Rostlina v pobřežní zóně nádrže - rákosí: fotografie, lidské výhody

Co je tato rostlina? Bulrush je bylina (tráva), která patří do čeledi ostřice.

Rákosí bažina patří do rodu Reed (Scirpus), čítající asi tři sta odrůd jednoletých a víceletých rostlin.

Tato rostlina se v zásadě vyskytuje ve volné přírodě, ale pěstuje se také as cílem terénních úprav umělých rybníků v letních chatkách .

)

Foto

Vizuálně se můžete seznámit s jezerem Kamysh na níže uvedené fotografii:

Jezero rákosí:

Ostatní rostliny se často mylně nazývají rákosí , zejména chytání a rákosí, i když se jedná o rostliny z jiných rodin.

Vlastí rostliny

Rákosí se nachází téměř v každém rohu Země, jsou však nejrozšířenější v tropických a subtropických zeměpisných šířkách.

Jako své stanoviště volí vodní útvary a bažiny.Na vodní hladině vznášejí některé druhy rákosí.

Stonek

Délka stonku třtiny obvykle dosahuje tří metrů.Stopka rákosí je tenká.Je charakterizován válcovým nebo trojbokým tvarem .

Na průřezu stonku jsou vidět mezery, které hrají roli vzduchových kanálů.

List

Trojstěnné stonky mohou být pokryty lineárnímilisty podobné tvaru jako ostřice .Válcové stonky listů obvykle nemají, ale na jejich základních stupnicích mohou být umístěny až tři milimetry dlouhé.Některé druhy rákosí jsou vybaveny filiformními listy, které tvoří bazální růžici.

Kořen

Podzemní část tohoto zástupce čeledi ostřice je reprezentována podzemkem, který se může plazit nebo zkracovat.

Kořen rákosu obsahuje hodně škrobu, a proto byli ve starověkupoužíváni k výrobě mouky .

Ovoce (liška)

V polovině léta se na vrcholcích rákosových stonků tvoří květenství ve formě uší,připojené v deštníku, laťkách nebo hlavě až do velikosti 10 centimetrů.

Někdy je na rákosí vidět i osamělý hrot.Klásky obsahují několik bisexuálních květů světle nazelenalé barvy, které na konci období květu začnou získávat hnědou barvu.

Některé odrůdy rákosí jsou vybaveny kvetoucím listem, který je umístěn jako pokračování stonku.Někdy je tento list tenký a ohromující, připomínající film.

Rákosí je tříboká nebo rovinatá konvexní matice.

Domácí péče

Mohu zůstat doma?

V Rusku již dlouho existuje znamení, že rákosí rákosí by se neměla v domě držet, protože to přitahuje neštěstí, nemoc a smrt.

Existují však i jiné názory na rákosí.Napříkladobyvatelé starověkého Egypta spojovali tuto rostlinu s mocí, protože rostla pouze v blízkosti vodních ploch, které mají velkou hodnotu pro vyprahlou zemi.Suchá rákosí, umístěná u vchodu do obydlí, pomohla vyděsit nemocné nepřátele.

Z lékařského hlediska mohou být bažiny rákosípo vyblednutí nebezpečné , protože se začnou rozpadat na nejmenší chmýří, což může vyvolat alergické reakce.Rákos přinesený z bažiny může mít navíc stopy životně důležité činnosti různých zvířat, která jsou nositeli nebezpečných chorob.

DŮLEŽITÉ! Existují ozdobné štětce, které jsou speciálně navrženy pro domácí pěstování.

Prořezávání

Reedje nenáročný závod , aleje náchylný k velmi rychlému růstu , proto vyžaduje pravidelnéořezávání zahradními nůžkami navrženými tak, aby vytvořily krásný tvar.

Prořezávání se nejlépe provádí na konci podzimu.Zarostlé kořeny a zvadlé listy se ořezávají.

Zalévání

Vzhledem k tomu, že rákosí je bahenní rostlina, mávelmi rádi vlhkost .V tomto ohledu se doporučuje hojně ji zalévat.

V chladném období se zalévání rákosí mírně snižuje, ale ornice, v níž tento zástupce flóry roste, nesmí vyschnout. Pro zavlažování použijte usazenou měkkou vodu .Jednou za tři dny by se listy rákosu měly zavlažovat vodou.

Přistání

Obvykle se pěstuje na bažinatém břehu nebo přímo v těle vody.Druhy rákosí s listovými stonky jsou ponořeny do vody, když jsou vysazeny dvacet centimetrů, a rákosí s holými stonky na metr.

Okrasné druhy používané pro terénní úpravy pobřeží.Při výsadbě rákosí doma byste měli zvolit malou mělkou kapacitu.

Transplantace

Rákosíse vyznačují rychlým stárnutím a padáním listů .Z tohoto důvodu rostlina potřebuje transplantaci každé jaro.

Během transplantace jsou rákosy odděleny a nažloutlé listy jsou odstraněny.

DŮLEŽITÉ! Nerozdělujte rákosí na příliš mnoho částí, protože slabé kořeny na malých keřích nemusí zakořenit.

Teplota

V létě je teplota, která nepřesahuje dvacet stupňů tepla, považována za nejvýhodnější pro rákosí a v zimě musí být zajištěna, aby neklesla pod osm stupňů.Přestože rákosje zařízení odolná proti chladu , které vydrží teploty pět stupňů nad nulou, stále dává přednost teplu.

Osvětlení

Rákosy se budou v osvětlených oblastech cítit nejpohodlněji, ale netolerují přímé sluneční světlo.Nejvýhodnějším místem pro něj je částečný stín.

Pěstování ze semen doma

Proces pěstování rákosin ze semen je poměrně časově náročný.

Nejprve musí semenapodrobeno mokré stratifikaci při nízkých teplotách nad nulou po dobu dvou měsíců.Přistání je nejlepší v únoru nebo březnu.

Semena jsou rozmístěna po povrchu zvlhčené půdy, která se skládá ze směsi písku, rašeliny a humusu ve stejných částech.Aby se zachovala vlhkost půdy a vzduchu, doporučuje se obal přikrýt sklenicemi a položit na paletu naplněnou vodou.

Teplota v místnosti, kde se semena nacházejí, by měla být mezi 17 a 20 stupni tepla.

Po pěti až sedmi dnech si všimnete výskytu sazenic, které bude nutné po několika měsících potápět.V červnu musí být mladé rákosy přistány na stálém místě.

Rozmnožování

Jelikož rozmnožování rákosin semeny ztrácí své odrůdové vlastnosti, nejčastěji se tyto rostliny rozmnožují dělením kořenového systému.Pomocí zahradnických nůžů lze jeden keř rozdělit na sedm částí, z nichž každá musí mít alespoň jeden pupen a vyvinuté kořeny.

Části získané v důsledku dělení se okamžitě vysadí do země.Vzdálenost mezi nimi by měla být nejméně čtyřicet centimetrů.

Kvetení

Doba květu rákosí začíná koncem června nebo začátkem července.

Na jejích stoncích se vytvářejí malé květy ve formě lamel, které se pak promění v hnědou střapec.
Půda, půda

Nejlepší rákosy se budou cítitv surovém neutrálním nebomírně kyselá půda , jejíž pH se pohybuje od 5,0 do 7,0.

Půdní směs si můžete sami připravit smícháním dvou částí rašeliny s jednou částí písku a jednou částí listové půdy.

Půda se může skládat ze dvou částí trávníku, jedné části humusu nebo listové půdy a jedné části písku.
V drůbežích roste dobře.

Hnojivo

Rákosímusí být krmeno minerálními hnojivy , jejichž podíl by měl být 1 gram na metr.Do půdy se nejčastěji zavádí kompost, humus nebo dřevní popel.Mírně mohou být rákosí napájeny draselnou solí a superfosfátem.

V prvních jarních měsících se doporučuje obohacovat půdu močovinou a aby rostlina řádně rostla a rostla, musí být každý měsíc krmena hnojivy, která neobsahují vápník.

Výhody a újmy

Výhody pro člověka

Dříve lidé používali rákosí jako palivo a krmivo pro zvířata.Z něj byl získán alkohol a aceton, jakož i glycerin a kyselina mléčná.

Tato továrna byla také surovinou pro výrobu papíru.V chudých letech zachránily rákosové výhonky lidi před hladověním a používaly se jako surovina pro polévky.

Také se jedli syrové a mouka byla vyrobena z oddenků.Při výletech se oddenky této rostliny pečou na dřevěném uhlí.

Měkké a pružné stonky rákosí se používají k tkaní košů a koberců.

Léčivé vlastnosti třtiny rákosí

Bulrushobsahuje mnoho užitečných látek , díky kterým může být použit k přípravě léčivých infuzí a odvarů.Má antiseptický, diuretický, baktericidní účinek, hojení ran, diaforézní a hemostatický účinek.

Bulrush je nenáročný závod s mnoha užitečnými vlastnostmi.Kromě toho může plnit dekorativní funkci a může být použit pro praktické účely.

Další informace o rostlinách s travnatými listy najdete v následujících článcích: bambus, nolina, cal, ostřice, cyperus, chlorofyt.

Užitečné video

Jak bude vypadat rákosí v jezírku, můžete vidět ve videu níže: