Royal begonia - rysy rostoucí královny begonie

Royal Begonia- hybridní druh rodiny Begonia.Jedná se o víceletou bylinu, která pochází z indického severovýchodního státu Assam.

Jeho další názvy jsou královská rex begónie, „Napoleonovo ucho“, „uši slonů“.

Popis královské begonie

Kořenový systém je reprezentovánsilným plazivým oddenkem.

Stopka je masitá, malé velikosti, posypaná načervenalými štětinami.

Listyjsou velké, asymetrické, špičaté,mají podlouhlé řapíky a zoubkovanou hranu.Listové desky jsou světlé a pestré barvy, mají zelené, šarlatové, malinové, lila, fialové a dokonce stříbrné inkluze.Žíly na listech mohou být odlišeny odlišnou barvou.

  Je zajímavé, že zvláštní dekorativnost této rostliny je způsobena určitými fyzickými potřebami:
 • Jasná barva a drsnost listů zvyšuje povrchovou teplotu listových desek, což jim pomáhá odpařovat více vlhkosti..Tenhletento proces pomáhá kořenům získat živiny a tím i intenzivní vývoj oddenku.
 • Asymetrie listů umožňuje, aby byla rostlina rovnoměrně vyživována dostatečným množstvím slunečního světla.Různé formy listů jim umožňují, aby se navzájem nezavíraly proudem slunečního světla.
  Květy jsou růžové a nepopsatelné s průměrem do 1 centimetru.Na pozadí světlé listy nenesou dekorativní hodnoty.Semena dozrávají v malém ovoci.

Domácí péče o Royal Begonia

Begonianevyžaduje zvláštní podmínky zajištění, , ale pro zachování živého barevného schématu je nutné vytvořit určitépodmínky.

Výsadba

První výsadba rostliny po úspěšném pěstování z osiva se provádí ve čtvrtém týdnu.Při výsadbě byste měli dodržovat doporučení týkající se složení půdy a typu hrnce.

Půda

Pro Rex begonia jsou preferovány výživné půdy se střední kyselostí.Ve specializovaných prodejnách si můžete koupit hotovou půdu pro begónie.Pro vlastní přípravu půdy budete muset smíchat následující složky:rašelina - 1 díl, písek - část, listová půda - 2 díly, humus - 2 díly.

Výběr hrnce

Existují určité požadavky na kapacitu výsadby královských begónií.Hrnec by měl být široký pro charakteristický vývoj kořenového systému, měl by obsahovat drenážní otvory a drenážní vanu.Výška hrnce není kritická, protože kořeny nejsou zdaleka hluboké.

Zalévání


Zalévání by mělo být přiměřené a pravidelné.Hliněné hrudky nelze předsušit, půda potřebuje mírně zvlhčený stav.
Přebytečná vlhkost však přispívá ke zhoršení masitých stonků a kořenů, takže by neměla být povolena stagnace vody v květináči.
Při zavlažování se doporučuje vyhýbat se vlhkosti na listech, což může vést k hnilobě listů.

Zavlažování se provádí filtrovanou nebo usazenou vodou při pokojové teplotě.

Režim světla

Královská begónie potřebuje dobré osvětlení s rozptýleným slunečním světlem. Přímé sluneční světlo je nežádoucí pro listy. Vhodné jsou parapety s referenčním bodem na východ nebo na západ.

Prořezávání

Když začíná období kvetení, doporučuje se ořezávat stonky květů, protože vedou k vyčerpání rostliny a zhoršování vzhledu.listy.

Na konci zimy- začátkem jara se blíží období aktivního růstu, které by mělo být připraveno sevřením oddenku a přesměrováním mladých částí kořene do středu květináče.Díky přijatým opatřením se obnoví růst nových výhonků na zředěném oddenku a tvorba svěží křoví.

Doporučuje se řezat starou rostlinu, aby se obnovil atraktivní vzhled.

Tepelné podmínky

Optimální teplota pro dobrý vývoj královské begónie se pohybuje od 17 do 25 stupňů Celsia.

V létě begonie nereaguje dobře na teplo, ale v zimě neodpovídápřenáší vzduch přehřátý topnými zařízeními.


Begonia roste dobře po celý rok a zpomaluje vývoj během nástupu chladného počasí.V tomto ohledu není nutná tvorba klidové periody se sníženou teplotou.

Rozmnožování

K rozmnožování královských begonií se používají listové řízky, oddenky a semena.

Pro množení listů je stopka rozdělena na několik částí stejné délky.Plátky úchytky jsou umístěny ve vlhké rašelinové půdě. Klíčky jsou vysazeny pod šikmým úhlempro úspěšné zakořenění.

Ze semen je možné pěstovat regon begonias rex.Je však třeba mít na paměti, že tato metoda nepřináší vždy dobré výsledky, protože klíčení semen má nízké procento.

První výhonky mají pouze zelené listy, protože královská begonie získává jas, jak roste.

Střední délka života

Životnost begonie se liší v závislosti na podmínkách, ve kterých se nachází.Průměrněrostlin žije 2-3 roky. Ale dokonale se hodí k řízkům a pokračují v životě v nové továrně.

Hnojivo a vrchní obvaz

V teplém období potřebuje květina konstantní vrchní obvaz s minerálním komplexním hnojivem.Vrchní obvaz by měl být prováděn třikrát měsíčně, což stimuluje aktivní růst.

Organická hnojiva jsou pro begonie velmi užitečná.Hnoj, který byl fermentován po dobu dvou týdnů, do kterého se zavádíkapalná forma po zředění vodou.

Na jaře by hnojivo mělo obsahovatdusík, draslík a fosfor v poměru 1: 1: 1a na začátku chladného období se obsah draslíku a dusíku sníží dvakrát.

Transplantace

Královská begónie by měla být transplantovánana jaře , protože během tohoto období toleruje zlomeniny kořenů a může se rychle zotavit.

Transplantační nádoba je vybrána s větším průměrem než předchozí.Kapacita by neměla být hluboká, protože kořen rostliny roste blíže k povrchu půdy a nejde hluboko.

Během transplantace lze oddenek opatrně zbavit starého substrátu.

Krk oddenku se nesmí prohloubit, jinak rostlina hnije.

Charakteristiky zimní péče

Zimní období pro tento typ begonie je charakterizováno zpomalením vývoje.Není nutná žádná zvláštní péče.Zalévání je mírné.

Na suchém vzduchu způsobeném bateriemi ústředního topení se doporučuje další zvlhčování.Například položení mokré expandované hlíny na paletu nebo instalace zvlhčovače.Postřik se neprovádí.

Onemocnění a opatření k jejich prevenci


V důsledku porušení podmínek péče se vyvíjejí choroby královské begónie.

  Nemoci a příčiny jejich výskytu:
 1. Kořenová hniloba způsobená nadměrnou vlhkostí půdy;
 2. Ředění listů kvůli nedostatečnému osvětlení;
 3. Hnědě hnědé skvrnysluneční paprsky;
 4. Múčnatka na listech listů kvůli vysoké vlhkosti vzduchu;
 5. Sušení okraje fólie způsobené nedostatkem vlhkosti.

Všechna tato onemocnění se objevují vinou pěstitele.Není proto těžké je odstranit a obnovit náležitou péči o begonii.

Škůdci a způsoby jejich řešení

Begonia mohou být ovlivněny scutes, tripsy a roztoči.

Pro prevenci by měly být prováděny pravidelné kontroly listů u škůdců.

V pokročilých případech bude vyžadována léčba zvláštními drogami.

Royal Begonia se perfektně hodí do každého interiéru.Díky barevnému zbarvení listů se z něj stane bohatá živá dekorace v domě.

Bohatá paleta begónií vyvolává názor, na kterou odrůdu si vybrat.Na našem webu je spousta informací o ozdobných listnatých begoniích a o jejich péči, jakož i o listnatých, Borschevikolisnaya, ) Skvrnitý, Vorotnichkova a begónie Bauer a Mason a asi odrůda Kleopatra.

Fotky

Dále vidíte fotografii domácí péče o královského Begonia Rexa:

Užitečné video

V tomto videu se dozvíte vícedozvědět se o královské begonii: