Různé odrůdy jabloní pro pěstování v Uralu: zima a časně, sloupkovité a trpasličí

Jablka jsou nejzdravější a nejoblíbenější ovoce na světě.Jabloně rostou všude, protože rozmanitost odrůd umožňuje výběr sazenic pro každou zeměpisnou oblast.

Ural je i přes zdaleka mírné podnebí k dispozici pro pěstování mnoha z nich, přestože musí být vybrán pečlivě, s ohledem na zvláštnosti zemědělské technologie a odolnost vůči negativním faktorům.

Jabloně Ural s výběrem jabloní jsou pro tuto odrůdu nejvhodnější, přizpůsobené speciálně pro tuto klimatickou zónu, i když mimo jiné si můžete také vybrat dobře sklizené odrůdy.

Odrůda odrůd

Celkem je na světě v různých letech chováno asi 10 000 odrůd, ale pouze méně než 100 z nich je vhodných pro region Ural.

Při výběru musíte vzít v úvahu , kromě jiných faktorů, a umístění webu.

Kromě toho byste měli vědět, že existují tři kategorie odrůd, které se liší v načasování začátku plodnice:

 • rané pěstování- začnou plodiny pěstovat po dobu 4 let;
 • středně plodné- začnou rodit ovoce 7 let po výsadbě;
 • pozdní ovoce- plodnice lze očekávat do 10 let.

Fotografie

Nejoblíbenější avhodné pro Ural jsou odrůdy vytvořené chovateli ze Sverdlovska, stejně jako několik dalších tuzemských i zahraničních.
[nggallery id = 37]

Všechny z nich lze rozdělit do tří velkých skupin odrůd:léto, podzim a zima .

Zkušení zahradníci doporučují při výběru -20% letních sazenic, 20% podzimních a 60% zimních odrůd .

V takových poměrech bude plodina dobrá i v drsných podmínkách a jablka mohou poskytnout rodinu po dlouhou dobu.

Peršan

Tato odrůda je klasifikována jako zima, jejíž plody mohou být skladovány po dlouhou dobu a mohou být konzumovány pouze v zimě, pokud jsou potřebné vitaminy.

Odrůdové stromyPeršanystřední výšky, snášejí dobře -40 stupňů Celsia a poskytují vynikající sklizeň.Tato jablka jsou poměrně velká a sladká a kyselá, velmi voňavá, děti jako oni.

Milovníci jablečné chřipky ocení zrání růžového ovoce začátkem září, které bude možné skladovat až do března a ještě déle, budou-li dodrženy podmínky skladování.

Zahradníci, kteří se rozhodnou pro tuto odrůdu, by měli vzít v úvahu, že dlouhodobé deštivé počasí může způsobit onemocnění strupovitosti a včas přijmout preventivní opatření.

Rukavice obvykle přinášejí ovoce, někdy loňské větve, takže tvorba korun by měla být prováděna pečlivě.

Stříbrné kopyto

SazeniceStříbrné kopytomají několik charakteristických vnějších rysů, proto jsoupopis jabloní a jejich odrůd nejžádanějších v Uralu je obtížné zaměnit tuto odrůdu s ostatními.

Koruna stromů se podobá kouli ve tvaru a samotné stromy jsou středně vysoké, mají světle zelené listy s chmýří a pupeny jsou zaoblené.

Pokud jekopyto stříbravysazeno v dobře hnojené půdě, budou jablka střední, vážící asi 100 g, a na chudých půdách budou jablka malá.

Koruna stromu se skládá ze sudých větví, které jsou umístěny téměř v úhlu 90 stupňů.Vzhled plodu může být na větvích různého věku, červích nebo růstech.

Jablka jsou nejčastěji zakulaceného tvaru, s hladkým krásným povrchem pokrytým rozmazaným červenáním.Odrůda je brzy a úroda může být sklizena v polovině srpna, není však vhodná pro dlouhodobé skladování.

Altai velvet

Tato odrůda jabloní patří do kategorie podzimu, byla vyšlechtěna k pěstování ve Výzkumném ústavu zahradnictví v Sibiři a je distribuována od roku 1978.Stromy nejsou příliš vysoké, spíše střední výšky, mají korunu podobnou oválu.

PlodyAltajského sametujsou malé velikosti a hmotnosti, pouze 40 - 50 g, ale jejich dužina je velmi šťavnatá a má sladkou chuť s stěží znatelnou kyselostí.Plody jsou nejprve žluté a poté je barva nahrazena tmavě červenou barvou namodralým květem.

Lze je sbírat ve třetí dekádě srpna a jejich doba použitelnosti je až 2 měsíce. Je důležité si nechat ujít začátek sklizně, protože pak se plody osprchují.

Odrůda je vhodná pro chov ve všech oblastech Uralu, asJe vysoce odolný vůči chrastě a nízkým teplotám.

Uralský objem

OdrůdaUralský objemje rozšířen po celém Uralu, je podzim. Objem Uralbyl zahradníkům znám již od roku 1959 a brzy roste, protože plodinu lze očekávat již 3 roky po výsadbě.

Odrůda potěší ty, kteří rádi experimentují a zabývají se šlechtěním, protože z ní můžete vytvořit nádherné hybridy odolné proti mrazu.

Strom má kompaktní tvar, jeho zakulacená koruna je hustá a na loňských porostech, plochých stopkách a dokonce větvičkách dochází k plodům.

Plodyuralského masanejsou příliš těžké, ale jsou vhodné pro jakýkoli druh zpracování.Plodina se neuchovává dlouho, asi 50–60 dní.

Welsey a další

Welseyje výtvor amerického výběru, v katalogu odrůd jablek zaujímá jedno z předních míst díky své mimořádné odolnosti vůči poškození.chrasta

Wellsiese objevil v roce 1860 a dodnes je jednou z nejlepších odrůd jablek pro výrobu šťávy.

Tato jablka majíjednu vlastnost : chuť přímo závisí na klimatických podmínkách, a čím jsou lepší, tím větší je sklizeň a chutnější ovoce.

Stromy rostou střední výšky, ale umístění větví v ostrém úhlu ke kmeni často vede k jejich odtržení od hmotnosti ovoce.

Dalším rysem odrůdyje to, že i pozdní sklizeň po několik dní vede kvylučování ovoce, což ovlivňuje jejich stav během skladování.Zároveň jsou jablka zralá a stromy jsou odolné vůči strupovitosti, což je důležité, pokud je vzduch vlhký.

Spolu s těmi, které jsou uvedeny v Uralu, se pěstují relativně nové odrůdy jabloní, například,Dachnaya , což je nejen odolné vůči strupovitosti, ale také rychle rostoucí a mrazuvzdorné.Její plody mají žlutou barvu se zeleným nádechem, velmi chutné, sladké s kyselostí a hmotnost dosahuje 100 g.

Existují také plazivé odrůdy -PapyrovkaneboCarol ,které jsou také vytrvalé v zimě.

Trpasličí a sloupkovití

Trpasličí jabloně se od ostatních liší tím, že jejich růst je omezen na 2, zřídka 3 metry.V zásadě jsou tyto odrůdy odolné vůči zimě a velmi produktivní.

Vzhledem k omezenému růstu a plodům jsou mnohem větší a chutnější a plodnice je možná již 2 roky po očkování.Půda pro tyto odrůdy by měla být dobře hnojená a výživná.

Pěstování slabých jabloní přináší zahradníkovi tyto výhody:

 • časné rodení;
 • vysoká produktivita a současně vysoká chutnost;
 • snadná péče a ochranná opatření;
 • možnost pěstování, i když podzemní voda leží docela blízko k povrchu;

Mnoho zahrádkářů zaměňuje odrůdy břidlic a stromy pěstované na trpasličích podnosech, ale to není totéž.

Listy jsou stromy , jejichž růst je uměle omezen a je vytvořena koruna.rozléhá se a rovnoběžně se zemí.

Takové stromy mohou snadno sněžit ve sněhu bez obav z mrazu.Odrůdy chované chovatelem Mazuninem jsou klasifikovány jako stanzaceae:Chudnoye ,přistání ,podzim Stantsovaya ,sněženkaa další.

Mají velmi chutné velké plody, jedná se zejména o letní odrůdy, které jsou přesto mrazuvzdorné v zimě.

Charakteristickým rysemje to, že všechny stlanes potřebují oporu, podvazek a pravidelné stříhání, aby vytvořily korunu.Jednou z vyzrálých odrůd jablek jeMelba , která z jednoho stromu vyprodukuje až 200 kg velkých plodů.

Stromy ve tvaru tlustého střeva si uvědomují možnost kompaktního výsadby na malé ploše.Bohužel v Uralu jejich výhody prakticky končí.

Mnohaleté zkušenosti předních zahradníků a chovatelů ukázaly, že ani nové rané odrůdy sloupcových jabloní nejsou vhodné k dlouhodobému růstu v Uralu.

To se vysvětluje skutečností, že ani jeden z nich není vybaven nezbytnou zimní odolností a často zamrzá až do samotných kořenů.

Jabloně ve tvaru tlustého střeva lze pěstovat ohýbáním na zem v zimě a zakrytím, ale to lze provést pouze několik let.Pokud pupeny zmrznou a odříznou, větve začnou růst a vytvoří obvyklou objemovou korunu stromu.

Z nových odrůd je možné rozlišovat snad ranésladké Wikichs velkým ovocem.

S nízkou odolností vůči mrazu

Všechny sloupcové jabloně, jakož i ty, které vydrží teplotní pokles o -25 ° C, jsou odolné vůči nízkým zimám.V Uralu není možné pěstovat mnoho takových odrůd, i když v jiných regionech je poptávka poměrně vysoká.

Například odrůdaLobochovaná v Kanadě, zde je lepší pěstovat ve formě stlanu.Plody dozrávají na podzim a lze je skladovat až 2 měsíce, mají žlutou barvu s červeným nádechem.

Další přijatelnou odrůdou jeSpartan , vyznačuje se pozdním zráním a velkými plody, jejichž hmotnost dosahuje 200 g. Tato odrůda je odolná vůči strupovitosti a vysoké plodnosti.

Cellini má podobné vlastnostiCellini , tyto jabloně se dobře pěstují pro ty, kteří žijí v oblastech Uralu s relativně mírnými zimami.

Středně rezistentní

Do této kategorie patří poměrně málo odrůd, a ačkoli je jejich pěstování o něco obtížnější než odrůdy odolné vůči nízkým zimám, jsou mezi zahradníky populárnější.

Tyto odrůdy jsou náročné na půdu, tvorbu korun, protože potřebují mnohem více tepla. Stroyevskoyes velkým ovocem a odolností vůči strupovitosti jsou klasifikovány jako středně odolné,Antonovka- jedna z nejslavnějších odrůd s více než tuctem odrůd.Jeho plody mají příchuť, kterou je obtížné zaměnit s jiným, a výnos je velmi vysoký.

Střední zima toleruje nejen zimní, ale také rané odrůdy jabloní nejen domácího, ale i zahraničního výběru.Mezidomácí lze rozlišovat například takto:

 • Sunrise ;
 • Bogatyr ;
 • Sinap Oryol ;
 • Krasa Sverdlovska kol.

Odrůdy jablek, jako jeJonathan , jsou v Uralu nejoblíbenější a nejžádanější., který je odolný vůči strupovitosti a suchu, ale proti padlí plísní ne vždy odolává, jeho plody lze skladovat až 6 měsíců.

Oblíbená odrůda jablek každéhoIdaredje schopna odolat téměř všem chorobám, poskytuje trvale vysoké výnosy a velké chutné ovoce, které lze také skladovat až 7 měsíců.

Schopen tolerovat silné mrazy

Snad nejrozšířenější kategorií odrůd pěstovaných v různých regionech Uralu je zimní mrazuvzdornost.Odolávají dlouhodobému poklesu teploty na -40 stupňů.

Jednou z nejodolnějších odrůd jabloní jeSverdlovsk , jeho žluté plody dozrávají v září a lze je skladovat až do konce zimy.

Z odrůd podzimního období zrání lze vybrat vysoce výnosnýpodzimní dárek , který se vyznačuje odolností vůči strupovitosti.

Jakýkoli katalog odrůd jablek zahrnuje také odrůdy odolné vůči zimě:letní pruhované ,kopyta stříbrná ,Uralochka- jejich úrodu lze již odstranitna konci srpna, i když je to jen pár týdnů.Tyto odrůdy jsou nejvhodnější pro pěstování v oblastech severního Uralu.

Letní druhy

V podmínkáchponěkud přísné uralské podnebí „léto“ lze nazvat odrůdami jabloní, jejichž plody sice zrají na stromě, ale mají omezenou životnost.Hodí se na svá první jablka, získají letní dávku vitamínů.

Mnoho z nich není příliš velké, ale chutné, například,Vonná vůně Uktusmá sladkou chuť s výraznou kyselostí, aleCigaretaposkytuje nejen velmi aromatickou a chutnou chuťovoce, ale má také nenatřený obal, což je důležité pro alergiky.

OdrůdaDachnaya , která je v oblasti Uralu velmi oblíbená, je jí podobná, protože je zimní a středně velká.Její plody jsou připraveny k jídlu v polovině srpna, jsou také nenatřené a velmi sladké.

Ať už je zahradník vybrán bez ohledu na odrůdu, musí být dodrženy podmínky pro jeho pěstování a poté budou zaručeny dobré výnosy.

Video

V příběhu se Valery Zhelezov podělil o své zkušenosti s vývojem odrůd jablek odolných vůči mrazu.