Růžové rododendrony: popis a fotografie odrůd, rysy pěstování azalky

Malé keře pokryté klobouky zářivě růžových květů - každý, kdo kdy viděl kvetoucí azalku, na tyto dojmy pravděpodobně nezapomene.Odrůdy růžové mezi odrůdami - nemyslitelné množství.

O nádherné květiny je těžké se starat, ale s kompetentním přístupem k nim po mnoho let potěší oko nádherným květem.Jaký druh květin je Azalea - společný název 37 druhů kvetoucích rostlin rodu Rhododendron.

Definice

Růžová azalka (překládaná jako „růžový strom“)- několik druhů Rhododendronu s květy různých odstínů růžové:

 • světle růžová;
 • nasycené růžové;
 • různé směsi: bílo-růžová, oranžovo-růžová atd.
Azalea má velmi svěží kvetení.Roste ve velkém bujném keři s mnoha větvemi.

Popis vzhledu květiny

Růžová azalka je stálezelený keř. Rostlina se považuje za dospělou osobu od 10 let .

V přírodních podmínkách může růst až do výšky 2,5 m, ale v ruském klimatu zřídka roste více než půl metru.V podmínkách pěstování domu je keř výrazně omezen.

Listy jsou podlouhle protáhlé, kopinaté, malé, do 2,5–3 cm.přírodní lesklý voskový povlak.Struktura listů je hustá.Barva listů je nasycená tmavě zelená.

Květiny mohou mít, v závislosti na druhu, různé velikosti, barvy, tvary a struktury - froté, polodvojité, lesklé atd.Samy květiny se sbírají do květenství - 2 - 6 kusů v osách listů.Velikost květenství závisí na velikosti květů.Velké froté froté se nazývají „obři“. Růžová azalka začíná kvést ve věku tří let .

Růst azalky je poměrně pomalý.Mladé výhonky lze rozeznat podle puberty ve formě chloupků a silného větvení, proto je třeba keř každý rok pro hojné kvetení ztenčit.

Ředění je rovněž nezbytné k zajištění volného proudění vzduchu k listům a volného vývoje mladých listů.

Odrůdy Azalea: popis a fotografie

Obecněse růžová azalka dělí na indickou a japonskou .

 • Indián je kvůli svým malým rostlinám častěji chován uvnitř.
 • Japonská azalka je vhodná pro údržbu v zahradách.

Vnitřní odrůdy se liší dobou kvetení a dobou trvání.Někteří mohou mít různé životní podmínky.

​​

Růžová světla

Křídla podrozměrná s jasně nasycenými růžovými květy s vínovým odstínem horních okvětních lístků.Listí tvoří hustou korunu s průměrem do 1 m. Samotný keř může dosáhnout výšky až 1,5 m. Květy mají průměr asi 4 cm. Odrůda se vyznačuje dobrou odolností vůči chladu , lze ji pěstovat jako indoor a gardenrostlina.

Elegantní

Odrůda se vyznačuje dvojitými květy v objemných květenstvích.Na rozdíl od mnoha jiných tvoří Elegant až do střapců až 20 květů.Okvětní lístky nasycený odstín levandule.V otevřeném prostoru mohou keře dosáhnout výšky až 2 m.Roste, stejně jako mnoho jiných, pomalu.Odrůda má také silné aroma, které přitahuje hmyz.

Mikrantum

Odrůda má malé květy až do průměru 3 cm, nasycené růžové. Květenství jsou kulaté, hustě rostou, protože listy jsou jen stěží viditelné .Koruna tvoří prostorný, ve formě polokoule.Listy jsou malé, lesklé, husté struktury.Na volném prostranství roste keř na půl metru.

Ostatní odrůdy

Melina

Japonská azalka s jasně barevnými lístky.Květy až do průměru 5,5 cm, karmínové barvy, se zvlněnými okraji koruna.Kvete velmi hojně, téměř úplně skrývá modrozelené listy.Na výšku zřídka přesahuje 30 cm, průměr pouzdra je až půl metru.

Albert-Elizabeth

Indická azalka s velkými květy do průměru 8,5 cm.vlnitý okraj.Odrůda je jednou z prvních azalek.

Jolie Madame

Vysoká odrůda, která může dosáhnout výšky až 3 m za 10 let .Květy jsou velké, jednoduché, jasně růžové, 7-9 kusů v květenství.Vrchol kvetení je červen.

Indica

Jedna z nejpopulárnějších pokojových rostlin.Květy jsou růžové, květenství 5-6.Listy jsou oválné, kopinaté, lesklé, nasycené zelené.Větve keře mají načervenalý odstín.Kvete v zimě, od prosince do ledna.

Historie výběru

Květ se objevil v Evropě na konci 17. století, ale jeho studium a výběr začalo až po 50 letech. První zahradní odrůdy se objevily v roce 1820 .

Počátkem 20. století bylo díky aktivní práci evropských chovatelů více než tisíc odrůd azalky.

Podrobné pokyny pro pěstování a péči o rostliny

Péče

 1. Vyberte místo pro květinus následujícími parametry:
  • dobré osvětlení bez přímého slunečního světla;
  • teplota + 10 ... + 16 stupňů;
  • Vysoká vlhkost.
 2. Doma rostlina miluje chladný vzduch a teploty od +10 do +15 stupňů.Na podzim je květina vyvedena do nevyhřívané místnosti - lodžie, balkon.To vám umožní zasadit velké množství květin.
 3. Zařízení upřednostňuje vysokou vlhkost a vyžaduje denní postřik.Půda by také měla být vlhká, ale je třeba dbát na to, aby se půda nezakousla.Zalévání je hojné, pravidelné, půda by neměla vyschnout.
 4. Půda pro výsadbu vyžaduje světlo, volné a kyselé.Nejvhodnějším substrátem je skladovací půda pro azalky.Půdní směs může být připravena nezávisle na:
  • rašelině;
  • listová půda;
  • písek;
  • půda z jehličnatého lesa;
  • drenáž.

