Různé hybridy Petúnie.Pravidla pro pěstování a péči o rostliny

Petúnie jsou velmi populární květiny a jsou na předních pozicích mezi jednoletými rostlinami.To je způsobeno jasným kvetením a poměrně přímočarou péčí.Mohou být zasazeny jak na květinovém záhonu, tak na balkon nebo verandu domu.

Kvetoucí petúnie je nejčastěji představován jasným vodopádem květenství, který vám umožní vychutnat si výhled od prvních teplých dnů až do konce podzimní sezóny.

Co je to?

Před více než 200 lety byly v tropickém pásu Brazílie a Jižní Ameriky objeveny první druhy petúnie.Protože slovo „petunia“ se překládá jako „tabák“, bylo přiřazeno rodu Tabakov.Dnes petúnie patří do rodu keřů, bylin a je zastoupena řadou více než 40 druhů květin.

Může oko potěšit jak na jednu sezónu, tak na dlouhou dobu. Vzhled petúnií je nejčastěji zastoupen tkáním květenství .Někdy se však vyskytuje ve formě keřů s rovnými nebo plíživými stonky.Na stoncích je mnoho vaječníků, které se nakonec promění v krásné květiny, které mají atraktivní vzhled, ale nejčastěji odpuzující vůni.

Odrůdy odrůd a jejich vlastnosti

Dnes existuje velké množství druhů a odrůd petúnie, které se liší formou, barvou a vnějšími vlastnostmi květů.Obvykle je petúnie rozdělena na:

 1. velkokvěté;
 2. vícebarevné.

První je charakterizována vzácnou strukturou s velkými květy a druhá malými květy jasných barev.Také tyto druhy se liší v místě růstu.Vzhledem k tomu, petúnie velkokvětá je za určitých povětrnostních podmínek docela pěkná, je vysazována hlavně pro dekorace v květináčích.Multi-květovaný je méně zranitelný a bez problémů potěší oko na květinové záhony.

Rozlišují se tyto odrůdy hybridů petúnie.

Picotee

V teplé sezóně se považuje za jednoletou rostlinu a květy. Květenství je ve formě trychtýře s okrajem bílé nebo červené.

Mirage Velvet

Vinutí, sezónní rostlina.Květina je zobrazena červeně ve formě nálevky se širokým ohybem.

Primetime

Nejčastěji se pěstuje jako jednoletá rostlina s jasnými květenstvími prezentovanými v různých barvách.Na okvětních lístcích jsou patrné tmavé žíly.Může dosáhnout výšky až jednoho metru.

Aladdin

Tkaná květina ve formě keře .Květiny lze malovat v různých barvách a listy jsou převážně oválné.

Terry

Existují také směsi a směsi petúnií.SvětléTerry petúnie je považována za zástupce této směsi.Její jméno mluví samo za sebe.Během období květu se okraje okvětních lístků sametově stávají sametovými květenstvími.Avšak zranitelnost froté petúnie za špatného počasí je považována za velkou minus.

Z tohoto užitečného videa se můžete dozvědět více o froté petúnii:

Kde a jakzasadit hybrid?

Pro úspěšný růst hybridních petúnií je důležité znát pravidla jeho výsadby. Existuje možnost výsadby pomocí semen nebo sazenic .

Nejlepší čas na pěstování osiva je druhá dekáda března.Je nutné připravit půdu, která zahrnuje rašelinu s pískem.Před výsadbou je nutné půdu dobře navlhčit a prosít její vrchní vrstvu pro rovnoměrné uspořádání semen.

Takové druhy semen se rozlišují jako :

 • malé .Při výsadbě se smíchají s pískem a rozprostírají se po povrchu půdy, poté se s nimi lehce posypou.Poté nalijte a přikryjte filmem.
 • Granulovanése pěstují pomocí pinzety.Pro zjednodušení skoku a lepšího vývoje rostliny je nutné tento druh osiva zasadit do sudé řady.
Důležité !Při péči o osivo musí být větrány a postřikovány vodou, aby se udržela relativní vlhkost.

Aby se zabránilo výskytu chorob rostlin, je důležité monitorovat kondenzát na filmu a včas ho odstraňovat.Pro prevenci se doporučuje vyměnitvoda při stříkání na roztok manganistanu draselného.Při klíčení prvního listu je nutné film odstranit, snížit intenzitu zavlažování a posypat půdu pískem.

Je dost vhodné pěstovat semena v průhledných nádobách s víkem .Pokud jde o sazenice, musí být vysazena v přítomnosti 4 listů na rostlině v půdě s podobným složením.Doporučuje se prohloubit ji pro vytvoření dalších silných kořenů.

Během tohoto období je důležité udržovat vlhký stav půdy, uvolnit ji, oplodnit.Také dochází k aklimatizaci rostliny.Provádí se umístěním sazenic petúnie na krátkou dobu do místnosti s nižší teplotou.

K výsadbě petúnie dochází v horkém čase ve volné půdě.V tomto období není třeba hnojit petúnie.Po nějaké době je třeba rostlinku svřít.

Požadavky na půdu

V petuniích může růst i hrnec i otevřené pole.Pokud jde o půdu, petúnie není náročná, ale velké množství dusíku ve svém složení bude mít pozitivní vliv na růst rostlin. Vzhledem ke sklonům k plísňovým onemocněním se nedoporučuje hnojit petúnii humusem .

