Royal Fern - Osmund (Chistoust) majestátní

Ve skutečnosti jsou kapradiny rostliny s historií, která sahá až do stovek milionů let, a stopy trianských (v věku 200–250 milionů let) byly nalezeny v sedimentech Antarktidy v Triasu (věk 200–250 milionů let).

Původ názvu tohoto rodu kapradin je spojen na jedné straně s jejich léčivými vlastnostmi a na druhé straně s magickými vlastnostmi rostliny.

V severní rané středověké tradici: Osmund (Asmund) je jedním ze jmen skandinávského boha Thora.

Všechny kapradiny rodu Osmundů jsou vysoké, silné rostliny s částmi spór izolovanými tak či onak.

Jsou široce používány k vytváření dekorativních a listnatých skupin v krajinném designu a krajinářství hustě zastíněných oblastí. Vzácné druhy jsou chráněny.

Druhy

V otevřeném terénu uprostřed středního pruhu se nejčastěji pěstují tři čistokrevné druhy: královský, asijský a Clayton.

Královský

Královský nebo majestátní Osmund roste na rozlehlých evropských územích, na Kavkaze, v lesích obou Amerik, Indie, Afriky, v bažinách a rašeliništích. Na jihu s dostatečnou vlhkostí dosahuje tento druh výšky dvou metrů.

Listy (ve skutečnosti to samozřejmě nejsou úplně listy; nerdy je nazývají ploskovety,waiyami) hustá, kožovitá, charakteristická pro kapradiny chmurné struktury.

V zimě odumírají a na jaře opět rostou jako načervenalé výhonky, poté se vyvíjejí, jsou světle zelené a na podzim, na konci vegetačního období, získávají čistě zlatou barvu.

Horní segmenty některých listůjsou zcela pokryty částmi spóra stávají se podobnými lamelami.

Po rozptýlení spór získají nahnědlou červenou barvu a jasně vystupují proti obecnému světle zelenému pozadí.

Fotografie poddruhu Chistoust sublime:

Asijský

Osmund Asiatic nebo skořice roste ve východní severní Americe i na Dálném východěregion ve vlhkém lesním potěšení.

Má brilantní světle zelené listy a v červnu se objevují červené výhonky pokryté spórami kapradin, které se seskupují uprostřed keře.

Listové oblečení se koná od května do září; na konci tohoto období získá oranžovou barvua vytváří „planoucí“ houštiny v místech hromadného růstu.46 46 'Čínské, japonské a himálajské lesy.
Příležitostně roste na jihu Primorského kraje - , kde je chráněna jako relikvie.

Má světle zelené listy cirry s voskovým povlakem a stejně jako asijské druhy osmundy v létě rostou také spory na centrálních výhoncích keře, alečásti nesoucí spóry nezakrývají celý list, ale jsou umístěny pouze na jeho středních částech.

Do poloviny podzimu odumírají listy, které v září „spadly“ v oranžové a zlaté barvě.

Fotografie poddruhu Claytona Chistousta:

Domácí péče

Osvětlení
Čistokrevníci, původně lesní obyvatelé,dávají přednost nejasným a částečným stinným místům. Pokud jim však poskytujete konstantní vlhkost, také se přizpůsobí osvětleným oblastem.

Teplota

Rod Osmunda roste hlavně v teplých a mírných klimatických podmínkách.

Královský osmund je méně odolný vůči mrazu.
Asijský (skořicový) vzhled a čistá jílovitá hlína Claytonu vydrží čtyřicet stupňů mrazů.

Útulek na zimu

Chistoust královský (majestátně) bude úspěšně snášet zimní chlad, pokud ho zakryjete palatinovým listem z dubu, javoru nebo lípy.

Listy břízy a jehel se pro takové přístřeší nepoužívají.

Asijský čistokrevný úkryt nepotřebuje, stejně jako čistokrevný pták Clayton.

Mezi další zimní rostliny odolné kapradiny vhodné k pěstování na zahradě nebo na osobním pozemku patří: Strausnik, Kochedyzhnik, Orlyak, Bubble,
Adiantum, Mnogoryadnik, Shchitovnik
]

Vlhkost

Zvýšená vlhkost je předpokladem rozvojekapradin, zejména lesních forem, které zahrnují čistou hlavu.Pokud je v půdě málo vlhkosti, zpomaluje se růst a potenciálně se stanou obři metru a půl až dva metrynízké trpaslíky.

