Růžová akácie - lepkavá robinie, v období kvetení exotická, zdobí zahradu i ve středním pruhu.

Známý název tohoto stromu milujícího slunce, přivezeného do francouzských zahrad ze Severní Ameriky, je akát.Jak je však vidět z mezinárodního klasifikátoru flóry - je to chybné.
Ve vědecké literatuře se proto používá synonymum - „pseudoacacia“, „pseudoacacia“, „pseudoacacia“ nebo na památku přání švédského přírodovědce Karla Linnaeuse - „robinia“.

Je to všechno obarva?

Pravá rodina Acacie pochází z tropického pásu jižní polokoule, mimóza přichází ze známých rostlin. Pravé akáciei falešné akácie jsou rostliny milující teplo s bohatou historickou minulostí, závanem legend a víry.

Bílá akát, neboRobinia v bílé barvěje dnes zastoupena sedmi stovkami druhů, k jejichž dekorativnosti měli ruku člověk a ruka.Robinia pink se stala jednou z takových variant vizuální přitažlivosti:

 1. Barva jejích květů může býtsvětle růžová a hustě zbarvená , dokonce i se šeříkovým odstínem.Tvar květů, listů a plodů však nevyvolává pochybnosti o vztahu s bílou a není divu, protože oba vyšly ze společných hranic taxonomie - z luštěnin.
 2. Robinia růžová je menší(ne vyšší než 10 metrů),není tak trvanlivá, ale vykoupí vše s krásou jejího kvetení, kteráse děje dvakrát za sezónu.
 3. Její květy jsou většía nesbírají se volně ve svislých, ale v hustých vztyčených květenstvích.
 4. Nemá ani tak silnou, opojnou vůni, jakou má její bílá sestřenice: v některých případech vůbec necítí.Ale opylovače nepochybně najdou své květiny a neopouštějí celou dobu květu.
 5. Nemá modifikované štětiny, které vytvářejíimpozantní trny bílé akácie , a jsou-li přítomny, jsou velmi malé a měkké.
 6. Pro lepivost mladých výhonků, řapíků a květenství pokrytých lepkavými (žláznatými) načervenalými chlupy, růžová akácie dala další, méně zvučný název - lepkavé robinie.
 7. Zahradníci poznamenávají, že tento druh má tu výhodu, že je zvláště odolný vůči nízkým teplotám (pod –30 ° C) a abnormálnímu teplu (+30 ° C).
Ezoterici dodávají akácii schopnost dát život: probouzí instinkty plození, které dítě žádá o čekající manželku.Akátová růžová dodává ženám krásu a eleganci.

Co je běžné u rostlin, které se liší barvou květenství.

Stejně jako příbuzný bílého bratrance má růžová robinie:

 • rozvětvený horizontální kořenový systém, díky kterému je schopna posílit svahy, pískovce, pustiny;
 • ​​
 • vyznačuje se intenzitou růstu, zejména v prvních letech života, kdy jeho růst dosahuje 30–60 cm za sezónu;
 • tato rostlina toleruje znečištění města plynem, slanost půdy pobřežních hrází;
 • je stejně jako všechny rostliny této rodiny schopenv důsledku komplexního procesu fotosyntézy se v půdě hromadí dusík;
 • sticky robinia je sklad užitečných látek hodnocených lidmi: éterické oleje, flavanoidy a taniny, organické kyseliny;
 • vizuální účinek kvetoucího stromu ovlivňuje zejména ženy: v harmonizaci emoční sféry, zmírnění depresivních stavů a ​​doplnění bioenergie.
V psychologii je růžová barva považována za nástroj barevné terapie, který dokáže odstranit negativní projevy u lidí: zlost, podrážděnost, vnitřní stres.
Víte o odrůdě akátu ?Nabízíme vám, abyste se seznámili s popisem a vlastnostmi pěstování žlutá, černá, písčitá, stříbro, hedvábí a Tannin odrůdy.