  Všechny částive stejném poměru.

 5. Na podzim se doporučuje umělé prodloužení denního světla pomocí fytolampů.To zajistí delší a svěží kvetení.
 6. Rovněž je nutné pravidelně stříhat keř ze suchých květenek, listů, mladých výhonků.Štěpání vrcholů mladých větví se provádí po květu v květnu a poté se každý měsíc v pravidelných intervalech opakuje.Na podzim nedochází ke zmírnění.

Krmení

Krmení se doporučuje provádět maximálně jednou za 15–20 dní.

Hnojivo je vybráno bez vápna , speciálně pro azalky nebo pro kvetoucí rostliny.Hnojivo se provádí pouze od jara po odkvětu do podzimu.Po transplantaci nejsou rostliny krmeny dva měsíce!

Azalky snášejí obvazy listů kapalnými hnojivy zředěnými v měkké vodě.Živiny se tak vstřebávají rychleji.

Na podzim se fosforová hnojiva nacházejí pod kořenem.Během květu lze přidat fosfor a draslík, kromě dusíku.Kompozice obsahující zirkon jsou vhodné pro stimulaci kvetení.

Přesazování

Po zakoupení se doporučuje převést azalku do nového kontejneru .Tento postup je velmi jednoduchý:

 1. Z nakoupeného kontejneru se odstraní hrudka.
 2. Květina je umístěna v nové prostorné nádobě.
 3. Volný prostor je vyplněn čerstvým substrátem.

Transplantace zdravých rostlin se provádí každoročně až do 10 let, poté každé 2-3 roky.Nejvhodnější čas pro přesazení je jaro, po květu avyhodit poslední květiny.

 1. Kapacita je volena podle kořenového systému, s drenážními otvory, o 2-3 cm větší než předchozí.
 2. Stará půda se odstraní pouze částečně, přičemž se současně provádí obnovovací prořezávání kořenů a jejich ošetření stimulanty růstu.
 3. Prořezávání kořenů se provádí nejvýše 1 cm.
 4. Po výsadbě se květina umístí na dobře osvětlené místo bez přímého slunečního světla.Zalévání prvních 3-5 dnů se neprovádí.

Propagace

Rostlina se snadno rozmnožuje odřezky nebo dělením keřenebo semeny.

Řízky

 1. Řízky se připravují z výhonků o délce nejméně 9 cm. Spodní část je zbavena listoví.
 2. Pro stimulaci tvorby kořenů se řízky umístí na dobu nejméně 6 hodin do roztoku „Heteroauxinu“ nebo jakéhokoli jiného činidla vytvářejícího kořeny.
 3. Upravené řízky se umístí do předem připraveného živinového kyselého substrátu.Hloubka vložení je 3–4 cm, vzdálenost mezi výhonky je 2,5–3,5 cm.
 4. Řízky jsou pokryty plastovým obalem, aby se vytvořil skleníkový efekt.
 5. Teplota ve sklenících by měla být nejméně + 22 ... + 25 stupňů.
 6. Zakořenění probíhá za 1,5–2 měsíce.

Separace keře

 1. Separace se provádí v době transplantace po ořezání kořenového systému.
 2. Pouzdro je rozděleno na několik částí, které minimálně poškozují kořeny.
 3. Rozdělené pouzdra jsou umístěny v různých kontejnerech.
 4. Po oddělení se rostlině získá obdobíadaptace - nezalévejte po dobu 5-7 dní, nehnoďte po dobu dvou měsíců.
Rozmnožování osiva je složité a používá se pouze při šlechtění nových odrůd.Sbírání semen sami není snadné, protože doma květiny zřídka tvoří ovoce.

Škůdci a choroby

Azalea je náchylná k mnoha chorobám vnitřních rostlin:

 • padlí plísní- plísňová infekce,charakterizovaný bílým povlakem, postupně zčervenal.Listy jsou suché a padají, kvetení se zastaví, bez ošetření rostlina umře.
 • Šedá hnilobaje plísňová infekce, ke které dochází při nedostatečném osvětlení.Charakteristickým rysem je vzhled nadýchaných šedohnědých povlaků na listech.
 • Rustje plísňová infekce charakteristická pro vysokou vlhkost, kterou azalky milují.Známky jsou výskytem objemových bodů rezavé barvy, které časem rostou.
 • Žloutenkaje virové onemocnění vedoucí k žlutému plaku na listech.Dále se vytvoří hnědé skvrny nekrózy.

Ze škůdců nejčastěji ovlivňují azalky:

 • skleníková molice;
 • mealybug;
 • jahodový klíště;
 • roztoč pavouk;
 • plochá červená značka.

Růžová azalka s pečlivou a náležitou péčí potěší oko každoročně velkým množstvím květin.

Zařízení není vhodné pro nezkušené zahradníky , protože v případě narušení je náročné na podmínky péče a údržby.což rychle zahyne.Pro zkušené milovníky pokojových rostlin nezpůsobí azalka žádné zvláštní problémy.