Po skončení chladného období můžete přistávat.Kořenový systém rostlin je poměrně rozvinutý, takže přizpůsobení proběhne bez problémů.

Osvětlení a umístění

Nejlepší místo pro pěstování petúnie je klidné a slunečné, protože je milující teplo a náchylné ke změnám počasí.podmínky.Pokud jde o místo přistání, může být zastoupeno jak v podobě květinového záhonu, tak na otevřeném terénu.Neztrácejte ze zřetele taková místa růstu petúnií, jako je závěsný hrnec a květináč.Často zdobí balkony nebo fasády domů.

Jak se starat?

Péče o petúnie zahrnuje neustálé odstraňování zvadlých květenek pro rychlé utváření nových.Půda musí být udržována vlhká a volná.Stagnace vlhkosti je však nepřijatelná. Zalévání se doporučuje večer .Musíte krmit ne více než třikrát měsíčně s přísnými proporcemi.Jinak rostlina čelí smrti.

Při výběru správného hnojiva je nutné sledovat vzhled rostliny:

 • , když letáky získávají fialovou barvu , je nezbytné hnojivo fosforu;
 • s výskytem nažloutlých skvrn- hnojivo, které obsahuje železo;
 • v procesu tvorby pupenůje zapotřebí hnojivo fosforu a draslíku.

Časté choroby a škůdci

Někdy může nesprávná péče způsobit různé choroby rostlin. Petúnie jsou náchylnější k infekci :

 • Šedá hniloba .U tohoto typu onemocnění jsou listy pokryty hnědými skvrnami, poté jsou suché a chmýří.Je možné se nakazit pronikáním houby do půdy.
 • Múčnatkazdola nahoru.Vnější znamení této chorobyje bílý povlak na listech.
 • Černá noha .Stonek postupně ztmavne a hnije a listy zžloutnou.
Důležité !V případě, že byla rostlina kdykoli vystavena nějaké nemoci, neměla by se pěstovat petúnie v místě jejího růstu.

K boji proti těmto nemocem se používají jak lidová léčiva, tak lékárnické léky.Kromě nemocíjsou však některé druhy hmyzu pro Petúnie nebezpečné :

 • Mšice , které pokrývají všechny části rostliny.Po nějaké době jsou zasažené oblasti s houbami, které na nich povstaly, zkrouceny do zkumavky.
 • Roztoč pavouk , který dává přednost vnitřnímu povrchu listů jako lokalizačnímu místu a tvoří pás podél celého stonku.Vnější strana rostliny je pokryta bílými skvrnami a po chvíli jsou listy suché a padají.
 • Thrips .Tyto malé chyby tmavé barvy jsou lokalizovány ve skupinách výhradně na listech.Po nich se na listech objeví sušené pruhy a květy spadnou.

Funkce reprodukce

Propagace petúnie je možná použitím semen, sazenic, řízků :

 • Nejzákladnější metodou je použití sazenic .Výraznou nevýhodou však může být vysoká cena.
 • Řezané porce jsou mezi zkušenými zahradníky žádány .To vám umožní získat krásný keř s častým kvetením.Nejvhodnějším obdobím je začátek jara.
  1. Předtímnež abyste oddělili stonek od hlavní rostliny, musíte se ujistit, že neexistují žádná různá onemocnění.
  2. Dalším krokem je zajištění růstu kořenů umístěním petúnií do vody nebo písku.
  3. Ke stimulaci růstu je nezbytné sevření listů.
 • Nejméně populární metodou propagace petúnií je metoda semen .Je vždy doprovázeno určitými problémy a obtížemi.Semena musí být zasazena do půdy po jednom, a to je někdy nemožné kvůli jejich velmi malé velikosti.Výsadbě semen předchází i příprava půdy, která zahrnuje mnoho nuancí.

Možné problémy

Při pěstování petúnií je možné se setkat s určitými problémy :

 1. Přiúmrtí rostliny , nebo pokud sazenice vůbec nevyklíčily, je hlavním důvodem výsadba semen nízké kvality.
 2. Rovněž existujesnižování sazenic na stranu .K tomu dochází za nízké hladiny osvětlení, zalévání vodou s nízkou teplotou nebo odstranění filmu předem.Pro správnou a krásnou tvorbu petúnie je nutné sevření nebo pinzetu.Tento proces je špetkou hlavní ledviny pro zvýšení laterálního růstu.Štěpnutí je důležitá technika.
 3. Zahradníci se potýkají s problémemzažloutnutí prvního listovíu petunií.K tomuto problému dochází při poklesu teploty, nedostatku železa nebo roztočů.
Věnujte pozornost jiným nádherným druhům petúnie.Přečtěte si o nejoblíbenějších ampelných a kaskádových odrůdách, jakož i poddimenzovaných, vegetativních a trpasličí petúnie.

Hybridní petúnie je reprezentována širokou paletou odrůd, které mají krásný a atraktivní vzhled.Vrchol kvetení petúnie nastává v prvních letních měsících.K udržení krásy této rostliny je však zapotřebí pečlivé a pravidelné péče o ni.Pokud poskytnete petúnii vše potřebné, potěší oko na dlouhou dobu.