Robinia je lepkavá a jak ji rozeznat


Samozřejmě, nejviditelnějšíznaky budou patrné během období květu,aleexistují morfologické znaky, které umožňují rozeznat růžovou robinii v kterémkoli stadiu vývoje:

 1. Strom střední růstové síly se zakrytým kmenem kmenes hladkou kůrou tmavě hnědé barvy.
 2. Přerůstá bazálními výhonky, proto vyžaduje pravidelné stříhání.
 3. Pupeny jsou vegetativní a generativní, pevně přitlačené k výhonku, liší se velikostí a tvarem (ty jsou větší a zaoblenější).
 4. Pinnate listy,získané z 13-20 oválných letáků jasně zelené barvy; jejich spodní strana má šedivý odstín;lepkavéchloupky pokrývají dlouhé řapíky;rostlina je opadavá, ale až do podzimu se barva listů příliš nezmění, kromě toho, že ztmavne, často padají bez žloutnutí.
 5. Velké zygomorfní květy se sbírají v hustých vztyčených květenstvích;komplexní tvar květu je charakteristický pro všechny rostliny luštěnin a je určen pro silné atěžké opylovače: včely, čmeláky a dokonce i ptáky. K přilákání opylovačů strom nevyužívá tolik vůně, která je příliš slabá, ale barvu květenství: všechny odstíny růžové a růžovo-fialové.Kvetení je hojné.
 6. Poprvé rozkvétá počátkem léta (konec května - začátek června), po opětovném získání síly se druhé kvetení objeví za tři týdny (konec července), až do pádu, což umožňuje až 5 kvetoucích vln.

 7. Ovoce - lepkavá tobolka se semeny (až 10 kusů) v tvrdé skořápce.Zaručená klíčivost semen - 10 let.Zrát do listopadu, může viset na stromě celou zimu.
Adhezivní robinie je charakterizována všemi léčivými vlastnostmi bílé akátu: jako součást antipyretických a protizánětlivých léčiv, diuretik, rozptylujících tření neuralgií a radiculitidou, při léčbě gastritidy a peptického vředu.

Péče a rozmnožování robinií


Péče o zařízení sestává z povinného komplexu agrotechnických opatření:

 • přistání na slunném kopci , přičemž se bere v úvahu růst koruny, která může odpovídat projekci umístění kořenů (do průměru 10 metrů), chráněných před stálým větrem;zvýšené požadavky na složení půdyrostlina nemá: je připraven růst i na chudých půdách;
 • jarní prořezávání výhonků blízkých stonku a sušených zraněných větví;
 • intenzivní zavlažování v počáteční fázi růstu a během období sucha;
 • pleníkmenového kruhu;
 • hnojeníminerálními hnojivy od začátku květu (3. rok);
 • ochrana před mrazem během tvorby sazenic (až 3 roky).

Druhy robinia nejsou vhodné pro výsadbu v interiéru, ale v zahradě se mohou stát dominantním složením nebo prvkem skupinových výsadeb.Úkol je zjednodušen schopností množit tuto rostlinu jedním ze 3 způsobů:

 • výsadbou skarifikovaných semen, která se 100% zárukou klíčípři t vzduchu + 20–25 ° C; pokud byla semena zaseta v uzavřené půdě, je k přesazení vhodné sazenice až do výšky půl metru;
 • řízky bočních kořenů v živném substrátu;střílet, který se objeví za 4 týdny, bude mít do konce léta růst 60 cm;
 • roubování na divokou populaci (pro přehlednost jsou všechny výhonky matečné rostliny opatrně odstraněny).
  Poslední špička
 1. Adhesivní robinie se šíří na jaře před pohybem šťávy.
 2. Při výsadbě rostliny mějte na paměti, že její schopnost házet kořeny výhonků může narušovat pěstování zahradních plodin.Kvetoucí strom, atraktivní pro včely, může být špatnou čtvrtí s oknem nebo altánem.

Fotografie

Dále uvidíte fotografii růžové akácie:

Užitečné video

V tomto videu se dozvíte více o rostlině:


Užitečné materiály
Následuje seznam článků, které mohou být pro vás užitečné:

  Akácie:
 1. Žluté akácie ]
 2. Lankánská arabská guma
 3. Černá arabská guma
 4. Stříbrná arabská guma
 5. Akát v písku
 6. Bílá akát
 7. Akát Catehu
  Péče o akácie:
 1. ) Akácie v medicíně
 2. Kvetoucí akácie
 3. Akcie pro výsadbu
48]