Pouze dobře vyvinutá vysoká kapradina může odolávat suchu - pouze po omezenou dobu.

Bohaté zalévání, výsadba v blízkosti nádrže umožňuje osmundu růst na otevřeném, osvětleném místě.

Půda

Chistousty, stejně jako všechny kapradiny, rostou na volných kyselých půdách.

Půdy, které jsou pro výsadbu optimální, by měly obsahovat rašelinu, jemné listy, jehly a písek.

Hnojení není nutné a humus, zejména trus, může vést k smrti těchto rostlin.

Transplantace

Transplantace a paralelní dělení proti stárnutíse nejlépe provádí brzy na jaře, , když osmund začíná růst.

Rostliny nebo jejich rozdělené části se vysazují na místech s připravenou půdou s maximálním zachováním hliněné kómy.

V období aktivního růstu, v létě, je také možné transplantace.V tomto případě je kromě zachování kořenů nutné zajistit vysokou vlhkost půdy.

Transplantované kapradiny regenerují a pěstují kořenový systém během jednoho nebo dvou let.V tuto chvíli jsou hygrofilní.

Prořezávání

Při dělení keře v létě jsou listy (vayi) osmundaodříznuty. Prořezávání před zimou se doporučuje pouze pro skořicovou osmundu.

Rozmnožování

Je možné šířit nejčistší spory sporami, ale prakticky k tomu dochází samovolným setím, protože spory jsou životaschopné po krátkou dobu - ne déle než dva týdny.Sama kapradina zasetá kapradinoulze pěstovat opatrně, zatímco vzdálenost mezi mladými rostlinami by neměla být menší než jeden a půl metru

Pro účelné šíření čistých kostí v krajinné kultuře se používá dělení oddenku. Zároveň se při pokusech nezničit hliněné hrudky oddělí boční výhonky s kouskem kořenového systému a vysadí se na připravené místo s vhodnou půdou.

Nejlepší ze všeho je, že k takové operaci dochází na jaře, když se mladé listy rozkládají.

Během letního dělení by měly být listy kapradin vyříznuty a mělo by být zajištěno zvýšené zavlažování vysazených částí rostliny, zejména proto, že je obtížné zakořenit děličky a růst zakořenených vzorků je pomalý, během jednoho až dvou let.

Nemoci a škůdci

Všechny druhy osmund nejsou prakticky ovlivněny chorobami ani škůdci.

Užitečné vlastnosti

V procesu růstu a vývoje čističek - kapradin s výkonným kořenovým systémem - se kolem nich vytvoří půdní vrstva specifického složení, která se používá jako substrát pro pěstování.orchideje.

Současněse zvláště oceňuje „osmundova rašelina“ zpod královské (majestátní) nejčistší.

Vlasy stejného druhu osmundu smíchané s bavlnou byly použity v japonském tkaní k výrobě hrubé textilie.

Chistoust (Asiatic) patří k počtu jedlých kapradin. Jí rachis, stonek mladého výhonku s listem, který se ještě nevyvinul.Tyto částiIhned po odběru nasolené nebo vařené a poté se používá jako užitečná aromatická přísada ve smíšených pokrmech.

Zkušení bylinkáři používají odvar z listů a oddenků skořice chistusto navenek -jako léčení rány a antirevmatika,a také k požití se širokou škálou problémů, včetně onemocnění sleziny a střev.

Předávkování přípravkem kapradí je mimořádně nebezpečné, proto se používá velmi pečlivě a vědomě.

Osmund (čistý) roste mírně; taková rostlina se nikdy nestane plevelem.

Tato kapradina má nejen dlouhý milion let starý rodokmen, dodává substrát pro orchideje, léčivé lektvary a exotické příchutě, ale také je perzistentní, nenápadná a účinná dekorace místa, zejména jeho vlhkých a stinných míst, na nichžvětšina dekorativních listových rostlin nepřežije.

Užitečné video

Další informace o kapradině Chistoust najdete v níže uvedeném videu: