V boji proti plísním může pomoci ošetření speciálními přípravky, použití hnojiv fosforu a draslíku, odstranění zasažených výhonků a listů a důkladné mulčení půdy.

Pokud jde o běžné hroznové choroby, jako je anthracnosa, chloróza, bakterioza, rubeola a bakteriální bakterierakovina, můžete si o nich přečíst více v samostatných materiálech webu a přijmout veškerá nezbytná preventivní opatření.

Obecně je zábava skvělá pro přistání na letní chatě.Nebojí se námrazy, má krásný vzhled a skvělou chuť.Jeho hlavní výhodou je schopnost růstu v poměrně chladných oblastech a předčasné zrání.

Velké sladké bobule Fun a její nenáročnost při odchodu nenechají nikoho lhostejným.Tuto odrůdu hroznů lze doporučit k pěstování i začínajícím zahrádkářům.

Mezi nenáročné odrůdyje také třeba věnovat pozornost Giovanni, Denisovsky a Aladdin.

Krátké úvodní video z hroznů „Fun“:

Vážení návštěvníci!V komentářích zanechte své komentáře k odrůdě „Fun“.