Roste browllia z řízků a semen doma

Brovallia se pěstuje v květináči i jako ozdoba.Browllia získala uznání díky jeho kvetení.Za příznivých podmínek je přímo omítnutá modrofialovými květinami.Kromě modrofialového odstínu mohou být květy bílé, modré nebo fialové.

Rostlina kvete 16-18 měsíců.Překvapivě se kvetení nezastaví ani v zimě.Stojí za zmínku, že ve slabém světle není tak silný.Po rozkvětu se browllia považuje za starou.K druhému květu ve většině případů nedochází.Životnost rostliny není asi 2 roky velká.To není kritické.Browllia lze snadno propagovat.

Funkce

Existují dva způsoby, jak reprodukovat browllia:

 1. vegetativní;
 2. semena.

Vegetativní metoda množení se provádí metodou řízků .Takto lze získat nové rostliny po celý rok.Druhá metoda, méně oblíbená - rozmnožování osiva, také nemá jasné hranice, když je lepší je zasadit, může to být jak léto, tak zima.

Za účelem propagace řízky se doporučuje zvolit zralé apikální stonky, které nezískaly pupeny.

Sámzakořenění se odehrává ve volné vlhké půdě v mini skleníku.Existuje druhý způsob zakořenění - vložením řízků do misky s vodou.V závislosti na tom, kdy se výsadba provádí, se také změní doba květu.

Příprava

Způsob produkce osiva

Semena určená k pěstování v půdě musí být připravena, před výsevem musí být několik dní namočena vteplá voda.To pomůže zvýšit klíčivost a urychlit proces klíčení. Nejprve se květům poskytne uzavřený skleník, poté se ponechá čerstvý vzduch .

Před výsevem osiva je nezbytné připravit půdu.Půdu lze zakoupit připravenou, nebo si můžete sami připravit půdní směs, což doporučují všichni zahrádkáři.Za ideální půdu se považuje půda skládající se z listnaté a sodové půdy smíchané s říčním pískem, humusem a rašelinou.Opadavé a sodové půdy jsou nezbytné ve stejných poměrech.

Připravená směs je uložena v nádobách.V nádrži je nutné provést odvodňovací otvory, aby voda nestagnovala.Do sklenic nalijte půdu květin.Na nádobí můžete v případě potřeby zadat počet přistání. Půda musí být prolita vodou s epinem .

Ke zlepšení drobivosti půdy lze do ní přidat vermikulit.

Řízky

Půda potřebná pro řízky rostlin bude vyžadovat přesně to samé.Stejně jako u metody semen.

Reprodukce

K reprodukci budete potřebovat :

 • plastové kelímky50 g;
 • květinová půda.

Ze semen

Browllia má velmi malá semena.Je třeba dbát na to, aby se nerozlil.Aby to bylo možné, musí být semena nalita do předem připraveného víka nebo do krabičky na zápalky, aby bylo vhodné je vzít.

Párátko nebo tenká hůlka musí být navlhčena vodou.Je tedy velmi snadné vyzvednout každou kuličku gloxinie.

 1. Semena se položí na povrch půdy a lehce se přitlačí, aby došlo k přilnutí k zemi.
 2. Nádobí je pokryto filmem, aby se vytvořil skleníkový efekt.
 3. Semena nejsou posypána zeminou, protože k jejich klíčení je zapotřebí světla.Proto jsou brýle umístěny na světlém místě.
 4. Nezapomeňte každý den stříkat zemi ze stříkací láhve vodou o teplotě místnosti.
 5. Dávejte pozor, aby se rostlina bez přístřeší vystavovala každý den po dobu 1–2 hodin.

Sazenice se objevují přibližně po 2 týdnech .Kvetení Browllia začne ve věku 2,5 měsíce.Pokud je teplota v místnosti udržována na 22-25 stupních, objeví se první výhonky za 10 dní.

Apikální výhonky

Řízky nejsou pouze metodou rozmnožování, ale také skvělým způsobem, jak omladit dospělou rostlinu.Samotný proces je velmi jednoduchý a nevyžaduje velké úsilí ani zvláštní znalosti.

 1. Je třeba odříznout apikální řízky, které neobsahují pupeny.
 2. Stopky musí být vyzrálé.
 3. Před množením musí být řízky hojně rozšířenydo vody.
 4. Nádoba s řízky musí být zakryta pytlem.
 5. Nezapomeňte umístit na jasné místo.
Přímé sluneční světlo není vhodné pro pěstování rostlin, je nutné rozptýlené světlo.Nezapomeňte periodicky potřebovat větrání a navlhčení půdy.

Po zakořenění musí být rostlina ponořena do jednotlivých květináčů jeden po druhém, v extrémních případech lze vysadit 2-3. Je třeba sevřít vrchní části, aby se zvýšilo větvení .

Časté chyby

V případě, že se browllia pěstuje ze semen za účelem vyzdobení balkonu nebo lodžie, je nutné vzít sazenice do trvalého bydliště pouze tehdy, když hrozba prvního jarního mrazu zmizí.Jinak rostlina zemře.

Pravidelně po konečné transplantaci brovulia do květináčů je nutné začít hnojit kvetoucími vnitřními rostlinami každých 10-14 dní až do konce kvetení.

Další tipy pro pěstování doma

Nezkušení zahradníci často dělají chyby s péčí o browllia.Nemohou ovlivnit zdraví rostlin tím nejlepším způsobem. Chyby, ke kterým dochází během péče o browllia :

 1. Jednou z takových chyb je nesprávné umístění květu.Pokud dáte browllia na okno na jižní straně před jasným slunečním světlem, listy rostliny se mohou spálit, což vede ke vzniku žlutých skvrn.Aby se tomu zabránilo, musí být rostlina skryta před přímýmisluneční paprsky.Pokud umístíte rostlinu na strany, kde je málo světla, nemusí kvetnout velmi dlouho.
 2. Nesprávné krmení.Pro vrchní obvazy je nutné používat pouze vysoce kvalitní vyvážená univerzální hnojiva.V opačném případě začnou listy květiny z důvodu nedostatku železa žloutnout.
 3. Nedostatek vlhkosti také ovlivňuje browllia.
  Při nízké vlhkosti rostlina jednoduše zaschne.Problém je vyřešen jednoduše, je nutné stříkat rostlinu v horkých dnech, hojně ji zalévat, ale ne ji plnit.
 4. Další chyba, tvorba ostrých změn teploty v místnosti.V důsledku kolísání teploty začíná browllium listovat.Klíčem k vyřešení tohoto problému je vytvoření správného teplotního režimu.

Brovallia je toxická rostlina.Při práci s ní je třeba nosit rukavice a mýt ruce. Je lepší umístit rostlinu mimo dosah dětí a zvířat .

Brovallia má krásné a neobvyklé kvetení.Aby ji potěšilo oko co nejdéle, musíte pro ni vytvořit příznivé podmínky pro růst a zajistit řádnou reprodukci.Což není tak obtížné.

Užitečné video

Nabízíme vám sledovat video o zvláštnostech pěstování a šíření brovalie: